Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1911. 50ste Jaargang. No. 20. Donderdag 9 Maart. UIT DE PERS. BINNENLAND. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke Mijnheer, Naaraanleiding ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ingericht overigens eene helft debietregister, uldig bij houden Sneek. Door het Nederlandsch Operette Ensemble van Amsterdam, directeur de heer Alphonse Janmart Jr., zal op Donderdag 23 Maart in Amicitia alhier worden opgevoerd de succes-operette in drie bedrijven „De kuische Suzanna” van George Okonkowski. Tot deze opvoering, welke van wege de ijsvereeniging „Sneek” wordt gegeven, hebben leden dezer vereeniging vrijen toegang. Leeuwarden. Naar Ons Noorden verneemt, wordt „’s Lands Welvaren” in samenvoeging met het sigarenmagazijn van den heer Bloemhof, verbouwd tot een confectiemagazijn voor de firma Gebr. Bervoets. Dat kan een heele opknapping geven. Varkenshandel. Sinds eenige weken is in de Tielerwaard, de vraag naar zoogenaamde half vette varkens voor Frankrijk zeer prijs van 5455 cents per K.G. zijn ze in groot aantal verhandeld. Tengevolge daarvan is groote schaarschte aan vette varkens ont staan. Deze worden verhandeld voor 60 cents per K.G. Hbld. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Postwissels ontvreemd. Door een kantoorbediende te Amsterdam is aangifte gedaan, dat een portefeuille, waarin een viertal postwissels ter waarde van f400 op een der postkantoren is ontvreemd. Tel. Den heer IP. NAW1JN Ezn., Kampen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Bijgeloof. Men meldt aan de Enkhuizer Crt. uit HoogkarspelDat er op het gebied der geneeskunde nog bespottelijke denkbeelden bestaan, bewijst het volgende bijna ongeloof lijke staaltje. Een zieke klaagde aan zijn geneesheer over slechte oogen De man verwonderde zich er over dat zij niet beterden, daar hij reeds tien jaar lang ’t haar in den nek had laten groeien, eiken morgen zijn oogen met nuchter speeksel had besmeerd en zijn baard had laten staan, o Tempora, o mores Verduistering. Een commissionnairs- en kassiersfirma aan de Breestraat te Leiden had sedert geruimen tijd verdenking op haar kassier, dat hij ver duisteringen had gepleegd. Hieromtrent kwam zij heden tot zekerheidhet is bij onderzoek gebleken, dat gedurende een tijdperk van 12 a 15 jaar een bedrag van f 20,000 ten na- deele der firma is verduisterd. De man, die 35 jaar bij de firma in dienst was, is on middellijk ontslagen en de zaak is in handen der justitie gesteld. Alg. H. De misdaad te Horst. In de tweede helft van Januari werd, zooals wij meldden, te Horst in een put gevonden het lijk van een sedert eenige dagen spoorloos verdwenen Peeters, landbou wer. Ingevolge justitieel bevel, werden, nadat de justitie te Roermond een onderzoek in loco had ingesteld, een drietal personen naar de gevangenis overgebracht, te weten een dienstknecht, een landbouwer en een kleer maker. Tal van getuigen werden te Roermond door den rechter-commissaris gehoord. Thans zijn de drie gedetineerden op last der Roer- mondsche rechtbank in vrijheid gesteld. Tijd. Bij den bureaulist van de Zuid-Hol- landsche Electrische Spoor op het Hofplein te Rotterdam vervoegde zich Zondag een als heer gekleed persoon met donker uiterlijk, die vertelde via Londen uit China te zijn gekomen en een 20 dollarbiljet ter wisseling aanbood. Aan het verzoek werd voldaan, maar later bleek, dat het gewisselde biljet er een is van de voormalige Geconfedereerde Staten van Noord-Amerika en daarom waardeloos. De onbekende heer heeft men niet weder gezien. (N. R. C.) In een groot magazijn van ijzerwaren te Alkmaar, waar herhaaldelijk goederen wer den gemist, is op heeterdaad betrapt een der jongste knechts, een jongen uit Amsterdam, die nog onder toezicht staat van de vereeniging «Pro Juventute”. De dader is aan de politie overgeleverd. Zondag is bij het Huygenspark te ’s-Gravenhage een 7-jarig knaapje van een koppelstang achteraan een rijdende stoom tram, waarop hij geklauterd was, gevallen. Binnengedragen in het in de onmiddellijke nabijheid zijnde politiebureau aan het Huygens- plein, overleed het kind binnen eenige oogen- blikken. Het had de ruggegraat gebroken. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Handbl. schrijft: Advertentie van een predikant in het noorden „Pastorie. Met Mei of vroeger eene Dienst bode die goed kan koken. Geen zingster groot. Tegen den hoogen of springstee.” Naar aanleiding van een vraag, door U gesteld in de Bolswardsche Courant van Zondag j.l. geloof ik, dat het verband, dat U zoekt tusschen de politieke kleur van onzen Burge meester en het „meer spelen” van voetbal- wedstrijdeny.op „Zondag”, als Kamper ui beschouwd moet worden. Wilt U echter omtrent de'hier bestaande voetbaltoestanden nader ingelicht worden, dan is het bestuur der B. V. C. „Achilles” alhier gaarne bereid U ten allen tijde hiermee op de hoogte te stellen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dnr., J. v. u. BEKE CALLENFELS, Voorz. „Achilles”. Successie-belasting. Het slot van een beschouwing van het Hbld. over het ontwerp-successie-belasting luidt „Telken jare heeft uit het maatschappelijk inkomen kapitaalvorming, besparing, plaats, veel en veel grooter dan de 11 millioen gulden, die men zich uit de successie-belasting denkt te krijgen. Hoogstens heeft dus ver mindering van kapitaal vermeerdering plaats. Eu daarbij komt nog dat alle nuttige staats uitgaven toch ook weer vermeerdering van welvaart meebrengen, zoodat de met de.hoo- gere successie-belasting gedekte uitgaven ook weer nieuwe spaarkrachten opwekken. Mits een behoorlijk productief staatsbeleid wordt gevoerd, is van een „slachten der kip met de gouden eieren” vooralsnog geen sprake. „Wel, en wij stipten dit reeds boven aan, zal een goede technische regeling der successie belasting noodig zijn. Wij doelen hiermede in een eerste plaats op de noodzakelijkheid om betaling in termijnen toe te staan, ten einde b.v. bij de vererving van kleine boedels of boerenplaatsen gedwongen realisatie te voorkomen. Verder zal aan den toenemenden drang tot ontduiken moeten worden gedacht. En ook is belasting van bezit in de doode hand, en van levensverzekeringen te overwegen. „Wie een goede vooruitstrevende ontwik keling onzer landszaken wil, behoort dus tegenover het denkbeeld van een krachtiger werkende successie-belasting vriendelijk te staan. Wij willen hier ten slotte de wporden nog wel eens herhalen, waarmede nu voor ruim honderd jaar ten onzent de eerste ordonnantie op het eigenlijk gezegde successie recht werd ingevoerd „daar het belang der burgermaatschappij van de ingezetenen met recht vordert, dat deze een gedeelte hunner bezittingen opofferen om aan de behoeften dier maatschappij tegemoet te komen, is die opoffering nimmer minder hard, minder drukkend, dan wanneer zij geschiedt bij ge legenheid dat men nieuwe aanwinst van goederen doet, en zelfs kan het opperbestuur juist om die reden met betrekking tot het quantum een stap verder gaan, dan anderszins deszelfs vaderlijke toegevendheid van zich zou kunnen verkrijgen.” Debietrecht op tabak. In het Utr. Dagbl. worden eenige bezwaren te berde gebracht tegen het wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld, een directe be lasting te heffen van ieder, die tabak in ’t klein verkoopt. De hoofdlijnen reeds der wet wijzen ’t uit „dat men hier weer te doen heeft met een dier miserable uitingen eener miserabele politiek, die voor geen middel terugdeinst, om haar reglementeeringen aan de ingezetenen op te dringen”. En „elk nader onderzoek van de verdere bepalingen Verliefd. De 21-jarige dochter van een volksloge- menthouder te Arnhem, geraakte dezer dagen verliefd op een 22-jarigen venter met post- papier. Hoewel de jonge man aan een zijde verlamd is, heeft zij ’t maar gewaagd en is er met hem van door gegaan. Papa wil echter gaarne zijn dochter terug hebben en heeft daartoe de hulp der politie ingeroepen. Arnh. Crt. Den Heer Dr. IV. NAIVIJN Ezn., Kampen. W'el Edel Zeergeleerde Heer, Dank, hartelijk dank, dat Gij van de verte uit een waakzaam oog houdt op ’t geen er te Bolsward voorvalt, ’t Is voor ons Bols- warders een prettige, wat zeg ik, een verheffende gedachte, dat er menschen in andere provinciën zijn, die zooveel belang stellen in de voorname gebeurtenissen hier. Uw brief in de Bolsw. Crt. heeft hoe kon het ook anders? een geweldigen indruk gemaakt en de aandacht gevestigd op een zaak, die wel in ruimer kring bekend mag worden. Ja, nietwaar, er worden hier Zondag’s dikwijls voetbalwedstrijden gehouden. Schrik kelijk! Waarom meer dan vroeger, ofschoon er thans een antirevolutionnaire burgervader is? Ja, wat zal men U daarop antwoorden Ik denk voor ’t naast, dat onze burgervader daar weinig aan doen kan. Wedstrijden mag de heidensche jeugd net zooveel houden als zij wil. Dat kun je helaas niet beletten, zoomin op Zondagen als in de week. Maar dat onze Edelachtbare nu vergunning geeft voor wedstrijden tegen entree, dat is het wonderlijke. Want daarvoor behoorde hij toch als onversneden anti zijn permissie te weigeren. Wie weet of Uw stukje de zaak niet in het reine brengt. Dat zou kostelijk zijn. Verbeeld U, tegenwoordig kan ieder, die een dubbeltje entree betaalt, tot die wedstrijden toegelaten worden. Wat zou het toch een winste zijn voor de publieke moraliteit, als dat entree heffen verboden werd en de toe schouwers dus vrij entree hadden, of, als de kas het niet houden kon, er een dubbeltje werd betaald voor een lijst of program. Nietwaar, dan zou de zaak gezond zijn. Of ook, hoeveel ergernis zou ons des Zondag’s bespaard blijven, als dat ellendige dubbeltje entree door den Burgemeester verboden werd en de wedstrijden voor een schare donateurs werden gehouden. Moge Uw stukje het uitwerken, dat wij des Zondag’s in het vervolg met blij moedigen glimlach het sportterrein kunnen aanschouwen, gesterkt door het besef, dat de voetbal daar niet heen en weer wordt getrapt voor een aantal dubbeltjes-betalers, maar dat de kosten dier waereldsche spelen langs een meer stiekemen weg worden gevonden. Zou er, waarde Doctor, op dit gebied langs den door U aangegeven weg niet meer ten goede kunnen worden gedaan Als er eens iets te Kampen niet in den haak is, als daar b. v. ook eens wat reactionnairs valt te bestrijden, zou het dan misschien ook niet veel indruk maken, als er eens een brief uit Bolsward in een der Kampensche bladen kwam O, ik geloof stellig, dat er zoo veel meer kan gedaan worden. Uw stukje opent be paald een ongekend moreel perspectief. Zou U ’t niet eens wagen, aan de redacteurs van Amsterdamsche-, Rotterdamsche- en andere grootsteedsche bladen te vragen, waarom of daar op Zondag wedstrijden worden gehouden Wie weet, of dat niet helpt en als het helpt, dan betreft het daar honderden, tegen in Bolsward tientallen. Men zou zelfs het Buitenland kunnen bewerken. Hoe zoudt Ge er over denken om op deze wijze eens tegen de Brusselsche kaatswedstrijden op Zondag ten velde te trekken Leuk idee, nietwaar In Brussel valt veel op te knap pen, een stad waar zelfs eenmaal op Zondag onze Leider... Maar a propos, als Ge een stukje in een Brusselsch blad schrijft, zet er dan vooral bij, dat Ge nog een wortel- broeder van den Burgemeester dier stad zijt. Dan maakt het wis nog meer indruk, vooral omdat de Kamper-uitjes daar nog nieuw zijn. Maar evenwel, ik blijf U reeds dankbaar voor hetgeen Ge in het belang van Bolsward doet. Als Ge wilt, kunt Ge ook hier nog meer opknappen. Men fluistert, dat een der meest „hervorragende” onzer Broeders ergens een café-chantant heeft bezocht. Schandelijk hé Zoudt Ge van Kampen uit niet eens aan den betrokken Kerkeraad kunnen vragen, wat hij daaraan voor ’t vervolg denkt te doen Dat helpt wis meer, dan een vraag uit Bolsward, gesteld al, dat een der Broe ders alhier daartoe den durf zou hebben. Mocht hier eens meer wat te beredderen zijn, dan zullen wij ons Uwer dankbaar herinneren en er U mee in kennis stellen. Tot wederdienst bereid. Hoogachtend UWeld. ZGel. Dw. Dnr., HERAUT. Bolsward, den 7 Maart 1911. der wet kan dien indruk slechts versterken. Bijkans elk artikel legt getuigenis af van de zelfoverschatting des wetgevers, die meent het economisch leven willekeurig te kunnen plooien naar het believen der politiek en der ambtenarij”. Het blad behandelt tot staving van zijn scherpe kritiek, eenige onderdeden, zooals het toezicht, het debietregister dat den hoogsten prijs moet vermelden, die den ver bruiker in rekening wordt gebracht. Ook bij verkoop van partij tegen de gebruikelijke prijsvermindering zal niet slechts de werkelijke verkoopsom object van belastingheffing zijn, maar ook de verleende korting. „Het debiet recht begint dus onmiddellijk reeds verder te gaan dan het werkelijke debiet. Met dit gevolg, dat bf de houder van het verkoop- lokaal tot onjuiste inschrijving wordt verlokt, bf de geheven belasting wellicht zeer belangrijk boven de heffing der tien procent gaat stijgen. „Over den aard en inrichting van dat zoo groote rol spelend register geeft het wets ontwerp heel weinig zekerheid. Doch wel enkele aanwijzingen, dat enkele groepen der belastingplichtige personen in niet geringe moeilijkheden worden gebracht, door de opgelegde taak, dat debietregister voortdurend en stipt in te vullen. „In de eerste plaats zal dit zijn voor de talrijke sigarenfabrikanten (vooral in de kleine bedrijven), die het bedrijf gedeeltelijk hebben verkoop aan den handel en den verkoop uit huis. De het bedrijf vordert dan geen de tweede helft is zorg vuldig bijbouden van dat boek verplicht gesteld. Maar, zoo mag men vragen, zijn die grenzen tusschen die beide deelen dan met algebraïsche nauwgezetheid te schetsen Is het van te voren met zekerheid aan te geven wie de kooper zal zijn van het fabricaat? Ja, meer nog, zal het uitvoerbaar wezen, dat de ondernemer van dat bedrijf aan eiken kooper de vraag voorlegt of hij wellicht het voornemen heeft met de gekochte sigaren handel te gaan drijven? Toch moet die vraag worden gesteld, want het antwoord op de vraag is voor den verkooper beslissend, of de verkoop al dan niet in het debietregister moet worden ingeschreven. „Deze enkele moeilijkheid want talloos velen zullen ongetwijfeld met of zonder glimlach antwoorden, dat zij (wellicht) weder- verkooper der gekochte sigaren zullen zijn, dreigt de geheele wettelijke regeling reeds te doen stranden. De stroom der koopers zal om de tien procent debietrechtheffing te ontgaan zich ongetwijfeld richten naar die gemengde bedrijven. Quasi-handelaars zullen overal vrij van debietrecht sigaren kunnen inslaan; wel stellen zij zich bloot aan de kans op vervolging, maar hun debiet register eischt op hetzelfde oogenblik van den inkoop nog geen invulling. Evenmin is er, als bij het vervoer van gedistilleerd, een geleibiljet noodig. En al ware dat wel zoo, dan zou het toch onmogelijk zijn om alle sigarenwinkels door belastingambtenaren te doen bewaken. De geraamde opbrengst zou dan al heel gauw door de kosten van het toezicht overtroffen worden. „Dit enkele voorbeeld teekent reeds het volkomen ontbreken van practischen zin bij den ontwerper dezer nieuwe wetsvoordracht”. voor voor van voor Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1