Nieuws- en Advertentieblad •olsward en Wonseradeel. Boelgoed van Landboiiw- tórefedsgljappeD^ 1911. 50ste Jaargang. Huizen - Parrega. jnt Donderdags en Zondags. Donderdag 23 Februari. B 1 N xN E N L A N D. Martha of de Markt te Richmond. VOOR Amstel schrijft in de het batig saldo en allen de man werkvertrekken hooren, het loont de Ws. Sneek. De Nederlandsche miliciens hield treurig ongeluk plaats. Zekere P. D., oppassend werkman, met een kar puin een der steenfabrieken komende, Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. U ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. tot dien tijd voor hem een betrekking te vinden te Amsterdam en behoedde hem alzoo voor broodeloosheid. Uit de goedgekeurde rekening en verant woording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar hadden bedragen, met inbegrip van de ge noemde f 150 van het hoofdbestuur, f 311.75, de uitgaven f 273.145 en f 38.60\ en hij verbonden moest worden, meenen is van een en ander N. Sn. Cl. Workum, 20 Febr. Wegens voortdurend stormachtig weder zijn de beurtschepen van Workum en van Bolsward op Amsterdam, hier sedert Donderdag blijven liggen. Eerst heden zijn ze vertrokken. Lemmer, 20 Febr. Hedenmiddag omstreeks 2 uur is tusschen Urk en de Lemster haven bij ruw weer en hol staande zee overboord geslagen en verdronken de 18-jarige dienst bode van schipper Bouke Vleeshouwer, ge domicilieerd te Brouwershaven. Het meisje is genaamd Geertje Dijkstra. Sneek, 20 Febr. Toen de petroleum venter H. alhier wat lang aanhield bij vrouw Z., die gezegd had dat ze niet koopen wilde, nam de vrouw in drift een putemmer en sloeg er H. mee op het hoofd, zoodat hij ernstig gewond werd. Heelkundige hulp is ingeroepen. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Gisteren had te Huissen, nabij ’t Looveer, een een van struikelde, en kwam met het dijbeen onder het wiel, waardoor dat lichaamsdeel brak en ten deele verbrijzeld werd. Dr. Rutschy verleende de eerste geneeskundige hulp. De oorzaak der influenza. De halve wereld is ziek; de influenza druipt uit de lucht. De oorzaak van die ziekte Met zekerheid weet men niets, maar dr. IJ. schrijft in de N. R. Cl. dat hij voor ’t naast gelooft, dat het té warm stoken in de woon- en werkvertrekken er niet vreemd aan is. Het groote verschil in temperatuur der lucht in de woonkamers en buiten maakt de luchtwegen zeer vatbaar voor die ziekten, waarvan de besmetting door de lucht wordt overgebracbt. Wel opmerkelijk is het, dat nog nooit eene influenza-epidemie in de zomer maanden is waargenomen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. afdeeling «Sneek” van de Vereeniging tot steun aan Vrijdagavond in «Amicitia” hare jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer B. G. Koopman, bleek, dat door elf miliciens de hulp der afdeeling was inge roepen. Aan een daarvan kon wegens zijn berispelijk gedrag in dienst, geen steun ver leend worden zes werden aan een betrekking geholpen, terwijl voor vier vruchteloos menige advertentie om werk was geplaatst. Bijzondere vermelding verdient de wijze, waarop één der steunvragenden hulp was verleend. Omdat hij een nogal hoog nummer had getrokken bij de loting, was hij, na eerst de inlijving afgewacht te hebben, naar Amerika gegaan. Daar kreeg hij bericht, dat hij dienstplichtig was en September 1910 bij de militie werd ingedeeld. Noch hij, noch zijne ouders konden echter de reiskosten voor de terugreis naar Nederland betalen, waarom hij, die niet gaarne wenschte be schouwd te worden als een achtergebleven loteling, de steun inriep van het bestuur der afdeeling. Door geldelijken steun van het hoofdbestuur werd hem door de afd. «Sneek” f 150 gezonden voor den overtocht naar hier. In Nederland teruggekeerd, moest hij tot zijn teleurstelling vernemen, dat hij eerst Mei 1911, dus 8 a 9 maanden later, werd ingedeeld. Gelukkig wist het hoofdbestuur Aan boord Wilhelmina”, u Zeeland”, is de machines bekneld geraakt, lukkige werd afgrijselijk verminkt middellijk gedood. Hij laat een vrouw met 7 kinderen achter. Te voren aangekondigde inspectie is geen inspectie. Van deze «militaire waarheid” is de nieuwe Minister van Oorlog klaarblijkelijk niet door drongen, wat van een oud-Indische officier te verwonderen valt. In de zuidelijke garnizoenen is men hard in de weer om de kazernes aan den nieuwen bewindsman te laten kijken... zooals ze er anders nooit uitzienwitterij, ververij enz. enz. in vollen gang. Als historisch deelt men ons mede, dat zelfs een commandant in allen ernst voor nemens geweest is zijn manschappen te ver bieden om zich Zaterdag te verschoonen... opdat dan in de soldatenkastjes een stel schoon ondergoed aan Ex. Colijn kon worden getoond. Avp. Gijsbrecht van Arnhemsche Courant Elk jaar omstreeks dezen tijd zijn er een groot aantal zieken in onze stad; het zijn meest influenzalijders. Zelden is het aantal echter zoo groot geweest als op het oogenblik. De geneesheeren kunnen hun werk bijna niet af, de ziekenhuizen zijn niet groot genoeg om aan de aanvragen te voldoen. Dagelijks worden toch aan de gasthuizen ongeveer 125 zieken geweigerd en dat is een zeer groot getal, als men bedenkt, dat het Binnengasthuis ongeveer 1500 bedden heeft en het Wilhel- minagasthuis ten naastebij 1200 patiënten kan opnemen. Ik tel de particuliere zieken- verplegingen, als Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, R.-K. Ziekenverpleging, Luth. Diaconessen huis, Burgerziekenhuis enz., niet eens mee. Zoo spoedig mogelijk zal nu in het Wilhel- minagasthuis een barak, die bestemd is voor besmettelijke zieken, worden ingericht voor gewone patiënten. Er kunnen dan nog een dertigtal zieken meer worden opgenomen, wat feitelijk een boon in den brouwketel is. Hoe druk de heeren doctoren het hebben, kan blijken, als ik u verte), dat het mij bekend is, dat een geneesheer, die zooals de meesten hier zich van ’s morgens 8 tot 9 uur be schikbaar stelt voor de armenpraktijk, thans dikwijls pas om 10 uur daarmee gereed is en dan uitgaat voor zijn burgerpraktijk, met een kleine honderd bezoeken voor den boeg, ’s Avonds dikwijls pas om 10 uur kan hij dan zijn taak als geëindigd beschouwen. In verschillende takken van dienst, o.a. bij de tram, begint men het danig te voelen, dat er zooveel zieken zijn en hier zijn het meestal de jongeren, die zich genoodzaakt zien weg te blijven. In doorsnee is de ziekte niet kwaadaardig. Wel komen er meer ge vallen van longontsteking voor dan anders, maar de sterfte is niet buitengewoon hoog. Gemiddeld is het sterftecijfer 12 per 1000 inwoners. In de vorige week bedroeg dit getal echter bijna 17 wel hooger dus, maar niet verontrustend. ’t Is te hopen, dat we spoedig van de plaag bevrijd worden, maar het sterk af wisselende weer werkt de ziekte in de hand. Moordaanslag Een moordaanslag heeft gistermiddag te Eindhoven plaats gehad. Een zekere V. D. een oppassend metselaar, herkomstig uit Breda, kreeg twist met een paar collega’s. Men trok de messen en bracht den eenige levensgevaarlijke steken toe. Doodelijk gewond werd hij naar het gast huis gebracht. De man was sedert kort gehuwd. Zijn echtgenoote die in belangwekkende om standigheden verkeert, is hevig door het voor val geschokt. De verdachten zijn gevangen genomen. Nader meldt men: De gewonde V. D. is aan de gevolgen overleden. De dader, een zekere A. G. uit St. Oedenrode, oud 24 jaar, is in de politie wacht te Eindhoven opgesloten. Hij heeft zijn misdrijf bekend. De justitie uit’s-Bosch wordt heden verwacht, ten einde het verdere onderzoek te leiden, en de lijkschouwing te doen plaats hebben. Noodweer. Te Zwaagwesteinde is, ten gevolge van een hevige sneeuw- en hagelbui, de nog nieuwe woning van Th. van Leijen door een heftigen winddruk ineengedrukt. Het huisraad werd nagenoeg geheel vernield, de bewoners kwamen met den schrik vrij. Storm. Door den bevigen wind is gistermiddag het huis van v. Riel, te Tilburg, omver gewaaid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een stuk ijzer, ter zwaarte van ongeveer 15 K.G., van den Abdijtoren, bekend onder den naam Lange Jan, te Middelburg, gewaaid en gelukkig zonder schade aan te richten, op de straat nedergekomen. Onwe der. Gisternamiddag is de bliksem geslagen op den afleider der N. H. kerk te Maasland. De draad schijnt afgebroken op die plaats zijn groote steenklompen naar beneden ge slingerd. Notaris S. VAN DER BURG te Makkum zal op Vrijdag 24 Februari e.k., ’s av. J Geboden f 925. II. Eene HUIZING met het erfpachts recht op den grond naast het vorig perceel groot 0.92 are, in eigen gebruik bij del heer Gatze van der Meer. Geboden f 726. Betaling 1 Mei 1911. Breeder omschreven bij biljetten. Toen Zaterdagmorgen j.l. de slagers knecht de G., wonende aan het Kleinzand alhier, op zijn rijwiel als naar gewoonte bood schappen bezorgde, ontmoette hij den zoon van den horlogemaker D., die hem zonder eenige reden met een vuile tak eenige slagen toebracht, waardoor zijn pas aangetrokken witte slagersjas leelijk ontsierd werd. Men begrijpt, dat de G. hierover niet erg was te spreken. D. wachtte echter niet op hem, maar maakte, dat hij zoo gauw mogelijk weg kwam. Toen zij nu Zondagmiddag elkander op den Oosterdijk ontmoetten en de G. vroeg wat reden D. voor zijn daad had gehad, ontstond er ruzie, waarbij ze het al spoedig niet meer met den mond alleen konden doen doch handgemeen werden. Nadat de agent de Leeuw hen had gewaarschuwd, liepen ze door naar ’t Grootzand, waar ’t spelletje opnieuw begon en D. met een boksbeugel met proppen de G. eenige gaten in het hoofd sloeg, zoodat ’t bloed hem uit zijn hoofd vloeide Naar wij proces-verbaal opgemaakt. Het mijnongeluk te Heerlen. Omtrent de oorzaak van het ongeval meldt de L. K. nog Zekere Jongen, Werry, Kulnman en opzichter Batz waren bezig een aantal lonten, om de dynamietpatronen te doen springen, te ontsteken. Deze dynamietpatronen waren in een cirkel geplaatst. De lonten waren reeds alle ontstoken, behalve de laagste aan den grond, die vochtig waren en niet wilden functiouneeren. Vermoedelijk heeft men wat lang daaraan gewerkt, zoodat de dynamiet patronen, die het eerst ontstoken waren, ontploften. Hierdoor zijn de vier boven genoemde personen waarschijnlijk tegen den grond geworpende overige patronen ont ploften ook weldra en wagens steenen werden met geweld op de personen geworpen. Batz, echtgenoot en vader van 2 kinderen, werd levenloos van onder de steenen gehaald; het linkergedeelte van het hoofd was als ’t ware afgescheurd. Jongen, een Duitscher, echt genoot en vader van 1 kind, werd ook levenloos onder de steenmassa uitgehaald. Hij was van de voeten tot het hoofd overdekt met wondenook hem was de schedel ver pletterd. Werry en Kulnman werden beiden zwaar gekwetst. Werry bekwam wonden aan een been en arm en vooral in het gelaat, dat als het ware bezaaid was met wonden, vooral brandwonden. Kulnman heeft wonden in het gelaat, verbrande handen en borst. Hoewel de toestand van beiden ernstig is, bestaat er toch geen direct levensgevaar. Ongeluk. van de mailboot «Koningin dagboot van de Maatschappij de olieman H. Tax tusschen De onge en on- Aan de vriendelijke uitnoodiging der feest vierende muziekvereeniging te Harlingen gevolg gevende, was ondergeteekende Maan dagavond tegenwoordig bij de eerste opvoering der Opera Martha door gezegde vereeniging, in den schouwburg aldaar. ’t Is een heele onderneming, een werk als dit enkel en alleen door dilettanten te laten spelen. Wel is waar, voor vijf jaren had dezelfde muziekvereeniging, toen onder aanvoering van den heer Van Zutphen, Czaar en Tim merman voor ’t voetlicht gebracht, en met veel succes. Maar Martha is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. De Flotowsche muziek vereischt nog al krachten, zoowel achter als voor het gordijn. Evenwel eendracht maakt macht zoo hebben de Harlingers gedacht. Krachtig werd de zaak aangepakt, met lust en moed gewerkt en gestudeerd. Aan twee mannen van talent, de heeren Zonderland en Vestdijk, de eene als repetiteur en dirigent, de ander als regisseur, was de leiding toevertrouwd. En ziet daar Maandagavond «ging” het werk. ’t Orkest was best bezet, ik geloof dat er wel 25 executanten aan de lessenaars zaten, daarbij nog piano (vleugel) en orgel. De koren waren talrijk, zoo talrijk zelfs dat het tooneel schier te klein was een goed plaatsje te kunnen geven. Mooi was de costumeering, bepaald prachtig. Heb ik ’t goed begrepen, dan had men veel te kampen gehad met ziekte en andere tegenspoeden. Zelfs op ’t laatste oogenblik was de tenor (Lyonel) nog niet geheel in orde, zoodat zijne taak werd vervuld door den bekenden tenor van de hedendaagsche Nederlandsch Duitsche opera. En nu het resultaat van allen arbeid en toewijding. In aanmerking genomen dat alles dilettantenwerk was, kan de muziek vereeniging met genoegen op dezen eersten opvoeringsavond terugzien. Natuurlijk steeds kleven dergelijke uitvoeringen kleine foutjes aan. De eene solist zingt best, acteert echter weinig, de ander is juist andersom, speelt eenig, maar heeft ’n zwak geluid. Komt het koor zoo zachtjes aan op dreef, dan kan het wel eens te druk worden daar boven op de planken. Deze draagt ’t costuum alsof zij of hij ’t alle dagen gebruikte, die gevoelt zich niet thuis in dat vreemde habit. Menig uitstekend pianist, of strijker of blazer raakt de kluts kwijt, ’t is ook zoo moeilijk om je alleen met de noten te bemoeien, ’t oog wil ook wat hebben! Maar zoo zal het altijd blijven als lief hebbers ensemble-uitvoeringen organiseeren. En juist daardoor komen die kleine foutjes, die lieve vergissingen, die effecten, zoo geheel anders bedoeld. En dat is nu juist het leuke van allen artistieken arbeid, door dilettanten verricht. Ja daardoor heeft soms de dirigent een dubbel zware taak en is zijn taak meer een «de boel bij elkander houden”, dan leiden. Want een liefhebber kan nu eenmaal niet zoo zacht blazen, dat het één toon wordt met het quintet. Eu voor dames en heeren strijkers is ’t zoo verlokkelijk eens even te gaan domineeren als huune partij daar wat aanleiding toe geeft. «Getoond is alweer wat resultaten worden verkregen als kunnen en willen samengaan. Want dit moet gezegd: «daargelaten de opmerkingen, die men zou kunnen maken, is de opvoering van Martha voor de Harlinger executanten een succes geweest”. Een wel gemeend compliment zij der feestvierende muziekvereeniging daarvoor gebracht. ’t Spreekt haast van zelven dat de heer Zonderland bijzonder gefêteerd werd. Dubbel en dwars verdiend waren de lauweren hem aangeboden, bewijs van sympathie de ovatie aan het slot, toen Nancy en Lyonel hem ten tooneele voerden. Toen zakte de gordijn voor de laatste maal en toog ondergeteekende huiswaarts. Donkere nacht, stevige bries. En zoo in mijn eenzaamheid zag ik eene Martha, uit een tijd, jareu geleden. En weer hoorde ik zingen Martha, Martha, du entschwandest, Al mein Glück nahmst du mit dir. Gieb mir wieder was du nahmest, Oder Heile es mit mir Dit is lang, zeer lang geleden, maar toch dacht ik op mijne thuisreis aan die opvoering van de Martha, en aan fraulein Ledwinka, de toenmalige Harriet Durham. Nog tweemaal wordt dezelfde opera gegeven, heden Woensdag- en aanstaande Zondagavond. Men ga zien moeite. I sisigswardsclie Courant are, tot 12 Mei 1911 verhuurd aan de heer Jan van der Meer.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1