lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 7. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. 1911. li POLITIEK OVERZICHT. el Zondag 22 Januari. UIT DE PERS. BINNENLAND. t’L VOOR £l afzonderlijke werken kunnen, en daarvan blijk Fr. de billijkheid en andere geene juist leert deze A 1 k de reke- de vaste arbeider, uitgesloten. Straatroovers gepakt. buitenman had gisteren in een café oude stad kennis gemaakt met drie de publieke de L. U. IU 1 1 ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Y ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. om van conservatieve drommen in den lande en werd die ook aan Enk huizen niet gespaard. On gehoorde dingen gebeurden er, de publieke zaak werd publiek besproken Eerst trad Dr. Jan Zürcher op om zijn woord te spreken; die begaafde artist behoort niet meer tot de levenden. Toen hield de Hr. Burger, thans hypotheekbewaarder te Winschoten, als wij ons niet vergissen, eene politieke lezing, en ouderen van dagen kwamen u met bedenkelijk hoofdschudden vertellen, dat een zoo hoog geplaatst man als „de ontvanger van regi stratie” in een herberg over politiek gesproken had 1 Daarop eene politieke lezing van Mr. Treub en eindelijk de Hr. Domela Nieuwen huis. Maar toen dachten de goedige regeerders, dat de wereld verging en de vader van het Nederlandsch socialisme kon geen zaal krijgen om in te spreken, en moest zich tevreden stellen met... De Bierstal. Zoo heette toch, als ons geheugen ons niet in den steek laat, die localiteit. En nu spreken wij nog niet eens van de anti-revolutionaire vergaderingen in die jaren gehouden. PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend We zijn in de politiek tegenwoordig vrij wel op het doode punt. Al schijnt dit eene paradoxe uitspraak, waar het in de Tweede Kamer staat 59 tegen 41 en in de Eerste Kamer 32 tegen 18het is eenmaal zoo en niet anders. Dat de verkeerde partijgroe- peering hier de schuld aan heeft, behoeft niet herhaald te worden. Beter dan duizend vertoogen heeft de Bakkerswet het in de Tweede Kamer doen zien, hoe de coalitie onmachtig is tot sociale hervormingen, hoe Lohman en Idsinga lijnrecht stonden tegen over Aalberse en Brummelkamp. En wat de Eerste Kamer betreft, daarin is de coalitie- meerderheid sinds Dr. Kuyper dat lichaam in strijd met den geest van onze Grondwet ontbond, heelemaal den tel kwijt. Zichzelf geheel als eene andere Tweede Kamer be schouwende, loopt ze de Regeering tusschen de beenen, en kegelde mir nichts dir nichts, een man als minister Nelissen uit het mini sterie en weigerde den 17den predikant aan Rotterdam. (Het laatste heeft ons allerminst gespeten, al was het voor de Rechterzijde in de Eerste Kamer, uit een politiek oogpunt bekeken, eene aller on verantwoordelij kste daad.) We zijn wezenlijk op het doode punt; met eene politieke constellatie als de huidige is het waarlijk geen wonder, dat er kracht van de Regeering uitgaat. Daarbij komt dat de meerderheid van tegenwoordige Regeering per slot van ning met heel weinig stemmen is verkregen. De Rechterzijde werd in 1909 van minder heid meerderheid, ze kwam van 49 op 60 door de verovering van de volgende elf districten Enkhuizen, Amsterdam II, Am sterdam Vil, Amsterdam VIII, Enschede, Gorinchem, Haarlem, Kampen, Rotterdam IV, Rotterdam V en Utrecht II. Deze districten werden respectievelijk door de ker- kelijken gewonnen met 223, 201, 139, 171, 149, 309, 56, 1286, 559, 458 en 633 stemmen maakt gezamenlijk 4184 stemmen. Nu kunnen we Kampen gerust buiten be schouwing laten. Als dit district in 1905 zich voor den Hr. Reyne verklaarde was dit niet omdat de meerderheid Links was, maar enkel en alleen omdat de Christelijk-Histo- rischen aldaar tot geen prijs op Prof. Noordtzij wilden stemmen. We spreken dus nu maar over tien districten, waarin de overwinning dus behaald werd met gezamenlijk 2898 stemmen. Trekt men, wat voor eene zuivere berekening noodig is, van die 2898 stemmen nog de sociaal-democratische af, die zich in Utrecht II en Rotterdam IV bij de herstem ming hebben onthouden, alsmede de liberale stemmen die in Amsterdam II op den Hr. Snoeck Henkemans zijn uitgebraciit of zich onthielden (bij dit alles de verkiezingen in 1905 tot grondslag van berekening nemende) dan blijven van die 2898 niet meer dan een dikke 1600 over. Van die 1600 behoeft men de helft 1 slechts om te zetten om de zetels terug te winnen. De kolossale meer- “aërheid, die de coalitie heeft, berust dus fcitelijk op even 800 stemmen. Wel een bewijs hoezeer we op het doode punt geraakt zÖn- van de kiesbe- die werken Gaasterland, 19 Jan. Evenals verleden winter heerscht ook thans de griep hier weer in erge mate. Bijna elk huis heeft patiënten. Gelukkig is de ziekte minder ernstig van karakter dan een jaar geleden. Heerenveen, 19 Jan. Hij had gezegd, dat het uit was tusschen hen, maar z ij wilde niet van hem afzien en sprak van in ’t water springen, zooals meer en meer ge bruikelijk schijnt te worden bij ’n dergelijke liefdes-crisis. Hij geloofde daar niet zoo stellig aan, wilde in elk geval door zoo’n bedreiging zich niet van z’n stuk laten brengen. Maar hij durfde toch ook niet gerust naar huis gaan en bleef rondloopen laat in den avond. ’t Was reeds over elf en nog was het meisje niet in haar dienst terug. De heer des huizes ging eens naar haar uitzien, trof den vrijer op straat, vernam van dezen met welk dreigement bet meisje van hem was weggegaan en kreeg tevens aanwijzing waar ze waarschijnlijk te vinden zou zijn. Zoek maar eens bij het Blauwedorpsbruggetje, zei de vrijer. Zelf wilde hij echter niet mee. Een buurman, die nog op was, werd met het geval in kennis gesteld, een nachtwacht kwam er ook bij, en toen vond men inder daad het meisje bij genoemd bruggetje in het water, niet zoover, dat ze verdrinken kon, maar wel ’t was inmiddels half twee in den nacht geworden geheel ver kleumd. Ze werd op het droge gehaald en dr. P., inmiddels opgeklopt, kwam naar haar zien. □ogenschijnlijk heeft bet langdurig koude bad haar niet veel gehinderd. Maar of T ook geholpen heeft ter bekeering van den, vrijer Zoo niet, dan is van een herhaling ook niet veel baat te verwachten. Hepk. Nieuwsbl. v. Sneek. Woensdagmorgen kreeg de oudste zoon van den heer K. G. alhier onder de les in de H. B. School van een kameraad een. ledigen huls van een revolverpatroon. ’t Jongmensch onderzocht met een speld of er zich nog iets in het ledige voorwerp bevond. Plotseling ontbrandde ’t zich nog daarin bevindend dynamiet, met het treurig gevolg dat ’t oog van den leerling door de vlam werd getroffen. De vader ging met den patiënt naar dr. B., die ’t noodig oordeelde het gekwetste oog terstond onder behandeling van den oogarts, dr. R. te Leeuwarden, te stellen. Deze achtte den toestand van het oog zorgwekkend, maar kon voorloopig niet anders constateeren dan dat ’t hoornvlies vrijwat was beschadigd. Of de pupil ook heeft geleden, of het oog al dan niet behouden zal blijven we hopen met de in spanning verkeerende ouders, dat er uit Leeuwarden spoedig gunstige berichten mogen komen. In de voorwaarden van verhuring van landerijen, eigen aan de gemeente Schoterland, zullen voortaan bepalingen worden opgenomen nopens de vergoeding van eventueele water schade. De gemeente zal dan als verhuurster de helft dier schade dragen. Zwendel. In den Gelderschen Achterhoek worden in de laatste dagen bij voorkeur katholieken door personen bezocht, die met schilderijen venten, waarvoor zij 2 a 3 gulden per stuk vragen, onder voorgeven daartoe te zijn ge zonden door de R.-kath. St. Jozefvereeniging te Boxmeer, welke de Fransche klooster zusters, die zich daar vestigen, wil helpen om een klooster te bouwen. Bij onderzoek bleek het verhaal onwaar. De schilderijen zijn hoogstens eenige dubbeltjes waard. Algemeen kiesrecht, een afwijsbare eisch van het oogenblik, dat schreven de H.H. de Kanter, Patijn, Rinks reeds in... 1903. Enfin, komen zal het er, en daarmee de toenemende belangstelling in het vertrouwen in de Regee ring, geschraagd door eene volksvertegen woordiging, die inderdaad vertegenwoordigt het geheele Nederlandsche Volk. Maar dat zal nog altijd op veel tegenstand stuiten. Want Holland is nu eenmaal lange jaren geweest en nog het land van het onder-onsje. En het zou zeer onbillijk zijn om niet te erkennen dat de kiewet Van-Houten, welke gebreken haar ook mogen aankleven, krachtig heeft medegewerkt om in echt Thorbeckiaan- schen geest aan vele onder-onsjes den kop in te drukken. Als wij aan de invoering van de kieswet van Houten deuken, vlieden onze gedachten onwillekeurig naar Enkhuizen terug, waar zooals in alle Noord-Hollandsche steden van dien tijd het onder-onsje welig bloeide. In 1891 toen het Kabinet-Tak optrad, dat de groote uitbreiding van het kiezerscorps zou geven, ging er een groote schrik door de willen en i geven, zal ons kiezerscorps eene zoo groot accres geven, dat wij stellig over het doode punt heen rakenwordt daarbij dan de Evenredige Vertegenwoordiging ingevoerd, dan behoeven er ook geene monsterverbon den bij de stembus meer te worden aange gaan. Zooals ons kiesrecht nu is, kan door de wisselende stembus wel de regeering van Links naar Rechts verplaatst worden, maar krachtige Regeeringen kunnen met dit kies recht niet meer bestaan. Juist door de uit breiding van 1896 is de finale uitbreiding urgenter geworden dan ooithet Nederland sche volk nuchter aangelegd en weinig ver lekkerd op juridische spitsvondigheden, kan maar geene wet begrijpen, die aan Jan, die in het onderhoud van vrouw en van kinderen door noesten arbeid voorziet, het kiesrecht geeft, terwijl ze het aan Piet, die in dezelfde omstandigheden verkeert, maar gedwongen een kwartje in de week minder verwoont, onthoudt. Om van de dwaasheid niet te spreken, dat de ondernemende arbeider, die niet op het werk zit te wachten, totdat het naar hem toe komt, maar die ’t zelf opzoekt, dan hier dan eldersdie dus losse arbeider is, maar dikwijls heel wat meer verdient dan van zijn burgerrecht is Een in de Amsterdammers, die zich bijzonder gastvrij betoonden. Men dronk een glas en nog een glas, op de kennismaking, tot op voorstel van hel drietal werd besloten dat men ge zamenlijk een vierden „kennis” zou opzoeken. Onder dit voorwendsel lokte het edele trio zijn slachtoffer naar een afgelegen Amster- damsche buurt, het Realen-eiland, en daar, aan het einde der Vierwindenstraat, wierpen de helden den buitenman in een pakhuis kelder en ontroofden hem zijn portemonnaie met ruim vijf-en-twintig gulden. De aangerande kon zioh zeer juist her inneren hoe de drie mannen er uitzagen. Na hiervan eene volledige beschrijving ge geven te hebben, togen eenige rechercheurs dadelijk op onderzoek uit, met het resultaat dat zij des avonds nog de aanranders arre- steeren konden. Het zijn drie bootwerkers, zekere J. D., G. D. en P. J. v. G., resp. wonende in de Koestraat, Buiten-Bantammer- straat en O.-Z. Kapelsteeg. Zij zijn in verzekerde bewaring gebracht, Er is maar één middel om van dat doode punt af te komen en dat is de invoering van Algemeen Kiesrecht. J uist zooals de Grondwetsherziening van 1887 den weg baande voor eene nieuwe kieswet, die, al is er veel op aan te merken, nieuw politiek leven bracht, al zou de aanneming van de kieswet-Tak ons afdoender hebben geholpen, juist zoo vraagt het huidige tijdperk naar eene nieuwe uitbreiding van kiesrecht, die zeker wat het »z«>2«e»kiesrecht betreft de finale zal moeten zijnover vrouwenkies recht zullen wij nu maar alleen dit zeggen, dat wij dit ook geregeld willen zien bij de wet, terwijl onze Grondwet zoo zal moeten worden gewijzigd, dat bij geleidelijke invoe ring daarvan de mogelijkheid van uitbreiding tot aan de grenzen, die voor mannen gelden, verzekerd is. Maar reeds de uitbreiding voegdheid tot alle mannen Tak viel en van Houten nam zijne taak over, en de invoering van zijne kieswet bracht nieuw leven in de brouwerij. Mr. Goeman Borgesius hield met ongekend succes eene politieke lezing over doel en streven der Liberale Unie, het was in 1896; de H.H. Nolting en Kouveld kwamen propaganda maken voor de sinds dien overleden radicale partijkortom het was Enkhuizen’s Sturm- en Drangperiode, en weinige weken nadat de nieuwe kieswet-van Houten was ingevoerd, hield Kiesrecht is Kiesplicht, dat gewoon was te vergaderen met anderhalven man en een paardekop, eene vergadering waarop bijna 200 leden aanwezig waren. En wie zal ont kennen, dat die verhoogde belangstelling Enkhuizen niet is ten goede gekomen, al zal natuurlijk niemand voorbijzien, dat elke actie, die op eene reactie volgt, wel eens iets te ver gaat. Wat voor ons, voordeelen onbesproken latende, in het Alge meen Kiesrecht zoo aantrekt, is de grootere belangstelling, die daardoor voor zaak ontstaat. Het Rapport van zegt het zoo juist: „Het stembiljet heeft opvoedende kracht. De practijk der verkie zingen bevordert op den duur de politieke ontwikkeling. Een volk, dat lange jaren politieke rechten heeft gehad, begrijpen en op oordeelkundige wijze gebrui ken. Het genot van de rechten des Staats burgers kweekt het besef van de plichten des Staatsburgers. Te zeer wordt thans nog bij zeer velen in het kiesrecht uitsluitend een middel gezien om de macht van den Staat dienstbaar te maken aan de behartiging van de belangen der eigene klasse te weinig wordt begrepen, dat dit recht beoogt niet het belang van hem, wien het wordt toe gekend, maar dat van den Staat, van het organisme, waarvan allen deel uitmaken, welke plaats ook in de maatschappij be- kleedend.” En aan hen die nog altijd vreezen voor de uitbreiding van kiesrecht (nu nogher innert hetzelfde Rapport: „Nu is, blijkens de geschiedenis, het Nederlandsche volk een tegelijk vrijheid- en ordelievend volk, aan zijn dynastie door hechte banden verknocht, en zijn kracht zoekend meer in rustigen arbeid dan in het najagen van staatkundige en sociale droombeeldeneen volk ook, waarbij partijschap en politieke hartstocht op den duur het gezond verstand niet kunnen verduisteren. Het is niet het minst op dien grond, dat wij voor Nederland het Algemeen Kiesrecht niet alleen aanvaarden als een onafwijsbaren eisch van het oogenblik, maar daarin tevens een waarborg zien voor eene krachtige en gezonde verdere ontwikkeling van ons nationaal leven.” Maar de slechte raadgever bij alle nieuwe verschijnselen,^ die zich in de maatschappij voordoen, de vrees, was weldra van velen geweken en Domela Nieuwenhuis, eenmaal smadelijk tot den „Bierstal” veroordeeld, trad weinige jaren later op in het politieke lokaal bij uitnemendheid, waarin velen onzer eerste mannen zich hebben laten hooren, èn Bor gesius, èn van Houten, èn Troelstra, èn Talma, te weten in het Park. En de machts hebbers in de Centrale Liberale van 20 jaar geleden, die een heilzamen af keer hadden van „’t spreken in herbergen over politiek”, waren binnen korte jaren tot de overtuiging gekomen, dat niets beter is dan dat de publieke zaak publiek behandeld wordt. En zoo is het. Geene Regeering staat vaster dan die, waarvan het geheele volk kan zeggen Ze zit daar ook met onzen wil. En meegewerkt te hebben tot de vorming van het Kabinet in dien zin, dat men als kiezer mede invloed uitgeoefend heeft op de kleur, die het volgens onze constitutioneele ge bruiken moet hebben, leidt tot belangstelling in de daden der Regeering en het vragen naar het waarom daarvan. Wee hun, die het volk kunstmatig in den slaap houden, want uit dien kunstmatigen slaap wordt het hoogst onaangenaam wakker. En als wij Nederland gelukkig kunnen prijzen als het land van vrijheid en orde, waar nimmer een anar chistische aanslag werd gepleegd, dan is daar van zeker de oorzaak, dat de volksvrijheden hier steeds geleidelijk zijn uitgebreid. Maar met het kiesrecht zijn wij ten achter. Thor- becke had gemeend, dat het reeds vóór de 20ste eeuw zijne intrede zou doen. Dus in naam van onzen grooten voorganger Thor- becke, OP VOOR HET ALGEMEEN KIES RECHT! Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1