Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Over allerlei dingen. No. 103. Verschijnt Donderdags en Zondags. 48ste Jaargang. 1909. I Donderdag 30 December. BINNENLAND. a VOOR afzonderlijke dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. I DIXI. de volgende inschrij- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van aandeelhouders uitgekeerd f 12.838.72 bij de reserve voor die de wetten des En zoo zal het Huuraanbieding //Bovenhuis te huur, te bevragen en te bezichtigen in het onderhuis”. Een advertentie: i/2de Stuurman v. de gr. v., 23 jaar serieus Jongtnensch, zoekt positie aan land, zoo mogelijk in deze branche Steenwijk, 27 Dec. De natte zomer en het natte najaar speieu onze veenbazen leelijke parten. Een enorme hoeveelheid turf staat hier en in den omtrek in het water. Voor een groot kapitaal, volgens sommigen voor minstens een ton, is er verloren. Gaasterland, 27 Dec. Een zeldzaam ongeval overkwam den voerman O. v. S. te Oudemirdum j.l. Vrijdag. Terwijl hij met zijn voertuig, dat met twee paarden bespannen was, over den weg reed van Sondel naar Nijemirdum, zakte een zijner paarden opeens weg. Het lag geheel beneden den beganen grond achter de achterhoeven van het andere paard en onder het rijtuig. Juist van te voren waren er nog twee zwaar beladen melkwagens over gegaan en een vrachtwagen, beladen met 1000 kilo meel, welke niet den minsten hinder hadden ondervonden. Met de vele regens was de weg van onderen weggestroomd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Heplc. Nieuwsbl. van Fr. Sneek. De vorige week werden van een zolderschuit van de firma Nieveen alhier, liggende bij de ladingsplaats harer stoom- booten een 3-tal kistjes kandy elk inhou dende 15 Ko. vermist. Toen gisteravond'schipper B. de Bruin op den wal, voor een dergelijke schuit een aantal paren klompen onbeheerd zag staan, ver moedde hij, dat de zaak weer niet zuiver was. ’t Bleek dan ook dat de klompen toebe hoorden aan een 10-tal jongens, die op de schuit onder ’t zeil gekropen waren, zeker niet met de beste bedoelingen. Op ’t gerucht wisten 9 hunner te ont snappen, ééu echter werd door de Bruin gegrepen en aan de politie overgeleverd. Deze onderzoekt thans de zaak, waarvan een proces-verbaal tegen de jeugdige boefjes waar schijnlijk ’t gevolg zal zijn. N. Sn. Crt. Vrijdagmiddag werd door Burg, en Weths. dezer gemeente, ten Raadhuize, bij enkele inschrijving, publiek verpacht voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1910, het marktgeld voor het uitstallen van koopwaren, enz. Ingekomen waren vingen W. Anema voor f652,50 per jaar. D. Volbeda voor f515 per jaar. Gegund aan W. Anema. Rechtstoestand gemeente ambtenaren. Een nieuw bewijs hoe dringend regeling noodig is van den rechtstoestand der gemeente ambtenaren levert het gemeentebestuur van Kerk rade. In deze zich snel uitbreidende Limburg- sche gemeente van omstreeks 15000 zielen is tot hulp van den secretaris ter secretarie slechts 1 ambtenaar werkzaam. Deze ambtenaar schijnt zelfs door den gemeenteraad nog niet noodig geacht te worden. Het geringe salaris van f 550,werd onlangs op de begrooting geschrapt. Op verzoek van den Nederlaud- schen bond van gemeente-ambtenaren hebben nu Gedeputeerde Staten dezen post weder op de begrooting hersteld. Burgemeester en Wet houders echter geven blijk het met den Raad eens te zijn en hebben ondanks het besluit de droom der anarchisten is eigenlijk heerlijk. Heelemaal geen Staat, heelemaal geen wetten, geen //regelingen”, geen belastingen. De menschheid één groote broederschap, ieder in vrede werkend voor z’n levensonderhoud, individueel en moreel geheel vrij, géén af scheiding in Volkeren en Staten zooals wij die kennen, met hun dure nasleep van legers en bestuursorganisaties. Het is een schoone drr.om, een visioen dat als zoodanig heerlijk, maar dat natuurlijk onbestaanbaar is. En mitsdien zullen we wel gedoemd zijn om nog eenige eeuwen voort te sukkelen met onze gebrekkig-menschelijke, of menschelijk-gebrekkige regelingen en ver ordeningen; met een //onrechtvaardige” ver- deeling van de lasten die de organisatie van den Staat haren burgers oplegt, met belastin gen zelfs diej//een volksondeugd” exploitee- ren. Desespereeren wij echter niet. Er is, dat is tenminste mijne opvatting, vooruit gang in de wereld. En zoo zal ook zéker op dit gebied een steeds betere regeling mogelijk moeten zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. opofferingsgezindheid is iets waartoe je een mensch niet kunt dwingen. Het is iets waartoe de mensch vrijwillig moet komen en een ingrijpen van den staat om duizenden matige gebruikers tot gedwongen geheelonthouders te maken zou m. i. falikant moeten uitkomen en //onrechtvaardig”, //verkeerd”, genoemd moeten worden. Deze bedenkingen die bij het lezen van des heeren Ws. artikel bij me opkwamen, doen echter niets af tot het feit dat ik me in hoofdzaak met de beschouwingen van dien geachten collega zeer wel kan ver- eenigen. Volkomen ben ik het met hem eens dat het doel van deze belasting niet is het drank gebruik (misbruik) te beperken. Dat is trou wens ook nog al glad. Verder is het ook niet tegen te spreken dat zoodoende nog weer meer munt wordtgeslagenuiteen volksondeugd immers het is een feit dat zeer velen der gebruikers, misbruikers zijn. En dit munt slaan uit iets dat zooveel ellende veroorzaakt, dit nog meer ontnemen aan de arme gezinnen van aan den drank verslaafden (immers die zullen door de kleinere glaasjes niet zooveel minder drinken) het is verre van hartverheffend en verre van christelijk. Als de staat aan geld toe is, kan men waarlijk wel nobeler en wel christelijker middelen bedenken om dat te krijgen. Dit is zeker niet te ontkennen. Ik vraag echter: is dit met vele andere be lastingen niet evenzeer het geval! Hebben in ons goeie en gezegend landje, dat zoo statig drijft op de kurk van de jeneverflesch, niet meer belastingen die van uit een streng zedelijk oogpunt beschouwd evenzeer //verkeerd” genoemd moeten worden Het is een kritieke vraag en een vraag die in onzen verpolitiekten tijd allicht zal worden beantwoord naar het standpunt dat men ten opzichte der politiek inneemt. Dit moest toch eigenlijk niet zoo zijn. Het moest niet kunnen voorkomen dat men alleen uit afkeer voor alles wat maar met het w’oord //sociaal” in verband staat, zich maar bij voorbaat tegen alle nieuwere denkbeelden ook op dit gebied gaat verzetten. Men moest zich als onbevooroordeeld mensch alléén en uitsluitend geleid door z’n rechtvaardigheidszin gaan stellen voor vragen als deze. En dan... Dan geloof ik niét dat er één mensch zou kunnen zijn die onze tegenwoordige belasting regeling zou kunnen goedkeuren. Die split sing van ’t geen de burger aan den Staat heeft af te dragen in zoovele rubrieken, be lasting voor dit en belasting voor dat en belasting voor nog wat, heeft zij niet ten gevolge dat er ten slotte geen sprake meer kan zijn van een verdeeling der lasten naar de werkelijke draagkracht? Is het niet een feit dat door de tegenwoordige regeling de z.g. middenstand (een stand waarin de ver schillen nog zoo groot zijn) in vele opzichten veel te zwaar is belast? Moet niet de gewone winkelier b.v., eigenaar van een z.g. //goede zaak”, maar die intusschen in dezen tijd van zware concurrentie, van de opkomst óók in zijn vak van het grootbedrijf, al de handen vol heeft om nog een beetje behoorlijk rond te komen, moet niet zoo iemand behalve z’n grondbelasting en z’n personeele, waarin hij, in aanmerking genomen dat hij gewoonlijk veel van z’n beschikbare ruimte moet gebrui ken voor z’n zaak, meestal naar evenredigheid al te hoog is aangeslagen, behalve verder de belasting uit de inkomsten van z’n bedrijf, óók nog betalen in de vermogensbelasting Al is dan vaak z’n vermogen” niet meer dan het huis dat hij noodig heeft om z’n zaken te drijven plus de benoodigde goederen! Neen, niemand die er goed over denkt zal willen tegenspreken dat het tegenwoordige belastingstelsel onnatuurlijk is en daardoor leidt tot onbillijke toestanden. Maar om die veranderd te krijgen I Ik sprak er hierboven van dat een mensch zich in vragen als deze alleen moest laten leiden door z’n rechtvaar digheidszin. Maar, helaas, als de portemonuaie er aan te pas komt gaat de rechtvaardigheidszin zoo vaak op den loop. Die portemonnaies, dat is zoo'n teere zaak. En al naar den toestand waarin deze zich bevindt zal gewoon lijk het oordeel der menschen over dergelijke zaken zich ook wijzigen. Dat gaat, in het algemeen genomen door, óók voor die men schen die geroepen zijn om lands in elkaar te draaien. altyd uiterst moeilijk blijven om in dezen een //rechtvaardige” regeling te treffen. Ot Rouw-annonce wVan af zijn achtsten levensdag lijdende overleed plotseling j.l. Zaterdagmorgen onze knapenvriend, de heer X., in den ouderdom van 30 jaren. Dat geen onzer hem omringde bij zijn heengaan, smart ons des te dieper, want voor het schoone en goede in onze kleurlooze jeugd waren wij hem veel ver, plicht en bieden dan ook zijne jonge weduwe, h tar kindje en familie onze innige deel neming aan. Zijne Speelmakkers van toen, enz. van Gedeputeerde Staten den betrokkene ontslagen. Door genoemde vereeniging zullen nu krachtige pogingen worden aangewend om te trachten dit ontslagbesluit alsnog ongedaan te maken. Het behoeft zeker geen betoog, dat het verder verloop van deze zaak door de Nederlandsche gemeente-ambtenaren met groote belangstelling wordt tegemoet gezien. Wij ontvingen het jaarverslag over 1908 der Eerste Onderlinge Aannemers Verzekering-Maatschappij, ’t welk evenals andere jaren wederom een uitgebreid overzicht der werkzaamheden dezer Maatschappij over het boekjaar geeft. De bijzondere zorg, besteed aan het samenstellen van de rekening en verantwoording, met de daarmede gepaard gaande afzonderlijke controle, heeft de ver schijning hiervan eenigszins vertraagd, doch dat alles met veel zorg werd bewerkt, daarvan draagt dit verslag duidelijk de blijken. In de afdeeling voor de verzekering van werklieden volgens de ongevallenwet 1901 werden een vorig jaar tal van slechte risico’s opgezegd, welke maatregel een gunstige uitwerking had op de resultaten dezer af deeling. Voor de Individueele verzekering (patroons- verzekering) traden niet minder dan 1312 nieuwe verzekerden toe, waardoor de porte feuille met een bedrag van ruim 17 millioen gulden verzekerd kapitaal vooruitging. Over de jaren 1903 tot en met 1908 werd door deze Maatschappij aan premiën ontvangen een bedrag van f3.121.027.43 en werden door haar geregeld en uitbetaald niet minder dan 26588 ongevallen met een totale uitkeering van 1.972.138.36. Van deze 26588 ongevallen hadden 85 den dood, 318 een levenslange en 26185 een tijdelijke invaliditeit ten gevolge; hiervan kwamen ten laste van 1908 4874 gevallen, en wel 16 met doodelijken afloop, 45 met levens lange en 4813 met tijdelijke invaliditeit, welke samen een uitkeering vorderden van f411.477.20. Doordat er enkele zeer hooge, schadeposten dit jaar voorkwamen, waren de bedrijfsresultaten wat de schade betreft, minder gunstig. Een volledige lijst van effecten, welke zich onder berusting der Nederlandsche Bank bevinden, komt in het verslag voor met een eindbedrag van f 1.179.064.Mede werden opgenomen de verklaring van den accountant der Vennootschap, dat de geheele administratie door hem werd gecontroleerd en accoord bevonden, en tevens het rapport van de commissie van Aandeelhouders tot het nazien der rekening en verantwoording, welke Commissie voorstelt de Directie vol ledig te dechargeeren onder dankzegging voor de nette en nauwkeurige administratie en haar met zorg gevoerd beheer. Van de winst werd, na belangrijke af schrijving opde bezittingen der Vennootschap, 5 pCt. dividend aan en een bedrag van gevoegd. De //Onder de Streep” schrijver van het Alg. Handelsblad schrijft: Knieknikkende beeldspraak z/een paardentrammetje, dat thans ergens achter in de provincie met knikkende knieën loopt;...” Een belastingpraatje. Als je al eens eenige keeren in je leven het genoegen hebt mogen smaken een feest bij te wonen, heb je ook zeer zeker dat zelfde aantal keeren kunnen opmerken dat er op zulk een leest altijd redenaars zijn, gelegen- heidssprekers, die in geen geval anders zullen beginnen dan met de woorden: ofschoon de vorige spreker mij eigenlijk het gras voor de voeten heeft weggemaaid... enz. Laat ik voor dezen keer, niet op een feest maar in de krant, ook eens met deze schoone beeldspraak beginnen. Ofschoon de vorige schrijver... enz. Werkelijk lezers, het is waar. Daar had ik al de helft van m’n artikel: //Over den borrel” klaar of daar wordt me de krant gebracht. En wat zie ik? //Neerland drijft op de kurk van de jeneverflesch”. //Tjonge” denk ik, dat is een slim ding. Gauw eens lezen. En jawel, hoor, ’t is ook al over de verhooging van den accijns. Nou dan kan ik het wel staken, zeg ik zoo bij me zelf, twee keer een praatje over hetzelfde onderwerp in dezelfde krant, neen, maar dan krijgen de geachte lezers toch «des Guten zu viel”. Mijn bedoeling was geweest om eens weer te geven hoe de menschen over ’t algemeen zoo over die accijnsverhooging denken, wat ze ervan zeggen en hoe ze er tegenover staan. Te dien einde had ik eenige uitlatingen van drinkebroers, matigheidsmannen, //afschaffers” geheelonthouders, kasteleins, caféhouders, kroegbazen, handelaren, ambtenaren, kortom, van menschen uit de meest verschillende kringen in m’n geheugen opgeteekend, hier en daar nog voorzien van ’n kleine illustratie (dat is immers een krantenschrijver wel ge oorloofd) om ze zoo aan het publiek voor te zetten. Want zélf had ik waarlijk geen be slist oordeel over deze zaak. Ik heb het stukje van Ws. met genoegen en met aandacht gelezen en kan me met de hoofdstrekking ervan in principe wel vereenigen. Want ’t is werkelijk niet te ontkennen dat door deze belasting de regeering munt slaat uit //een volksondeugd”. Een belangrijk gedeelte toch van het hooger belaste vocht verdwijnt in de magen van hen, die beter deden het geld dat ze daaraan spendeeren, te besteden voor hunne gezinnen waar vaak schraalhans keuken meester is. Voor dezulken is eigenlijk elk gebruik een msbruik. Of dit echter van alle gebruik gezegd kan worden? Ws. doet in z’n artikel nog al radicaal en zegtwaarom dan niet de drankfabrikatie eenvoudig ver boden? Ja, dat gaat me nu toch eigenlijk weer vergenoeg. Daargelaten of je door zoo’n wetsartikel de menschen zoo maar in eens van on verbeterlijke dronkaards tot volstrekte geheelonthouders zoudt kunnen maken, (de invoer en fabrika’ie van bier, wijn en andere alcoholhoudende dranken zou je toch zeker maar niet zoo perplex kunnen verbieden) blijft nog de vraag of de lui, aangenomen dat dit wel kon, zich dan niet op een andere ondeugd zouden gaan toeleggen (’n mensch is nu eenmaal een mensch) en waaraan dan de zeer diepzinnige vraag zou kunnen worden vastgeknoopt of de eene //ondeugd” erger is dan de andere. Neen, waar ik ook vertrouwen in mag hebben, om door wetsartikelen, door ’n verbod, de menschelijke ondeugden van de wereld weg te ragen, lijkt me een zaak van onmogelijkheid. Daar komt dan in dit speciale geval nog bij dat door ’n volstrekt verbod niet de misbruikers, diegenen het zouden moeten ontgelden die de borrel enkel gebruiken als een simpel genotmiddel zooals *n ander z’n sigaartje, z’n wijntje, of z’n //Zonder alcohol”, een gebruik waarin ik, de verschillende gesprekken met geheelonthouders ten spijt, tot nu toe nog niet iets misdadigs heb kunnen ontdekken. Men begrijpe mij, waar ik het hier over de geheelonthouders heb, vooral niet verkeerd. Olschoon niet overtuigd dat het op zich zelf //verkeerd” genoemd mag worden alco holische dranken als genotmiddel //matig” te gebruiken, heb ik toch voor het standpunt des geheelonthouders groot respect. De op offeringsgezindheid die er aan ten grondslag ligt is een hooge en edele eigenschap die in alle opzichten bewondering verdient en het bestaan van een groote organisatie als die des geheelonthouders heeft aan vele zwakken tien ontzaggelijken steun verleend. Maai? Bolswardsclie Courant wij nu

Bolswards Nieuwsblad nl | 1909 | | pagina 1