Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Reclame-ondemcht. 1911, 50ste Jaargang. No. 11. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zondag 5 Februari. WORDT KIEZER. BINNENLAND. VOOR ct. Wonseradeel, 40 aangifte doen. tusschen 1 en 15 Februari a.s. Boefje. slechts veertien dagen tijd. BolswarcLsche Courant Afzonderlijke 16 leeningen gesloten 41 leeningen gesloten 5 5 4 7 7 5 31 54 26 50 voor i/ H n u u u H II - 6315 - 3425 - 7205 en ziet Noord-Amerika omgeving weer plaatsen als Bolsward, Hichtum, Arum en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. om te verschijnen op het leerrooster handelsscholen 57 leeningen beneden en u v Febr. De trek naar is tegenwoordig in deze groot. Uit onderscheidene ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Als gij 25 jaar oud zijt (of wordt) vóór of op 15 Mei a.s., kunt gij kiezer worden. Betaalt gij personeele belasting, minstens f 1,grondbelasting of vermogens- of bedrijfsbelasting en hebt gij tijdig uw be lasting voldaan, dan behoeft gij u niet aan te geven. Alleen als ge uit een andere gemeente zijt komen verhuizen, moet ge u aangeven en uw afbetaalde belastingbiljet ten) over leggen. In alle andere gevallen moet gij om kiezer te worden in 1910 f 20435.waarvan in het 1ste kw. 30 leeningen ten bedrage van f 3490 n u u wijl zoo van in vermeerderde winst zij 2de 3 de 4 de Van deze 146 leeningen zijn 32 leeningen gesloten tot het maximum, zijnde f 300 van f 200 tot een be drag van f 300 van f 100 tot een be drag van f 200 een bedrag van f100 kunnen, wat de bestemming aangaat worden verdeeld als 28 voorschotten u u n H II H II n melktappers. slagers, schoenmakers, kleermakers, modisten. schippers, visschers. winkelnegotie. diverse bedrijven en verbetering van toestand. De aflossing der geleende gelden had over het algemeen geregeld plaats. Zoo nu en dan moest er wel eens een nalatige leener worden aangemaand en bleven er vier in gebreke, waarvoor de borgen in de bres moesten springen, maar daarentegen mag er met ge noegen op worden gewezen dat van de 141 aflossingen tot een bedrag van f 20925.75, er 26 maal gebruik is gemaakt van rente besparing door vervroegde aflossing en wel 6 maal binnen 20 weken en 20 maal binnen 30 dagen. Met 1 Jan. 1911 is, bij wijze van proef, de rente met 1 pCt. verlaagd, en van 4 pCt. op 3 pCt. gebracht. St.-Nicolaasga. Bij zoo’n winter moet men er vlug bij wezen, als men wat wil. Daarom besloot ^Donia” op Woensdag j.l. een ijswedstrijd uit te schrijven, de dooi kon eens gauw weer invallen Helaas, hoe vlug ook kwam ze ons nog te ras. ’t Was Woens dag al mis, het had ’s nachts weinig gevroren en ’t was haast dooi weer. De rijderij kon onmogelijk door gaan; afberichten was voor vele deelnemers al te laat en zoo waren er die een verre, maar te vergeefsche reis maakten. Joure. De ijsbaan lag Woensdagmorgen mooi, maar te zwak en dat werd door de dooi op den dag niet beter. Toch gingen een paar honderd kinderen en jongelui, een ritje maken, met gevolg, dat er verscheidene doorzakten en een nat pak haalden. Gevaar was er echter niet, daar er hoogstens 1 l1/2 voet water op het land stond. J. Ct. men angstvallig zou 1 de reclame al die reclameuitgaven wel jn teruggekomen. Het spreekt vanzelf, dat wij met een en ander de goeden niet te na spreken en dat wij ze in grooten getale zouden kunnen noemen, de wakkere handelaren, die juist o.a. aan een goede en royale reclame den bloei hunner zaken te danken hebben. Doch over het geheel toch is de Neder lander te afkeerig van vertoon, dan dat een goede cursus in dat speciale vertoon voor hem vooral niet voordeelig zou zijn. Daarbij komt, dat het maken van goede reclame niet zoo gemakkelijk is als wij allicht omstreken maken zich weder gezinnen gereed om binnenkort te vertrekken. Meest zijn het gezinnen, van welke in het verre Westen reeds bloedverwanten zijn gevestigd. De trek van jonggezellen is dit voorjaar minder groot dan anders. Lemmer, 2 Febr. Er wordt hier de laatste weken zoo’n massa spiering aangevoerd, dat deze visch bijna waardeloos is. Naar welke plaatsen onze vischhandelaren de spiering ook zenden, nergens vindt ze meer aftrek. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Naar we vernemen zal de tentoon stelling van pluimvee en konijnen, verbonden aan de Landbouwtentoonstelling, die op 26 en 27 Juli a.s. alhier wordt gehouden, onder leiding komen te staan van de afdeeling //Friesland” van de //V. P. N”. Tot de festiviteiten op den tweeden dag dezer Landbouwtentoonstelling behoort o. m. een groote ringrijderij met paard en krom- paneelen chaisen, door dames en heeren in oud-Friesch costuum. De daarvoor vastgestelde prijzen bedragen f 75, f 25 en f 10, terwijl voor het mooiste, geheel een prijs van f 40 wordt uitgeloofd. Naar de betrekking van bibliothecaris aan de Openbare Leeszaal alhier, salaris f 250, dingen 7 sollicitanten. Door het Bestuur der Hulpbank al hier, is in haar 59ste jaarlijksche algemeene vergadering, j.l. Maandag gehouden, verslag uitgebracht omtrent hare werkzaamheden over het afgeloopen boekjaar. Wij ontleenen daaraan het volgende Het totaal der uitgeleende gelden bedroeg Deze aangifte geschiedt op een formulier, dat gij kosteloos aan de gemeente-secretarie kunt krijgen. De aangifte meet ook ge schieden ten gemeentehuize, en wel Gij kunt u aan ge ven ALS HUURKIEZER.- In den afgeloopen nacht vond de Leidsche politie een winkelruit ingeslagen bij een melk- handelaar aan de Oude Vest aldaar. Bij nader onderzoek bleek, dat behalve eenige flesschen karnemelkspap, aan klein geld ongeveer f 10 was ontvreemd. Later hield de politie een tienjarigen knaap aan, op wien allerlei snuisterijen en prent briefkaarten werden gevonden. Een onder zoek bracht aan het licht, dat hij deze had verkregen door het verbreken van een win kelruit in een galanteriewinkel. Op het politiebureeel bekende dit jeugdige boefje dat hij den eersten diefstal met braak ook had gepleegd. Aangehouden. Te Rinsumageest is aangehouden de machi nist B. verdacht van diefstal van 500 gulden, welk bedrag eenigen tijd geleden door den kapitein der stoomboot te Rinsumageest voor den directeur der zuivelfabriek aldaar mee uit Leeuwarden genomen, spoorloos verdween. Het geld was op een geheim plaatsje in de boot geborgen. De aangehoudene is naar het huis van bewaring overgebracht. De „Lyons”. De //Lyons”, het Engelsche bergingsstoom- schip, dat tracht nabij Terschelling den inhoud van de //Lutine” aan de oppervlakte te brengen, is te Amsterdam aangekomen, om in het dok van een nieuwe schroef te worden voorzien. Bij het invaren van de haven van Harlingen werd een schroefblad van een der beide schroeven stukgeslagen. Zondag vertrekt de //Lyons” weer naar Terschelling. Ontvlucht. De gewezen koetsier van dr. F. te Drachten, was door de marechaussee aldaar aangehouden, verdacht van diefstal van 4 schapen ten na- deele van zijn patroon. 'Hij was opgesloten in de marechausseekazerne aldaar en zou op transport gesteld worden naar Heerenveen. De man wist evenwel te ontvluchten uit de kazerne en heeft koers gezet naar Duitschland. Een buiteling, die goed afliep. Een zoon van den heer de K. te Zaandijk snorde Dinsdag met een stoom fiets in voile vaart langs de dorpsstraat, zonder op iets anders dan op zijn voertuig te letten. Op de plek waar van een sluis de brug was open gedraaid en een ketting het wegverkeer afsloot zag hij geen ketting, reed met een geduchte spurt tegen dezen laatsten op, en kwam in de diepe sluis terecht, De K., die spoedig weder op het droge was gehaaid, bleek zich weinig bezeerd te hebben. Geheimzinnige vondst. In het Roestelbergs bosch, nabij Waalwijk (N.-B.), heeft een landbouwer een pak kleeren gevonden. Behalve een jas, vest en boezeroen, vond hij daarbij ook een pistool, een scheer mes en een ledige portefeuille. De politie heeft, met behulp van speur honden, den geheelen omtrek doorzocht; tot dusver echter nog zonder gevolg. Geen bokswedstrijd. De burgemeeeter van Amsterdam heeft het houden van bokswedstrijden in het publiek verboden. Er zijn bovendien nog vele andere redenen waarom onze jonge kooplieden, vooral onze Nederlandsche jonge kooplieden, door studie moeten trachten een begrip te krijgen van de beteekenis en bekwaamheid in de uit voering van reclame. De eerste reden is wel, dat reclame iets on-Nederlandsch is. Ons volkskarakter is in den grond wars van alle reclame. Meer dus dan andere volkeren, die veel op vertoon gesteld zijn, moeten wij de waarde van dit votum door redenee- ring trachten te begrijpen. In den loop der tijden heeft men kunnen opmerken hoe de een voor, de ander na tenslotte tot het maken van reclame gekomen is, maar bijna altijd schoorvoetend. Een jaar of dertig geleden was de reclame heele- maal niet netjes en de groote, solide zaken zouden zich wel tienmaal hebben bedacht,- voordat zij voor hun artikelen reclame gingen maken. Het gevolg was, dat jongere zaken met minder behoudende leiders dit middel hebben aangepakt en snel omhoog zijn ge komen. Toen moesten de solide, groote zaken wel volgen. En al zijn er ongetwijfeld nog altijd, die de groote stap niet wagen durven of nog hechten aan de deftigheid der stil zwijgendheid, de overgroote meerderheid is toch, hoewel schoorvoetend, op den goeden weg. Maar nog altijd is men o zoo angstig voor de reclame en weegt men de methoden op een goudschaaltje, nog altijd zijn er te velen bang van deze of gene wijze van publiciteit geven, zijn te velen nog zeer eenzijdig in hun reclame maken. Daarbij komt, dat men veelal het wezen der reclame niet doorziet. Nog altijd geldt vooral op dit gebied het bekende Engeïsche rijmpje, dat de fout der Hollanders is te veel voor te weinig te willen terugkrijgen. Men wil waar voor zijn geld. En kortzich telijk meent men veelal, dat men in de reclame niet waar voor zijn geld krijgt, niet dadelijk iets tastbaars in handen heeft. Men beperkt zoo zijn reclame-budget, omdat men in de reclameuitgaven te veel noodzakelijke eigenlijk betreurenswaardige onkosten en te weinig geldbelegging. Men doet veelal schoorvoetend het onvermijdelijke, ter- bij meer commercieel inzicht niet kijken of het jaar zelf In de \Prov. Gr. Ct. lezen wij, dat het Groningsche Statenlid, de heer Van Heijnin- gen Bosch in een dezer dagen gehouden redevoering gewezen heeft op de reclame... als vak van studie op de handelsscholen Wij beamen volkomen de uitgesproken meening, dat het vak in ieder opzicht er waarlijk gewichtig genoeg voor is en boven dien is hier' een vak, waarvan de theoretische beteekenis, de geschiedenis, de toepassing elders niet in de practijk van het dagelijksch leven zijn te leeren. In zijn rede noemde bovenbedoelde spreker de reclame den grooten generaal van den handel, die in den ransel van den handels- soldaat den maarschalksstaf heeft doen neer leggen 1 Inderdaad de reclame is een democratisch middel van onzen tijd, dat het den klein handelaar van tegenwoordig veel gemakke lijker maakt tot groote zaken te komen dan zijn overgrootvader, die dezen machtigen steun bij bet vooruitstreven moest missen. En reeds daarom is het in de eerste plaats waard onzer Daartoe moet ge tusschen 1 Augustus van het vorig jaar en 31 Januari 1.1. in niet meer dan twee woningen binnen deze gemeente hebben ge woond en in elke woning een wekelijkschen huurprijs verwoond hebben van minstens f 1,25. Bewoont ge nog hetzelfde huis, waardoor ge vorig jaar huurkiezer zijt geweest, dan behoeft gij u niet opnieuw aan te geven.- ALS LOON KIEZER. Daartoe moet gij tusschen 1 Januari 1910 en 31 Januari 19)1 bij niet meer dan twee patroons in dienst zijn geweest en hier in elke betrekking een loon hebben genoten van minstens f 7. per week. Loonkiezers moeten zich elk jaar opnieuw aangeven. ALS SPAARKIEZER. Daartoe moet ge vanaf 1 Febr. 1910 tot 1 Febr. 1911 nooit minder dan f 50.achtereen op de spaar bank hebben staan gehad. Ge moet, alvorens u aan de Secretarie op te geven, daarvan eerst een bewijsje bij het bestuur der Spaarbank hebben gehaald. ALS EX AMEN KIEZER. Onderwijzers, geestelijken, ambtenaren bij de belastingen, beambten bij het spoorwegwezen enz., die een examen hebben afgelegd, kunnen door overlegging van hun diploma het kiesrecht bekomen. Eenmaal examenkiezer, behoeft ge, zoolang ge in dezelfde gemeente blijft wonen, u niet meer opnieuw aan te geven. Om kiezer voor den Gemeenteraad te zijn, moet ge bovendien gemeentebelasting betalen. Denk er om ge hebt Berouw of angst voor ontdekking? Bij den landbouwer Buenk, wonende bij Dinxperlo, werden deze week ’s nachts 10 kippen uit een hok gestolen. Men was al ijverig zoekende naar den dader, maar eenige nachten later heeft men de kippen in het hok teruggebracht. Gevaarlijk stoeien. Terwijl de kinderen der openbare school te Bronkhorst in het speelkwartiertje bezig waren met spelen, had een der jongens het ongeluk een ander kind, het zoontje van den heer M. in het oog te stooten met een stok. De jongen viel achterover en verloor het bewustzijn. In huis gebracht zag men spoedig, dat de stoot heviger was aangekomen, dan men gedacht had. Dr. ten Doesschate uit Steenderen, inmiddels ontboden, achtte directe overbrenging naar Arnhem, naar een oogarts, noodig. Dit gebeurde nog denzelfden middag. Den volgenden dag constateerde deze dokter reeds, dat het oog totaal verloren is. Het is dan ook reeds verwijderd en zal wel door een glazen vervangen worden. Zutph. Ct. mochten meenen. Eigenlijk heeft elke zaak haar aparte soort reclame En wij zouden ze met name kunnen noe men, de klein- en groot handelaren, die dit uitstekend blijken te gevoelen en die op dit gebied blijk geven van een goeden kijk op de menschen, een goeden smaak, een juist begrip van wat zij noodig hebben en voldoende kennis van wat er op het gebied der reclame te koop is. Doch heel velen zijn er, die dat niet of niet in voldoende mate kunnen. En juist voor dezen ware het zoo gewenscht, dat dit moeielijke vak op de handelsscholen en in speciale cursussen geleerd werd. Om een goede reclamemaker te zijn, moet men behalve goed handelsman psycholoog, man van smaak en kenner van het vak zijn. Dit alles den jongen koopman in een paar lessen te maken is natuurlijk niet mogelijk. Maar wel mogelijk is het hem de grondslagen te leeren en een minimum-weten mee te geven, waarop hij verder kan voortbouwen. In hoever dat hier of daar al geschiedt, is ons niet bekend. Doch dat zijn wij met den heer Van Heijningen Bosch geheel eens, dat het niet voldoende gebeurt en dat hier nu werkelijk een tekortkoming is, die hoe eer hoe beter worde aangevuld

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1