Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 15. A Zondag 19 Februari. Stadsnieuws. VOOR afzonderlijke de f f tuberculose-bloem is eenstemmig goedge- 188.705 f - 1387.74 niet meer per- waren, 270.09 67.905 61.75 130.00 908.00 of de verkoop der op 30 April zal 995.00 100.00 200.00 100.00 300.00 65.00 400.00 200.00 300.00 uitgevoerde vijftal leden brug d? Spoel, it jildelik ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Franeker in de was ook bij deze laatste volkslezing in dezen winter van psalm 97:1 van 205 tot 250. Hij betreurt zoo menige vereeniging, die is aan- om mee te doen aan het volks- voor Staatspensionneering het van ’t //Groene Algemeene Vergadering „Groene Kruis”. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. er in dit opzicht ook drang Kruis” uitgaat. Nadat Dr. Beekhuis een woord van hulde en dank brengt voor alles wat de Voorzitter voor het //Groene Kruis” doet en werkt, wordt de vergadering met dank aan de aan wezigen gesloten. bode en magazijnmeester - enquetrice - drukwerken enz., alles te zamen f 1525.00 met een nadeelig saldo van f 44.30 De Voorzitter wijst er op, dat het salaris van de enquetrice f 200 hooger is gebracht met het oog op de vele werkzaamheden, doch dat denkelijk 2/3 van het salaris door’t Rijk vergoed zal worden, de jaarwedde maga zijnmeester is, ook al omdat die meer te doen heeft, f 70 hooger uitgetrokken. De verkoop van de geraamd op f 100. De begrooting werd keurd. Ds. Zuithoff vroeg tuberculose-bloem weer plaats vinden, waarop geantwoord werd dat dit door ’t hoofdbestuur wordt geregeld en waarschijnlijk op 3 dagen zal geschieden, n.l. 30 April, 1 en 2 Mei. De heer v. d. Ploeg vond het doelmatiger de leden per convocatie-billet kennis te geven van de algemeene vergadering, dan dit per advertentie te doen. De Voorzitter antwoordt, dat dit al meer ter sprake is geweest en misschien dat men het volgend jaar het eens met strooibilletten, huis aan huis te bezorgen, zal beproeven, en voegt er bij dat men versterking van de kas hoopt te krijgen, doordat verschillende leden in een hoogere orde behooren, dan ze nu staan. Ds. Zuithoff vraagt wat het //Groene Kruis” doet voor woningverbetering waarop de Voorzitter antwoordt dat dit zich vooral bepaalt tot de gezinnen waar een zieke is, en hoewel het op den weg der Gezondheids commissie ligt, hierop te influenceeren, het misschien ook wel in de lijn zal zijn, dat De ontvangen gift van ’t Hanzefeest ad f 100 wordt afzonderlijk gehouden en belegd. zal inzien, dat het bij Staatspensionneering niet gaat om barmhartigheid, maar om een groot economisch belang, staande boven eik plaatselijk belang. De Secretaris geeft de verblijdende mede- deeling in zijn verslag, dat het ledental is gestegen van 205 tot 250. het, dat gezocht petitionnement niet eens de moeite vond om de beleefd heid van een antwoord te bewijzen. Gelukkig staan daartegenover bewijzen van instemming en sympathie. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren G. C. Eisma en Tj. de Boer. De heer G. C. Eisma hield hierop een causerie over het rapport van den heer Mr. Elink Schuurman te Hilversum, die door Minister Talma is afgevaardigd om een onder zoek in te stellen naar de werking der Staats pensionneering in Denemarken. De heer Mr. Elink Schuurman heeft eenige indrukken weergegeven in een artikel door hem ge schreven in het maandblad Zonneschijn, dat waard is ruim verspreid te worden. Men veroordeelt in het nuchtere Holland de Staatspensionneering zonder hare zegenende werking te kennen. Als men hier maar wat beter op de hoogte was, zouden er veel meer voorstanders van Staatspensionneering zijn. Met tal van bewijzen wordt gestaafd, dat burgerlijke en kerkelijke armenverzorging niet in staat is om de nooden der ouden van dagen te lenigen. Dit wordt door de armen verzorgers zelf erkend. Er zijn te velen, die niets geven. Onze tegenwoordige armen verzorging teert voor een goed deel op de renten van door onze voorouders vergaderde kapitalen. Het zou er droevig uitzien, als in onze dagen de armen moesten verzorgd worden met de liefdegaven van onze tijd- genooten. In de groote steden zijn zelfs in de armen huizen schreiende toestanden. De oude dag is voor menigeen een dreigende zwarte wolk en de overheid erkent onmachtig te zijn. Als men daarmee vergelijkt den toestand in Denemarken, dan kan het niet anders of men moet van welke politieke kleur men ook zij Staatspensionneering erkennen als een zegen. De rede van den heer Eisma, die veel applaus verwierf, gaf aanleiding tot het maken van eenige opmerkingen. Het bleek daarbij, dat men algemeen de pensionneering van den armen afgewerkten ouden werkman niet mag beschouwen als een daad van barm hartigheid, maar als een plicht. De Voorzitter sloot hierop de geanimeerde vergadering met een krachtige opwekking. Krite Boalsert. Troch it minne waer en ek al mei dat der op mear plakken hwet to dwaen wier, het ils krite Tongersdei-tojoun in bytsje bisyk hén op hjar hushaldelike gearkomste. Nei det de foarsitter, de heer D. Steensma, de gearkomste iepene hat, lést de skriuwer, de heer Statema, syn oanteikeningen foar en bringt fjirders forslach ut oer it ofrounne jier. Dizze wirde Under tank goedkard. De skathalder, de heer F. v. bringt dernei forslach ilt oer bihear, hwer dt blykt, det de Krite dit jier net foarut gongen is. De rekkening wirdt troch in der foar bineamde commissie neisjoun en goedkard en wirdt de skathalder in wird fen tank brocht. De heer Hiddema, dy’t net op de gearkomste wier, wirdt mei algemiene stim- men op nij as bistjftrslid bineamd. Fjirder is der bisletten de folgjende gear komste yn Maert to hélden en scille der inkelde leden oansocht wirde den in sprek- bar to hélden. Ek habbe der al in stik- mannich hjarren oanjoun den in foardracht to jaen. It Krite-koar „Helj’ op” scil om meiwirking freege wirde, sa det wy den in moaije joun to wachtsjen ha. Het getuigenis der Steenen. Met 'dit onderwerp trad Donderdagavond Ds. H. G. IV. Briedé van Broerekerk op. De opkomst 3e en weer talrijk. Na het zingen sprak de heer H. J. de Visser, na gebed, een nagegaan door een drietal der aanwezige leden en volkomen in orde bevonden, zoodat de Penningmeesteresse dank werd gebracht, en door den Voorzitter werd met lof gesproken over den ijver en de toewijding der twee nieuwe Dames-bestuursleden. Als Bestuursleden waren aan de beurt van aftreding Mej. F. van Ringh, en heeren A. Banning en H. W. Witte. Alle drie werden met om zoo te zeggen algemeene stemmen herbenoemd, en allen verklaarden met genoegen hun functie weer aan te nemen. Op voorstel van den heer H. Hommes, werd na eenige bespreking besloten om voor het vervolg een commissie van 3 leden uit de leden te benoemen, die de rekening vóór de algemeene vergadering, grondig en nauw gezet onderzoekt en dan rapport uitbrengt. Deze commissie zal door het bestuur telken jare benoemd worden. De heer A. Bouma wilde, om de jaarver gadering meer aantrekkelijk te maken en dus een grooter bezoek te krijgen, gaarne door een geneeskundige een of ander onderwerp behandeld hebben. Deze wenk zal door het Bestuur overwogen worden. De Voorzitter vindt beter dit niet door de vergadering te doen beslissen, en wil alles gaarne aanwenden om beter bezoek op de jaarvergadering te krijgen. Hij vindt het inderdaad hoogst treurig, dat er niet meer waardeering wordt betoond. De verpleegster is dit jaar in 79 huisgezinnen geweest om hulp te verleenen, en hij vindt het treurig dat zelfs de hoofden van die gezinnen hier niet komen, om hun dankbaarheid te toonen. De werkzaamheden zijn zoo groot, dat degenen die daaraan hun tijd en moeite besteden recht hebben op meer waardeering. Dan nog was aan de orde de vaststelling der begrooting voor 't nu loopende dienst jaar. Voor de ontvangsten worden geraamd Batig saldo f 16.70*) Contributien Subsidie gemeente rijk u gasthuis met enkele andere posten samen f 1481.70 De uitgaven als volgt onderhoud en aanschaffing van verpleegmiddelen huur enz. salaris verpleegster u u De opkomst der leden was Woensdag avond al zeer gering. Met het Bestuur mee, waren slechts een 30-tal tegenwoordig. De Voorzitter, de heer D. Terbenne opende dan ook de vergadering met te wijzen op deze treurige opkomst der leden, hij vindt dat de zorgen door deze vereeniging aan de zieken besteed, de vele werkzaamheden der verpleegster, de bemoeiingen inzake de tuber- culose-bestrijding, aanspraak maken op meer waardeering, dan hier hedenavond getoond wordt. Gelukkig dat de vereeniging bij de burgerij nog al steun en medewerking vindt, en ook de stichtingen te dezer stede hun subsidiën verhoogden, en toch dient de contributie van menigeen verhoogd te worden, toch ont breken nog velen op de ledenlijst van deze vereeniging die ten zegen is van alle gezindten. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag van de nieuwe Secretaresse, Mej. F. van Ringh gaf een duidelijk beeld, van hetgeen er in den loop des jaars ge daan is door deze afd. van //Het Groene Kruis”. Den 25 April was de Koninkl. goed keuring verkregen op de gewijzigde statuten, waarbij' de tuberculose-bestrijding nu ook, als een afzonderlijken tak van dienst, door de vereeniging wordt ter hand genomen. Het getal leden was iets vooruitgegaan en bedroeg 888. Dankbaar werd melding gemaakt van de subsidie der gemeente, van de bate verkregen uit den verkoop der tuberculose- bloem en van de som welke werd ontvangen van de Commissie van het Hanze-feest. Met lof wordt gewaagd over den ijver en de toewijding van de wijkverpleegster, die 89 patiënten verpleegde, en ruim 3700 bezoeken moest afleggen. De behoefte doet zich meer malen gevoelen aan een lokaal, waar sommige zieken konden worden verpleegd. De lighal op 30 April geopend, voldoet geheel aan de verwachtingen, en de verkre gen resultaten zijn bevredigend te noemen. Op het gebied van woningverbetering was ook meermalen een toelage voor woninghuur noodig. 14 Ontsmettingen hebben plaats gehad. De tubercufose-bestrijding eischt ook zeer veel zorg en brengt nog al onkosten mee. 29 Patiënten, lijdende aan tuberculose, zijn verpleegd, ruim 1000 bezoeken moesten door de enquetrice worden afgelegd, ook de zorg voor de lighal, waarin alle plaatsen ge regeld bezet zijn, was haar opgedragen. Dit voorgaande en nog meerdere bijzonder heden trokken zeer de aandacht en belang stelling der aanwezigen. Ds. Zuithoff vroeg of er sonen hier in de plaats tuberculeus dan in dit verslag werd opgegeven. De Voorzitter antwoordde, dat nog alleen L $in- en onvermogende tuberculose-lijders door de vereeniging waren geholpen, waaraan Dr. Beekhuis toevoegde dat het getal lijders aan die .kwaal ongeveer het dubbele bedraagt va de door ’t „Groene Kruis” verpleegden. Onder dankzegging aan de Secretaresse werd het jaarverslag goedgekeurd. Nu kwam aan de orde de rekening en verantwoording van de Penningmeesteres, Mej. A. Hommes. De voornaamste cijfers hiervan zijp de volgende Het batig^ saldo vorig jaar Ontvangsten van donateurs contributiën subsidiën, bijdragen enz. alles te zamen Uitgaven aanschaffing enz. verpleegmiddel. f bijdrage aan de algemeene kas - onkosten ontsmettingen - met salarissen verpleegster, maga zijnmeester, huur enz. bedroegen alle uitgaven samen - 1271.04 batig saldo derhalve f 116 70 De tuberculose-bestrijding had de onkosten van het bouwen en inricbten der lighal, met de daarvoor ingekomen schenkingen en bij dragen. De ontvangsten en uitgaven van dien tak van dienst beliepen beide de som van f 1853.285. De rekening werd met de bescheiden Feestavond. Donderdagavond vierde in „de Doele” de Gymnastiekvereeniging „Wilhelmina” haar 10-jarig bestaan. De presidente, mej. M. Albada Jelgersma, opende deze feestelijke bijeenkomst, heette de aanwezigen hartelijk welkom en wenschte allen een gezelligen avond toe. Zij bracht in herinnering hoe de vereeniging 10 jaar geleden, was opgericht onder leiding van den heer de Graaf, steeds in bloei was toegenomen en thans onder de voortreffelijke leiding van den heer Sutherland Royaards, reeds 25 leden telt. Het is te hopen, aldus de presidente, dat met de viering van het zilveren jubileum, bet ledental nog verdub beld mag zijn. Uit het applaus, dat op dit openingswoord volgde, bleek duidelijk, dat de aanwezigen in de zaal met dezen wensch instemden. Hierna kregen we eenige standen te zien, uitgevoerd door de feestvierende vereeniging, welke groepen, belicht door bengaalsch vuur, een interessanten indruk gaven. Voor afwisseling werd gezorgd door den bekenden Frieschen declamator Kijlstra van Drachten, die tusschen de verschillende nummers in, zijn voordrachten ten beste gaf en daardoor de lachspieren der aanwezigen terdege in werking bracht. Het hoofdnummer van dezen avond was wel de overreiking van een vaandel aan „Wilhelmina”, die gedurende haar bestaan steeds deze, voor eene dergelijke vereeniging onmisbare bezitting, moest ontberen. De gymnastiekvereeniging „Lycurgus”, die gedurende de .laatste jaren hare uitvoeringen steeds gemeenschappelijk met „Wilhelmina” houdt, slaagde er in met geldelijke hulp der ingezetenen en der zustervereeniging „Hol- landia”, ter gelegenheid van dit jubileum aan de feestvierende vereeniging een vaandel aan te bieden. De president van „Lycurgus”, de heer J. Adema, wenschte, namens die vereeniging in toepasselijke woorden, de jubilarisse geluk met haar 10-jarig bestaan en hoopte, dat steeds de goede verstandhouding, die tus schen de beide vereenigingen bestaat, mocht blijven voortbestaan, dat het vaandel, hetwelk hij hierbij aan de presidente van „Wilhel mina” aanbood, nog lang getuige mocht zijn van den bloei der vereeniging. De presidente van „Wilhelmina” betuigde namens de vereeniging dank aan „Lycurgus” en aan allen, die door geldelijken steun had den bijgedragen, waarna door de vereeniging een danklied werd gezongen. De heer Sutherland Royaards feliciteerde daarna de vereeniging namens het Noorder- gewest van het Ned. Gymnastiekverbond, waarvan „Wilhelmina” sinds een 3-tal jaren lid is en in dien tijd reeds getoond heeft een waardig lid te zijn. Na de pauze, waarin gelegenheid werd gegeven het keurig bewerkte en vaandel te bezichtigen, gaf een van „Lycurgus” eenige oefeningen aan te zien, die door hunne correcte uitvoering aller bijval verdienden. Nadat ook de heer Kijlstra nog een voor dracht had gegeven, werd tot het bal over gegaan, waarvan, als vanzelf sprekend, nog veel gebruik werd gemaakt. Op dezen welgeslaagden avond kan de gymnastiekvereeniging „Wilhelmina” met voldoening terugzien. Bond voor Staatspensionneering. Donderdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de afdeeling „Bolsward” van bovengenoemden bond. De opkomst was redelijk, wanneer men in aanmerking neemt, dat er op denzelfden avond eenige andere bijeenkomsten waren. De Voorzitter, de heer A. Bouma, opende de vergadering met in korte trekken het nut der Staatspensionneering te betoogen. Hij is van oordeel, dat dwangverzekering ver keerd is en hoopt, dat men meer en meer i Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1