Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. r \\1 1911. No. 8. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. Donderdag 26 Januari. BINNENLAND. Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. VOOR A'S Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. vrouw heldin kan worden. In vroegere tijden men zulke dappere vrouwen, ook onze ware heldinnen, vrouwen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een 14-jarige jongen van het vervalschen het innen van geld Hij moest ook nog naar de Hypolitusbuurt, maar meende zekerheidshalve dat maar te voet te moeten doen; zijn fiets liet hij in den winkel aan den Burgwal staan. Toen nu de man aan de Hypolitusbuurt klaar was, meende hij dat zijn fiets daar gestolen was. Ontdaan kwam hij bij de politie aangifte doen tot, onder het opmaken van het proces verbaal, ’s mans geheugen wederkeerde en hij zich herinnerde, dat de fiets aan den Burgwal stond. Zoo iets had de politie nog nooit bij de hand gehad. Veelbelovend. Te Amsterdam is aangehouden, verdacht van een postwissel en daarop. De Presidente bracht daarna nog een woord van dank aan de spreeksters, en ook aan Dr. Beekhuis voor diens hulp bij de lichtbeelden, wees op de gelegenheid die bestond om zich aan te sluiten bij de afd. voor Vrouwenkiesrecht, en verzocht meteen de reeds aangesloten leden om wat meer getrouw de gewone huishoudelijke vergade ringen bij te wonen en sloot hiermee deze gezellige en goedgeslaagde vergadering. no. werd dan ook luide geapplau- Sneek. De Commissie, die hier dezen winter een tooneelwedstrijd organiseert, heeft Zondagavond zeker bij vernieuwing de over tuiging ontvangen, dat haar pogen, om aan stadgenooten eenige avonden van kunstgenot te verschaffen, zeer gewaardeerd wordt. In de groote zaal van Amicitia was ook nu weder geen plaatsje onbezet. Op dezen tweeden concoursavond werd door de toonee] vereeniging ,/Leeuwarder Vrienden club” opgevoerd „Aan Flarden,” tooneelspel in 4 bedrijven van Top Naeff. Het applaus, dat den uitvoerenden na elk bedrijf ten deel viel, is zeer zeker een bewijs dat de talrijke aanwezigen dien avond hebben genoten. Ook nu zullen wij ons onthouden van het geven van beschouwingen over deze uitvoering als behoorende dit tot de taak der Jury. Evenals bij de eerste concoursavond, vulde de Sneeker Orchestvereeniging met hare muziek de pauzen tusschen de bedrijven aan genaam aan. vegeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het comité ter viering van de 121/2-jarige herdenking van de kroning van H. M. Koningin Wilhelmina heeft verschillende Hagenaars uitgenoodigd als eerelid zitting te nemen. Het comité is van plan, een vergadering te beleggen voor het vormen van een bestuur van eereleden en voor verdere bespreking der feestviering. Vliegweek te Amsterdam. Er heeft zich op aanstichting van de directie „Rozenoord” een comité gevormd, dat een vliegdemonstratie zal organiseeren De A msterdamsche vliegweek zal plaats heb ben op een terrein achter „Rozenoord” aan den Amsteldijk van 29 April7 Mei. Er zullen verschillende aviateurs, onder wie Hollanders, aan deelnemen. Het waarborgkapitaal is reeds volteekend. Woensdag vergadert het comité ten einde de plannen te bespreken. Tragisch. Vermoedelijk door het dragen van costumes van een costumier bij een gemaskerd bal, waardoor de besmetting werd opgeloopen, is bij de familie Holthaus te Groningen typhus uitgebroken, met het noodlottig gevolg, dat een der zoons, de heer Bernhard Holthaus, die onlangs te Leiden cum laude zijn doc- toraal-examen in de rechten aflegde, overleden is. De overige vier patiënten maken het naar omstandigheden wel. Snugger, Een boer uit Pijnacker kwam Zaterdag avond in Delft, tot het verrichten van enkele boodschappen. Voor een winkel aan den Burgwal zette hij zijn fiets neer en deed toen zijn commissie, aldus vertelt de D. Cl. Na, eenige oogenblikken pauze betrad Mevr. BOLDING H weer den katheter, om nu eenige gedichten van algemeenen aard ten beste te geven, en vooral hierbij kwam op nieuw haar talent uit. Deze idyllistische stukjes, keurige en diep gedachte phantasieën werden met zeer veel genoegen aangehoord. Vooral ook het laatste stukje, dat als toe gift gegeven werd, „Het lied van de zee”, waarin een oud moedertje, haar man, haar zoon en nu ook haar kleinzoon als offer aan de golven moest afstaan, ten slotte tot die baren uitriep„Neem mij dan ook maar mee maakte een diepen indruk, te meer ook door de wijze waarop 't werd voorge dragen. Na elk diseerd. voerende, stevende het 18-jarig meisje voor waarts, en ondanks de tegenwerkingen der officieren wist zij de Loire over te steken en ’t beleg van Orleans op te heffen. De mare van den roem was haar reeds vooruit gesneld en na een behaalde overwinning op ’t slag veld, verlieten de Engelschen stilletjes de muren van Orleans. Ze dreef den vijand vervolgens voor zich uit en weldra was de weg naar Rheims vrij. Den 14 Juli 1429 trok zij aan ’t hoofd van het leger de oude kroningsstad binnen en een paar dagen later werd Karel VII tot koning gekroond. Haar taak was hiermee eigenlijk afgeloopen. Als belooning verzocht en verkreeg zij vrij dom van belastingen voor haar vaderstad en tot de groote revolutie is dit privilegie ge handhaafd. Toch wist men haar te bewegen nog meer in krijgsdienst te blijven, maar dit verder gaan was ’t begin van haar lijden. Parijs moest genomen worden, maar de arme Jeanne, zij vermocht het niet, en had er een voor gevoel van dat het haar ongeluk zou worden. De koning was een onbeduidend persoon en wist zijn invloed niet te doen gelden. Jeanne streed nog dapper maar of ’t door toedoen van vriend of vijand kwam is nooit uit gemaakt, maar zij viel jn de handen van Jean de Ligny, een bondgenoot der Engelschen. Karel VII deed niets om haar te bevrijden, doch de Engelschen wilden deze heldin, die hen zooveel afbreuk had gedaan, in handen hebben. Jeanne wist nog te ontvluchten en liet zich van een hooge rots vallen. Zwaar gewond viel zij den vijand weer in handen. Tot haar ongeluk herstelde zij en werd voor een groote som aan de Engelschen uitgeleverd. Verschrikkelijk was het lot, dat haar wachtte. In Rouaan in een ijzeren kooi opgesloten, werd zij beschuldigd van ketterij, afvalligheid en tooverij. Een proces met partijdige rechters, duurde 9 maanden. Door allerlei bedreigingen, listen en strik vragen wist men haar eindelijk te bewegen, de ketterij af te zweren en werd zij tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Echter dit vonnis bevredigde niet haar vij anden. Door list liet men haar weer mannen- kleeren aantrekken en dat was het sein om haar opnieuw te veroordeelen, en na een kort proces werd zij als toovenares tot den dood op den brandstapel veroordeeld. Zij stierf als een heldin, getrouw aan haar geloof. Ontzettend was de indruk die het bericht van haar dood over Frankrijk, ja over geheel Europa te weeg bracht. De Koning, die geen hand tot redding uitstak, liet eenige jaren later het gevoerd proces herzien, toen werd helder in ’t licht gesteld, dat Jeanne onschuldig was aan het haar ten laste gelegde en tevens dat het vroegere vonnis onrechtvaardig en onwettig was. Frankrijk vereert haar als een martelares, en in 1901 is zij door den Paus venerabel verklaard, zoodat zij als een heilige is te beschouwen. Dit alles werd door Spreekster op een heldere manier uiteengezet, en vele lichtbeelden maakten het gesprokene aan schouwelijk. Zij besloot met de betuiging dat dat alles op waarheid is gegrond. In de oorzaak en de reden der visioenen wil Spreekster niet treden, doch dat Jeanne deze verschij ningen werkelijk zag, is boven twijfel. Geen Franschman zal de heldendaden van dit meisje vergeten en in de geschiedenis der menschheid zal zij een voorname plaats blijven innemen. (Applaus.) Spreekster nam nog even ’t woord om aan te geven, waarom zij dit onderwerp ging bespreken op een vergadering voor vrouwen kiesrecht. Dit is, omdat uit deze levens geschiedenis blijkt, dat ook de zwakke een had tijd kan bogen op met zoo groot talent, dat het de bewondering van heel de wereld trekt. Zij wijst als voor beeld op Anna George van Amerika, de presidente van het internationaal comité voor de rechten der vrouw. In korte trekken schetst zij het zeldzaam ontwikkeld verstand dezer eenvoudige vrouw. Evenals Jeanne d’ Arc van eenvoudige afkomst, wist deze Amerikaansche heldin, wier portrét getoond wordt, door ernstige studie op te klimmen tot het hooge stand punt, waarop zij in den strijd om gelijke rechten voor man en vrouw, staat. (Applaus.! Houd moed, als ’t vraagstuk onzer dagen Niet spoedig veld wint, naar uw wensch. Gij moet niet naar de reden vragen, Traag wast de waarheid bij den mensch. Eens zal het recht gaan triomfeeren. Trots weerstand, spot of euvelmoed. Dit kan ons de historie leeren. Want langzaam toch komt steeds het goed. ’t Was een recht aardige en gezellige vergadering Maandagavond op de bovenzaal der „Doele”. De dames waren in flinken getale opgekomen, van verschillenden rang en stand en leeftijd. Ook eenige heeren zaten aan de achterhoede. De Voorzitster der afd. voor Vrouwen kiesrecht, Mevr. v. d. GOOTHijlkema opende met een gepast welkomstwoord tot de opgekomen aanwezigen de vergadering, ’t Was haar aangenaam, dat op deze 3e openbare vergadering Mevr. Beekhuis als spreekster wilde optreden en Mevr. Boldingh Goemans uit den Helder eenige voordrachten ten beste wou geven. Zij wees op den gestadigen vooruitgang der beweging voor Vrouwen kiesrecht, het bleek dat overal in ’t land door goede propaganda het getal leden ook dit jaar weer belangrijk toenam. Mevr. BOLDINGHGoemans gaf nu eerst een viertal gedichtjes ten beste, die betrekking hadden op de propaganda. Het bleek ons reeds terstond, dat deze Mevr, met gevoel en smaak declameert, in de woorden den juisten klemtoon weet te leggen, en door houding en mimiek kracht bijzet aan ’t gesprokene. De stukjes getiteld „Voorwaarts”, „Aan een jong meisje dat alleen de wereld ingaat”, „Van eene, die van verre stond” en „Ten strijd” boeiden het auditorium door inhoud en voordracht. Daarna kregen wij de interessante lezing van Mevrouw BEEKHUISKranenbubg. Zij begon met de opmerking dat de te ver- toonen lichtbeelden meest alle waren genomen naar oude platen en schilderijen. Men kreeg dus niet moderne tafereelen, doch costuums, vertrekken en toestanden uit de 15e eeuw. Jeanne d’Arc, later meestal genoemd de Maagd van Orleans werd in 1412 geboren te Domremy in Frankrijk, ’t Was een meisje, anders dan andere kinderen, zij gruwde van onrecht en juist was toen Frankrijk in een ongelukkigen toestand door den 100- jarigen oorlog met Engeland. De Spreekster wijst er op, hoe de oorlogen destijds heel anders gevoerd werden dan thans. Toen bestonden de troepen meest uit huurlingen, een bende vagebonden, die leefden ten koste van ’t oord waar de oorlog werd gevoerd. Deze oorlog had bij Jeanne’s geboorte reeds 75 jaren geduurd, en ’t land was vooral in baar woonstreek Bourgondië erg geplunderd. De algemeene ellende en armoede trof het meisje, dat een dapper hart had, diep. Een groot deel van ’t land was in handen der Engelschen, en het aanschouwen van al die ellende des volks maakte op ’t kind een diepen indruk. Zij leefde ten huize barer ouders in groote eenvoud, het huis en haar slaapkamer, de kapel en ’t kerkje waar zij zoo dikwijls redding afsmeekte voor haar arm vaderland, werden ons in beeld getoond. Op eenmaal kreeg zij een visioen. De Aarts engel Michael verscheen haar en vermaande haar steeds braaf te blijven. Daarop volgden spoedig meerdere visioenen. Intusschen was de toestand des lands nog erger geworden. De koning was overleden, de koningin was meest buitenlands, de Dauphin oudste zoon des konings was een zwak en licht zinnig mensch. Jeanne kreeg nu herhaaldelijk visioenen en stemmen riepen haar toe Ga naar den Generaal, dat die U voor den Dauphin brengt. Gij zijt geroepen om aan ’t hoofd der troepen den koning naar Rheims te voeren om gekroond te worden. Toen zij, gehoorzaam aan dit bevel, zich bij den Generaal aanmeldde, werd zij met spot terug gezonden. Opnieuw kreeg zij in visioenen bevel, andermaal te gaan, en na vele belemmeringen overwonnen te hebben, bood zij vol geestdrift aan* den koning naar Rheims te voeren. Na veelzijdig beraad kreeg zij ’t opperbevel en terstond trad zij op met kracht en klem, om de ruwheden der soldaten te temperen. Met een harnas bekleed, en ’t slagzwaard Aangehouden. Eenigen tijd geleden verdween een winkel bediende van den ijzerhandelaar P. Rond te Gouda, met medeneming van een bedrag van f 400 en een revolver, terwijl hij tevens een rijwiel verduisterde. Thans is het jongemensch ten huize van zijn ouders gearresteerd en naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Hij was met het geld naar het buitenland gegaan en is te Keulen opgespoord door zijn vader, met wien hij naar Gouda terugging. Het geld was verteerd. (N. R. Cl.) De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Handelsblad schrijft Hagenbecks plannen. Van den grooten Duitschen wilde-dieren-handelaar is hier meer sprake geweest. Over zijn dierentuin bij Hamburg, te Stellingen, heeft een onzer medewerkers eens de opmerking geplaatst, dat deze, hoewel niet de uitgebreidste, dan toch de best-ingerichte ter wereld was, dank zij de natuurlijke, bijna in het geheel niet aan gevangenschap herinnerende omgeving, waarin elk tentoongesteld dier daar leeft. Hagenbeek de zoon van den stichter van de wereldbekende firma heeft bij zijn onderneming, iets sterk-Amerikaansch aan den dag gelegd; in het aan den dierentuin grenzende park te Stellingen heeft hij naar Amerikaanschen trant een park vol vermake lijkheden ingericht, die heel wat hooger staan dan de gewone kermisgrappen, omdat er een kwasi-wetenschappelijke grondslag’aan te herkennen valt. De afdeeling met zeer goed nagebootste voorwereldlijke dieren is bijvoorbeeld kostelijk! Hagenbeek is nu een reusachtig plan aan het uitwerken: hij wil in dertig groote steden van de wereld, die nog geen eigen dierentuin hebben, parken gaan inrichten gelijk zijn modelpark bij Hamburg. Er zullen er zeven worden gevestigd in Duitschland, drie in Engeland, twee in Rusland, twee in Japan, een in China; alle hoofdsteden van Zuid- Amerika krijgen er een. En zijn hoofdkantoor gaat hij vestigen in het noorden van Texas, alwaar dan feitelijk een voorbeeld zal worden gesteld, hoe dieren tuinen op ideale wijze voor het toeschouwende publiek ingericht zullen moeten worden. Een terrein met een oppervlakte van 10,000 hectaren in een wilde streek, met heuvels, bosschen, vlakten, rivieren wordt daar in orde gemaakt, om er te verzamelen alle dier soorten ter wereld. De ontwerper van dit grootsche plan be rekent een som van 75 tot 100 millioen noodig te hebben. En dit bedrag behoeft niet buitengewoon hoog te schijnen, want Hagenbeek levert geen half werk, zooals hij te Stellingen reeds toonde; gerieflijke hotels, moderne speelplaatsen, comfort en vermaak zal het publiek overal willen vinden, waar het zich een geheelen dag aan een meer uit gebreid dierenpark-bezoek wijdt. Hagenbeek zou slechts een gedeelte van het kapitaal verschaffenondernemende kapi talisten en groote spoorwegmaatschappijen zouden voor de rest moeten zorgen. Onder de dertig steden, die Hagenbeek op het oog heeft, komt geen Nederlandsche voor. En toch zou daar niet ver buiten Amster dam van de Erfgooiers een uitnemend ge schikt terrein de Gooische hei te koop of te huur zijn. Men moet plannenmaker met fantasie en optimisme zijn, om zoo iets aan te pakken. Doch een modern Hagen becks dierenpark is oneindig veel leerrijker en onderhoudender dan de beste onzer be staande dierentuinen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1