48ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad ■1 o Kerkgebouwen KoemelkerPnt Donderdags en Zondags. r clH:’saölsward en Wonseradeel. 1909. 1 I r Zondag 19 December. Uit de Raadszaal. I M A K K U M. q| VOOR l Boersma vóór het 2 woningen aan 't timmerwerk ook I Na eenige discussie wordt dit voorstel goedgekeurd met 12 stemmen, de heer Keikes hield zich buiten stemming. Vergadering op Donderdag 16 Dec. 1909. 1 ons herinneren en weer een de deur staat. Het van com- van 't adhaesie te betuigen met haar de regeering om aan ’t voortduren voor die woningen onbewoonbaar te doen *1 ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Nadat heden de notulen der vorige ver gadering gelezen, en met de gewone niet zeer klemmende aandacht waren aangehoord, kregen wij de beëediging en installatie van het nieuw benoemde raadslid, den heer 1’. Feenstra. Zijn twee naaste buren in den raad, de heeren v. d. Klei en Eisma viel de eer te beurt hem te mogen binnen leiden. Nadat de vereischte eedeu waren afgelegd in handen des Voorzitters, sprak deze een woord van felicitatie, waarop de heer Feenstra zitting nam, op den zetel, rechtervleugel onderaan, dichtst bij de deur. De raadsleden moeten allen van onderaf beginnen. Of zij op den rechter- of linkervleugel verzeild raken hangt af van het toeval of bun voorganger rechts of links van den Voorzitter zetelde, maar elke nieuweling moet eerst op ’t ondereind der tafel plaats nemen, en als aan zijn kant een der ouderen een zetel ontruimt, schuiven de jongeren een plaats op, en zoo komen de leden allengs nader tot het midden van de tafel, waar de Burgemeester op een iets hooger gestoelte troont, met den Secretaris aan zijn linker-, de beide Wethouders aan zijn rechter hand. ’t Kan soms lange jaren duren eer men «den hoek om is”, want de tafel vormt een dwarsstuk met twee rechthoekig daaraan- sluitende flanken. Disais Wethouder gekozen wordt neemt dan een voorsprong op zijne oudere leden, maar overigens moet alles ge leidelijk opschuiven, en dit opschuiven hangt niet af van bekwaamheid of verdiensten, maar enkel en alleen van den tijd. Hoe meer wisseling in het college raadsleden, hoe sneller opklimming. Echter de plaats doet niets ter zake, ook van de uiterste einden kan evengoed actie uitgaan als van de «reeds gevorderden”. Met den heer Feenstra hebben wij nu onzen raad weer compleet, en alle 13 waren heden Op het appèl. Van de ingekomen stukken melden wij Drie besluiten van Ged. Staten goedkeu rende a. ’t Reglement van Burgerlijk Arm bestuur, b. de gemeentebegrooting voor 1910 en c. het betalen van een post uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. Van den benoem den directeur der gasfabriek, die 1 Dec. reeds in functie is getreden, een dankbetuiging voor zijn benoeming. Idem van den heer H. de Bruin, wegens diens benoeming tot armmeester, en nog een dankbetuiging van den inspecteur en de politieagenten le klas voor de regeling hunner jaarwedden. Dan nog hadden Burg.'en Weths. het suppletoir kohier van hoofdelijken omslag en der hondenbelasting gereed, het eerste met een heffing van f311,96, het andere f 10. De commissie van het primitief kohier zal dit eerst onderzoeken, en dan worden deze kohieren in een volgende vergadering be handeld, hoofdel. omslag natuurlijk in geheime zitting. En dan was er ten slotte nog inge komen een adres van het comité voor het werkloozenfonds, verzoekende dat de gemeente daartoe zal medewerken en een raadslid te benoemen dat zitting in dat comité krijgt. De Voorzitter vraagt of men dit verzoek terstond wil behandelen of dat men het ter visie wenscht te leggen, waarop de heer Eisma toelicht, dat als het de bedoeling van den raad is om met deze vereeniging mede te werken, het wel aanbeveling verdient dan nog heden dit punt te behandelen, wijl de volgende week Donderdag een algemeene ver gadering zal worden gehouden, en het de bedoeling is voor het comité te hebben 1 raadslid, 2 leden uit de begunstigers en 4 leden uit de werklieden-vereenigingen. De Voorzitter sluit zich bij die woorden aan en met 9 van de 13 stemmen wordt de heer Eisma benoemd als lid in dat comité. De heer Eerdmans bekwam 2 stemmen, de heeren 8. Oosterbaan en J. Rosier ieder 1 stem. Wij waren hiermede den voorhof doorge wandeld en kregen nu de eigenlijke werkzaal. Onze agenda had nog 12 punten. Eerst opnieuw stemmen over 't voorstel- Eisma, dat de gasdirecteur drie maanden vóór de expiratie van zijn diensttijd herbenoeming moet aanvragen, verondersteld natuurlijk dat hij wil aanblijven. B. en W. wilden deze ter mijn van aanvraag op een jaar bepaald hebben. De vorige vergadering staakten de stemmen. Nu werd het voorstel-Eisma aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Het nieuwe raadslid Bolsward wel Punt 10. woningen. H. Lammertsma heeft den vorigen winter aangekocht 3 woningen van de Diaconie, staande aan 't Groot kerkhof. Deze stonden en staan nog op de lijst voor onbe woonbaar verklaring. De eigenaar zag de bui hangen, en diende een plan van ver bouwing in, van de 3 zouden 2 worden gemaakt. Dit plan werd goedgekeurd, maar werd niet uitgevoerd. De oude toestand bleef nu voortduren, de vertrekken werden 'maar steeds door bewoond. Omdat B. en W. niet kunnen dwingen tot de uitvoering van ’t bouwplan, en zij door langer dralen zich medeplichtig achten van den toestand, stellen zij vanaf 12 Mei a.s. verklaren. I. De oude DOOPSGEZINDE KER met KOSTE RS WONING en CONSISTOR1 KAMER c.a., aan de Vermaningssteeg nal de Kerkstraat, groot 3.82 are, in 3 ond( deelen. Geb.onderd. a f 500, b f 35 c f 718. Totaal f 1575. II. Eene bijna geheel nieuw verbouw HUIZING, waarin koemelkerij met rui Breeder omschreven bij biljetten. te leggen, hun voorstellen. waren trouwens meestal vaag stemde met de heeren Rosier, Keikes, Eisma, Lunter, Eerdmans en amendement. Punt 3 der agenda deed dat het jaar ten einde spoedt, nieuwe jaarkring voor gaf de gewone jaarlijksche opsomming periodieke aftredingen in colleges en missiën. Als Gasthuisvoogd treedt af de heer R. F. Feenstra, die wegens vergevorderden leeftijd niet weder in aanmerking wenscht te komen. Van heeren Voogden kwam de volgende voordracht inT. Y. de Boer en F. Feenstra. B. en W. voegden hieraan toe de heeren 8. J. Praamsma en 8. Baarda. Als IVeeshuisvoogd treedt af de heer C. W. Eisma. De voordracht bestaat uit de heeren Eisma en P. de Jong, waarbij B. en W. voegden de heeren K. Falkena en W. J. Nauta. Als Armvoogd treedt af de heer M. JW artna. De aanbeveling bestaat uit de heeren Wartna en G. v. d. Werf. Als bestuurslid der Stadsspaarkas bestaat de aanbeveling uit de heeren J. C. Cuperus (aftr. lid) en G. H. de Haas. Als lid der Plaalsel. Schoolcommissie de heeren G. Schoonhoff (aftr. lid) J. P. de Boer en 8. Oosterbaan Hz. Als lid der damescommissie voor de Hand werken de dames G. de BoerOosterbaan (aftr. lid) en M. KeestraAlgera. Al deze benoemingen ztillen in de volgende vergadering geschieden. Punt 4. Benoeming van de leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim. B. en Wstellen voor de tegenwoordige com missie opnieuw te benoemen voor den tijd van 3 jaren, en de Voorzitter stelt voor hierover en bloc te stemmen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen en zijn alzoo herbenoemd de heeren G. A. Leverland, J. 8. Feenstra, A. C. D. Stockmann, L. Tichelaar, J. van der Feen, A. van Elsloo.eu F. Terpstra. Deze heeren hebben dus geheel geen con currentie gehad en werden met vlag en wimpel weer voor een nieuwe periode benoemd. Het zal wei moeielijk zijn na te sporen of het gewicht der functie dan wel de ver dienstelijke vervulling er van dit zeldzame voorrecht veroorzaakte, maar een onderschei ding is het in het branche Commissiën. Voor elk aftredende wordt daarbij gewoonlijk een dubbeltal opgemaakt, en dat was bij de instelling dezer Commissie ook ’t plan maar nu is dit vlugger en handiger, vermoed ik, en in de practijk schaadt het niet, ergo... Punt 5 betreft de tolheffing aan de Yms- woldertille en aan de brug te Parrega. De concessie is tot 12 Mei a.s. verleend, en besloten wordt deze weer voor 3 jaren aan te vragen. Drie jaren is ’t maximum, waarvoor het verleend kan worden, anders was ’t hier gemakkelijker het maar tot «wederopzegging” aan te vragen, want afschaffing daar kan geen sprake van zijn in het belang der gemeente, daarvoor brengen die bruggen een te flinke pachtsöm op. De Raad keurde dan ook met algemeene stemmen goed weer concessie in den Haag aan te vragen. Punt 6. Aankoop van Groot-kerkhof. Voor de gemeente zijn aangekocht 2 wonin gen, samen voor f 262. De bedoeling is daar een bergplaats voor een brandspuit en voor strooizand te maken. De verbouwing is begroot op f 300. B. en W. stellen voor den koop en de latere verbouwing goed te keuren. Met algem. stemmen werd het aan genomen. 7 Was van administratieven aard. Ged. Staten wenschten de over 1907 te weinig ontvangen subsidie voor onderwijs, ten bedrage van f.600 niet zoo maar bij 't londs voor onvoorzieneu itgaven te plaatsen, doch die som te boeken bij die subsidie óver 1909. B. en W. willen dit ook wel, maar dan als afzonder lijke post. De Raad heeft zonder hoofdel. stemming en zonder discussie hieraan zijn goedkeuring verleend. Als de som maar binnen komt, dat is de hoofdzaak, zal men wel denken. Onder welk hoofdstuk het geboekt wordt is van ondergeschikt belang. 8. Benoeming van den plantsoenwachter. De heer J. Sj, Faber was tot 1 Jan. a.s. d. Klei meent te weten dat f 30 huur toch vermeld stond dat daar de reparatie in begrepen was. De heer v. d. Meer, hoewel ’t eigenlijk de moeite haast niet waard achtende, wil wel meededen, dat de opgaven alle verschillend waren, de een sprak niet over reparatie, een ander verzweeg de lantaarn, maar de Groot biedt aan een nieuwe fiets, met lantaarn en reparatie, en dat kwam ons het meest aan nemelijk voor, zoodat wij daartoe ’t voorstel doen. Nadat de heer Eerdmans nog even opmerkt dat wel over de duurte en goedkoopheid is gesproken maar niemand over het noodzake lijke van ’t rijwiel iets heeft gezegd, wordt het voorstel in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Lunter, Eerdmans, v. d. Klei, Feen stra, Rosier en Keikes. Deze uitslag, dat bleek uit den verhelde renden blik van ZEd.Achtb. viel onzen Voor zitter 100 procent mee. Hij verklaarde dan ook met blijkbaar welgevallen dat het hem «speet voor de tegenstemmers, maar’t rijwiel komt er, er zal gereden worden, hoor 1” 't Zij mij gegund onzen Voorzitter met den uitslag te feliciteeren, voor het lot dat diens reorganisatieplan der politie onderging is deze kleine voldoening toch zeker wel verdiend. En bovendien is een vlugge beweging der politie soms zeer gewenscht, ja noodzakelijk. Zie bij gelegenheid maar eens hoe vlug de jeugd van beweging is, als zij een streek heeft uitgehaald. Mij dunkt, de jongens zullen er niets mee in 't schik zijn een plantsoenwachter en «bereden politie” gelijk een raadslid het vroeger eens uitdrukte, dat zijn als het ware twee remmen op de bal dadigheid en daarvoor mag men ook in Bolsward wel een kleinigheid offeren. Onbewoonbaar verklaring van 3 4Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Daarna kwam punt 11, het adres Bildt om adres aan de regeering om bij de wet te bepalen dat de gemeenten de gronden in eigendom kunnen bekomen en dat er be lasting van moet worden betaald naar gelang de waarde is. B. en W. wijzen er in hun advies op dat de algemeene strekking allicht aan velen welkom zal zijn, maar dat die gronden ge naast kunnen worden volgens door de eigenaars zelf te bepalen waarde, heeft een groote schaduwzijde, want zij moeten den prijs hoog stellen en er dan belasting naar betalen, of zij zien zich op een goeden dag hun eigen dom ontnemen. Bovendien vinden B. en W. een discussie over dit en dergelijke onderwerpen in den raad nutteloos en soms zelfs gevaarlijk. Zij stellen voor het verzoek eenvoudig voor notificatie aan te nemen. De heer Rosier is daar tegen, hij vindt dat de groote waarde van den grond door de gemeenschap er aan gegeven werd en dus ook de gemeenschap ten goede behoort te komen, de heer Eisma ziet wel iets goed in het adres, maar de wijze waarop het gesteld is geeft zoo veel te denken, dat het hem niet kan bevallen en hij zich met het advies vereenigt. Met 11 tegen 2 stemmen de heeren Rosier en v. d. Klei wordt het voorstel B. en W. aangenomen. benoemd als plantsoenwachter. Op de begroe ting is voor deze functie f 50 uitgetrokken. B. en W. stellen voor Faber nu tot weder opzegging te benoemen. De Raad verleende hieraan zijn volle goed keuring. Tot zoover ging alles eensgezind, doch bij punt 9 liepen de meeningen uiteen, ’t Gold het rijwiel der politie, dat bij de behandeling der begrooting verloren was geraakt, na de daaropvolgende vergadering door den heer v. d. Klei werd opgespoord, hoewel bleek, dat de Voorzitter het nog niet uit het oog had verloren. Heden werd dat punt opnieuw aan de orde gesteld, en kwamen B. en W met een voorstel om voor f 35 een rijwiel te huren van den heer L. de Groot. Bij de behandeling der voorstellen omtrent de jaar wedden van de politie op 26 October is dit punt ook reeds ter sprake geweest. Nu her haalde de beer Eerdmans dat hij blijft bij de toen gegeven verklaring, dat hij te Bols ward voor de politie een rijwiel onnoodig acht en het dus als een nuttelooze uitgaaf beschouwtde heer v. d. Klei was. ook van dit gevoelen en ziet het groote nut van dat rijwiel niet in. Hij verwondert zich echter dat B. en W. den 26 Oct. wel spraken van f 40 kosten met de reparatie, wat hoog gevonden werd, en geen mededeeling deden van een opgaaf van f 30, die toch ook ingekomen was. Op dit laatste antwoordt de Voorzitter dat er nog meer opgaven waren ingekomen, ge richt aan B. en W. Deze zijn niet ver plicht al zulke stukken over te leggen, maar zij doen na overweging Die opgaven en onduidelijk. De heer v. in een opgaaf van Het laatste punt was de behandeling der adressen van de boekhandelaren en van de Typografen om de beuoodigde kantoorbe hoeften e.i het drukwerk niet aan te besteden maar de vakgenooten om beurten de levering op te dragen. B. en W. hebben hier geen ooren naar. De gegadigden blij ven volkomen vrij omtrent hun inschrijvingen, en wanneer zij een te laag cijfer stellen, is dit hun eigen schuld. Het publiek aanbesteden vindt bij B. en W. geen bezwaar, en ook voor andere Jevenngen aan de gemeente heeft de Raad steeds dit principe voorop gesteld. De heer Rosier is tegen dit advies. Er wordt soms 56 pCt. beneden het tarief inge schreven en dat is een treurige toestand door den concurrentiestrijd in het leven geroepen. Hij wil volgens rooster de vakgenooten laten leveren, en het drukwerk ook niet aanbe steden. Te lage aannemiugssom bevordert de jongens-exploitatie en drukt de loonen. De heer Eerdmans daarentegen is voor ’t advies, en volgens hem gaat het niet op de schuld op de gemeente te werpen. Particu lieren zouden wel mogen aanbesteden en waarom dan de gemeente niet De Raads leden hebben trouwens niet de belangen der boekhandelaren, maar die der gemeente te behartigen. De heer Vis licht toe hoe het komt, dat soms zoovele procenten beneden tarief wordt ingeschreven. De prijzen van dat tarief zijn nog vat) ouden datum en veel te hoog, van daar dat het zoo den indruk geeft, alsof die drukkers en boekhandelaren in den gewonen regel zooveel verdienen. Hij wil daarom gaarne wijziging in dat tarief gebracht hebben, en is er ook tegen dat de levering buiten de gemeente geschiedt, omdat er dan grootere quantums moeten worden genomen, wat voor die„allemansgading”soms mindergewenscht is. De heer Boersma acht aanbesteding wel goed, maar dan alleen ouder ingezetenen, dat geschiedt met verf- en we). De heer Eisma weet ook dat de prijzen van 't tarief thans te hoog zijn gesteld. Adressanten verzoeken levering om beurten, doch dat acht hij niet wenschelijk. ’t Is hem bekend dat aan een corporatie niet de gemeente werd geleverd tegen het 3-voud van den prijs die van buiten er voor gevraagd werd. Aanbesteding is dus in het belang der gemeente. De heer t>. d. Meer wil rekening houden met de gegeven wenken, het geldt hier de vraag aanbesteden of niet, en dan meent hij dat in elk opzicht de Raad steeds voor publieke aanbesteding is. Met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Vis, Boersma en Rosier werd besloten op de adressen afwijzend te beschikken. 1 f I If ■c--<arascne uouraii i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1