Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 2. 4 Donderdag 5 Januari. Een kijkje achterom. VOOR J vonnis L' BINNENLAND. de die dat zij met hun er r^dert ettelijke de Spiegelnisserweg is door van wie een gearresteerd is, gouden horloge, twee dito en een stroohoed. 1 1 v, Fr, ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. genooten zich onderling meten, komt dit het vak, maar ook het algemeen ten goede, wijl het zien van goede modellen en voorbeelden en het aanleeren van de beste wijze van bewerking een gunstigen invloed uitoefent op goeden smaak en de vaardigheid. Niet onvermeld mogen wij laten dat op 4 Maart hier als politiek debater is opgetreden Mr. P. J. Troelstra, die inzake //de Lintjes- kwestie” zijn houding wenschte te verdedigen tegen Mr. Ankerman. De heer Ankerman bleef absent, maar voor een talrijk publiek heeft Mi. Tr. zijn meening over die zaak helder in ’t licht gezet. Dezelfde heer Troelstra zagen wij eenigen tijd later in Z/De Doele” terug, doch toen kwam hij als Friesch letterkundige en dichter, en bood het talrijk publiek een avond van kunstgenot. Cns sportterrein bij de Blauwpoort heeft in 1910 een vastere bestemming gekregen. Den 3en Maart werd hier een afdeeling gesticht van den Bond voor lichamelijke opvoeding, en de oefeningen worden nu op dat terrein gehouden. Buiten de Blauwpoort, wij zijn daar nu toch, is zoo allengs een „Nieuwstad” verrezen. Daar aan den westkant van onze veste zijn nu heele buurten bijgebouwd en men is er nog bezig. De laatstgemaakte straten hebben nu wel de bij de wet voorgeschreven breedte, echter de qualiteit laat nog altijd te wenscben over, evenals de toestand van den Harlingerweg aldaar. Een belangrijke rede werd hier den 31 Maart gehouden, n.l. door den heer A. Beekman van Den Haag, over de droogmaking der Zuiderzee, en deze rede had, na heel wat krantengeschrijf, nog een debatavond tengevolge op den 21 Juni tusschen den heer de Gelder van Amsterdam en Ds. Norel van Wons. Er is toen heel wat gesproken en betoogd, voor en tegen de droogmaking, maar het zeewater is nog altijd nat. Ook hier geldt zeker weer: Alle goede dingen komen langzaam. Den 19 April, de dag dat de komeet van Hally de zon voorbij stoof en vervolgens met een snelheid van 75.000 kilometer per dag op onze aarde aankwam snellen, op den dag dat Prins Hendrik verjaarde, werd hier ter stede de muziektent ingewijd. Die verjaardag en muziektempel, dat accordeerde, maar komeet?Wacht maar wat volgt! Wij hebben eerst nog iets goeds te melden. 30 April, Prinsesjedag, de dag van het tuberculose-bloempje, dat ons Groene Kruis geen windeieren legde, inwijding herstel zoeken, Onze croniek heeft rampen bepaald heeft op zichzelf weinig bijzonders opgeleverd. Met het bloote oog nauwelijks te zien, en dan nog op een zeer ongelegen tijd in de vroege morgenuren, neen, de staartster zelf beteekende niets. Wij behoeven er niet om te treuren dat het 75 jaren moet duren, eer het luchtverschijnsel terug komt. Maar of ’t daaraan of aan andere omstandigheden is te wijten laat ik daar, doch drie rampen staan nu onder elkaar op mijn lijstje. Wordt vervolgd. Witmarsum, 2 Jan. Wederom zijn be langstellenden opgeroepen tot een samenkomst om te komen tot het oprichten van een Electrische Centrale, in eigen beheer voor de dorpen WitmarsumPingjum. Een afge vaardigde van de firma Alberts en Kluft uit Amsterdam zal overkomen, om de noodige toelichting te geven. Bijna 200 gezinshoofden hebben reeds aansluiting toegezegd. Westergo, 2 Jan. Van 700 op 1400 gulden salaris per jaar, dat is eene mooie promotie. Dat zal de directeur der zuivel fabriek te Rottevalle die in een gelijke be trekking te Wartena is benoemd, met ons eens zijn. Een bagatel, zegt het Kamerlid Colijn, die tot Minister van Oorlog is benoemd en daar mee van f 2000 op f 12000 komt. En ik, ik heb met één vlucht een halve ton verdiend, zegt de vlieger Wijnmalen; ik ben in één slag boven Jan. Hepk, Nieuwsbl. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke jios. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ons was de dag der van de Lighal, waarin velen van hun geschokte gezondheid en Goddank ook meermalen vinden, nu wel een drietal achtereen te melden, dit doet ons aan die komeet denken. Dat ding Work’.m, 2 Jan. Hoewel de overgang van het oude- in het nieuwe jaar bij velen in den huiselijken kring op aangename wijze heeft plaats gehad, heerschte er dit jaar bij de jongelui op straat een opgewekte stem ming. Gelukkig mag worden gezegd, dat de drank niet de oorzaak was, maar het was een onschuldige opgewektheid, die bij velen op dezen tijd opwelt. In clubjes trokken ze door de stad, hier en daar de inwoners door een hartelijken handdruk ,/veel zegen in het nieuwe jaar” toewenschende. De politie sur veilleerde wel, maar had niet veel moeite de opgetogen jongelui tot bedaren te brengen. De nieuwjaarsdag, die samenviel op Zon dag, is alhier kalm voorbijgegaan en kon niet van een gewonen rustdag worden onder scheiden. Bij vroegere jaren is dit een groot ver schil, zeker omreden dat de gunstige werking van de geheelonthouding toen nog niet zoo was doorgedrongen, dan thans. Alzoo een verblijdend verschijnsel Sneek. Onze politie heeft Vrijdagavond een vangst gedaan, die onzen neringdoenden niet weinig ten goede zal komen. Sinds geruimen tijd toch, werd er ’s avonds bij onze winkeliers telkens gegapt. ’t Gezelschap bestond uit vier bengels van 12 en 13 jarigen leeftijd, n.l. G. F., D. L., W. J. en G. W. Vrijdagavond ruim 7 uur ging de agent Huisman over het Muntjeplein. Vlak voor hem uit slenterde de 13-jarige G. Wdie bij voornoemden agent in slechten reuk stond. Even voorbij den stal van Alberda kwam een 3-tal jongens uit de richting Noorder- poort langs den tramhaven, ieder met een koek. Onze Gerard sloot zich terstond bij hen aan, en gezamenlijk ging het tot dicht bij de lijnbaan van Zandstra. Daar bemerkte de agent dat men onder elkander aan het deelen was, waarop zijn vraagz/wat heb jullie gekocht, jongens?” ’t Antwoord was terstond bij de band: ,/Kustekoek, bij Schaap in de Nauwe Noorderhorne”. Maar ’t bleek Huisman na visitatie dat het sucadekoek was en wel een aardig groote hoeveelheid. Het gezelschap werd daarop uitgenoodigd effen mee naar Schaap te gaan, om eens te hooren of de koek al dan niet eerlijk verkregen goed was. Rrrt, daar ging het heele zaakje aan den haal, behalve D. L., die door Huis man nog juist kon worden gegrepen. Schreeuwen geen gebrek natuurlijk, maar mee naar het bureau was de boodschap. Aldaar verklapte onze Dirk, dat al de koek gestolen was, dat men al meermalen een slag bij Schaap had geslagen en vieren al de diefstallen, die weken bij verschillende winkeliers alhier werden gepleegd, op hun rekening hadden. Kistjes sigaren, chocolade, suikerwerken, bak kerswaren, boter enz. enz., alles was van hun gading. Een half pond boter, o.a. bij de dames Pino gestolen, verkochten ze aan een vrouw voor 3 cent. Van het gebeurde is natuurlijk proces verbaal opgemaakt, en vrij zeker zullen de jongens binnenkort wel worden genoteerd voor opzending naar de tuchtschool. Stoeiende jongens gooiden Zaterdag avond elkaar met zooveel kracht tegen een der spiegelruiten van de N. V. //Leeuwen burg”, dat de ruit in de geheele lengte scheurde. Maandagmorgen zou de slager O. op den Westersingel een vet rund in ontvangst nemen van den landbouwer W. te Oppen huizen. ’t Beest schrikte voor de witte buis van den knecht, ontsnapte aan zijn geleider, nam eerst een haal naar den waterkant, en toen ging ’t met wilde sprongen den Westersingel op. Voor notaris Heringa werd het half dolle dier gegrepen en aan het bek aldaar vast gezet. Eenigen tijd later zagen we, dat het beest op dezelfde plaats door middel van ’t schiet- masker werd gedood. Een vraag: Was het niet mogelijk geweest ’t oogenschijnlijk ge vaarlijk dier tusschen twee koeien naar de plaats harer bestemming te leiden Sneeker Ct. Inbraken en diefstallen te Rotterdam. De N. R. Ct. geeft weer een vrij respec tabel lijstje van diefstallen en inbraken. In een woning aan de Ged. Botersloot hebben dieven uit een linnenkast een aantal gouden en zilveren kostbaarheden ontvreemd. Uit een huis aan twee personen, ontvreemd een ringen, drie oorknoppen Voorts is ingebroken in een borstelfabriek aan den Oostzeedijk. Daar is slechts f 4 ont vreemd. Door het indrukken van een ruit zijn gisteravond uit een winkel in de Gaas beekstraat een aantal sigaren en sigaretten, benevens twee blikken doosjes, inhoudende f 4.50 gestolen en bij een winkelierster aan de Voorhaven heeft men, door overklimming over een muur zich toegang verschaft en uit een linnenkast f 40 gestolen. Ten slotte is van een werkman in de Eben Haëzerstraat uit een kast f 27 gestolen. Inbraak. Zondagavond onder kerktijd is bij den veehouder C. Lekkerkerker, te Aarlanderveen, ingebroken. De staldeur is opengebroken, en daarna de kamerdeur geforceerd. Het aan wezige bankpapier, goud- en zilverwerk en effecten tot een totaal bedrag van ongeveer f 5000 worden vermist. N. R. Ct. Bedrog in de koopwaar. De rechtbank te Utrecht heeft gewezen in de volgende zaak. W. G. A., fabrikant te Amsterdam, stond terecht ter zake van overtreding der artike len 175 of 308 W. v. S. Aan bekl. was nl. door mr. de Kruijff, bankdirecteur te Amsterdam, opgedragen zijn villa te Baarn, die wemelde van de muizen, wan dit onge dierte te zuiveren. Tot viermaal toe had bekl. daarop in de villa achter het behangsel een poeder gestrooid, dat bij onderzoek bleek een groot percentage arsenicum te bevatten. Tot dit onderzoek van de poeder was men eerst gekomen, nadat eenige bewoners der villa ongesteld waren geworden, vooral mr. de Kruijff zelf, bij wien na herhaalde con sulten door een geneesheer een vrij ernstige arsenicumvergiftiging was geconstateerd. Beklaagde verklaarde ter terechtzitting achteraf te hebben gehoord en ondervonden, dat hij gefopt is geworden met de cayenne peper, die in de poeier voorkomt. Hij heeft de poeder steeds v.»or ongedierteverdelging aangewend, zonder daarmee ooit last te hebben gehad. De leverancier der cayenne, nu te Watergraafsmeer woonachtig, heeft daarin arseniezuur gemengd om grootere winst te behalen. Een vroegere bediende van dezen leverancier verzekerde als getuige, dat er door den leverancier nooit goede cayenne werd gebruikt, doch dat er steeds bij de vermenging werd geknoeid. Beklaagde, er op wijzende, zelf de dupe dus te zijn, poogde daarmede zijn onschuld te bewijzen. Het O. M. meende, dat bekla-agde het poeder met eerder had moeten toepassen, dan nadat hij zich vergewist had, dat het voor den mensch niet gevaarlijk is. Hij eischte daarom 4 dagen hechtenis op grond van art. 308 W. v. 8. Mr. Vodte uit Amsterdam pleitte vrijspraak. De rechtbank heeft bekl. vrijgesproken. Dienstzegels. De minister van Waterstaat zal op advies van den directeur der posterijen en telegrafie binnen niet te langen tijd eene wijze van frankeeren van dienststukken enz., invoeren, zoo vernam het N. v. d. D. Thans worden dienstbrieven en pakketten, aan de verschillende departementen en mili taire autoriteiten onderling verzonden, voor zien van een stempel der handteekening van den afzender, ten bewijze dit als dienststuk moet worden verzonden. Ter vervanging hiervan zullen nu aan de autoriteiten, die tot nog toe het recht hadden op vrijdom van briefport yoor dienststukken, etc., z.g. dienstzegels worden verstrekt. Oplichting. Te Herp liep een heerschap te collecteeren voor een Roomsche blindeninrichting. Ver schillende personen lieten zich bewegen, iets te geven. Het lekte echter uit, dat hij op de lijst de ingeschreven bedragen, door het toevoegen van een cijfer, verhoogde. Dit wekte argwaan. De politie werd van het geval in kennis gesteld. Onderwijl was de man gevlogen. De maréchaussée slaagde er echter in hem te Hedikhuizen op te pikken en gevankelijk naar Heusden te brengen. Het bleek een brutale oplichter te zijn, Het jaar 1910 is weer vervlogen, het ging i,ri de wereldgeschiedenis zonder al te groote schokken voorbij, al zij het ook dat m ruriugui e* staatsomwenteling plaats vond, toch bleven de landen en volken in Europa voor bloedige oorlogen gespaard. De toestand in ons vaderland bleef vrijwel als voren, de politieke verhoudingen onder gingen geen verandering die van invloed w.-.rd op hef bestuur, men kan zoo zeggen: de affaire weïn%j, Cfemzelfden voet voortge zet. Een beschouwing daarover in bijzonder heden gaat buiten het bestek van ons blad, doch een beschouwing over de voornaamste gebeurtenissen die in 1910 in de stad onzer inwoning voorvielen, ligt meer in onze gading. JwKshWf-op- ’f afgeloopen jaar wekt bijna altoos gevoelens van gemengden aard. Licht- en schaduwbeelden herrijzen, daar zijn zoovele dingen, die men anders gewenscht had, verwachtingen waaraan niet voldaan werd, berekeningen die faalden, verlangens die uitliepen op te.eurstelling, doch aan den anHérëh kant ook auchtte men soms zwarig heden, die meevielen, en ontbrak dan ook de lichtzijde niet. Want zoo triestig zal wel nimmer een jaar geweest zijn, zonder dat ook de blijde kant van ’t leven zich ten minste enkele dagen deed zien, en de soms neerslachtige stemming ophief en de ver wachtingen weer tot hooger peil opvoerde. Gelijk het in den kring des huisgezins vaak afwisselend vreugd en verdriet, voor- en tegenspoed geeft, zoo gaat het ook in ’t groote huisgezin, dat door de maatschappe lijke samenleving wordt gevormd. Begon het jaar 1910 met een haast alge- meenen watersnood in Friesland, in onze gemeente gevoelde men daarvan weinig last. De agenten van de volkstelling konden zon der bootjevaren ook de onder 't beheer der stad wonenden bereiken. Bolsward ligt hoog en droog, en dat mag in droge zomers zijn nadeel hebben, in dit verloopen jaar was het een zegen, het gewas was goed, de weer gesteldheid over ’t geheel gunstig. Dit is bepaald een meevallertje geweest, want met angst en vreeze werd de komeet van Halley verwacht, die met zijn staart onzen damp kring zou zwiepen, en de kometen staan van oudsher in geen te beste reputatie. Nog critieker werd de toestand toen geheel on verwacht even te voren een andere komeet verscheen. Als men zoo oppervlakkig op’t jaar terug ziet, denkt men, ook hier is weinig veran derd, en toch is er bij nauwkeuriger beschou wing nog al heel wat gebeurd, wat wel de herinnering waard is. Wij willen zoo eenigs- zins naar tijdsorde eenige zaken aanstippen. Als Gasthuisvoogd trad bij ’t begin des jaars de heer R. F. Feenstra af, en wegens hoogen leeftijd wenschte hij niet weder in aanmerking te komen, zijne plaats werd nu ingenomen door den heer T. Y. de Boer. Ook werd er een nieuwen Guardiaan aan die stichting benoemd, n.l. de heer J. Dijk stra. In ’t Weeshuis kreeg men een nieuwe Vader en Moeder, terwijl door den dood van den heer U. Hannema (26 Juni) een zetel als Weesvoogd vacant werd. Als op volger benoemde de raad den heer G. Keikes. De Groote Kerk kreeg een nieuwen organist, wijl de heer B. de Vries wegens voortdurende ongesteldheid zich genoopt zag in Utrechts dreven herstel van gezondheid te zoeken, en zoo mogelijk nog eenjge jaren rust te genieten. Wij willen hopen dat zijn wensch vervuld wordt, en verheugen ons te kunnen melden, dat hij het, in aanmerking zijn hoogen leeftijd, nog al goed maakt. De heer Alt werd zijn opvolger alhier, die 13 Februari in functie is getreden. In de eerste raadsvergadering dezes jaars kwam een ontwerp van B. en W. in, om aan de gemeente-ambtenaren een pensioen te verzekeren. Heden zijn we nog even ver, en de zaak is nog altijd „in wording”. Hierop zal wel van toepassing zijn het spreekwoord Alle goede dingen komen langzaam. Op 16 Feb. werd in ,/t Hof van Holland”, alhier een tentoonstelling van schilderwerk gehou den, waaraan tevens een wedstrijd was ver bonden. Al moge die dag over 't algemeen niet veel de attentie hebben getrokken, toch was deze voor de vakgenooten, de schilders, »iet van belang ontbloot. Wanneer de vak- Bolswardsche Courant L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1