Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. u J 1911, 50ste Jaargang. I Verschudt Donderdags en Zondags. I T Zondag 1 Januari. BINNENLAND. '1 1 VOOR Afzonderlijke 5 Cent. terug. Even her- i een jaar of tien, Lennepstraat te - ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar Al staart ons oog hier op de graven Waaraan we onze dooden gaven Thans door één lijkkleed overdekt. Eens ruischt het leven weer langs d’akker; Al wat gestorven scheen wordt wakker, God 1 als Uw levenszon het wekt. i - Ongeluk aan boord. Volgens bij den Koninklijken Hollandschen Lloyd via Fernando-Noronha van den gezag voerder van s.s. «Hollandia” ontvangen draad loos bericht, gedagteekend van 29 December, voormiddag, is op 27 December in de machine kamer de evaporator gesprongen, bij welk ongeval de tweede machinist kwetsuren heeft bekomen, waaraan deze is overleden. Op de reis van het stoomschip is het on geval van niet verderen invloed. Het wordt a.s. Maandag te Rio de Janeiro verwacht. Diefstallen. Door de recherche te Rotterdam zijn op de markt aan den Goudschen Singel in be slag genomen een twintigtal doozen met mechanisch kinderspeelgoed, die tijdens de St. Nicolaasdrukte uit een speelgoed bazar te Amsterdam door tijdelijke helpers waren ge stolen. Het spoelgoed is ter beschikking der justitie te Amsterdam gesteld, I 1 1 Bengels. Een paar jongens van wonende in de Jacob van Amsterdam, wisten dezer dagen de waakzaam heid van een conducteur van lijn 1 te ver schalken en namen uit een wagen van die lijn, toen deze aan het eindpunt op den Amstelveenschen weg stond, twee pakjes ongebruikte vroegritretourkaarten, bij elkaar ongeveer zestig stuks, weg. Met vier vriendjes van gelijken leeftijd uit dezelfde straat deel den zij den buit. En twee van de bengels besloten eens «fijn” voor niets te gaan trammen. Ze stapten permantig in een wagen van lijn 7, maar hun vreugd was van korten duur. Want de conducteur van lijn 7 be merkte dat de kaartjes niet in orde waren, en leverde de bengels aan de politie over, die dra ook de vier kameraadjes ontdekt had. Op het bureau Overtoom werd het zestal door den afdeelings-chef geducht onder handen genomen en daarna konden ze ver trekken. Een onwelkome gast. De koopman van R.; aan de grenzen bij Dinxperlo wonende, die meermalen in smok- kelprocessen gewikkeld was, werd een dezer avonden vreemd verrast, toen hij in zijn schuur, welke open had gestaan, een Pruisi- schen commies in zijn daar staand rijtuig zag liggen. De commies had zich daar neer gelegd met het doel te bespieden wat bij den koopman zoo al in- en uitging. De koopman bleek op den gast niet gesteld en noodzaakte hem op hardhandige wijze zijn rustplaats te verlaten. Pseudo dokter. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt aanhouding en voor hem geleiding van een manspersoon, die zich dr. König, dr. Kürland, dr. Morgan of dr. Nowakow noemt en die eenige dagen geleden te Arnhem oplichting pleegde. Hij draagt een lorgnet met donker metalen garnituur met grooten boog, welke lorgnet hij onder het spreken gedurig af- en opzet. Hij spreekt Engelsch en Duitsch en zegt een Russisch uitgewekene te zijn. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het nieuwe jaarHoe zullen we het be groeten? ’t Spreekt van zelven dat we niet allen in een stemming verkeeren om 1911 met blij gejuich in te halen. Daar zijn huisgezinnen waar straks geen welkomstgroet zal worden gezongen, daar zullen er zijn, die den moed ontnomen is, om met kracht en wil het nieuwe in te gaan. Stil gaat voor dezen de laatste ure voorbij. Daar is zoo menig ledige stoel, daar hangt aan den wand zoo menig portret, daar is zoo menig voor werp van herinnering. En dan met moed voorwaarts Ja, juist dan 1 Waar het leed zoo diepe wonden heeft geslagen, moet op dezen avond kracht gevonden worden, moet, zij ’t ook met inspanning van alle krachten, gewild worden. Spreekt niet de gansche Schepping ons van een nieuw leven, van een ontwaken. Somber, doodsch is ’t buiten, en in mijn tuin steken de voorjaarsbloemen al hunne eerste spruitjes door de zwarte aarde naar boven, als uitgestorven schijnt alles, en we zien reeds de nieuwe knoppen aan onze boomen, teekenen van nieuw leven. Voorbij. Nog enkele uren en het jaar 1910 is voorbij. Met gejuich begroet, ter twaalfdei ure in den nacht van 31 December op 1 Januari j.l., wordt het straks, óók te middernacht, bijgezet in het mausoleum van den tijd. Stil zal het henengaan; dezelfde klokken, die het welkom uitbeierden zullen nu de uitvaart aankondigen, de uitvaart, die blijde inkomste tegelijk is, blijde inkomste van het nieuwe jaar. En dan zien wij even denken wij al het goede dat het voorbijgegane jaar ons bracht, ook het leed, de teleurstelling, die we ondervonden, zacht prevelen we een «rust zacht”, om dan de nieuwgeborene te begroeten en ons aan te gorden voor de verdere reis in de toekomst. Ja, we zouden gaarne langer in gedachten verwijlen bij zoovele dagen van die drie honderd en vijf en zestig, in onzen kalender aangestreept. Daar zijn er groot genieten, wenschen, ook i bittere ontgoocheling, vriendschap en dubbelzinnige blijken ontvangen en echter ook menige deur niet voorbij. Veler vertrouwen op mannenwoord en belofte werd beschaamd, menigeen ’t geloof aan plicht en eer ontnomen. Maar laat ons niet te lang verwijlen bij de stervenssponde, de tijd staat niet stil, hij wacht niet op ons, mee moeten we, voort, altijd voort. En daarom: oogenblikken geweest van van blijde vervulling onzer van grievend leed en Hechte banden van trouwe werden gelegd, on- van liefde hulpvaardigheid ziekte en dood gingen krankzinnig was geworden. Hij deelde verder mede, dat hij voor den krankzinnige voor f 2 geneesmiddelen had gehaald en vroeg nu het voorgeschoten geld meteen terug. B. haastte zich naar Losser te gaan en vond zijn zoon gezond en wel. Hij was dus voor f 2 opgelicht. Een inwoner van De Bilt had zich een nieuwen hond aangeschaft, een prachtigen St.-Bernard. De naaister die gistermorgen kwam, bewonderde het prachtige dier, en terwijl zij met mevrouw sprak, streelde zij hem over zijn mooien, goedigen(?) kop. Plot seling vloog het dier tegen haar opzij dacht nog dat hij spelen wilde, maar de hond wierp haar in de gang neer en sleepte haar van daar naar de kamer. Mevrouw rukte den hond van haar af, maar ook tegen haar sprong hij toen op en greep haar bij de keel. De naaister was intusschen op een stoel ge- maar het woedende dier sleurde van afhij beet haar in den arm in den rug en verscheurde haar mantel blouse. Gelukkig wist zij te ontvluchten liep onmiddellijk naar een dokter, die Zachte winter. Als een bewijs van den zachten winter kan dienen dat sedert den eersten Kerstdag een Narcis staat te bloeien in den hortus botanicus te Utrecht. De bol werd in September in een pot gezet en deze kreeg, toegedekt door turfmolm, een plaats tegen een muur op het Zuiden, waar zij nu staat te bloeien. De plant is geheel normaal opgegroeid en ziet er krachtig uit. Het is de Narcissus Tazetta papyraceus, in Engeland bekend als Paper white. Zij staat echter niet alleen te bloeien. In het voortuintje van perceel 194 aan de Biltstraat te Utrecht staan in het gazon vele Sneeuwklokjes in vollen bloei. Gedood. Gistermiddag gebeurde te Zaandam een ernstig ongeluk. Van een wagen, rijdende in de Bootenmakersstraat, viel een kist Op het hoofd van het driejarig zoontje van de weduwe Dekker. Het ventje overleed kort daarna. En gij, die bedrogen werdt in uwe vaste verwachting, bedrogen in uw vriendschap, gij, die ondank moest ontvangen voor dank, gij die trots al uw pogen en willen niet kondet slagen in uw plannen, gij, die daar lijdende zijt, geknakt door ’s levens bittere ervaringmet moed het nieuwe jaar ontvangen, zoo mogelijk met kracht uw taak weer aanvaard. Gij allen, opvoeders, leeraars, vrouwen en mannen aan leerstoel of katheter, gij die lust vindt uwen naasten bij te staan, stoffe lijk en zedelijk, ja, allen die werken willen aan de grootsche taak «het heil der menschheid”, met moed vooruit, trots teleur stelling, trots ontgoocheling, trots ondank. Er is nog zooveel te doen. Als de dag van den oogst komt, is de akker dan toebereid? Daarom nog eens met moed het nieuwe jaar begonnen, geve God ons zegen op onzen arbeid. Ws. Nieuwe Wetten. De Tijd verneemt, dat aan het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel een wetsontwerp op de bouwwerken in voorbe reiding is. Dit ontwerp zal bepalingen van denzelfden aard bevatten, als reeds in ver schillende gemeenten, o. a. te Amsterdam, voor het bouw- en woningtoezicht gelden. De bedoeling is, dat bepaald kan worden, dat gemeenten, die reeds plaatselijk de zaak behoorlijk geregeld hebben, niet onder de wet zullen vallen. Goede winst. Als een bewijs dat in den Haarlemmermeer met land koopen en verkoopen soms goede zaken worden gemaakt, kan dienen, dat een boerderijtje met 10 H.A. land, gelegen aan de Nieuwe Meer, ’t vorige jaar voor een goeden prijs verkocht, nu door den vorigen eigenaar is teruggekocht met f 10,000 netto winst voor den tegenwoordigen bezitter. En dat in één jaar 1 Leer om leer. De Minister van Financiën, die de Staats loterij gelukkig nog altijd vindt «een onschul dig vermaak van den kleinen man, die ook wel eens een kansje in zijn leven wagen wil”, wil echter van uitbreiding niet weten. Waarom toch eigenlijk niet? zoo vraagt de kameroverzichtschrijver van de Tijd en hij vervolgt Men zou er waarschijnlijk de «Lotisico” en zzTijdgeest” polissen mee uit de wereld helpen de Staatsloterij is goed georganiseerd en gecontroleerd zij is bepaald populair en brengt daarentegen een aardige duit in de schatkist. Waarom haar niet verdubbeld, de lootjes zullen wel weggaan. Ja, de anti-revolutionnairen en vooral de Christelijk-historischen zijn er tegen. Maar wij (katholieken) waren tegen de openbare leeszalen, die nu een massa geld gaan kosten. Met de linkerzijde is de katholieke fractie sterk genoeg, om hier nu eens door te drij ven. Het zou dan niet meer zijn dan leer om leer. Hoe aardig zijn de coalitiebondgenooten toch onder elkaarzegt de Middelb. C. En dan die vergelijking tusschen leeszalen en loterij. Zij is eigenaardig. Gelukkig dat de subsidie voor die lees zalen door de Tweede Kamer is toegestaan, dank zij de linkerzijde en de Christelijk histo- rischen. Maar daaruit bleek toch alweer hoezeer ook die coalitie verdeeld is op belangrijk principieele punten en hoe een groot deel der rechterzijde voor de behoefte van ons volk oog noch oor heeft op intellectueel, zoo min als op materieel gebied. De jachtopziener Lamboo op het buiten Eikenhout te Wassenaar, hoorde des nachts leven bij zijn woning. Vermoedende dat het om zijn kippen te doen was, verliet hij zijn woning en onder bevel «zoek den kerel* stuurde hij er zijn politiehond «Wodan* op af. Deze sloeg aan en op circa 150 M. van zijn woning stonden twee personen, stijf tegen een boom, ze werden in bedwang ge houden door den hond. Bij onderzoek bleek, dat het een paar stroopers waren, gansch niet onbekend. Te Haaksbergen kwam iemand bij B>. klommen, haar daar en en en haar verbond. Toen zij weg was, bedaarde de hond. U. D. Gemeenteraad van Dreumel. In de zitting van gisteren van den raad der gemeente Dreumel vormde de financieele toestand der gemeente een onderwerp van uitgebreid debat. De heer NumansNieuwjaar is aanstaande en nog is er geen begrooting voor 1911, wat moet er gedaan worden ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan geld. De Voorzitter: Dat vraag ik mij ook af. Wat zal er 31 December betaald zijn van de pachten, de verkochte boomen, het teen- hout enz. Het bedrag van wat op 1 Januari noodig zal zijn, kan onmogelijk vastgesteld worden. Ik interesseer mij zeer voor den financieelen toestand, want hapert er iets, dan ben ik de eerste die daarover lastig ge vallen wordt. Vast staat, dat op 1 Januari moet betaald zijn een bedrag van f 6589.665, grootendeels aan salarissen van onderwijzers en andere gemeente-ambtenaren en waaronder f 3635 aan rente en aflossing van kapitalen. Daartegenover staat een te ontvangen bedrag van ruim f 5400 uit verpachtingen en ver- koopingen. Maar wat zal daarvan in deze week binnenkomen Wethouder van den Bos Ik heb van den gemeente-ontvanger gehoord, dat zij goed komen betalen. De secretaris Gisteren zei hij me, dat hij f 1390 in kas had. Numans: Wij staan voor betalen. Nude hoofdelijke omslag niet geheven is en de boomenverkoop niet is goedgekeurd, zijn wij vastgeloopen. De zaak zal geregeld moeten worden. Zouden B. en W. in de Januari vergadering met een desbetreffend voorstel willen komen De VoorzitterIndien de raad bij weige ring van Gedeputeerde Staten om te berusten in den voorgenomen verkoop van boomen, den administratieven weg opgaat, dan is het einde niet te voorzien. Een hoofdelijke omslag van f 1000 is beslist onvoldoende. De raad heeft te licht over het nadeelig saldo van 1908 gedacht, men is te hard van stapel geloopen. Numans Kunnen wij buiten Gedeputeerde Staten niets doen Dan is de verantwoor delijkheid van ons af en moeten de onder wijzers maar bij Gedeputeerde Staten klagen. De VoorzitterOok de rekening over 1908 is nog niet terug. Er is met zeker heid nog niets van den tegenwoordigen toe stand te zeggen dan dat hij ellendig is. Bouman 'Ik heb bij» den toestand geen bezwaar, net zoomin als bij het voortgaan met bepalingen buiten Gedeputeerde Staten om. Numans: Volgens de voorgelezen cijfers dekken inkomsten en uitgaven elkander vol komen. Alleen is de toestand onzuiver. Het talmen van Gedeputeerde Staten met goed- of afkeuring der begrooting is onver antwoordelijk. Ik ben er voor ons in het vervolg rechtstreeks tot de Regeering te wenden. Allen zijn het er per slot van rekening over eens, dat wachten het eenige is. De raad wacht. De onderwijzers wachten. De geneesheer wacht. De veearts wacht. Liaaaoucigtu tnaiu icmauu uy u», Het personeel ten gemeentehuize wacht. Zelfs aldaar, om te zeggen, dat diens zoon plotseling de schoonmaakster er van wacht. Ter ruste, vriendin stillen nacht Met al de dagen van ’t Verleden, Al wat ons vreeze of kommer bracht; En uit die ruste ontwake een Heden Vol hope en ootmoed, liefde en kracht. IfLI .5. I Bolswardsclie Courant -s.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1