Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. No. 5. Verschijnt Donderdags en Zondags. I Zondag 15 Januari. Stadsnieuws. Kijkjes in ’t gezinsleven van Luther VOOR Afzonderlijke Gezang 180 1 werd de we h ij sloeg een zot voor dit jaar toegezegd, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 5 Cent. voor oogen gehouden. Zijn wapenschild een schrijf- van zoo laat te arriveeren, was een gouden ring. Dit alles heeft zijn zinne beeldige beteekenis. De Voorzitter der Commissie, de heer De Visser bracht een kort woord van hulde aan den Spreker voor de schoone wijze waarop hij den grooten Hervormer, die als historisch persoon allen bekend was, nu eens als in diens persoonlijk leven had voor oogen gesteld. Ook bracht hij een woord van dank en hulde aan 't zangkoor, herinnerde aan de verdiensten van den vroegeren Directeur en hoopte dat het den nieuwen Directeur, den heer A. Alt mocht gegeven zijn, dit koor nog tot hoogeren bloei te brengen. Na het zingen van de vergadering met gebed gesloten. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4 De Broerekerk was Donderdagavond weer f ik gevuld bij de tweede volkslezing. Na het zingen van Psalm 146 1 en het gebed van der heer H. J. de Visser, sprak deze een woord van welkom tot de aanwezigen, verblijdde zich over de groote opkomst en kondigde aan dat hedenavond Ds. de Visser van Groningen een lezing zoude houden over ’t gezinsleven van Dr. M. Luther, den grooten hervormer. Vooraf zou echter zzde Lofstem” een lied doen hooren, evenals dit ook in de pauze geschieden zal. wel en meermalen op steeds de innige en i professor voor zijne vrouw. Verschillende intieme trekjes worden daarvan meegedeeld. In maatschappelijken en wetenschappelijken zin verre bij Luther ten achterstaande, en ondanks de zucht om ook als moeder over haar man te regeeren, werd toch deze vrouw steeds door Luther hooggeacht. Vooral toen Luther in het tweede jaar van zijn huwelijksleven ernstig ziek werd, erkende hij den vleugelslag van zijn engel der liefde. De onderworpenheid van beide echtgenooten aan Gods wil werd roerend geschetst, en beider onderlinge liefde bleek uit geheel hun gedrag en woorden. Gelukkig herstelde de professor weer. PAUZE.— (Hierin werden een drietal liederen gezon gen door de zangvereeniging zzde Lofstem”, welke in het ruime kerkgebouw fraai klonken, en blijkbaar door allen met welgevallen werden aangehoord.) De echtelijke vreugd werd gezegend met 6 kinderen, waarvan één zeer jong overleed, zoodat er op te voeden waren 5 kinderen, 3 jongens en 2 meisjes. Luther blijkt een liefhebbend vader voor zijn kinderen te zijn geweest. Hij wist zich bij het kinderlijk gemoed aan te sluiten, en daarin ligt eigenlijk het geheim der opvoeding opgesloten. Zelf was hij in zijn jeugd met strengheid, ja soms met hardhandigheid door zijn vader opgevoed, en van die eenzijdige gestrengheid had hij een afkeer gekregen. Hij beoogde de vrij heid der kinderen te laten om de karakter ontwikkeling niet te onderdrukken, maar die met liefde en geduld in de goede richting te leiden. Luther heeft een diepe blik in het kinder leven geworpen, uit hun doen en laten trok hij leering, ook voor zich zelven. Hij bestu deerde het kinderleven, speelde veel met hen, ja was als het ware kind met zijne kinderen. Verschillende gevallen en avontuur tjes werden daarvan door Spreker meegedeeld, waarin vooral uitkwam de liefde voor en de belangstelling in zijne kinderen. Een der meisjes stierf op 14-jarigen leeftijd en dit trof en smartte de ouders in hooge mate, doch zij berustten in ’s Heeren wil. Hoewel Luther zijn kinderen bij voorkeur met zachtheid leidde, handhaafde hij toch wel streng de tuchtregelen, want het gold bij hem: liever een dooden zoon, dan een ongehoor- zamen zoon, evenwel was toch altoos zij-n regel dat er toch honig moet zitten aan de roede. Een bijzondere tact was hem eigen, om op de consciëntie der kinderen te werken. In het gezin van Luther heerschte dage lijks een vroolijke tint. Er werd gezongan en gemusiceerd. Ook aan tafel heerschte steeds een tintelende humor, en men hield er van gezelligheid. Een eigen vijver voorzag den disch menigwerf van visch, eieren uit eigen kippenfokkerij, terwijl ook steeds fijne wijnen in voorraad werden gehouden voor de talrijke gasten die hij ontving. Zelden was het gezin met eigen volk aan tafel en zzmoeder Kaatjes” optreden was wel eens noodig vanwege de onkosten, om deze leefwijze op dezen grooten voet te kunnen voortzetten. Want het inkomen als professor was niet zoo groot en Luther was er ook de man niet naar, om zijn nood te klagen. De Keurvorst zou hem gaarne hebben ge holpen als hij geweten had van de soms tijdelijke geldverlegenheid, doch Luther wilde niet vragen. Integendeel hij was steeds mild dadig en spaarde soms zijn laatste contanten niet om armen wel te doen. Verschillende gevallen en voorvallen worden bijgebracht om dat te staven, en dat er toch ook niet over achteruitgang in ’t gezin viel te klagen bleek wel uit de nalatenschap toen hij na een smartelijk nierlijden den 18 Juni 1546 ontsliep, en bij twee hofsteden en vele kostbare sieraden aan zijne achter blijvende vrouw had gelegateerd. Luthers sterfbed was een voorbeeld van berusting in ’s Heeren wil. Hij werd in de slotkerk te Wittenberg, waaraan hij zijn stellingen in 1619 had aangeplakt, begraven. Door hem leed de protestantsche kerk een ernstig verlies, men gevoelde het, dat men een wereldfiguur had verloren. In korte trekken, zoo besloot Spr. heb ik U Luther als theoloog en vooral als mensch eens wat heerschzuchtig optrad, en toch voor oogen gehouden. Zijn wapenschild ver- ondanks dit, blijkt uit alle brieven toch i toont een zwart kruis, een hart en een witte oprechte liefde van den roos op een lazuur blauw veld, omgeven door Van de Raadszitting-. In ’t verslag van de laatste raadsvergadering staat dat na afhandeling der agenda de vergadering gesloten werd. Dit was niet juist, de openbare zitting werd toen geschorst, en na heropening wordt nog met algemeene stemmen besloten om zich in rechten te verdedigen tegen een rechtsvordering van Klaas Rusticus onder IJsbrechtum, tegen de gemeente ingesteld over den koop en ruil van een paard ten behoeve der Gemeente- reiniging. In dat verslag komt tevens of zetfout voor, n.l. dat de brugwachter bij de Harlinger brug in functie is sedert Sept. 1908, dit moet zijn 1909. Tooneelvoorstelling. Met genoegen vernemen wij, dat een paar dames het initiatief hebben genomen om den liefhebbers van het tooneel hier te vergasten op iets extra’s, ten minste wanneer hare pogingen voldoenden steun kunnen vinden. Zij hebben zich n.l. jn correspondentie gesteld met de bekende rederijkerskamer zzLa belle Esperance” te Groningen, welke den 29 Januari a.s. op het concours te Sneek zal optreden met het blijspel in 3 bedrijven zzEen Dorps-Idylle” van J. B. Meerkerk. Dezelfde vereeniging neemt met genoemd stuk ook deel aan den internationalen tooneel- wedstrijd te Breda. Genoemde rederijkerskamer is bereid dat stuk ook te Bolsward op te voeren. On tegen zeggelijk belooft dit dus een eerste klas voorstelling te wSrden maar... dan is algemeene medewerking en steun noodig en daarvoor zullen die dames de volgende week persoonlijk de tooneelliefhebbers bezoeken met een lijst waarop kan worden ingeteekend a f 1.00 per persoon. Alleen bij voldoende deelname kan de voorstelling doorgaan. Er valt hier op kunstgebied zoo weinig te genieten, dat wij volgaarne iedereen opwekken om deze pogingen te steunen. „Handel en Nijverheid”. Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond in zzde Wijnberg” eene flink be zochte jaarvergadering. Na lezing der notulen en het jaarverslag waarvoor den secretaris den heer D. Terhenne den dank der vergadering werd gebracht, werd rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de finanties er goed voor staan, er was ruim f 300 in kas. In de plaats van den heer O. Galama, vertrokken naar elders, werd tot bestuurslid gekozen de heer A. F. de Boer, terwijl de heer H. J. Boersma, met algemeene stemmen als zoodanig werd herbenoemd. De clou van den avond was het voorstel van het bestuur om in vereeniging met het muziekkorps van Bolsward, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van dat korps een muziekconcours hier in den a.s. zomer te organiseeren. Algemeen vond dat plan instemming en zal dus getracht worden om het ten uitvoer te brengen. De onkosten zijn geraamd op plm. f 1200, en zal het concours in twee afdeelingen worden gehouden, n.l. voor har monie- en fanfarekorpsen, tusschen deelnemers uit de drie of vier noordelijke provincies. Het bestuur werd gemachtigd om het Ds. DE VISSER begon met de mededeé- ling, dat hij eene lezing zou houden over ’t familieleven van Luther. Nu door de Borro- meus-encycliek van den Paus het oog bij zonder is gevestigd op de historie van het protestantisme, vindt hij het niet van belang ontbloot, om een beeld te geven van den grooten hervormer, en wel vooral hem te schetsen als echtgenoot, en het familieleven, het huisgezin, te plaatsen in ’t licht van het Christendom. Spreker schetst dan eerst de groote betee kenis en waarde van het huisgezin, de levende bron, waaruit de helden en dichters kracht en bezieling putten. Aan de hand der ge schiedenis wijst hij, hoe zelfs bij het heiden dom uit de plichtplegingen bij het huwelijk de onuitwischbare sporen van liefde tusschen man en vrouw steeds toongevend zijn, en er een zedelijke ernst en een religieuze geest uit oprijst. Waar deze echter verdwijnen en de vrouw als koopwaar wordt beschouwd, kwijnt de liefde weg. In China en in Indie heerscht de despotische macht van den man, ook bij de Arabische volken om van anderen niet te spreken, kwijnt de vrouw weg in hulpeloozen toestand. Bij de oude Grieken en Romeinen sleten de vrouwen een eentonig leven in de vertrek ken van hun heerschers. Doch in deze wereld drong het licht van ’t evangelie binnen, en het huwelijk werd een levenslange verbinding tusschen de echtgenooten, waarbij de vrouw haar plaats terug kreeg in de maatschappij. De Christelijke vrouw en moeder vond haar rechtstoestand in zoo verre terug als de maat schappij het toeliet. Het Christendom heeft zijn intrede gedaan en den bouw opgetrokken op de puinhoopen van de Romeiusche tempels. Bij de Germanen werd een veel betere verhouding tusschen man en vrouw aangetroffen dan bij de Romei nen, maar op dezen bodem is het Christendom jaren en eeuwen gebleven onder Romaanschen invloed. De Roomsche Kerk heelt nog altoos de zegening van ’t huwelijksleven niet genoeg zaam erkend. De Kerkvaders prijzen den ongehuwden staat als het meest volkomene aan en het kloosterleven heeft zich inge drongen naast het familieleven. Spreker wil daarom een licht ontsteken over de waarde van het huiselijk leven en den zegen er van schetsen door te wijzen op Luthers huisgezin; Luther toch is geworden een stuk protestantisme, en een voorbeeld voor alle tijden. In het midden van den strijd over de sacramenten en bij de woelingen der Weder- doopers kan men in Luthers huwelijksbesluit niet anders zien dan de consequentie van zijn protestantisme. Bij het af werpen van zijn monnikskleed in 1524 bestonden nog geen huwelijksplannen, en dacht hij er niet aan om Catharina van Bora tot zijn vrouw te nemen. Uit zijn brieven blijkt, dat hij een echtgenoot voor haar zocht, en toen zij later verklaarde, bij een ander aanzoek, slechts den door Luther aanbevolen echt genoot te wenschen, of wel Luther zelf, heeft deze na gebed, aanzoek om hare hand gedaan en werd 13 Juni 1525 het huwelijk gesloten. Hij was toen 42, zij 26 jaar. Moeielijk, zegt Spr. is het na te gaan wat de beweegredenen tot dit huwelijk zijn geweest, maar Luthers geschriften wijzen voldoende aan, hoe hij op grond der schriftuur het huwelijk als een heilige zaak beschouwde. Over het gezinsleven van Dr. Luther is veel en ook veel tegenstrijdigs gezegd, maar het valt niet te ontkennen dat Dr. Luther een zachtmoedig huisvader en zijn vrouw wel We hoorden hem, maar zagen hem niet, zoo duister was het in het hoog gewelfde, gothisch studeervertrek van den ouden doctor. Mephisto treedt op ja, dat heeft hij den geheelen avond gedaan, optreden en afgaan, anders niets. Want »der Geist, die stets verneint”, was stom, Gast, maar een zwijgende. Dat was ’n teleurstelling, en een groote ook. Want hoe goed de Booze ook speelde, zingen hebben we niet gehoord, jammer voor Orelio. W ij misten veel en figuur. In plaats concours uit te schrijven namens zzHandel en Nijverheid” afdeeling zzVreemdelingen verkeer”. Allereerst dient er echter een waarborg fonds te worden gevormd, daar het voor de vereeniging niet te wagen is om alleen de risico te dragen, in hoofdzaak hangt het welslagen af van gunstig weer. Aan het bestuur werden nog vijf leden toegevoegd, waarvoor benoemd werden de heeren Leo Hettema, J. C. Cuperus, D. B. Eerdmans, J. M. Kingma en 8. Fennema Pz., die met het bestuur van het muziekkorps het concours zullen voorbereiden en bij voldoenden steun de leiding op zich zullen nemen. Bij het punt mededeelingen gaf de heer C. W. Eisma een kort verslag van alles wat gedaan is om van den tramweg Bolsward Sneek een lokaalspoor te maken. Onze lezers weten uit de raadsverslagen reeds alles wat hierop betrekking heeft, zoodat wij hier- o ver niet verder in détails tredenAlleen kunnen wij mededeelen, dat de subsidieaanvragen aan het Rijk, de Provincie en de Gemeente moeten geschieden door den uitvoerder van het werk, in dezen de Ned. Tramweg Mij. en zal op spoed worden aangedrongen. Een schrijven kwam nu ter tafel van familie Van der Spoel, dank betuigende voor den krans, gezonden bij het overlijden van hun vader Jan v.d. Spoel, die meer dan 30 jaren bode der vereeniging was. Als zijn opvolger werd zijn zoon benoemd. Verder passeerden nog eenige mededeelingen van minder belang de revue. Het schrijven van den heer C. T. Bölger, opgenomen in dit Blad van jl. Woensdag werd besproken, maar het bestuur achtte het niet op den weg der vereeniging om stappen te doen bij heeren Gasthuis voogden ter uit voering van de bestaande plannen voor bouwterreinen. Algemeen was men het eens met den heer D. B. Eerdmans, die van gemeentewege uitbreiding der stad wenschte te verkrijgen door het beschikbaar stellen van bouw terreinen. Nadat opnieuw f 10 steun voor het Werkloozenfonds was 1 sloot de voorzitter de vergadering. zzFaust”. Verscheidene Bolswarders hadden Woensdag j.l. de reis naar Harlingen gemaakt, om daar, in den nieuwen Schouwburg, de opvoering van Gounods meesterwerk bij te wonen. Reclame voor dezen exodus had vooral gemaakt de vermelding op het programma zzOrelio als gast”. Bovendien was het vorig optreden dezer zangersschare zeer goed in den smaak gevallen, zzTiefland” genoot eene goede vertolking, vooral wat het orkest aangaat. Dat was toen subliem. Alzoo naar Harlingen, ’t Was vol in het theater, ’t publiek vrij goed op tijd en toch werd er laat begonnen. De gast zzOrelio” kwam, door treinverlating, ter twaalfder ure opdagen mitsgaders de Contrabas. Toen ging ’t gordijn omhoog en verscheen er een heer, die ons vroeg ’n beetje toegevend te wezen voor den //gast”, die ’n beetje verkouden was. Enfin die toegevendheid gaven we. zzInleiding”, dun orkestje, ’n klein strijkje, orgel, piano, hobo, fluit, clarinet, trompet, trombone, en ’n man aan het slagwerk. Men behoefde ons niet bekend te maken dat dit niet hetzelfde orkest was als bij zzTiefland”. Dat hoorden den avond. Faust begint. Bolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1