Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 12. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. De „Knochensetzer” te Gronau. Donderdag 9 Februari. BINNENLAND. UIT DE PERS. VOOR Afzonderlijke Oostergo. Wij lezen in het Maandblad Tegen de Kwakzalverij justitie en zijn zijn por- een rijwiel hebben verduisterd te Ravenstein. De deze plaats, verzocht in hulp-officier van den gesignaleerde Geachte Redactie, is het nog noodig de serie dezer patiënten uit te breiden Bewijzen de bovengenoemde gevallen niet duidelijk genoeg dat de Gronauer veearts geen bevoegd geneeskundige is, en dat men bij hem afgezien van een schijntje geneeskundige kennis niet den noodigen ernst vindt, die onze arme patiënten verdienen Het is zeer te bejammeren, dat de Pruisische re- geering aan dat heerschap de uitoefening dezer praktijken niet onmogelijk maakt. Onze Nederlandsche patiënten kan men niet genoeg waarschuwen, dat zij noch de noodige kennis noch den noodigen ernst in Gronau zullen vinden, en beide deze eigenschappen zoeken zij er toch zeker. (w. g.) Dr. H. A. LAAN. Utrecht, 18 Januari 1911. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ordent. een //karikatuur” maken ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Geachte Redactie. Ge vraagt mij naar de gevaren, welke voor ons Nederlandsch publiek dreigen van de zijde van den Gronauer veearts, die niet alleen de aangeboren heupontwrichting tot zijn speciaal domein schijnt te hebben ver kozen, maar ook andere afdeelingen der ledematen-geneeskunde naar zich toe tracht te lokken. De persoon van dezen veearts is mij geheel onbekend maar evenzeer als ons kwakzalverlievend volk hem ongezien beoordeelt en zelfs wonderen van hem ver wacht, evenzeer zal het mij vrijstaan eenige kritiek op hem uit te oefenen uit den door hem geleverden arbeid. Doet men dat met ons artsen niet evenzoo En hoe doet men datHoe wordt een ernstig arts beoordeeld, die zijn vak verstaat d.w.z. die van zijn vak kent, wat op dit oogenblik geweten worden kan die al zijne krachten wijdt aan de verzorging zijner zieken en daaraan zijn gansche leven offert, die niet moede wordt door ingespannen studie de moeielijk- heden te bestrijden, welke hem dagelijks voorkomen, niet alleen bij die ziekten, waar voor op genezing niet mag worden gerekend hoe wordt hij beoordeeld, wanneer hij /zaan de eischen van het publiek in een enkel geval” niet heeft voldaan Dan wordt het goede vergeten en de //verknoeide” pa tiënt wordt hem al te zeer verweten. Be handelt men zoo den kwakzalver? Vindt men bij den kwakzalver dien ernst bij de behandeling zijner zieken? Vraag het aan Mephistopheles. Hij zal het uitschateren van lachen over zooveel kinderlijkheid van hem, die dat mocht gelooven. En toch is het niet alleen de geheel ongeletterde, die de groote daden van den kwakzalver weet te onderscheiden en de zucht naar beurs- spekkerij van en de erbarmelijke schade door denzelfden man over het hoofd ziet. Geen enkel Nederlandsch arts behalve de enkele, die zich verlaagt tot handlanger van den kwak die dat niet met smart ondervindt. Moet men nu ons publiek waarschuwen niet naar Gronau te gaan Ze gaan immers toch naar dezen onbevoegde, die zoo groote daden weet te verrichten. Waarin bestaan dan deze daden Hij maakt het den menschen veel gemakkelijker dan wij artsen. Eene ontwrichte heup brengt hij zoo maar even in orde, geen narcose, geen gipsverbanden, dat is allemaal maar onzin en overbodig. Is dat niet iets om publiek te trekken Wanneer daar nog bijkomt, dat enkele pa tiënten vooraf door bevoegde artsen voor ongeneesbaar verklaard na zijn handgreep beter gaan dan te voren, moet dat geen indruk maken Het brengen van het ont wrichte dijbeenhoofd van achter naar voor daarin bestaat ’s mans methode is door niemand minder dan door professor Adolf Lorenz uit Weenen aanbevolen voor die kinderen, waarbij het brengen van het gewrichtshoofd in de kom niet lukken wil. Deze methode mag derhalve niet gelden voor de kinderen waarbij het brengen van het hoofd in de kom wel gelukken kan, en dat is daarom de groote meerderheid, omdat men met de geneeskundige behandeling niet meer wacht tot de kinderen daarvoor te oud zullen zijn geworden. Onze Gronauer schijnt te meenen, dat de kleine Hollandsche kinderen voor zijne metho de geschikte objecten zijn. Ik heb een klein meisje onder behandeling, dat door hem behandeld en genezen verklaard is vele maan den geleden. Van genezing is geen sprake geweest. In narcose heeft het mij de grootste moeite gekost de zeer, hoog opgeschoven gewrichtshoofden van hunne plaats te krijgen, banden en spieren waren zoozeer verkort dat er geen sprake van was in ééne zitting deze hoofden op de goede plaats te houden. Dit later zonder gipsverband te willen be reiken is te onzinnig om ook slechts één oogenblik aan de mogelijkheid daarvan te willen denken. Een tweede meisje, niet veel ouder, was ook behandeld en volgens den vader genezen. Ook bij dit kind was geen sprake van genezing. Wat moet men nu denken van den ernst van den veearts, die op zoo erbarmelijke manier zijne patiënten afscheept. Of hij weet werkelijk niet, wanneer deze kinderen gene zen zijn dan bewijst hij voor aller oogen zijne onbevoegdheid, of hij weet dat zeer welmag hij dan nog plaats nemen onder de eerlijke menschen, moet men onze kinderen naar hem toezenden, omdat hij het beter weet en kent dan de orthopaedist van pro fessie Men zoude er om moeten lachen, indien men niet voor oogen zag, dat de menschen er heentrekken en zich laten be werken. Het is te hopen, dat vele Röntgen- fotographieën van al deze behandelde heupjes zullen worden gemaakt. Deze bedriegen niet, en kunnen onder omstandigheden door de ouders der kinderen worden beoordeeld. Hunne dweeperij met den Gronauer zal al licht beneden het vriespunt dalen. Er is een volwassen patiënt die een onge val aan eene knie had gehad, welk ongeval zeer moeielijk te herkennen moet zijn geweest, indien men dit mag afleiden uit het groot aantal der geraadpleegde artsen. Laten dezen zich troosten, de Gronauer heeft zich aan dezen patiënt de vingers gebrand. Met een enkelen ruk genas hij de knie naar gewoonte. Jawel 1 Ik opereerde na eenigen tijd dezelfde knie, vond daarbinnen groote wanorde, o.a. een groot stuk losgelaten en afgestorven kraakbeen, dat natuurlijk op geen andere wijze kon worden verholpen. Heeft de Gro nauer dit niet herkend, hij toont zijne onbe voegdheid. Hij heeft alleen zijne schaamte loosheid aan den dag gebracht, door eene langen tijd zieke knie op deze wijze genezen te verklaren. Wie zoo handelt, heeft lak aan eene verantwoordelijkheid, waaraan het geen arts tegenover zijne zieken ontbreekt. Een klein ventje is met een horrelvoet behept, die, zooals ieder weet, slechts met groote moeite in orde te brengen is. Geen nood, onze Gronauer stuurt het kind met een smeerseltje naar huis. Hebben vroegere smeerseltjes deze soort van klompvoeten kunnen genezen Ik weet niet hoe lang het duren zal, eer de ouders tot de ontdek king zullen zijn gekomen dat hun kind bedrogen is. Voor hen is het te hopen, dat het niet al te lang moge duren. Een ander ventje heeft een verlamd beentje met slechte houding, een overblijfsel der bekende kineerverlamming. Zal ook dit kind met het smeerseltje genezen Of zal de moeder, die de noodzakelijkheid eener operatie op eigen lichaam wist te erkennen, bijtijds ook haar kind de noodig geoordeelde pees- verlenging doen ondergaan f377 per jaar. 307 266 van eenige boekhouding, zoodat zij niet het minste overzicht van hun ontvangsten en uitgaven hebben. Daarom zullen vanwege den fi^gus aan alle sigaren- en tabaks winkeliers (en handelaren) staten worden verstrekt, waarop zij dagelijks hun ont vangsten kunnen invullen, terwijl als controle maatregel bepaald wordt, dat alle zendingen van de fabrieken naar de winkeliers en handelaars van geleide-biljetten voorzien moeten zijn, vermeldende den aard en den prijs der zending. De belasting moet door de winkeliers en handelaars in maandelijksche termijnen worden voldaan, terwijl zij bij het verkrijgen der vergunning moeten beginnen het recht over één maand vooruit te storten. Exportzendingen zijn vrij van recht, doch moeten van een geleidebiljet vergezeld gaan, terwijl fabrikanten, die onmiddellijk aan particulieren ieveren, evenals de winkeliers, van de op deze wijze geleverde sigaren en tabak het verschuldigde recht moeten betalen. Tot zoover in groote lijnen de plannen der Regeering. Oebietrecht op sigaren en tabak. De strekking van het thans spoedig te verwachten ontwerp op de heffing van een debietrecht op sigaren en tabak is de betaling van 10 pCt. aan den fiscus door de winkeliers en andere kleinhandelaars van de (bruto) opbrengst der sigaren en tabak, door hen aan het publiek verkocht. De Tel. meldt over de heffing de volgende bijzonderheden Volgens het ontwerp zullen alleen diegenen een sigaren- en tabakdebiet mogen hebben, die daartoe vergunning hebben gekregen. Deze vergunning zal worden gegeven, nadat men ze bij de bevoegde overheid heeft aan gevraagd. Het recht wordt geheven van de ontvangsten. Bij verreweg de meeste sigarenwinkeliers ontbreekt echter, evenals trouwens over het algemeen bij den middenstand, ieder spoor Witmarsum, 4 Febr. In de gisteren alhier gehouden vergadering van leden der coöp. stoomzuivelfabriek is besloten de fabriek eenigszins uit te breiden, eene nieuwe direc- teurshuizinge te bouwen en af te breken de bestaande directeurswoning, benevens eenige naastliggende in het bezit der coöperatie zijnde panden. Verder om de dorpsvaart nevens de fabriek eenigszins te verbreeden, voor welk doel de Gemeente subsidie ver strekt in ruil voor eenige meters grond. Ook denkt men eenige woningen te bouwen voor het personeel. Zuidbroek bij Joure, 6 Febr. De vrouw van den veehouder J. de J. bemerkte in het insteek keteltje, dat ze pas bij de pomp in het z.g. buthfls had gevuld, een eigen aardige beweging. Bij onderzoek bleek, dat met het pompwater een aal van bijna een pond mee in het keteltje was gekomen, ’t Is te begrijpen, dat de gast, die op zulk een vreemdsoortige wijze binnengekomen was, toch met genoegen werd ontvangen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. De Openbare Leeszaal alhier werd in de vorige maand bezocht door 1432 personen. Zaterdagmiddag werd door Burg, en Weths. van Wymbritseradeel, in het Ge meentehuis te Sneek, bij inschrijving voor den tijd van drie jaren verpacht: de tol heffing bij de brug over de SneekerBols- warder zeilvaart nabij Wolsum, waaraan verbonden is de bediening van die brug met genot van vrije woning. Ingekomen waren de volgende 3 briefjes: A. P. Atsma te Wolsum voor W. Cnossen te Harich B. de Jong te Wolsum z/ Gunning aangehouden. Diefstal te Castricum. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is vermoedelijk door gebruikmaking van valsche sleutels, diefstal gepleegd in het station te Castricum. Uit de brandkast is ontvreemd een bedrag van ongeveer f 150. Het trekt wel de aandacht, dat deze dief stal zoo merkwaardig veel overeenkomst ver toont met de diefstallen, welke voor eenigen tijd in het gesticht //Duin en Bosch” hebben plaats gehad. Ook hier alles opnieuw ge sloten en allaen het bankpapier verdwenen, terwijl het zilvergeld nagenoeg onaangeroerd is gelaten. Er was, toen de diefstal gepleegd werd, meer geld in kas dan gewoonlijk, doordat een bedrag van ruim f 100 was ontvangen van een geadresseerde op //Duin en Bosch” als verpleegster werkzaam. J)e Nieuwe Harlinger Courant schrijft De electriciën-explicateur van de bioscoop- Welte, de heer N., die te Harlingen eenige voorstellingen heeft gegeven, kwam hier tot de ontdekking dat hij gesignaleerd stond in het Politieblad, met bijvoeging van tret, onder beschuldiging dat hij zou burgemeester van zijn qualiteit van aanhouding van overbrenging tot confrontatie. De heer N., die zich van niets bewust was, ondervond hiervan veel last, zelfs in Franeker werd hij aangehouden door een rijksveldwachter. Hij kon evenwel bewijzen dat hij op den in het signalement genoemden datum niet te Ravestein, doch te Bolsward was, onder bekrachtiging van de verklaringen der politie aldaar. Op zijn verzoek heeft de Commissaris van Politie alhier hem een schriftelijke verklaring afgegeven waaruit zijn alibi blijkt, teneinde hem voor verderen last te vrijwaren. De heer N. vermoedt dat een vroegere knecht van de bioscoop hem deze poets gebakken heeft. Oscar Carré. Het N v. d. D. deelt mede, dat de heer Oscar Carré Zaterdag in de Boerhave-kliniek te Amsterdam is opgenomen tot het onder gaan van eene operatie. De Tel. verneemt, dat de maagoperatie uitstekend is geslaagd, zoodat de toestand thans bevredigend is. Minister Talma en de kerkelijke werklieden. De georganiseerde katholieke werklieden, althans het bestuur der federatie, heeft opnieuw voor den tien-uren-dag getuigd. Onder het opschrift: //Wat bedoelt men er mee?” wordt deze zaak in het Huisgezin besproken. Het blad is van oordeel, dat dit adres, thans, niet zal nalaten verwondering te wekken. z/Men kan hiermee niets anders bereiken dan minister Talma, die er toch al hard voorstaat en meer dan een ander het béte noire der linkerzijde is, in zijn taak be moeilijken. Des ministers positie stevigen zal men met het adres niet, eer ze ondergraven. Patrimonium valt den heer Talma lastig, omdat hij subsidie geeft aan een landbouw tentoonstelling, welke des Zondags niet sluit. Onze katholieke werklieden gaan nu iets van hem eischen, wat hij niet bereid is in te willigen; een wet maken is iets anders dan een motie voorstellen en aannemen. Wat baat het of mr. Aalberse al verklaart, minister Talma niet te zullen laten vallen, nu de katholieke werkliedenorganisaties hem op deze manier in discrediet brengen? Tenzij met het adres een votum van wan trouwen tegen den heer Talma gewild en bedoeld is, weten wij niet goed, welken naam wij er aan moeten geven”. KARIKATUUR. De heer prof. Diepenhorst, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, anti-revo- lutionnair en warm voorstander der coalitie, heeft het aan den stok gehad met den voor zitter van den Christelijken Gemeentewerk- liedenbond. Deze verweet hem, dat zijn verzet tegen den 9-urigen werkdag niet in overeen stemming was met Gods Woord. De professor antwoordde op dit verwijt o.a. z/De Bijbel is geen handboek voor sociaal economische vraagstukken, dat men maar heeft op te slaan; het kan niet anders, of het moet leiden tot ontwijding van het religieuze leven, een beroep op Gods Woord te doen. Er kan geen blad in den Bijbel worden opengeslagen, geen tekst worden aan gewezen, waarin staat te lezen, dat de negenurige arbeidsdag moet worden aanbevolen of bestreden. Daarom is een dergelijk beroep een karikatuur”. Wij gaan natuurlijk volkomen accoord met dit antwoord van den a.r. professor. Maar we vragen tegelijk: Waar staat dan in den Bijbel wèl, dat ’t //gezinshoofdenkiesrecht” moet worden in gevoerd; dat er sociale wetten tot stand moeten komen; dat er coalitie moet zijn tusschen Roomsch-katholieken en anti-revo- lutionnairen Waar zijn de bladzijden in Gods Woord met de texten, die dit alles verordenen Toch wordt ’t van coalitie-zijde altijd voor gesteld of Gods woord dit alles wèl ver is dat niet veeleer den Bijbel tot Bolswardsclie Courant i—

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1