Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Amsterdamsche Kiekjes. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 9. M1DDENSTANDS-EN0ÜÊTE. Zondag 29 Januari. BINNENLAND. VOOR I Afzonderlijke R. meer d. Heide) en den spoedig was, tweetal agenten werden de zijn makker spoedig op den per H.L.voor le f5 tot f 6 per H.L. een een je kapper, want bij t een opgeruimd degenen, die het be- nu goede zaken daar- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van ’t hartDat is nog een bakker verscheen zelfs O, ja Wat is de beste remedie voor pessi misme of zwaartillendheid PP? Een bezoek aan hem kom je vandaan met hoofd. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek, 26 Januari. Ook de Chr. Hist. Kiesvereeniging „Groen van Prinsterer” alhier, heeft met algemeene stemmen Dr. Scheurer tot candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing van een lid der 2e Kamer. Wijders kunnen we uit betrouwbare bron mededeelen dat alles van Rechts in 't district vóór Dr. Scheurer in de volgende maand ten strijde optrekt. Nu de Vrijzinnigen, zooals reeds besloten is, niet met een candidaat uitkomen, zal dit maal de strijd worden beslist tusschen den S. D. A. P.er (ds. v. A.-R. reeds genoemd. ’t Zal o. i. geen verwondering baren, als de A.-R. candidaat weer met een paar duizend stemmen meer uit de bus komt. Landbouwtentoonstelling 26 en 27 Juli. De kosten van deze tentoonstelling worden geraamd op f 4800, waaronder f 1200 voor geldprijzen en medailles. Tot secretarissen zijn gekozenvoor in zendingen op het .gebied van landbouw en veeteelt enz. de heer Y. v. d. Werf te Nijland voor inrichting der tentoonstelling de heer E. Priester Jr. alhier, lid van het be stuur van Vreemdelingen-verkeer. Pogingen werden aangewend bij de Ned. Heide-Maatschappij om deze tentoonstelling op te luisteren met inzendingen, liggende op het gebied dezer Maatschappij. Heeg. Woensdag is alhier een reciteer- wedstrijd gehouden, waaraan 17 bevoegde sprekers deelnamen. De le prijs (zilveren medaille, aangeboden door de firma Binkes te Sneek, benevens een keurig boekwerk), is gewonnen door den De Damplannen beginnen al meer en meer vastereu vorm aan te nemen. Een Engelsche combinatie zal nu tegen over het Koninklijk Paleis een hotel laten bouwen, dus zop ongeveer op de plaats waar zich thans nog het Commandants-huis ver heft. en hiervan aan den Evenals vroeger hier te lande van Staats wege onderzoekingen zijn ingesteld naar den toestand van den landbouw en van de spoor- weg-arbeiders, is ook sedert een tweetal jaren een officieele enquête aanhanging naar den toestand waarin de middenstand hier te lande zich bevindt. Dit onderzoek wordt gehouden door drie sub-commissiën, verdeeld over ver schillende provinciën. Als leider der geheele enquête fungeert het Tweede Kamerlid, dr. D. Bos. Het Pdbld. is zoo gelukkig geweest in een der kleinere plaatsen van ons land eenige resultaten van dien onderzoekingsarbeid te zien en deelt dan ook mede dat het econo misch beeld, dat zich straks, als de enquête geëindigd is, ontwikkelen zal, hoogst belang wekkend belooft te worden. Ofschoon aan den arbeid, die de plaatselijke enquêtes ver richten, een groote mate van zelfstandigheid en vrijheid in de wijze van onderzoek gelaten is, heeft men toch een systeem van centrali satie weten te volgen, waardoor alle uit komsten onder gelijke rubrieken vereenigd worden en men ten slotte een com pact beeld van den geheelen toestand verkrijgt. Het rapport der enquête-commissie, dat waarschijn lijk einde dezes jaars verschijnen zal, zal niet alleen een volledig beeld geven van de economische positie, waarin de middenstand in zijn verschillende schakeeringen op gebied van handel en nijverheid in de verschillende plaatsen zich bevindt, maar het belooft boven dien duidelijk aan te toonen, hoeveel er nog ontbreekt aan de ontwikkeling, vooral op rechtskundig gebied bij het grootste deel der Middenstanders. De Middenstandsorganisatie, zoowel als de regeering zullen naar aanleiding van dit rapport, evenals indertijd bij den landbouw een moeilijke doch dankbare taak hebben te vervullen bij het treffen der juiste maat regelen om de noodzakelijk gebleken ver beteringen aan te brengen. De reeds bij den Middenstand duidelijk gebleken zin voor „selfhelp” mag de verwachting wekken, dat daarbij door den georganiseerden Middenstand niet te veel op den Staaf geleund moet worden. ’t Amsterdamsche hotel-bedrijf kent ook z’n va-et-vient. De eene groote inrichting doekt op en eene andere zet zich weer neer. Verandering van spijs doet eten, laten we hopen. boden om zoo mogeiijk de identiteit van den geheimzinnigen arrestant vast te stellen. Nader vernemen wij dat gebleken is, dat de gearresteerde inderdaad, zooals men ver moedde, anders heette dan hij opgaf. Hij heeft reeds vroeger gevangenisstraf ondergaan. Alg. Hbld. Door haarwater en eau-de-cologne verraden. Een gedeserteerde matroos en een burger, die beiden in beschonken toestand waren, sloegen vannacht omstreeks drie uur een glazen uithangkast van den drogistwinkel van den heer Troostwijk in de Binnen Bantam- merstr. te A’dam stuk. Vlug namen ze eenige fleschjes eau-de-cologne, haarwater en paar kammen mee, en zetten het op loopen. Twee bewakers van de Ned. Bewaking- Mij., Robers en Koch, hoorden het glasge rinkel en eerstgenoemde blies op den politie- hoorn een persoonlijk geschenk van den vroegeren chef der recherche den heer Batelt waarna de geheele straat in rep en roer kwam met een stuk hout. Door een matroos en Achterburgwal gearresteerd. Onderweg had den ze de fleschjes reukwater stukgegooid, zoodat het spoor gemakkelijk te volgen was. De matroos had zijn muts laten vallen, welke ook al naar haarwater rook. Op het bureau Warmoesstraat vielen ze spoedig door de mand, want hun kleeren hadden zulk een gemengde eau-de-cologne- en haarwaterlucht, dat ontkennen onmogelijk was. Vermoedelijk heeft het beschonken tweetal eerder een baldadige streek willen uithalen, dan wel diefstal willen plegen. Alg. Hndbl. Poging tot doodslag. Te Walderveen bij Barneveld bestond reeds eenigen tijd een ernstige veete tusschen den arbeider H. 8. en zijn schoonvader J. K. naar aanleiding van een erfenisquestie. Zelfs had 8. zich meermalen uitgelaten, dat hij den oude bij gelegenheid wel eens de hersens zou inslaan. Deze bedreiging nu heeft 8. inderdaad ten uitvoer trachten te brengen. Met een schop heeft hij namelijk zijn schoon vader, die op het land aan het werk was, bijna doodgeslagen. Laatstgenoemde bekwam zulk een diepe hoofdwonde, dat hij bewuste loos in een sloot viel, waarin de ontaarde schoonzoon hem stil liet liggen. Geruimen tijd duurde het voor het bewustzijn terug kwam, waarna de ongelukkige met veel moeite op den kant wist te kruipen. Gelukkig bevatte de sloot slechts weinig water, anders was de man stellig verdronken. Door een vallend plafond. In het St. Anthonius gesticht te Oost burg heeft een 84 jarige vrouwelijke ver pleegde door het neervallen van een plafond een schedelbreuk bekomen. Zij is aan de gevolgen overleden. In Maas-en-Waal is niet veel fruit beschikbaar, en waard hebben, maken mede. Voor goudreinetten werd in de laatste dagen besteed van 1416 cent per K.G. of f 8.40 tot f 9.60 qual. zoete appelen van Zeker niet te laat. Te Steenderen waar voor eenige wekende burgemeester overleed en men nog niet weet wie zijn opvolger zijn zal, hebben een aantal personen de noodige maatregelen genomen om zijn opvolger op feestelijke wijze in te halen. In en uitval. Een zekere meneer bezoekt een zijner vrienden. De bezoeker stelt als goed vriend ook veel belang in de huisgenooten blijk willende geven, vraagt hij jongsten zoon des huizes En wel Moos, wat moet jij worden Gochem zeit m’n Vader! heer A. M. Sustring te Sneek. De 2e en de 3e prijs (boekwerken) zijn behaald door de heeren A. Buffenga te Grootegast en C. Lam bers te Harlingen. De belangstelling was enorm groot. St. Nicolaasga. Een ietwat weemoedige stemming heerscht hier somwijlen in menig gezin. En geen wonder. Men mist zóó een huisgenoote, die gestreeld, gekoesterd, ja bij sommigen vertroeteld werd. Op geheimzinnige wijze is ze opeens verdwenen. Men balt de vuisten tegen den ongezienen demon, die van alles oorzaak is en rondwaart om zijn euvel daden te vol voeren. Begeerig op enkele zilverlingen, schuwt hij geen moord om in het bezit te komen van ’t kleedje van onze huisvrienden; maar wee U, zoo er licht komt in de duisternis, moordenaar(s)Verachting zij uw deel Strekt ge weer een hand uit naar een poesje, we hopen dat de eerste de beste je op gevoelige wijze met haar scherpe nagels teekenen zal. Jouster Cl. Veerdienst Stavoren-Hnkh uizen Naar we vernemen, moeten door de Direc tie der H. IJ. S. M. plannen overwogen worden om met den nieuwen zomerdienst het stoomboot-verkeer Stavoren-Enkhuizen en omgekeerd uit te breiden. Naar verluidt zou ’t de bedoeling zijn in iedere richting een boot meer te laten varen zoodat we dan 5 maal per dag verbinding met Holland zullen krijgen. De bedoeling moet zijn den nieuwen drenst een vroegdienst te doen worden, vertrek van Stavoren ongeveer 8 uur. N. S. Cl. Op heeterdaad betrapt. Een politieagent zag in den afgeloopen nacht in de Leidschestraat bij de Kerkstraat te A’dam twee mannen staan, wier houding hem ver dacht voorkwam. Hij liep echter door, doch keek een poosje later om en zag toen juist, dat een der mannen zich verwijderde, terwijl de ander verdween in den kelderingang, aan de zijde van de Kerkstraat, van perceel Leidschestraat 62 hoek Kerkstraat, waarin gevestigd is de zaak in lederwaren van den heer P. J. M. Heere. De agent posteerde zich voor den kelderingang en verzocht aan een voorbijganger adsistentie te halen aan het bureau Leidscheplein. Een inspecteur en eenige agenten verschenen weldra en drongen den kelder binnen. Daar vonden zij een jongen man, die onmiddellijk meegenomen werd naar het bureau. Er werd in den winkel, die ’s nachts niet bewoond is, een onderzoek ingesteld en men vond er een beitel en een dolkmes met scheede. De heer Heere werd gewaarschuwd en constateerde dat deze voorwerpen niet zijn eigendom waren. Blijkbaar is de nachtelijke bezoeker, dus ook in den winkel geweest, vermoedelijk door het luik open te duwen, dat uit den kelder toegang geeft tot den winkel en dat niet gesloten was, evenmin trouwens als het kelderraam, waardoor de man is binnengekomen. Er werd, naar de heer Heere kon nagaan, niets vermist. Alleen schijnt de indringer wel aan het kasregister zijn aandacht geschonken te hebben. Althans er stak een tweede sleutel op, die niet te bereiken was zonder dat men eerst het toestel zelf opende. En daartoe was de nachtelijke bezoeker weer in staat gesteld, doordat de sleutel er op stak. Op het bureau Leidscheplein gaf de aan gehoudene op Peters te heeten, van beroep werkman in het machinevak, 25 jaar oud te zijn en geboren te zijn op een door hem gfenoemden datum, te Amsterdam. Herhaalde informaties bij het Bevolkingsregister brachten echter aan het licht, dat de man daar niet ingeschreven was. Dit gevoegd bij de omstan digheid dat de jonge man beweerde hier geen woning en ook geen kennissen te hebben, en verder ook geenerlei mededeelingen over zijn vroeger verblijf hier ter stede kon doen, gaven den commissaris van het bureau Leid scheplein, den heer Dusser de Barenne, aan leiding tot het vermoeden, dat de aange houdene een valschen naam opgaf. Zeer langdurig werd hij verhoordhet baatte echter niets. De man bleef volhouden Peters te heeten. Daarop gaf de commissaris last, den arrestant geheel te ontkleeden, teneinde te zien of men wellicht door tatoueering op lichaam of lichaamsdeelen op het spoor van den werkelijken naam kon komen. Bovendien werden op het bureau Leidscheplein heden middag rechercheurs der andere bureaux ont- 1 II. Dat liet zich voor enkele dagen voor onze jeugd prachtig aanzien. Eerst een flink pak sneeuw en daarover heen een flink vorstje. Dat deed de deur dicht Prachtig, bikkel-glad waren in minder dan geen tijd de brughellingen. Daarvan viel te profiteeren Wat kon ’t hun schelen, of de brugge- trekker (ook wel lijntjetrekker genoemd) in z’n baard bromde, dat het nu een post was, om in één slag al je ribben tegelijk te breken, wat hadden zij er maling aan, dat de bierbrouwerspaarden nu zoo’n heele hijsch hadden om hun vracht tegen ’t „sluisie” op te sjouwen het was nu je gelegenheid, die moest te baat genomen worden. Over tuigd toch als ze waren dat dit genot niet zoo lang zou mogen bestaan en ’t hun met forsche, verraderlijke hand zou worden ont nomen. Slechts kort zou het duren of G. R. had èn h'r mannetjes èn h’r zandstrooier reeds uitgezonden om Amsterdam te verlossen van haar „gladde” wegen. In letterlijke betee- kenis dan altijd. In figuurlijken zin zou het Leger der Heils e.d. betere diensten kunnen bewijzen. Om er nooit genoeg van te krijgen, gleden en sulden ze, met of zonder slede, de brug af, met een heerlijken vaart ging het naar beneden totdat een harde trottoir-band of dito boom, die niet wijken wilden, een einde maakte aan deze rutschbaan-rit. Hijgend, het uitschreeuwend van intense lol, met gloeiende wangen, rood van inspanning en frissche winterkou, vlogen ze weer tegen de helling op om zonder tusschenpoozen te trachten weer zoo spoedig mogelijk beneden te komen. Doch plotseling is de baan gestremd. Mannen met leeren petten op, jagen hen van deze speelplaats, hun terrein. Bij handen vol gooien deze wreede spelle-brekers uit groote bakken zand op den gladden weg. Gedaan was de pret 1 Morrend, die wreedaards ik-weet-niet-wel- waar wenschende, rapen ze hunne school boeken bij elkaar, die ze zoolang ter zijde hadden gelegd en trekken naar school, wee klagend over het vergalde genot en over dat nare schoolwerk, dat ze in het vrije uur nog af te maken hadden. Zou de onderwijzer dien middag den invloed van het fijne glijbaantje op z’n kweekelingen niet bemerkt hebben Dat is een pak goed bijgedraaid 1 In m’n vorig schetsje heb ik de aanran ding van Rembrandt’s meesterstuk, onze Nachtwacht reeds gereleveerd. Stel je voor, dat die marinier met z’n schoenmakersmes door dat kostelijke doek had heengejaapt 1 't Idee alleen Door het geheele land, zelfs mijlen en mijlen daarbuiten was als brandalarm de kreet gegaanDe Nachtwacht van Rembrandt beschadigd 1 Is ’t dan onbegrijpelijk, dat zoo de gelegenheid weer opengesteld was, de nieuwsgierigen her- en derwaarts waren toe gestroomd om te zien met eigen oogen van heel nabij wat die Sigrist toch wel uitgevoerd heeft, te beschouwen de gevolgen van deze wandaad. Vooral Zondag was de belangstelling in de patient groot te noemen. Zelden zal „de Nachtwacht” zich in zoo veel blijken van hartelijk mede-gevoelen hebben mogen verheugen. Alle andere bezienswaardigheden hadden geen vat op de bezoekers. Naar de „Rem- brandt-zaal” was de trek. ’t Publiek, vooral het Amsterdamsche is nu eenmaal tuk op „gyntjes”, geniet van een straatrelletje bijv. 4 Bols wardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1