Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. No. 10. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. UIT DE PERS. BINNENLAND. Donderdag 2 Februari. WAT ONS WACHT... DUN. VOOR Afzonderlijke a 5 Cent. van op de 8. de S. D. P. het verslag. het Vrijdags te was in de ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar „mooie reclame", van deze be- zijn lezers mede IJs. De vorst heeft de scheepvaart in de Friesche venen gestremd; te Heerenveen wordt op de wijken al schaats gereden. In den afgeloopen nacht is de Gouwzee geheel met grondys volgeloopen. De motorboot heeft den dienst nog gedaan, doch zal bij aanhoudenden Oostenwind spoedig moeten liggen. dat zij nog aan een 40-tal niet-inteekenaren den toegang had moeten weigeren. Door de tooneelvereeniging „La belle Esperance” van Groningen werd opgevoerd „-Een dorps-idylle”, blijspel in 3 bedrijven van J. B. Meerkerk. Er is dien avond veel gelachentoch kunnen wij ons voorstellen, dat er over den inhoud van bet stuk verschillend geoordeeld wordt en velen zich niet kunnen vereenigen met de wijze, waarop de schrijver een enkele rol typeert. Ook nu vulde de Sneeker Orchest-ver- eeniging met aardige muziek de pauzen aan genaam aan. Op een, op Zondag 19 Febr. te geven feestavond zal de Jury, die zeker geen ge makkelijke taak heeft, hare uitspraak mede- deelen. Ongetwijfeld zullen de geregelde bezoekers met belangstelling deze uitspraak tegemoet zien. Sn. Crt. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. En ten slottehet zou een averechtsche reclame zijn en „de nationale vrede schijnt door de A. S.-actie nu juist niet te worden bevorderd”? Welk een armzalig argumentWeet het Friesch Dagblad één qrootsche beweging en dat is toch zeker die voor het Algemeen kiesrecht, die opheffing van een schrome- lijken misstand beoogt! die zonder strijd, zonder „rumoer en geschreeuw” haar doel bereikte Moeten wjj van de redactie van dit orgaan soms het historisch geheugen opfrisschen door er aan te herinneren hoe ook in de hervormingsbeweging, hervormers en hervormers elkaar verketterden en be streden en hoe één daarvan, de groote Cal- vijn, van nog wel andere middelen gebruik maakte dan van „rumoer en geschreeuw” Maar ’t is waar ook wanneer slechts de lezers den indruk krijgen en behouden dat op al wat de „liberalen” doen de zegen uitblijft, dan komt de rest, waarheid voorstelling incluis, er minder op aan. Elk land heeft, luidt een Fransch gezegde, het bestuur, dat het verdient. Zullen wij in 1913 een nieuw „bestuur” van dr. Kuyper „verdienen”. Die vraag opent ongetwijfeld een verre van aangenaam perspectief. Doch het lijdt geen twijfel, of, wanneer de vrijzinnigheid niet uit haar dommel ontwaakt en zich aangordt tot een gemeenscha pp elijken k tach tigen strijd, waarop zij reeds nu zich heeft voor te bereiden, het antwoord zal beves tigend luiden. Dan zal er zeker groot geklaag en gejammer in den lande zijn doch te laat. Men onderschatte de mogelijkheid van een terugkeer van het bewind van dr. Kuyper niet. Ongetwijfeld, mr. Heemskerk is misschien ook thans nog, na de „verzoening”, vast besloten om dr. Kuyper weerstand te bieden en misschien overtuigd, dat hij zulks kan. Maar dit laatste betwijfelen wij. Reeds klagen de katholieken over zijn „gematigdheid”; zij zijn gegriefd door het subsidie aan de openbare leeszalen en dr. Kuyper stemt met hun klachten inreeds nu roept mr. Van Wijnbergen om gemeentelijk subsidie voor de bijzondere school, en dr. Kuyper is er de man niet naar om heropening van den schoolstrijd in nog laaiender felheid dan voorheen te belemmeren: reeds toont de katholieke pers terug te verlangen naar den tijd, toen openlijk, van de regeeringstafel, door dr. Kuyper werd verdedigd, dat stelsel van benoemingen dat met een schoonen naam werd genoemdgelijkmaking der partijen, doch dat inderdaad diende te worden ge kenschetst door de leus: de buit aan den overwinnaar. En zal misschien de Christelijk-historische partij zich verzetten tegen dien drang naar de ongematigde politiek van 19041905, mr. Lohman’s fractie is waarlijk niet sterk genoeg om het drijven te keeren; mr. Lohman’s invloed in de coalitie is getuige de jongste oorlogscrisis aan het tanen men laat den Goeschen afgevaardigde liefst onkundig van de beraamde manoeuvres. Daar komt iets bijèn de katholieken èn de antirevolutionnairen zullen eerlang des te krachtiger tegen het kabinet in oppositie treden, als ze voorzien dat de kiezers van 1913 wederom op de lijst der sociale wet geving een nul zullen vinden. Zij weten natuurlijk even goed als wij, dat de schuld van dat feit veeleer - te zoeken valt in de oneenigheid ten opzichte der sociale wetgeving in de coalitie bestaande, die den minister Talma tot zoeken en tasten noopt, waar leiden slechts tot het doel kan voeren. Maar de heer Kuyper heeft in een van ongemeen scherp politiek vooruitzicht getuigende rede reeds den weg voorbereid om het ministerie voor een mislukking der maatschappelijke hervormingen de volle schuld te geven. Hij heeft ook begrepen, dat het misschien dienstig zou zijn in 1913 de kiesrechtvlag wederom te ontplooien en reeds een jaar geleden geëiscbt, dat althans in 11)13 de eerste termijn eener grondwetsherziening achter den rug zou zijn. De eisch werd niet herhaald, maar daarvoor staat hij desnoods nog altijd ter beschikking om den kiezers te worden getoond. St. Nicolaasga, 30 Jan. Nu „Hollandia” te Scharsterbrug een nieuwe fabriek heeft opgericht en het plan is de hier bestaande op te beffen, stelt men in onze plaats alle pogingen in ’t werk om te komen tot coöperatie. Door een commissie zijn de vee houders hier en in den omtrek bezocht en Donderdag is een algemeene vergadering van veehouders uitgeschreven, waar een drietal sprekers van den Frieschen Bond het belang van coöperatie zullen bepleiten. Met spanning ziet men den uitslag tegemoet; komt het tot oprichting, voor „Hollandia” zou het een afbreuk, doch voor onze plaats in ’t algemeen^en de veehouders in ’t bijzonder gewenscht zijn. Wonseradeel, 28 Jan. Dat er nog geen sprake is van daling der prijzen van lande rijen, is weer~gebleken bij een verkoop te Schraard. £Daar werd ’op 17 pdm."weiland ruim f 15,000 geboden. Ouden van dagen weten te verhalen, dat er in deze gemeente eens f 250 huur werd betaald per pondemaat voor bouwgrond, n.l. toen de vlasbouw in volle glorie was. Wie dien hoogen prijs be taalde, kon in die dagen nog best bouwen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 36 Jan. Dat fietsrijden meermalen aan veel gevaren is blootgesteld, bleek hedenmiddag. Terwijl de heer J. D. alhier door de stad reed, had hij het ongeluk dat de voorvork van zijn rijwiel brak en hij vrij onzacht op de straatsteenen terecht kwam. Bewusteloos opgenomen werd hij bij Dr. Slis ingedragen, in welks nabijheid het ongeluk plaats had, en die den jongeling weder bij bracht. Behalve eene kleine hoofdwonde heeft de patiënt tot nog toe geen nadeelige gevolgen van het ongeluk ondervonden. 30 Jan. Het zoontje van J. N. alhier deelde ons mede dat hun duiven twee eieren hadden gelegd en thans zitten ze te broeden, hetgeen in de maand Januari zeker een zeld zaamheid is. Nu de winter vrij hard is in gevallen, is het voor het arme ouderpaar een niet zeer aangename broedtijd. Een ernstig ongeluk. 30 Jan. Gistermorgen begaven de land bouwer Sj. Haitsma, echtgenoote en huis- genooten zich met paard en wagen ,naar de kerk. Nauwelijks over de zeesluis zijnde, werd het paard schichtig en geraakte op hol, hetgeen bij de reed neer een woest aan zien gaf. In zijn vaart werd de wagen van S. E., landbouwer alhier, aangereden en be schadigd en moest alzoo buiten dienst worden gesteld en vervangen door een andere. In vliegende vaart holt het paard, achtervolgd door den wagen, op het ijzeren hek, dat is geplaatst voor de boerenhuizinge van S. V., waardoor een stang in de borst van het paard stak, waardoor het dier bloedend neer viel. Door den schok vielen enkelen uit den wagen. De boer bezeerde zich weinig. Eenige ontvellingen aan hoofd en hand, terwijl de dienstbode hare knie een weinig bezeerde. De zoon echter kwam minder zacht uit den wagen terecht en brak een slagader bij den pols. Hevig bloedend_werd deze door docter Slis verbonden, zoomede de overige gewonden. De wagen is erg beschadigd, terwijl het paard onder behandeling van den veearts is gesteld. Met hetzelfde paard was voren ook reeds er bij af, of het stad op hol geraakt. Sneek. Zondagavond had in „Amicitia” de derde concoursavond plaats. Nog nooit zagen we de groote zaal zoo bezet als toen niet minder dan 460 plaatsen waren be sproken, terwijl de commissie ons mededeelde, Wij lezen in Oostergo De coalitie-pers is vreeselijk benauwd dat er door de Algemeene kiesrecht-actie zich wellicht coalitie-leden zullen laten mede slepen. Om dit te beletten is elk middel goed, dat deze actie in een zoo ongunstig mogelijk daglicht kan stellen. Het a.-r. Friesch Dagblad had daar onlangs weer een fraai staaltje van. In den Haag is naar men weet een uit nemend geslaagde betooging der Liberale Unie gehouden voor Algemeen kiesrecht. Onder het opschrift weet nu het Friesch Dagblad tooging het volgende aan te deelen „De. Liberale Unie bleef niet achter. Ook zij is in volle actie voor het alge meen stemrecht. Net als de S. D. A. P. En deze twee jagers ontmoeten elkander nog al eens in ’t jachtveld dat spreekt. Dat geeft dan verbroedering? Neen het geeft gekijf. Lees maar eens het slot van een verslag van de groote kiesrechtmeeting, deze week van liberale zijde te ’s-Grave.nhage gehouden. Zie het hier „De redevoeringen zullen in druk worden uitgegeven, propagandisten zul len door het land gaan en voor die afd. van de Lib. Unie, welke zelf rede naars hebben, zullen nog als handleiding geschriften worden verspreid. De voorzitter wekte voorts allen, die thans kiezers zijn op, om zelven te zorgen, dat hun monopolie ophoude. Dan zal men slagen. Een groot rumoer en geschreeuw ontstaat doordat eenige leden van de S. D. P., de heer Wijnkoop aan het hoofd,, debatteeren willen. Anderen overschreeuwen hem en gaan het Wil helmus zingen, weer anderen zingen den socialistenmarsch. De heer Wijnkoop klimt op een stoel, de heer Roodhuysen tracht hem over te halen weg te gaan en roept: er uit, er uit. De hoofdinspecteur van politie, de heer Aaltsz, hangt zijn insigne om, gaat ook op een stoel staan en geeft last dat de zaal ontruimd zal worden. Men gaat heen, slechts de talrijke socia listen blijven nog eenigen tijd den socia listenmarsch zingen.” Dit citaat geeft dan het Friesch Dagblad de volgende conclusie in de pen „Dat is averechtsche reclame De nationale vrede schijnt door de A. S. actie nu juist niet te worden bevorderd.” Dit nu is een wijze van voorlichting, die men, waar de lezers van het Friesch Dagblad natuurlijk geen andere voorstelling onder oogen krijgen, niet anders dan allerdunst kan noemen. In de eerste plaats lette men D. A. P. in den aanvang en in het overgenomen slot van De argelooze lezer van het Friesch Dagblad denkt nu natuurlijk dat de beide „Jagers”, S. D. A. P. en de Liberale Unie in den Haag aan ’t kijven zijn geslagen, in plaats van zich te „verbroederen”. In werkelijk heid zijn het een paar dolhoofden der S. D. P. fractie geweest, het groepje ultra Marxisten, dat juist met de S. D. A. P. op den meest gespannen voet staat, welke getracht hebben aan het eind der vergadering wat herrie te schoppen, door debat te eischen, terwijl dit van te voren, met ’t oog op ’t karakter der betooging, was buitengesloten. Een absoluut leugenachtige voorstelling dus, waarvan het moeilijk valt aan te nemen dat zij „onbewust” werd gegeven. En in de tweede plaats had het relletje niets te beduiden. De redactie van het Friesch Dagblad, die toch zeker ook „link- sche” bladen leest, weet dit evengoed als wij. Een paar schreeuwers van een partijtje heethoofden, die nu eenmaal niet leven kun nen als zij niet luid den mond kunnen roeren ziedaar alles. Bovendieneerst nadat de vergadering gesloten was en de betooging naar algemeene getuigenis een schitterende was gebleken, barstte het „rumoer en ge schreeuw” los. Menschelijke berekening kan feil gaan, de onze zoowel als die van den heer Kuyper. Maar in elk geval is ’t goed op feiten acht te slaan en' het thans bekende materiaal leidt tot de voorspelling, dat de afgevaardigde voor Ommen in 1913 de hand wederom zal uitstrekken naar de teugels van het bewind... alsof hem in de laatste jaren niets weder varen is Het wagenschot moge thans nog niet ten volle zijn gekeerd, één stevige plankjis weer in de voegen gezet, een loopplank allicht voor dr. Kuypers komst aan boord. Kamerverkiezing Sneek. Door de vrijzinnige kiesvereeniging te Ulst is besloten de candidatuur van ds. A. van der Heide voor lid der Tweede Kamer voor het district te steunen op grond, dat genoemde candidaat is voorstander van Staats- pensionneering en bekend met de toestanden in Friesland. Zaterdagavond is de veerboot van de H. IJ. S. M. dienst StavorenEnkhuizen, die 9.7 te Enkhuizen moest aankomen, ten gevolge van den dikken mist op den leidam van het Krabbersgat geloopen. Hoewel met volle kracht achteruit werd gestoomd, bleef de boot vastzitten. Een veerpont kwam spoedig hulp bieden. Aan de vereende krachten gelukte het eindelijk, de boot weer vlot te krijgen. Bij elven kwam zij in de haven te Enkhuizen. Een extra-trein stond gereed om de passagiers te vervoeren. August de Domme. Achter de roode gordijnen, die den toe gang vormen van de arena naar de stallen stonden we, terwijl aan den anderen kant zweepgeknal en belgerinkel en muziek en applaus klonken, in die eigenaardige stalat- mospheer te praten over den dood van Schui- tevoerder. Een goed artist, een goed collega, zoo loofde hem clown Eugene, nu onge schminkt en in gala-rok. Zondagavond om negen uur, tijdens de voorstelling, was het bericht van zijn dood gekomen. Jammer, jammer hadden allen het gevonden, die hem gekend hadden in zijn goeden tijd, in de eerste plaats Eugène zelf. En hij herinnerde er ons aan, hoe het spoorwegongeluk van 1892 bij Kürchlengern ook noodlottig werd voor Schuitevoerder. Zijn borst werd ge kneusd en sedert was hij niet meer de oude. Andere clowns, geschminkt, met potsierlijke neuzen, kwamen nog bijzonderheden vertel len Hoe zijn vader hier een circus had, waar Jacques soms wel vijf-en-twintig maal per dag moest optreden. Vaak zat hij dan met de hand onder het hoofd te slapen, maar dan werd hij aangepord en dan was hetKom, Jacques, aan de trapeze 1 Toen hij August de Domme af was, begon hij met eigen middelen een café op den hoek van Amstel en Korte A mstelstraat. Maar het vlotte niet. Daarna zette hij in Haarlem een café op. Ook dat ging niet goed. Zes jaar geleden is hij in Haarlem nog eens als kunstrijder opgetreden bij Alt- hoff. Eu voor vier jaar is hij nog eens weer August geweest, bij een Koninginnefeest, ook in Haarlem. Toen, twee jaar geleden, hier bij Carré, de pantomime Constantinopel gegeven werd, speelde Schuitevoerder mede. Laatstelijk was hij controleur in denzelfden circus, waar hij vele jaren geleden zoo vaak was toegejuicht. Tot, vele weken geleden, hij wegens een borstkwaal opgenomen werd in het Israëlietisch Ziekenhuis, waar hij Zondagavond de oogen voorgoed sloot... Alg. Hbld. Bolswardsche Courant AJbA AèA AA4 AAA AAA AAA AAA AAA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1