B< Wonseradeel. Nieuwjaarswenschen a 25 cent kunnen daarin worden j? geplaatst. Spaarbank te Bols wart n .dvertentieblad Little Pitch’’ „COLLI”, No. 102. Versolt 48ste Jaargang. 1909. BERICHT. Boogfüne 21 Prachtvolle kwaliteits Wanl dat kleil v Vereeniging n Zondags. a cts. SIGAAR (HANDWERK). 3 Cts. SIGAAR’t werk van weken. vrnrnTTcni n En vooral om dezen tijd van het jaar in Friesch-Groningsche HYPOTHEEKBANK, 23 December. BINNENLAND. De donkere dagen voor Kerstmis Reserve ruim f 30000I I I il ill I I I OR Afzonderlijke - ja, tot Met een duiker naar de gezonken verre, tehuis. Het „lichten” van een stoomboot. Hoeveel moeite, werk, risico, tegenspoed in dit ééne woordje opgesloten ligt, kan alleen hij beseffen, die ooit zelf dat werk heeft meegemaakt, kleine woordje omvat dikwijls Wegens het Kerst- feest zal dit Blad a.s. Zaterdagavond NIET verschijnen. Het volgend nummer verschijnt dus a.s. Woensdagavond, terwijl het daarop volgend Zondagsnummer zal worden uitgegeven op Nieuwjaars morgen. Spoedige toezending van adver tenties is zeer gewenscht. DE UITGEVER. 99 een globale berekening, die de v. d. Weide, te Leeuwarden, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 een sprookjes- ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per U Franco per post 50 Cents nos. van dit Blad zijn verkrj De donkere dagen voor Kerstmis: Begin van de wintervacantie. Nu ontwaakt er bij velen een verlangen naar het ouderhuis, men wil de heilige dagen thuis doorbrengen. Van uit instituut en school stevenen hon derden jongelieden naar de plaats hunner geboorte. Maar ook ouderen, zelf soms reeds vader en moeder, trekken op, soms van heel ter blijde inkomste in het ouderlijk De donkere dagen voor Kerstmis. Natuur slaapt, maar de dag zal komen, dat zij weer ontwaken zal. Als de laatste der donkere dagen voorbij is, keert de zonne terug op haar baan... als de Prins uit het sprookje kust zij de slapende natuur... de slaapster ontwaakt uit haren sluimer.‘t wordt Lente, nieuw leven ontspruit leven, groeien en bloeien. Die tijding brengt ons het Kerstfeest, nieuw leven, herboren worden. Het duisternis tot licht, uit dood ten leven. Wij zingen juichend ’t lied der hope bij ’t dalen van den langsten nacht; Wat ook de gramme winter sloope, de lente keert en ’t aardrijk lacht. Al staart ons oog hier op de graven Waaraan wij onze dooden gaven, thans door één lijkkleed overdekt: Eens ruischt het leven weer langs d’akker, Al wal gestorven scheen wordt wakker, God, als Uw levenszon het wekt. Ws. Sneek. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Sneek (vacature-Luiking) zijn candidaat gesteld de heeren P. Hiemstra (S. D. A. P.) te Leeuwarden en S. A. Zand- stra (A.-R.) te Wommels. De stemming heeft plaats op Maandag 3 Januari. Naar heer J. J. geeft in een ingezonden artikel in de L. Crt., zou men dit jaar in Friesland door den hoogen waterstand ongeveer f 1,540,000 schade hebben geleden. Hij dringt op spoedige verbetering van de boezemafwatering aan. Te Heerenveen werd Zondag de alge- meene vergadering gehouden van het Noorder- gewest van het Ned. Gymnastiek Verbond. De vergadering was behoorlijk bezocht. Uit het jaarverslag bleek toename van turnclubs, de rekening over 1909 sloot met een batig saldo van ruim 1 11. De begrooting over 1910 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf met f 015,88. Tot Voorzitter werd herkozen de heer J. W. v. Lessen te Groningen, tot bestuurs leden de heeren L. de Jong te Heerenveen, P. Gonggrijp te Sneek, F. Broersma te Leeuwarden, G. Bakker te Groningen en H. Edinga te Meppel. Tot leden der technische commissie werden herkozen de heeren M. Wierstra te Sneek, C. van Hessen en P. Loos te Groningen. Besloten werd de gewestelijke uitvoering in 1910 te Meppel te houden en de turu- dagen over te laten aan de prudentie van het gewestelijk bestuur. Groningen werd aangewezen als plaats der volgende vergadering. Weggeloopen soldaten. Omtrent het wegloopen van manschappen der instructiebatterij te Arnhem vernemen wij het volgende: Vrijdagavond zijn 14 man schappen der iustructie-öatterij, korporaals- titulair en volontairs, weggeloopen. Zaterdag avond zijn zij door een wachtmeester van het corps te Nijmegen, waar zij zich vrij willig aanmeldden, afgehaald en naar de kazerne te Arnhem overgebracht. De aanleiding tot de desertie was de vol gende Vrijdag was voor den maaltijd, bestaande uit kaas en brood, de tafel gedekt en zouden de manschappen aanzitten, toen ontdekt werd dat er drie porties eten ontbraken. Daar het vermoeden rees, dat er manschappen waren, die de porties van hun kameraden hadden opgegeten, werd terstond een onder zoek ingesteld. Dit onderzoek, dat geen resultaat had, was niet naar den zin van de manschappen. Bij het avondappèl ontbraken 14 man, die, zooals later bleek, naar Nij megen waren gewandeld, doch vermoedelijk door de slechte weersgesteldheid genoodzaakt waren zich spoedig aan de kazerne aldaar te melden. Alg. Hdbl. De linljes-quaedie. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat hem door den heer Troelstra was ter hand gesteld een voorstel om een parlemen taire enquête in te stellen ter zake van handelingen van den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken bij de verleemug in 1903 van een decoratie aan R. Lehmann en bij het plau tot toekenning eener deco ratie aan E. A. Lehmann. Dit voorstel zal worden gedrukt en naar de atdeelingen verzonden. Er is te Amsterdam sprake van den bouw van een nieuw groot hotel, en wel aan den Overtoom en het Leidsche boschje. Het een waaraan een laatste was bevestigd. Toen werd het uiteind van den ketting aan de groote sleepboot bevestigd, die zoo de staaldraad onder de boot door moest trekken. Doch hoe ze ook met alle kracht aantrok, de ketting wou niet schieten, de sleepboot bleef op dezelfde plaats liggen. Nadat de duiker zich overtuigd had, dat de ketting goed lag en nergens achter kon haken, werd de sleepboot weer aan ’t werk gezet en na eenige vergeefsche pogingen, waarbij eenmaal nog de sleeptros brak, schoot eindelijk nadat de boot terug was gestoomd en toen met volle vaart aantrok de dikke staaldraad door, zoo hard zelfs, boord van den blazer niet was en mee in de diepte de zee moet verbazend effen zijn, wil ’t werk naar wensch vlotten. Doch in ’t laatst van December te wach ten op een mooien, bladstillen dag, dat be- teekent evenveel als wachten op een flinke prijs uit een loterij, ’t Is best mogelijk dat zoo’n dag weken op zich zal laten wachten. Toch zal niet eerder voortgang met ’t werk kunnen worden gemaakt. Een dikke mist kwam zee opzetten en maakte de wereld rondom ons zoo klein, dat we niet meer dan een 20 M. in ’t rond konden zien. Bovendien haalde de wind aan, waarom we maar zoo spoedig mogelijk de haven van Enkhuizen opzocbten. In Enkhuizen hoorden we hoe daar de familie van een der opvarenden was aange komen, in de hoop, dat we de boot en misschien een of meer der bemanning naar de haven zouden brengen. Ook voor hen een vergeefsche reis dus. Toen ik heden Maandagmorgen weer aan boord kwam, had ’t mooie weer van den vorigen morgen plaats gemaakt voor een treurig weertje. Sneeuw, gepaard met rukwinden maakte ’t werken voor vandaag onmogelijk en ’t lichten werd dus uitgesteld tot wanneer? Koning voor miïlioenen, die God Almachtig aanbidden, zooals Hij het heeft geleerd. Geen Koninkrijk naar deze wereld, maar een Rijk, waarin vrede, liefde en gerechtig heid de hoogste geboden zijn. Waar maar menschen wonen, te land en ter zee, waar de zee de stranden kust of waar de groote woestijn is, overal wacht men op dezen Kerstdag, den geboortedag van het arme Koningskindje. En als de kalender aanwijst 25 December, dan zingen miïlioenen menschen, in alle talen en tonen Eere zij God, in den Hoogen, Vrede op aarde, in menschen een welbehagen. En duizenden van klokken beieren in duizendvoudig koor, over gansch de aarde, de heilmare Jezus is geboren 1 Opgericht 11 Februari 1867. f TITI Zittingen: eiken Maandag b1/27i/2 uur wAfJLJLb V eiken Donderdag 121 uur in de Consistorie' kamer der Doopsgezinde Gemeente. i i n *1 De donkere dagen voor Kerstmis. Korte dagen, lange nachten, weinig zon, regen, wind. Doodsch is het buiten op het veld, en als het avond geworden is, hangt er eene stilte over het dorp, die het als uitgestorven doet schijnen. De maan, die stille wachteres van den nacht, schijnt door het wolkfloers henen, en zet alles in een vriendelijk licht. Vooral nu er een weinig sneeuw gevallen is, waarin het zachte licht spiegelt, bespeuren we scha duwen en tinten, die alles achtig aanzien geven. de ruwe, koude maand December kan met Sigaren magazij n dat werk gepaard gaan zoo’n tegenslag in i a^es» dat men na eenige weken werken vaak Tja J H .even ver is als voorheen. IrV X CL UwvJb*W UXmJhL W i ’t Was juist een week geleden toen wij j.l. Zondagmorgen weer naar de gezonken Aanbevelend, j „{JandeJ en Nijverheid” vertrokken, dat we Fff R FFRR1VI ANQ de eerste tocht daarnaar maakten. En alles lil» D. DERUIVIAHO. was nu zoover, dat waarschijnlijk nog dien dag de boot boven water gehaald kon worden, zoodat dan in een week alles zou zijn afge- loopeneen resultaat, dat in aanmerking genomen het slechte weer, waardoor eenige dagen niet gewerkt kon worden zeer gunstig mocht worden genoemd. We waren ’s -morg. 7 uur met de blazer en een sleepboot naar het wrak vertrokken, waar nog een staaldraad onder de boot zou worden gebracht. Dan zou de sleepboot teruggaan om met behulp van nog een sleepboot de beide bokken te brengen en het werk zou dien dag afloopen. Althans zoo dachten wij, en dat scheen ook zeer goed mogelijk, want het weer was uitgezocht. De zon keek vroolijk boven lichte wolkjes uit en kleurde de lichte kabbelingen van de effen zee met een fijn doorschijnend blauw. De sleepboot sneed vlug met haar scherpen kop door ’t water en bracht ons spoedig aan de plaats van bestemming. Terstond begon de duiker de laatste staaldraad onder de boot door te brengen, d.w.z. hij bracht dunne ketting onder de boot door, dikker ketting vastzataan dit de 7 cM. dikke staaldraad dat ’t eind aan eens te houden verdween. We waren nu bang, dat de staaldraad geheel onder de boot doorgetrokken was, zoodat alle werk dan tevergeefsch zou zijn geweest en inderdaad, toen de duiker naar beneden ging was ’t eene eind nergens te vinden, ’t Bleek later echter, dat ze door haar zwaarte en het trekken van de sleep boot diep in het slik op den bodem van de zee was weggedrongen. Toen ze eindelijk weer boven water ge haald en geheel in orde gemaakt was, wees de klok al over 12. ’t Werd te laat nu nog de bokken te laten komen en ook ’t weer werd minder. plotseling uit vervlogen jarenEere zij God, Stille nacht, Heerlijk klonk het lied der Engelen. En in den Oudejaarsnacht, ter twaalfder stonde, dan viert het intiem familieleven hoogtijd, als ouderdom en jeugd met een dankbaar terugzien, blijde toekomst tegen gaat en elkaar met een lach en een traan een zalig nieuwjaar weuscht. De donkere dagen voor Kerstmis. Dagen van blijde verwachting, ’t Zal feest zijn, feest ter eere van een kindje, dat eeuwen geleden geboren werd. Geen „hemelken van blinkende satijn” omhuifde dat kindje, geen „spreike met goudene franje” dekte het, ’t was maar een arm kindje. De moeder had geen wiegje en ach, dat speet haar zoo zeer, Toen lei ze ’t kleine kindje maar in een kribbe neer. Arm werd het jongske geboren, kommer vol was zijn leven, smartelijk zijn sterven. en toch was het ’n Koningskind, dat kindje uit het ,geslacht Davids, toch is het Koning geworden en nog is het de Koning, de Groote De donkere dagen voor Kerstmis. De arbeid op het veld is gestaakt, natuur slaapt. De Schepping heeft het feestgewaad, al bevende uitgelrokken Een sluier ligt haar op ’t gelaat, een wa van witte vlokken. Zij slaapt, verbleekt, versteend van kou, of zij nooit weer ontwaken zou. De landman heeft zijn gereedschap opge borgen, hij zal de slapende niet storen. Maar denkt niet, dat het binnenshuis ook zoo rustig en stil is. Neen, al die boeren plaatsen, zoo verspreid daarheen liggende, bij avond schijnende als te zijn uitgestorven, zijn middelpunten van leven en werken. En nu moge de machine ook veel arbeid weg genomen hebben, toch wordt daar gedorscht, geschift, verwerkt. En het vee, in stal en hok, vereischt voortdurende verzorging. Als ’t nog duistere nacht is, bespeurt gij reeds licht door het „buthfïsraemt”. Als alles nog slaapt, zijn de melkers reeds bezig, wordt er gevoederd, gereinigd. En als de stedeling zich nog eens omkeert, heeft de melkrijder die melk reeds vervoerd naar de fabriek. Als de boer dicht bij het dorp woont, is het „buthfis” de plaats, waar menigeen de felle koude of een al te drukke moeder de vrouw ontvluchtte. ’t Is daar warm achter de koeien. Een bank of een omgekeerde emmer zijn geschikte zitplaatsen. Daar wordt soms ’n kaartje ge legd, de „Kronica dorpica” behandeld, of weer verhaalt deze of gene hoe ’t hem gegaan is, toen hij „om utens wier, nei Dutslan”. Als ’t er niet te druk gemaakt wordt, verleent de boer dit vrij logies graag enkele hunner houden meer van stilte voor het vee, en houden de „buthusdoar" gesloten. „Handel en Nijverheid.” De Nieuwe Sneeker Courant bevat nogmaals een zeer interessant verslag over bovenstaande, waaraan wij het volgende outleenen zou een hotel moeten worden, lugencht voor logeergasten. Een aantal gebouwen zouden daarvoor moeten worden gesloopt, o.a. het tramgebouw, het café en de diamantslijperij. (Tijdf Alles is kant en klaar thans, zoodat in dien nu begonnen wordt, de boot waarschijn- lijk zeer spoedig boven zal zijn, ’t Eenigste waarop thans gewacht wordt is een bijzonder mooie dag weer, zonder eenigen wind. Want We deuken weer aan ’t prettig thuis met al zijn zegeningen Aan droefheid en aan feestgedruisch wat bonte herinneringen. En zijn we al geen kiudren meer, Bols V JCilvlx. It LJ A AK j i j j JA 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1