Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 19. Zondag 5 Maart. Uit de Raadszaal. VOOR 4— Afzonderlijke deze adressanten niet wil voor kasverificatie de leden (De breedte a Vergadering op Donderdag 2 Maart 1911. het geheele streng over is een heele en misschien zou men er wel met i wagen komen, dat vindt hij niet van f 2000 bijna f 3 als hij is voor goed ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. kan worden geweigerd, wil hij antwoorden, dat te komen buurt. Beide adressen in handen om advies. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van den raad van den Gemeente- van B. en W. 5$^? i'f' 10. Behandeling van het adres van Volks onderwijs en het advies van Burgemeester en Wethouders inzake schoolgeldheffing De heer Vis opende de rij der sprekers over dit punt. Hij bracht een woord van lof voor de royale wijze, waarop B. en W. dit adres hebben behandeld. Straks is er een nieuw adres van de Vereeniging ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat adressante meende ook officieele cijfers te hebben, echter die van B. en W. zijn van de gemeenten zelven en van lateren datum. Toch blijft voor het verzoek om verlaging van school geld nog allen grond, want het hier gehevene is zeer hoog, en dan komt er nog bij, dat onze gemeente de opkomsten der Beneficiale goederen geniet, wat per kind ongeveer f 10 bedraagt. Om niet te komen met te veel ingrijpende voorstellen, die toch ook in den boezem der vergadering wel geen kans van slagen hebben, wil hij toch wijzen op het groote verschil dat ouders met een inkomen van f 1000f 1500 per maand f 1.50 en zij die f 1500f 2000 hebben moeten bijna het dubbele of f 2.75 betalen. Die sprong is te groot, en daarom wil hij voorstellen om art. 2 zoo te wijzigen, dat van inkomens van f3000 en hooger voor 1 kind f 3, voor 2 f 2.50, voor 3 f 2.25 wordt bepaald. Inkomens van f 2000f 3000 betalen 2.50 voor 1, f2 voor 2 en f 1.75 voor 3 kinderen, terwijl van inkomens van f1500 f 2000 dit wordt gesteld op f 2, f 1.50 en f 1.25 per maand. Dit ligt geheel in de lijn der tegenwoordige verordening. Omdat hij wel weet, dat men dit voorstel eerst wel nader zal willen overwegen, stelt hij tevens voor, de behandeling van dit adres en zijn voorstel te verdagen tot de volgende vergadering. De heer Boersma stemt geheel in met het gesprokene door den heer Vis, en wenscht dat voorstel mede te onderteekenen. Wijl tevens wordt voorgesteld de behandeling te verdagen, zal hij enkele opmerkingen ook uitstellen tot die behandeling. De heer Praamsma wil het voorstel Vis buiten bespreking laten, wijl het adres van Volksonderwijs aan de orde is. Hij herinnert hoe indertijd door de heeren Hommes, Ooster- baan en zijn persoon bij ’t nazien der gemeenterekening de opmerking werd gemaakt dat het schoolgeld zoo miniem was, naar verhouding der kosten van ’t onderwijs, en zij noodigden B. en W. uit te komen met voorstellen tot verhooging. Daardoor is van B. en W. een voorstel gekomen, en de ver ordening na veel bespreking aangenomen. De steeds stijgende uitgaven der gemeente maakten het noodig naar vermeerdering van inkomsten rond te zien. En dat ’t schoolgeld zoo fabelachtig hoog is, als het in het adres wordt voorgesteld, kan spreker niet vinden. Iemand die f 2000 inkomen heeft, betaalt f 33 en hij vindt dat niet boog. De lagere inkomens worden trou wens ook weer belangrijk lager en er zijn maar enkelen, die op de hoogste cijfers staan. In doorsnee wordt hier weinig schoolgeld betaald. De openbare scholen worden door ruim 400 kinderen bezocht, terwijl 676 de bijzondere scholen bezoeken. Het onderwijs kost de gemeente nog f 7000 en toch 2/3 der inwoners maakt geen gebruik er van. Om die nu ook nog meer te laten bijpassen voor het openbaar onderwijs zou een onbil lijkheid zijn. Volksonderwijs zal wel ter goeder trouw hebben gehandeld, maar daar heerscht het beginsel dat vooral de gemeen schap de kosten van het onderwijs moet dragen, en spreker meent, dat in de eerste plaats de ouders de opvoeding hunner kinderen moeten betalen. De Voorzitter merkt op, dat er een voorstel is om dit punt in de volgende vergadering te behandelen. Wordt dat aangenomen, dan is alle discussie nu overbodig. Het voorstel tot verdaging wordt echter verworpen met 10 tegen 3 stemmen, heeren Vis, Boersma, en Kramer.) De heer Vis trekt de conclusie, dat de heer Praamsma toch wel overtuigd zal zijn dat het een groote sprong is van f 1500 inkomen f 1.50 en te doen betalen, en onderwijs, dat is spreker ook. Wat de heer Praamsma verder over zijn beginsel zegt, hierop meent spr. te moeten opmerken, dat het hier niet de plaats is om zijn beginsel te verdedigen, het geldt hier het gemeente* 16o. Adres van den heer Ochtman, Directeur der Gasfabriek, verzoekende toe stemming om de Gemeente Hennaarderadeel te mogen dienen van advies inzake gasver lichting te Wommels en Oosterend. B. en W. adviseeren, in overeenstemming met de Gas-com missie, om de gevraagde ver gunning te verleenen. De Voorzitter vraagt urgentie voor de behandeling. Deze wordt verleend, waarna de heer Keikes opmerkt, dat hij niet tegen het advies is, maar zich verwondert, dat die voorberei ding reeds schijnt begonnen, wijl Hennaarde radeel reeds een crediet van f 100 heeft toegestaan aan den heer Ochtman, blijkens raadsverslag van die gemeente. Hij vindt beter dat in ’t vervolg eerst toestemming wordt verkregen, alvorens er mee begonnen wordt. De heer Van Randen meent dat de jaar wedde is verhoogd omdat men den Directeur geheel voor de fabriek wilde hebben. Deze toestemming brengt ons weer op den weg van vroeger, daar is hij tegen. De heer Eisma meent dat de fabriek er geen hinder van zal hebben als het enkel geldt de voorbereiding van een gasverlichting, en heeft geen bezwaar het toe te staan. De heer v. d. Meer meent, dat art. 4 der instructie zoo is, dat het moreel niet en den heer Keikes een onderhandsch briefje om over te komen voor eene bespre king nog geen voorbereiding mag genoemd worden. Als ambtenaar vroeg en verkreeg hij permissie om er heen te gaan, maar gedaan is er feitelijk nog niets, al is dat raadsbesluit gevallen. De Voorzitter vindt ook, dat wel verboden is in andere gemeenten werkzaamheden te verrichten, maar dat in art. 4 geen reden is te vinden om nu geen vergunning te geven. Met 12 tegen 1 stem, de heer Van Randen, wordt het verzoek ingewilligd. 17o. Twee adressen om grond aan de vStadsstreng”. Het eerste van J. H. de Vries om bij zijn zeilmakerij nog een paar honderd meter grond, wijl hij thans geen voldoende terrein heeft, en het andere van IJ. van Hettema en IJ. T. de Boer om 152 M2. grond om er een petroleumbergplaats op te bouwen. B. en W. hebben hierbij hun advies ge voegd, en meenen dat deze verzoeken zonder bezwaar kunnen worden ingewilligd, en aan J. H. de Vries nog een strook grond naast het door hem gebruikte terrein worde afge staan ter grootte van 200 M2. voor gelijken tijd als hij den anderen grond nog in huur heeft, dus voor 3 jaren en dan nog 6 keur- jaren, en evenzoo aan de twee andere ver zoekers het door hen gevraagde deel. De huurprijs wordt gesteld op 10 cent per M2. Afschutting, wal beschoeiing enz. voor rekening van adressanten, doch bij het verlaten van het terrein komen deze aan de gemeente. B. en W. meenen evenwel niet te mogen toelaten dat de petroleum moet worden ver voerd langs de „Stadsstreng”. Voor de behandeling wordt urgentie ge vraagd en verleend. De heer Boersma vond voor die plek grond van de Vries 10 cent per Meter wel wat hoog, hij wilde ’t halfaf doen. De heer Eerdmans vond dat het bouwen van een petroleumbergplaats al een bezwaar is dat deze neringdoenden wordt opgelegd, nu zullen ze ook nog een praam moeten aanschaffen voor het vervoer. Hij wilde wel toelaten om met karren de olie te vervoeren langs het streng. Het grasgewas zal daardoor niet veel lijden, want de schippers hebben langs den wal toch al reeds een looppad. De heer Eisma kan niet deelen het bezwaar van den heer Boersma, dat de huurprijs te hoog zal zijn, en met den heer Eerdmans kan hij ook niet instemmen. De weg achter de fabriek Kingma om, dan voor de huizen langs en afstand, i paard en goed. De heer Vis ziet ook in den huurprijs niets onbillijks, en. vindt ook dat de olie het geschiktst per schuit kan worden aan- en afgevoerd. De heer Eerdmans merkt evenwel nog op, dat er toch voor de landerijen ook al rijpad is langs het streng en weet niet, waarom Alle 13 leden waren tegenwoordig. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. De heer Eisma beklaagde zich, dat het officieel raadsverslag het door hem gesprokene over de regeling van ’t tin. beheer der gas fabriek niet goed weergaf, maar dit diende volgens den Voorzitter bij de rondvraag na de vergadering te berde te worden gebracht. Daar sedert 10 Januari geen vergadering werd gehouden, was het te verwachten, dat er heel wat ingekomen stukken zouden zijn mee te deelen, en in die ver wachting werd men niet bedrogen. lo. De door Ged. Staten goedgekeurde rekening van den weg BolswardSneek over 1910. 2o. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende den aankoop van het huis van wijlen P. Dikhoff. 3o. Resolutie goedkeurende de schoolgeld- kohieren. 4o. Idem u het aangaan eener procedure tegen de rechts-vordering van Rusticus te IJsbrechtum. 5o. Koninkl. Besluit, verleenende concessie tot tolheffing op den Trekweg naar Pijphorne, voor 3 jaren. 6o. Resolutie, goedkeurende de onder- handsche verhuring van het huis van wijlen P. Dikhoff. 7o. Resolutie, goedkeurende de verorde ning op het beheer der gasfabriek. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. 8o. Het jaarverslag veearts, 9o. Het jaarverslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Voor kennisgeving aangenomen en ter visie voor de leden van den Raad, echter het verslag van den veearts is op voorstel van den heer v. d. Meer, ook voor andere belanghebbenden ter beschikking gesteld. lOo. Het jaarverslag van den schoolarts. Eveneens ter inzage voor de leden, doch ook voor de schoolcommissie. llo. Adres van ’t Hoofdbestuur der ver eeniging voor Meer Uitgebreid Lager onder wijs te Breda, verzoekende eene jaarlijksche bijdrage van f 25 als toelage in de kosten van gehouden examens. Hierbij worden diplo ma’s verleend, welke zeer gewaardeerd worden. De rijksbijdrage wordt niet verhoogd, indien de gemeenten geen fin. steun geven. 12e. Adres van bewoners bij het Bolwerk achter de gasfabriek, wijzende op den slechten toestand van het bolwerk aldaar, waarom zij bestrating van een gedeelte verzoeken. Beide adressen werden gerenvoyeerd aan B. en W. om advies. 13o. Nader adres van de vereeniging ,/Volksonderwijs”, waarin naar aanleiding van het advies van B. en W. er op wordt gewezen dat de vereeniging de in het advies niet erg betrouwbare gegevens heeft ontleend aan officieele cijfers, echter openlijk erken nende dat daarbij eenig misverstand bij de opgaven bestaat. Zij blijft echter handhaven dat in verschillende gemeenten het school geld inderdaad en soms belangrijk lager is dan hier te Bolsward, daar de hoogere in komens hier zwaar belast worden. In het bijzonder wijst zij op het groot verschil dat in de verordening alhier bestaat tusschen inkomens van f 1500 en f2000. De sprong tusschen die 2 klassen is reusachtig groot, waarom het billijk zou zijn althans de inkomens boven f 1500 te verlagen. Met dit adres zal bij punt 10 der agenda rekening worden gehouden. 14o. Adres van de Wed. S. S. van der Werf, verzoekende bij haar huis op het Nannenhof een bergplaats te mogen bouwen. 15o. Adres van eigenaars van woningen serie C, achter de Harlingerstraat, verzoe kende de straat te mogen maken op 3.50 M. breedte en aan eiken kant een trottoir, in aansluiting met de straat bij de Hollandia- men het toestaan De Voorzitter antwoordt den heeren dat B. en W. zich op het standpunt hebben geplaatst dat de huurprijs billijk was, en het rijden met kar of kruiwagen vonden zij daar niet geschikt, veel beter zal het per schuit kunnen geschieden. Als dit wegens ijs niet kan, zullen B. en W. gelegenheid geven, de petroleum langs den wal te kunnen vervoeren. Met algemeene stemmen goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Procesverbaal van kasverificatie over het 4e kwartaal 1910. Dit wordt voor ter visie gelegd. 2. Benoeming van een lid der Commissie voor de pensioenzaak. Door aftreding van den heer Rosier als lid van den raad is een vacature in deze commissie ontstaan. Omdat deze zaak nog niet is afgedaan, dient er weer een lid van den raad benoemd te worden. De heeren Eisma en Keikes zijn reeds lid. Bij 4e stemming wordt, na herstemming met de heeren Praamsma en Vis, de heer Oosterbaan benoemd. 3. Benoeming van een lid der commissie tot icering van schoolverzuim de aanbe veling bestaat uitYnte Batstra, gruttersknechl en Albert Heslinga, scheepstimmerknecht. De heer Batstra wordt benoemd met 7 stemmen, de heer Heslinga bekwam 6 stemmen. 4. Behandeling van twee besluiten van Voogden van het Algemeen Stads-Armenhuis. a. tot wijziging der begrooting over 1910. b. tot af- en overschrijving van uitgaaf posten. De voorgestelde wijzigingen der begrooting en ook de af- en overschrijving van uitgaaf posten worden beide met algemeene (12) stemmen goedgekeurd. De heer Praamsma hield zich buiten stemming. 5. Concept-raadsbesluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ad f 5000. Het voorstel om tijdelijk f 5000 te leenen ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, bij Gebrs. Kingma, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Concept-raadsbesluit tot wijziging en aanvulling der gemeentebegrooting over 1910. De voorgestelde wijziging en aanvulling der gemeentebegrooting 1910, waarbij het cijfer van ontvangst en van uitgaaf beide worden bepaald op f 179454.12 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van het adres van K. Huitema om onderhands te huren het tolhek c.a. te Burgwerd, met advies van Burgemees ter en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren om het verzoek in te willigen en dus de tolgelden van het tolhek te Burgwerd en het grasgewas van den trekweg van Gronsertille tot de Burg- werderpijp voor 3 jaren te verpachten aan adressant voor f 12 per jaar. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Behandeling van het adres van G. Sipkema om onderhands te huren een stand plaats voor een luchtschommel, met advies van Burgemeester en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren om ook dit verzoek in te willigen echter voor één jaar en alzoo hem standplaats voor een lucht schommel te verleenen voor f 60. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der instructie voor den gemeente ontvanger. Met het oog op de nieuwe voorschriften omtrent de boekhouding van den Gemeente ontvanger is eene wijziging der instructie noodig geworden. Als sluitingsdagen van het kantoor zijn opgenomen de Goede Vrijdag en de laatste dag van iedere maand. De inzending der gemeenterekening voorheen vóór 15 Juli is nu bepaald vóór 1 Augustus. De ontvanger wenschte ook des Maandags het kantoor gesloten te houden, doch daar voor bestond bij B. en W. ernstig bezwaar. De heer Keikes heeft de wijziging der instructie niet gelezen en wenscht de behan deling uit te stellen. Na eenige discussie wordt alzoo besloten met 12 tegen 1 stem, de heer van Randen. Bolswardsche Courant -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1