Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 5 I 1911. No. 3. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. Zondag 8 Januari. Een kijkje achterom. BINNENLAND. VOOR „de Slot. Bolswardsclie Courant Afzonderlijke oan t nijverheid, heeft zich 1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. snoek lengte en onze ge- van der 10 dagen later uitslaande brand bij den het centraal en vacantie- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. aan het om it Heechste, stikken hweryn syn kreft utkomt en hweryn wij teffens heare koenen hofolle moais er is yn ris eigen tael. Foral ek kaem dat rit yn it Koalsiedteskjen, fen hokker stik hy ris earst yet in dudelike ritliz die. Dat stik ferge yet hiel hwet fen ’e sprekker, mar moai wie ’t boppe miette. Dernei krigen wij to hearenDe Terhernster Melkers, De Libbenspiip, Bij ’t keatsen en Slieperige Erijerij. Foelen al dizze koartere stikken tige yn ’e smaek, yn ’t earst hjir fen neamde wie ’t swiid ho ’t de sizzenskreft oan ’t ljucht kaem. ’t Wie ef ’t wy se farren seagen dy stoere wetterliuwe, striidende tsjin de wylde wetterweagen. Nei it skoft liet de dichter ris fen syn bernejierren heare. Mei him gyngen wij it plak troch hwer hij jong wést hie. It plak hwer hij safolle wille hawn, mar ek safolle djip leed underfoun hie. Sims formakken wij ris as wij de bisestreken hearden, dy der ritfierd wiernen mar ek fielden wij klear it leed mei, dat hij fis skildere yn treflike wirden. De hearderessen en hearders joegen dan ek faeken troch hangeklap en stampfoetsjen to kennen ho ’t hja foldien wiernen. Twisken de skoften song it koar Marsang”, hokker koar, ho jong it ek yet is, tige goed wirk levere hat. De lieder fen dat koar het alle eare fen syn wirk. In fleurich dounsjen makke it bislut ’e jonn. De krite Suits kin mei njü linke oan de joun fen de 5de Jannewaris. It is te hoopjen, dat der hjarren yet folie leden by foegje meije om sadwaende fis ynmoaye sprake mei yn eare to halden. Sn. Crt. Joure. Of er veel of weinig valsch geld hier in omloop is, valt natuurlijk niet te zeggen. Wel echter dat er een rijksdaalder van Koning Willem III, 1870, door den heer Pot ter gemeente-secretarie is gedeponeerd, als zijnde valsch in hart en nieren, ’t Was een looden gietsel, heel netjes, maar het randschrift was, als bij haast alle valsche munt, gebrekkig. Het stuk was bij de firma wed. Douwe Eg berts ontvangen en is opgezonden naar den officier van Justitie te Heerenveen. J. Crt. Gedeputeerden van Friesland. Men schrijft uit Leeuwarden Alg. Randbl. De op 10 Januari a.s. bepaalde verkiezing van een lid der Gedeputeerde Staten in plaats van den heer Th. M. T. van Welderen baron Rengers is hier, gelijk trouwens in geheel Friesland, het onderwerp der gesprekken. Er werd gefluisterd dat de heer Rengers zijn ontslag niet alleen om gezondheidsredenen zou hebben genomen, maar dat hem ook het te zamen zitten in het college van Gedep. Staten met drie kerkelijke en een socialist te onaangenaam was geworden en dat dit hier eigenlijk den doorslag had gegeven; doch uit betrouwbare bron kan ik mededeelen, dat alleen de eerste rede» heer Rengers tot *11“ ooK door andere poiiijen betreurd besluit bracht, Wie den heer Rengers trouwens kent, weet ook, dat hij te groote liefde voor Friesland koestert, dan dat hij niet zijne vele gaven en talent bij voortduring zou hebben willen besteden, indien niet inderdaad de staat zijner ge zondheid hem tot aftreden had gedwongen. Hoe het nu met de aanstaande verkiezing zal afloopeu Bij de eerste stemming zullen liberalen, kerkelijken en sociaal-democraten, wel weder ieder met hun eigen candidaat voor den dag komen. Een tweede stemming zal wel denzelfden uitslag hebben. Dan zal er een herstemming moeten plaats hebben tusschen den liberalen en den kerkelijken candidaat. Stemmen de sociaal-democraten dan, evenals in de jongste zomerzitting, in blanco, dan zal de kerkelijke candidaat het winnen en het college van Gedep. Staten zijn samen gesteld uit vier kerkelijken, een socialist en nog slechts één liberaal! Wie had zéé iets nog slechts weinige jaren geleden kunnen denken zelfs dat in genoemd college de helft uit kerkelijken zou bestaan! De keuze zelve van een lid der Gedepu teerde Staten is overigens zeer beperkt, vooral indien de liberalen een rechtsgeleerde in het college zouden willen brengen, hetgeen hoogst noodig is te achten, daar nu reeds sedert eenige jaren geen enkel rechtsgeleerde in dat college zitting heeft. Voor een gedeelte werd in deze leemte voorzien door den heer Rengers, die aan de Leidsche universiteit in de rech ten heeft gestudeerd, doch ook al om reden van gezondheid zijne studiën heeft moeten staken. De liberalen kunnen thans slechts over één jurist in de Staten beschikken, den hoogst bekwamen mr. H. Binnerts, die in de zomerzitting gekozen zou zijn, indien de sociaal-democraten zich niet van stem ming hadden onthouden. Wel zou de heer Binnerts zijn ambt als vice-president van het Gerechtshof er om moeten neerleggen, doch dit schijnt geen bezwaar op te leveren. De sociaal-democraten hebben geen enkel jurist in de Staten, de kerkelijken slechts één mr. Croles, die echter, casu quo, wel niet genegen zal zijn, de betrekking van lid in de rechtbank te Leeuwarden, waartoe hij in het vorige jaar (buiten de aanbeveling om) werd benoemd, te verwisselen voor het altijd onvaste lidmaatschap der Gedeputeerde Staten. Belegging van gemeentegelden. Nu bij wet van 14 Juli 1910 (St. bl.no. 209> is ingetrokken art. 10 der wet van 21 Augustus 1816 (St. bl. no. 33>, behelzende een verbod aan openbare besturen om gelden te beleggen in buitenlandsche fondsen, en bij de behandeling van deze intrekkingswet bleek van grootere vrijgevigheid inzonderheid ook voor de gemeenten, heeft de raad der gemeente Wormer besloten .het niet onbe langrijk kapitaal, dat deze gemeente heeft ingeschreven op het grootboek der 2.1/2 pCt. Nationale schuld, zoo mogelijk op andere wijze te beleggen. Daarvoor is echter volgens de gemeentewet goedkeuring noodig van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland. Ge vraagd is daarom of in beginsel tegen andere wijze van belegging geen bezwaar bestaat. Door belegging onder hypothecair verband op onroerend goed met voldoende overwaarde ware bijv, op even solide wijze belangrijk meer rente te bedingen. Met het oog op in elk bijzonder geval te nemen besluiten en ook omdat ook vele andere gemeenten in dezelfde omstandigheid verkeeren is voorts door den gemeenteraad verzocht, dat Gedepu teerde Staten eventueel eene lijst vaststellen van beleggingen, die naar hun oordeel het meest in aanmerking komen, in den geest bijv, als de ingevolge de wet door de regeering vastgestelde lijsten van fondsen voor belegging van gelden der rijkspostspaarbank en der rijksverzekeringsbank. Een incident. Tijdens de behandeling van eene strafzaak voor de arrondissements-rechtbank te ’s-Her- togenbosch deed zich, naar het Huisgezin meldt, een incident voor. De president, mr. van Baar, richtte op een gegeven oogenblik, bij het ondervragen van een getuige, tot den verdediger, mr. Kolfschoten, het woord Zwijg Mr. Kolfschoten ontstak in verontwaar diging, verweet den president. nr> a-;r<.igen toon, d»t e-tu,gen en de verdediging nelachelijk werden gemaakt, klapte zijn papie ren te zamen en verklaarde bij zulk een behandeling te bedanken voor de verdere verdediging. Hij verliet zeer ontstemd de rechtszaal, de deur achter zich dichtsmijtend. De behandeling van de zaak werd na het hooren van den getuige geschorst tot drie uur. Mr. Kolfschoten kwam toen even op het gebeurde terug, er op wijzend, dat hij zich des voormiddags tot een exces had laten verleiden, waarop de president verzocht niet weder op het incident door te gaan, verklarend dat de rechtbank na deze woorden van pleiter over de zaak bevredigd was. De negen-uren-dag. Naar Het Volk verneemt, is spoedig een nieuwe voordracht van Burg, en Weths. te Amsterdam te wachten, waarin wederom het voorstel tot invoering van den negenurigen arbeidsdag voor de gemeente-werklieden ge daan zal worden, ditmaal echter voorzien van een andere toelichting, dan die welke bij de verworpen voordracht zooveel verwar ring gesticht heeft. Het blad hoort, „dat er kans bestaat, dat enkele raadsleden, die tegen de eerste voordracht stemden, hun stem voor de tweede zouden uitbrengen, zoodat de kansen op aanneming gestegen zouden zijn”. Een bijna ongelooflijk bericht, zegt het Handelsblad. Schaatsenrijden. De amateur-hardrijder W. H. Taconis te Heerenveen vertrekt 10 dezer voor training naar Christiania. In den nacht van 18 op 19 Mei zou de zoo veel besproken, aanraking van de komeet van Halley met onzen dampkring plaats vinden, en ziet 14 dagen te voren 5 Mei ontstond er reeds een gasontploffing in onze gasfabriek. De oorzaak was niet te vinden, hebben we in het rapport gehoord, maar die vreemde gassen daar boven in onzen damp kring... wie weet of het geen invloed uit oefende op onze nieuwe retorten. 6 Juli trof een ernstige ramp roeente, daar plotseling de levensdraad onzen Burgemeester, den heer C. J. van Veen werd afgesneden en ontstond er een slager Adema op het Hoog. Gelukkig was hiermede voorloopig de reeks ongelukken afgeloopen, en ging Bolsward zich opmaken voor een grootsch feest, een herhaling in zekeren zin van het Gysbert Japiksfeest in 1908. De groote schare vreemde lingen die toen naar onze stad stroomde had een zoeten nasmaak voor onze neringdoenden, en geen wonder dat er naar meer van dien aard werd uitgezien. Welnu ons Hanzefeest van 10 Augustus is volkomen geslaagd. Bolsward heeft toen weer getoond wat met eendrachtige samenwerking if tot stand te brengen. Op grootsche schaal aangepakt, was d& stroom vreemdelingen weer zoo groot, dat het ruime feestterrein eigenlijk te klein bleek. De finantieele uitkomst was dan ook gunstig, en nadat de onkosten waren betaald, schoot er nog een faveurtje over voor Groene Kruis alhier en Sanatorium te Joure. Op 31 Augustus werd met extra luister de verjaardag van onze Koningin gevierd. Het schoolfeest, de vliegerwedstijd en de gondelvaart slaagden best. Het weer heeft dit jaar onze feestelijkheden eens bij uitstek begunstigd. Hanzefeest, kermis met kaaisers- dag en ook het Oranjefeest troffen alle uit stekend schoon weder. Deze bijzonderheid n ag haast opgeteekend worden in de jaar- b-cKen onzer stad, want Bolsward trof voor heen altoos slecht weer als hier openbare feestelijkheden in de openlucht waren uitge dreven. In onzen gemeenteraad is dit jaar ver andering gekomen doordat de heer Rosier bedankte en in zijne plaats gekozen werd de heer S. J. Praamsma. Men kan niet beweren, dat door die verkiezing de even redige vertegenwoordiging der partijen is in acht genomen. De partij van den heer Rosier mist nu alle vertegenwoordiging, de partij van het nieuwe raadslid is nu verre boven de getalsterkte present. Nadat men reeds dagen te voren de benoe ming van een nieuwen Burgemeester had te gemoet gezien, bracht 11 Oct. de telegraaf eindelijk het bericht dat onze stadgenoot, de heer M. Oberman was uitverkoren aan het het hoofd onzer gemeente te staan, over welke benoeming heel wat stof is opgewaaid. Den 25 October bij de installatie was er een aanzienlijke menigte getuige van deze plechtigheid, wel een bewijs dat de benoeming zeer de aandacht trok. Niet onvermeld mag blijven dat den 23 Oct. Ds. Zillinger Molenaar zijne afscheids rede hield om te Dordrecht zijn leeraarsambt te vervolgen. Ook over die bevestiging is heel wat beweging geweest. Bolsward heeft de eer gehad dit jaar nog al eens in de groote pers besproken te zijn. Was dit bij het Hanzefeest als een eer te beschouwen, later bij de Burgemeestersbenoeming en ook bij de sensatie over onzen vertrokken predikant gingen deze berichten zeer zeker gepaard met gevoelens van gemengden aard. Den 29 Oct. werd door de Uitgevers firma dezer courant het 50-jarig bestaan dier firma herdacht. Wij meenen dat ook dit feit nog al de aandacht heeft getrokken buiten den kring onzer gewone'omgeving. In het voor laatste nummer van Het Weekblad voor den Boekdrukker wordt met veel waardeering van dien gedenkdag melding gemaakt. Dr. Beekhuis, onze geachte stadgenoot, heeft reeds meermalen blijk gegeven, een open oog te hebben voor de noodlijdende menschheid, en weet dan tevens de hand aan den ploeg te slaan om te trachten lafenis te brengen. Met medewerking zijner ambt- genooten wist hij hier vroeger een krachtige Wonseradeel. De loop der bevolking in 1910 is geweest als volgt: Op 31 Dec. 1909 6474 m., 6373 vr., totaal 12,847. Vermeerdering door geboorte met 185 m., 129 vr., door vestiging met 313 m., 333 vr. Vermindering door overlijden met 69 m., 67 vr., door vertrek met 363 m., 382 vr. Op 31 Dec. 1910: 6540 m., 6386 vr., totaal 12,926. Er zijn 112 huwelijken gesloten. Lemmer, 5 Jan. Door den visscher Jan de Blauw is Dinsdag in een zijner fuiken een snoek gevangen van bijna een meter wegende ruim 25 pond. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De krite Suits fen it seiskip for fryske tael en skriftenkennisse balde' jister- joun yn Amicitia in bütengewoane gearkomste, werbij as sprekker oerkomd wie de fryske dichter Pieter Jelles. De seal wie fiks beset, ek al mei, om ’t der forskate minsken yerne ris dy forneamde fries heare woene syn égen dichtwirk foarbringende. It wie den ek musstil yn ’e seal as de sprekker oan ’t wird wie. Efterien folgjeude liet hij ds heare: De Wynharp, Kriichsang fen’t Ideael, DeStriid afdeeiing van ’t „Groene Kruis” in ’t leven te roepen, was de stichting der Lighal vooral door zijn toedoen een voldongen feit geworden, had hij een zeer actief deel in den verkoop van het „Julianabloempje” en op 4 Nov. was hij de ziel van de beweging, om hier een afdeeiing te stichten van bureau voor herstellingsoorden kolonies. Een belangrijk feit valt nog te melden op het gebied van handel en De vereeniging van dezen naam reeds lang geïnteresseerd voor een aansluiting van Bolsward aan het spoorwegnet, en ook wijlen Burgemeester Van der Veen was daar voor vaak in de weer. Wijl de kans op een spoorlijn over Bolsward wel voorgoed ver keken zal zijn, ziet men echter met verlangen uit naar een spoorverbinding met het station te Sneek. Den 6 October heeft onze raad een commissie benoemd, om in het belang van den ombouw der tramlijn tot spoorweg werkzaam te zijn, en met grooten ijver en veel succes heeft deze commissie aan die reeds lang hangende plannen een Hinken stoot gegeven, zoodat er weer leven in de brouwerij is gekomen. In de laatste raads vergadering is dan ook door ons gemeente bestuur een krachtig blijk gegeven, hoezeer men naar die verbetering van verkeersmiddelen haakt. Moge het royale aanbod voldoende blijken, om met bekwamen spoed het beoogde plan iu vervulling te doen gaan. In dit najaar is in onze Gasfabriek een laadmachine geplaatst, een zeer practisch werktuig voor het vullen van de retorten. Met het aanbrengen van die machine is de om bouw der fabriek ais voltooid te beschouwen. Er is wel veel geld besteed, maar er is ook heel wat verbetering gekomen. De capaciteit der fabriek is door deze uitbreiding op het dubbele gebracht van de oude, en alles ziet er thans flink en degelijk uit. Door de afdeeiing van ’t „Nut” werd dit afgeloopen jaar ook weer teeken van nieuw leven gegeven. Niet slechts dat door de verbetering der bibliotheek het leesgrage pu bliek een goede verscheidenheid van lectuur wordt aangeboden, ook door de gehouden volksvoordrachten willen de bestuursleden iets bijdragen tot leering en onderrichting van het volk, terwijl door het houden van den kookcursus een weldaad is bewezen aan de leerlingen welke dien cursus mochten volgen. Wij zouden nog kunnen handelen over de werkzaamheden- van verschillende vereeni- gingen, over de uitvoeringen op het gebied van muziek, zang en tooneel, en over meer dergelijke gelegenheden tot uitgaan, doch meenen, dat dit vrijwel een gewoon verloop had in het jaar 1910, en wij dus niet iets bijzonder opmerkenswaardigs zouden kunnen bijbrengen. Met den wensch dat het jaar, hetwelk pas begonnen is en met zijn raadselen nog voor ons ligt, voor stad en inwoners moge een jaar van welvaart, vooruitgang en ver draagzaamheid, besluiten wij dit ons vluchtig kijkje op ’t vervlogen jaar.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1