lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1 1909. No. 100. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. .1 Donderdag 16 December. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR Afzonderlijke algemeen gebrek den heer Ambtenaar luidt: j NEERLAND DRIJFT OP DE KURK VAN DE JENEVERFLESCH. riep loopt genoemde met de 2 vermaning een doove- maar tijd. I ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents'. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Voorbijgegaan is de 10 December, de dag waarop de veel besproken extra accijns op gedistilleerd in werking is getreden. De stuiversslokjes zijn de wereld uit, de kleine glaasjes zijn nog kleiner geworden, de drank- verkooper heeft ’a weinig drukte gehad, maar houdt zijn gewone verdienst, en het volk kan betalen. Onze vaderen zaliger hebben krijg gevoerd tegen den tienden penning eilieve, wat beduidt dat tegen deze belasting, uitgevonden om een lek in de schatkist te soldeeren. Tamelijk kalm verliep de beweging, caféhouders vergaderden hier en daar, grossiers hadden drukte te veel en kruiken te min, maar de patient in kwestie, dat deel van ons volk dat ’n glaasje drinkt, hield zich rustig. nu wel degelijk Zitting van Vrijdag 10 Dec. 1909. En waarom dan niet meer belast de fijnere waar, ,/wijn, champy, port en wat meer tot deze familie behoort"? ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. de eerste absent. Tegen dezen verstek gevraagd en verleend. Als getuige treedt eerst op, Speijer; deze verklaart dat hij beklaagden in gezelschap was geweest, en toen hij in huis was, schopten ze tegen zijn deur, zoodat de onderdeur openvloog. Een andere getuige, Roode, heeft wel gezien dat de 2e beklaagde op de deur schopte, van den le heeft hij het niet gezien. De aanwezige bekl. zegt, dat zij een grapje met Sp. wilden uithalen, baldadigheid was volstrekt niet hun doel. Hij heeft ook maar één schop tegen de deur gegeven. De heer Kantonrechter vindt het al een zeer magere grap, om iemand, die zich niet best kan redden, een ongelukkige dus, te plagen, en geeft het woord aan den heer Ambtenaar, die voor ieder f 15 boete of 3 dagen hechtenis eischt. Dit /grapje” krijgt dus een ernstigen achtergrond. Slot in het volgend nummer. Leeuwarden had vonnis gekregen wegens dronkenschap, en wel 14 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting. Tegen dit vonnis heeft hij verzet doen aanteekenen, en thans komt hij, binnen onder geleide van een rijksveld- wachter, want wegens een andere overtreding is hij gedetineerd. Hij heeft geen bezwaar tegen die 14 dagen, maar van Hoorn wil Als men de zaak goed beziet, is het toch eigenlijk een verkeerd iets, dat men een volksondeugd gebruikt als hevel om centen binnen te halen. Zelden is er zoo groot eene speculatie gedaan op een als nu. Wie drinken de meeste borrels? Och, dat weten we toch wel. Het Schiedamsche brouw sel vindt zijn weg meest tot de magen van arbeiders, en daarmee gelijk staanden. En dit deel van ons volk zal dus een zeer groot deel moeten betalen tot de som, die ’s Rijks Schatbewaarder noodig had voor allerlei volks belangen, a.d.z. torpédojagers, Kruppkanon- nen, rookloos kruit, herhalingsoefeningen en meer zulke zaken, die alle dienen tot ver- hooging van de welvaart der Nederlandsche natie. ,/Laten ze dan niet drinken", werd er dezer dagen gezegd. Prachtig, laten ze dan niet drinken. Maar als het beter is dat ze niet drinken, waarom dan niet de drank- fabrikatie eenvoudig weg verboden 1 Loterijen zijn immers ook in den ban gedaan! Jawel, maar alleen die, waaraan de Staat niets ver dienen kan. De Haagsche Loterij, die zoowat 15 pCt. schoone winst oplevert, bestaat nog. Ze zijn gochem, de lui die bij ons aan het roer zitten. Wat verkeerd is en geen winst afwerpt wordt uit den weg geruimd, zijn er op zulke affaires echter voordeelen te trekken, dan is het//je doe maar". Praat me niet, van de uitgesproken ver onderstelling, dat de minister deze accijns- verhooging in ’t leven riep, om het drank gebruik (misbruik) tegen te gaan. Praatjes, anders niet. Om het misbruiken te keeren had men wel andere wegen kunnen inslaan, maar daar komt men niet aan. i Er wordt gepraat over volkszedelijkheid, men denkt over een »Lex Heine", oreert over preekeboekjes (hoe rijmt dat met kruit en Kruppkanonnen), doet alsof men alles wil aanwenden om het volk op den goeden weg te brengen, en tegelijkertijd slaat men munt uit eene der grootste volkszonden, de drank zucht, waardoor vrouw en kind van den drinker nog meer ellende zullen onder vinden. Met het geld, dat toekomt aan het huis gezin, wordt een lek gestopt in de Staatskas en terwijl de nationale tijd wordt verbeuzeld met geleuter over zedelijkheid, slaat men die zedelijkheid in het gezicht, door eene onzede lijke belastingverhooging. Vraag: Waarom zoo’n schandelijk hooge accijns op gedistilleerd, en niet» op de fijne waar? Een beslist antwoord hierop zou velen met mij zeer aangenaam zijn. De laatste strafzitting in dit jaar was tevens de eerste, waarin onze nieuwe Kanton rechter, Mr. Tj. Sleeswijk, als zoodanig in functie was. Bij deze zitting werd van de vroeger gevolgde gewoonte afgeweken om de zaken in volgorde van de lijst af te handelen. Wanneer bij ’t oproepen van den naam des beklaagden bleek, dat deze afwezig was, werd het gevraagde verstek verleend, maar tegelijk de verdere behandeling der zaak geschorst, en de volgende aan de orde gesteld. De aanwezige beklaagden behoeven nu niet zoo lang te wachten, hun gedingen worden achtereenvolgend afgedaan, dan volgt een pauze, waarna de verstekzaken opnieuw aan de orde komen. Door deze hier nieuwe wijze van behandeling kan ons verslag zich bepalen tot de strafzaken, die in extenso behandeld worden, en kunnen de verstekzaken achter wege blijven, waarbij alleen naam, woonplaats, aard der overtreding en de eisch kunnen vermeld worden. De uit den aard dorre opsommingen van bekeurde eierzoekers, wiel rijders en rijderessen, dronkenmannen enz. kunnen dus vermeden worden. Zoo was heden het getal beklaagden 60, maar behoeven wij in ons verslag slechts melding te maken van 11 strafgedingen en wel de volgende: Eerst hadden wij 3 be klaagden die tegen een vroeger vonnis verzet hadden aangeteekend. 1. H. A. te Oudega (H. O. en N.) werd den 27 Sept, veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis wijl hij een gezonken vaartuig niet opruimde en er ook geen baak bij plaatste. Bekl. komt tegen dat vonnis op, omdat hij meent dat de straf veel te zwaar is, wijl er verscheidene omstandigheden zijn, die. zijns inziens voor clementie pleiten. Vooreerst was die oude praam door hem op den wal getrokken, maar door hoogwater en wind in de vaart teruggekomen. De vaart is geen eigenlijk scheepsvaarwater, 't is de oude monding van ’t kanaal, en wordt voor schepen haast niet gebruikt.’t Was eigenlijk ook geen praam meer, doch een stuk wrak, waarop ’n schip is gestöoten. Het onderzoek van dat schip heeft beklaagde reeds f 29 gekost, en ’t gerucht gaat dat die schipper met opzet tegen die gezonken praam voer, om op goedkoope wijze zijn schip hersteld te krijgen. De heer Kantonrechter vraagt aan beklaagde of hij het feit zelf erkent, wat beklaagde bevestigend beantwoordt, daarop wordt een rijksveldwachter gehoord, hoe die denkt over opzettelijke aanvaring. Deze antwoordt dat hij dat gerucht niet gelooft, maar wel is het waar, dat nu het eenmaal was gebeurd, de schipper flinke schadevergoeding wilde hebben. De eisch van bevestiging vonnis. 2. A. O. van hij graag vrijgesteld worden, en daartoe doet hij heden het verzoek, zonder echter iets tot zijn verontschuldiging te kunnen bij brengen. De eisch luidt dan ookbevestiging van het gewezen vonnis. 3. A. W. C. te Hommerts heeft ook wegens dronkenschap een vonnis ten zijnen laste, nl. 1 dag hechtenis. Hij is in beroep gegaan, omdat hij niet graag hechtenis wil ondergaan. Als verdediger heeft beklaagde den heer Doodkorte, deurwaarder van Sneek, die met gloed en overtuiging beklaagdes toestand schetst, als die de gevangenis in moet. In zijn dorp zou dat voor hem een groote blaam zijn, en dat hij daarom graag met een geldboete wil vrijgesteld worden. Verdediger heeft met genoegen op zich genomen een woordje ten gunste van dezen beklaagde te spreken, omdat hij overtuigd is, dat deze zich wil beteren. Sedert die laatste overtreding is hij geheel tot inkeer gekomen, hij heeft zijn gangen nauwkeurig nagegaan, en ook op de weekmarkten drinkt hij geen druppel sterken drank meer, wat door de marechaussee kan worden bevestigd. Verde diger verzoekt den rechter dit te willen onderzoeken. De brigadier van Sneek, hier tegenwoordig, wordt hierover ondervraagd en getuigt, dat hij opzettelijk het gedrag van dezen beklaagde heeft nagegaan, en niet anders kan zeggen, dan dat hij nu een ander mensch schijnt te zijn geworden. De heer Ambtenaar wil dan ook den eisch wijzigen in f 15 of 3 dagen. De verdediger dankt voor dezen elementen eisch, want de toekomst van dezen beklaagde zou verloren zijn, als hij hechtenisstraf moest ondergaan. 4. K. S. en R. P. beiden te Makkum zijn bekeurd wijl zij den 14 Sept, hun plaatsgenoot Ph. Speijer hebben geplaagd, en dus wegens ordeverstoring. De 2e bekl. is tegenwoordig, wordt nu Lemmer, 13 Dec. Het schip van Bakker van Terhorne, dat hier den 4e dezer door de salonboot //Heerenveen” van de Holl. Friesl. lijn is binnengebracht, ligt hier nog steeds aan den ketting. Naar wij uit goede bron vernemen weigert n.l. de assurantie- maatschappij, waarbij schip en lading verzekerd zijn, de door genoemde stoomboot-mij. ge vraagde som van f 3500 voor het behouden binnen brengen van dit schip uit te betalen en nu zal de rechter moeten uitmaken of deze som al of niet te hoog is. Inmiddels heeft de Holl. Friesl. lijn op schip en lading beslag doen leggen. Hepk. Nieuwsbl. van Fr. Sneek, 14 Dec. Jacoba ten Cate, een 16-jarig meisje, dat hier dient in ’t hotel Pino aan de Parkstraat en thuis behoort in de Nieuwbuurt, heeft altijd de gewoonte van huis naar ’t hotel visa versa met de tram te rijden. Telkens en telkens werd’t meisje gewaarschuwd, maar alle raadgevingen werden in den wind geslagen. Zelfs haar moeder had haar even na eten nog een meegegeven, maar men bleef aan mans deur kloppen. Ook hedennamiddag zou de tocht worden ondernomen. Op ’t Vischmarktplein meende ze, zou de tram bij ’t bestelkantoor De Riep halt houden, maar... zij reed door. In haar alteratie springt ze van ’t voertuig met ’t noodlottig gevolg, dat ze komt te vallen en op ’t zelfde oogenblik haar beide beenen worden overreden. Naar ’t St. Antonius Ziekenhuis vervoerd, werden daar beide ledematen, naar ons wordt medegedeeld, geamputeerd. De toestand van ’t meisje geeft weinig hoop op levensbehoud. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de a.r. kiesver.//De Vrije Fries” .alhier, werd tot voorloopig candidaat voor de Prov. Staten (vac.-Luiking) gekozen de heer S. A. Zandstra te, Wommels. In de afsluiting van den overweg van het spoor, nabij de Hospitalerbrug, is thans een groote verbetering aangebracht. De af- sluitboomen zijn nu nl. van een opvouwbaar ijzeren hekwerk voorzien, waardoor het, in dien de boomen zijn neergelaten, niet mogelijk is er onder door te loopen. Voor velen, die de gewoonte hadden op het laatste oogenblik nog even onder de afsluitboomen door te wippen, zal de verandering een leelijke hinder paal, maar door ouders, wier kinderen daar vroeger aan groot gevaar bloot stonden, een geruststellende verbetering genoemd worden. Naar men ons mededeelde zullen de afsluit boomen bij de Korte Vreugde ook van der gelijke opvouwbare hekken voorzien worden. Sn. Cl. In den nacht van Zondag op Maandag, is het slot aan het nachthok van den kip penloop, behoorende aan den tabakskervers knecht Sj. Wwonende aan de Nieuwbuurt alhier verbroken. W. kwam Maandagmorgen tot deze ontdekking toen van zijne 7 kippen er 3 verdwenen waren. De poging tot braak heeft voor de(n) dader(s) echter weinig op geleverd wijl de 3 vermiste kippen later teruggevonden werden op een nabijgelegen erf. Het is der politie nog niet mogen gelukken de(n) dader(s) op te sporen. Nabij de Waterpoort viel Zaterdagavond een vrouw, die nog een emmer water wilde putten, waarschijnlijk door de gladgeid van den wal, aan het Hoogend te water. Een voorbijganger J. B., geraakte bij zijne poging tot redding eveneens te water. Gelukkig gelukte het anderen, die eveneens ter hulp gesneld waren, daarna spoedig de beide drenkelingen op het droge te brengen. Vrijdagavond hebben eenige jongens het rijwiel van den barbier D. van de stoep zijner woning weggenomen en het daarna nog al vrij erg beschadigd, o.a. was ook een der banden stuk gemaakt. Onze marechaussée slaagde dige daders op te sporen. Wommels. Als kerkvoogd bij de N. H. Gem. is herbenoemd de heer N. Tjallema, terwijl als notabelen respectievelijk met 80 en 81 stemmen zijn herkozen de heeren P. Smeding en R. Boersma; de orthodoxe partij stelde voor deze verkiezing geen candidaten. Wees zoo mild als gij kunt met uw geld, maar zoo zuinig als gij kunt met uw Makkum, 15 Dec. Heden werd hier om geroepen //Heeren drinkers worden verzocht, geen borrel meer te drinken, indien heeren kasteleins geen verandering brengen in de glazen. Namens eenige drinkers.” Dit is naar aanleiding van de kleine glazen sedert Vrijdag j.l. hier ingevoerd. Heerenveen, 13 Dec. //Kijk, kijk, kijk!” men van middag op de Dracht, ,/daar er nog een met goedkoopen drank I” De man bleek zijn karaf fladderak inderdaad zeer goedkoop te hebben gekregen, want hij had ze eenvoudig gestolen uit een café en hij had er ook reeds duchtig uit gesnoept, naar het schijnt, want de wereld was zeer rond voor hem. Een veldwachter kwam er bij en bevorderde een gerechte deeling: de caféhoudster kreeg de karaf met fladderak terug en het cachot kreeg den proever. En de proever kreeg voor zijn deel proces-verbaal. Tzum, 13 Dec. Door de duisternis kwam Zondagavond eene ongehuwde vrouw, mej. W. Lomars, om het leven. Zij is in de Oudemeer geloopen en ver dronken. Haar lijk werd Maandagmorgen in de Bolswarder vaart gevonden, waarheen de sterke stroom hel had meegevoerd. Daarvoor had men een prachtige uitvlucht. Dan zou Frankrijk représaille maatregelen nemen. En als nu eens „Rechts” zijn zin krijgt en we //beschermende rechten” krijgen. Zal Duitschland dan geen weerwraak nemen Is men bang voor //Marianne", laat men z/Michel" dan ook in de gaten houden.' er in dejeug- Waartoe echter deze beweging dienen kan? Om de zaak der geheel-onthouding te be vorderen. Ik geloof bepaald, dat menigeen, die tot nu toe een enkel glaasje dronk, het voortaan zal verpoffen, ook al om het motief, dat hij zijn geld beter kan besteden, dan daardoor mee té werken tot het verkrijgen van kapitaal voor drijvende doodkisten, kazernes, of andere, de openbare zedelijkheid en welvaart bevorderende, dingen. Er is goedkooper en beter genot te krijgen voor geld. Wezenlijk, er is in de laatste jaren geen zaak geweest, die zooveel propaganda maakt voor de onthouding, als deze verhooging van accijns. En dan kon de tijd wel eens niet verre zijn, dat men met blijdschap zou mogen con- stateeren,/Neerland drijft niet meer op de kurk van de jeneverflesch". Ws. Bolswardsehe Courant >*-*■ 1 s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1