lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Germain, ga Zoon, WARD. G|s^ Bz„ Bolsward, No. 4. 1911, Versciiijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. IA AI DRUKWERK. rina B. CUPERUS Az. Aroma 1 en zachten UXWIJN. Amerikaansche Petroleum. Donderdag 12 Januari. Uit de Raadszaal. ÏTOORHANDEL, laten. itanties, Wissels, enz. lOLSWARD met ruim 4000 deelen. per deel per week. illandsche Tijdschriften. ilandsclie Tijdschriften. J. J. LEMSTRA, VOOR ET ETEN SMAKELIJK met I 1 Vergadering op Dinsdag 10 Jan. 1911. vraag naar DRUKWERK jevoerd in kleurendruk, neemt ids toe. er, die voor zijne zaak eene k k e n d e reclame wil maken digen wij uit onze modellen te vragen. llectie Schrijf- en Kantoorbehoeften, kortst mogelijken tijd geleverd. GR00TZAND, BOLSWARD. Bolswardsclie Courant Afzonderlijke Spr. wil I adviseeren om ebruiken. Niet medekoken. Verkrijgbaar bij de 'ARD. Burg. en wijsheid dat mag strekken tot W. gaan, maar tevens het om op het aan te van 2 perceelen bouw- het suppi. kohier van de zijde men van en niet voldoet ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 régels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad in telefonisch aangesloten onder No. 4. hel adres van een aan 't Hoog Bolwerk, met advies en Weths. Burg, en Weth. nemen over het advies van de Gascommissie, waarin op den voor grond wordt gesteld dat het hier geen ge meentebelang geldt maar de particulieren erf en toegangen naar hunne wohingen zelf dienen te verlichten en dus wordt voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Praamsma kan zich niet met het advies vereenigen. Het hooge bolwerk is publieke weg en verlichting is hier zeer noodig. De heeren v.d. Klei en Eisma stemmen daarin mee, en achten het zeer noodig dat hier goede verlichting komt. Ook deelen zij p-ny niet de meening dat het hier particulier i ii.ii i i j i zouden zij bet G. Sipkema te Groningen, j. - im i; >12 eu >13 tegen f 60 per jaar te pachten het recht om in de kermis met een luchtschommel te mogen staan. Gesteld in handen van B. en W. om advies. f. Van B. en W. het advies inzake het adres van de vereenigiug „Volksonderwijs” inzake het schoolgeld aan de school voor m.u.l.o. alhier. In dit advies merken B. en W. op, dat het schoolgeld hier buitengewoon hoog ge noemd wordt en ter motiveering van 22 gemeenten opgave van het schoolgeld wordt verstrekt. B. en W. hebben een nauwkeurig onderzoek naar die gegevens ingesteld en volgen op den voet dier lijst al die gemeenten. Hun is gebleken dat slechts in het Bildt, Dokkum en Harlingen het schoolgeld lager is dan hier, dat in enkele der opgegeven gemeenten geen m.u.l.o. wordt gegeven en in verscheidene gemeenten het schoolgeld hooger is, vooral voor de minder gegoeden, dan hier. Zij vinden dus de betiteling dat het schoolgeld hier buitengewoon hoog is, zeer overdreven en dus tot het rijk der fabelen moet gebracht worden. Zij merken op dat de opgaven bij het adres niet juist en dus onbetrouwbaar zijn en adviseeren om Tegenwoordig waren 11 leden. De heeren Vis en Oosterbaan waren absent met kennis geving. Voorzitter is de heer Burgemeester, die bij den aanvang ongeveer de volgende woorden spreekt M. H.Der usance getrouw, is het mij een aangename taak U in deze eerste ver gadering van het nieuwe jaar mijn geluk- wensch te mogen aanbieden. Ik houd mij overtuigd, dat het uw aller wensch en ern stige wil is, de belangen der gemeente naar beste weten te behartigen. Ik hoop, dat U kracht, gezondheid en wijsheid zal mogen worden geschonken om dien wensch te vol brengen, opdat onze beraadslagingen onder Gods zegen mogen strekken tot welzijn der gemeente. (Applaus.) De heer Kramer. M. de V.Nu wij de eerste maal in dit nieuwe jaar vergaderen, en U betrekkelijk kort in ons midden is, voor de eerste maal ons uw gelukwenschen aan biedt, hoop ik, waar U ons wijsheid toe- wenscht, dat die wijsheid, vooral nu van den Burgemeester in de laatste jaren steeds meer en meer gevraagd wordt, ook uw deel moge zijn, opdat ook bij de voorbereiding der raads besluiten in de vergaderingen van Burg, en Weths. een goede werkkracht moge voorzitten, en heil der gemeente. (Applaus.) De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Resolutieën van Gedep. Staten houdende goedkeuring der raadsbesluiten tot onder- handsche verhuring en weiland, en van hoofdelijken omslag. b. Resolutie van Ged. Staten dat de gemeentebegrooting voor 1911 met een nota van aanmerkingen is teruggezonden, dat de beslissing op die begrooting is verdaagd, maar krachtens de wet B. en W. gemachtigd worden tot het doen van uitgaven tot de helft der geraamde sommen. c. Missives van de heeren Praamsma, II. W. Witte, H. Beekhuis en van Mevr. Plantinga-Leverland dat zij, dankende voor ’t in hen gesteld vertrouwen, aannemen de benoeming resp. als Voogd van het Alg. Armenhuis, Bestuurslid der Stadsspaarkas, lid der Commissie van Schooltoezicht en lid der Damescommissie voor de handwerken. d. Missive van den heer S. E. Lunter, berichtende dat hij meende het voorstel om de lantaarn aan zijn huis te hebben was in ’t belang der gemeente, dat uit de gehouden discussie bleek, dat dit niet algemeen is erkend, en daar hij geen bevoordeeling van de gemeente wenscht te ontvangen, waarom hij voor de levering van gas in die lantaarn bedankt. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van 1 verzoekende voor de jaren 1911, belang geldt, doch al ware dit zoo, dan nog van belang achten, dat hier in de behoefte wordt voorzien. De heer Kramer. Door adressanten zijn twee vragen gedaan, n.l. het bolwerk te ver lichten eu den toegang naar hunne woningen. er niet inkomen of het noodig is het bolwerk daar te verlichten. Verderop bij de Looiersgracht is al licht aangebracht. Nu echter aan enkele vereenigingen is op gelegd, zelf voor de verlichting te zorgen en nu op 80 meter van deze woningen lantaarns zijn, mag vindt hij, niet ingegaan worden op dit verzoek. De heer Praamsma kan het gesprokene van den heer Kramer niet onderschrijven. Er is veel passage langs het bolwerk en daar is verlichting zeer noodig. De heer Feenstra is het eens met den heer Praamsma. Bij de poort is aan de rechter kant de weg verlicht, en links, naar ’t hooge bolwerk is het erg duister. De heer v. d. Meer wil de sprekers even volgen. Hij verwondert zich wel eenigszins over het gesprokene. De heer Praamsma schijnt het advies der Gascommissie niet goed begrepen te hebben. Deze nam altijd als grondslag de erkende meening van den raad om wel op den openbaren weg maar niet op particuliere terreinen verlichtingaan tebrengen. Nu is het hooge bolwerk verlicht door de twee lantaarns op de Sneekerbrug. Het pad is tot de hoogte verlicht, maar verderop, vooral als de terreinen van de tram hun lichten blusschen, is het donker. De huizen van deze adressanten staan in de diepte daarom zijn de toegangen donker. De weg zelf is daar verlicht, nu meent de Gas commissie niet te mogen adviseeren om die particuliere toegangen te verlichten. Bij meerdere inspectiën is ons gebleken dat dit de ware toestand is en het hooge bolwerk verderop eerder voor een lantaarn in aan merking komt, dan daar vóór die woningen, waar ’t gevraagd wordt. De vergelijking der Gascommissie gaat dus niet mank, de heer Eisma schijnt dit gevoeld te hebben, want die voegde er bij dat hij ook op andere plaatsen, waar ’t noodig is, verlichting wenscht te hebben, ook al is het dan geen gemeente- aan het verzoek om het schoolgeld te ver lagen niet te voldoen. Dit advies zal in de volgende vergadering behandeld worden. De Voorzitter doet de mededeeling dat van de Onderlinge Brandassurantie „Achlum” een bedrag is ontvangen van f 132.06 als ver goeding aan de brandweer voor het blusschen van brand bij den heer B. Galama. Aangenomen voor kennisgeving. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Aanwijzing van commissieu tot opname van de rekeningen der gestichten over 1910. Volgens rooster wijst de Voorzitter aan voor de rekening van Vriendelijk aanbevelend, gemeenterekening uit te voeren, afwijzend te beschikken, wijl bij de behandeling van deze zaak in de vergadering van 18 Aug. j.l. voldoende de meening van den Raad is bloot gelegd, en in den toestand sedert dien geen verandering is gekomen. De heer Eerdmans kan met dit advies meegaan, maar wenscht de aandacht te vesti gen op den toestand van het steenen pad, dat z.i. te smal is en niet voldoet aan de geringste eischen. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat dit padje door de Commissie van den weg is aangelegd, en adressanten als ze daarin ver ding wenschen, zich tot die Commissie en te wenden. Je heer Eerdmans vindt het meer in de dat B. en W. na opdracht van den /tad op verbetering aandringen. x De heer Feenstra ziet er geen groot be zwaar in dat de gemeente de verbetering dezer straat ter hand neemt, buiten de andere poorten is een uitbreiding van aanbouw niet te wachten. De heer Boersma vindt dat de gemeente al zeer royaal is geweest door 60 pCt. voor deze verstrating aan te bieden, hij meent dat men niet verder moet gaan. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, de heer Feenstra. 8. Behandeling van het adres van O. B. Eerdmans tot plaatsing van een lantaarn van Burg. grond. Als men zoo ver wil gaan, dient de raad zich daarover uit te spreken, want de gevolgen zullen niet uitblijven en wat den een toegestaan is, kan aan anderen niet ge weigerd worden. Wil men 't hooge bolwerk verlichten, dan zijn er veel meer lantaarns noodig. De heer Praamsma gaat niet mee met het betoog dat het aanbrengen van een lantaarn geheel particulier belang is. De heer Kramer ontraadt het dat hierover een besluit zal genomen worden tegen ’t advies in der Gascommissie, en de heer Lunter die er sterk voor is dat het Bolwerk een goede verlichting heeft, stelt voor aan de Gas commissie in overleg met B. en W. een plan daartoe te ontwerpen. Nadat de heer v. d. Meer nog nader toegelicht heeft waarom de Gascommissie in dit verzoek particulier belang ziet, en de heer Eisma opmerkte, dat de 19 gezinnen waarvan 5t adres uitgaat, wonen aan den openbaren weg, wil de Voorzitter den raadsleden ook ontraden om dit verzoek toe te staan, wijl het een stap zou zijn op een gevaarlijken weg. Wil men besluiten op ’t Hooge Bolwerk verlichting aan te brengen, dat is een andere zaak, maar verlichting van particulier terrein en toegang tot particuliere woningen, mag niet worden toegestaan. De heer van Randen brengt nog in ’t midden dat deze terreinen eigenlijk van ouds het pad langs de Kampen hadden. Hoewel hij niet kan ontkennen dat de gevraagde lantaarn wel noodig is, wil hij met het voorstel B. en voorstel Lunter ondersteunen, Hooge Bolwerk beter verlichting brengen. De heer Eerdmans bestrijdt nog eens de de meening dat het verzoek alleen particuliere belangen beoogt. De lantaarns van den openbaren weg verlichten overal tevens de toegangen naar de huizen. De heer Keikes staat aan de zijde van B. en W. en begrijpt niet hoe men het verzoek zoo kan verdedigen temeer nu er al een stem is opgegaan om op het Bolwerk verlichting aan te brengen. Het voorstel om op ’t verzoek afwijzend te beschikken, wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, de heeren v. d. Klei, Feenstra en Praamsma, terwijl de heeren Eerdmans en Eisma zich buiten stemming hielden. 9. Resolutie van Gedep. Staten omtrent de gemeentebegrooting voor 1911 en de vast gestelde verordening voor de gasfabriek. Ged. Staten hebben nadere inlichtingen verzocht over enkele posten der begrooting. Het voornaamste punt hiervan was het be heer der Gasfabriek en verder over de toe lage der trammaatschappij inzake het onder houd der bruggen, en over Je som voor verpleging van arme krankzinnigen. B. en W. hebben in een antwoord de noodige inlichtingen gegeven, waardoor na- wijziging het fonds voor onvoorziene uit gaven wordt bepaald op f 2493.78 en het saldo der gasfabriek op f 1743.48 wordt geraamd. De -heer Eisma acht beter om in de be grooting het geheele saldo der fabriek ad f 12238 te stellen, en dan ook in ontvangst en uitgaaf een som voor bedrijfskapitaal, dat bij den ontvanger gehaald en terug betaald wordt, b.v. f 20.000 en datzelfde ook voor de gemeentereiniging te doen, wijl daardoor de Gemeentebegrooting een getrouw beeld geeft van al de ontvangsten en uitgaven. Het is slechts een verandering van cijfers, maar de boekhouding kan dan meer geregeld geschieden. De heer v. d. Meer antwoordt dat bij B. en W. dit ook overwogen is, doch de zienswijzen over deze nieuwe wijze van administratie zijn zeer verschillend. Gedepu teerden hebben zich niet uitgelaten hoe hunne zienswijze is. Misschien willen Ged. het zoo als B. en W. het thans voorstellen en dan is ’t in orde, ’t kan ook zijn dat zij het wenschen gelijk de heer Eisma aangeeft, en dan zullen wij het moeten overwerken, 't kan ook zijn dat men het nog anders wil. Dat moeten wij afwachten. Na discussie wordt dan ook goedgekeurd het voorstel van B. en W. alleen de heer Eisma stemde tegen. Gedeputeerden hadden ook omtrent de vaststelling der regeling van ’t beheer der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1