Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I r K. FALKENA Bz, tegenover ’t Stadln 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 23. to T WK Zondag 19 Maart. UIT ÜE PERS. BINNENLAND. Ingezonden. DEBATAVOND tusschen de heeren KLOOSTERMAN en VOOR Afzonderlijke r het van hen tot rustige de beweging ver- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Duur vee. Deersum, 16 Maart 1911. genoot, de veehouder J. verkocht heden een stierkalf, dat den 27sten der volgende maand zijn eersten verjaardag hoopt te vieren, voor f 1500. N. Sn. Cl. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) I M voetbalspel en Onze plaats- van der Woude, ANEMA gehouden te Franekeb. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De heer Nijdam heeft in zijn antwoord den Zondag geheel genegeerd. van het ff“ I Ivr'l eigenlifk geen socialisme is. Eerst om twaalf uur ging de vergadering, die tusschenbeide vrij rumoerig was, uiteen. De Franeker Courant bevat het volgend interessant verslag. Onder een kolossale belangstelling, een stampvolle Koornbeurszaal, waarbij men zat tot zelfs op het podium, ja velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen, had Maandag de door bemiddeling van de afdeeling Patrimonium tot stand gekomen openbare debat-avond plaats tusschen de heeren E. Kloosterman te Assen en J. H. Anema te Wijnaldum. Nadat de vergadering door ds. Koppe met gebed is geopend, krijgt de heer Anema ’t eerst het woord. Daar deze avond een voortzetting is van het debat van 28 Februari j.l, zal spreker geen nieuwe stellingen op werpen, doch zich houden aan ’t geen toen door den heer Kloosterman is gezegd. Deze heeft beweerd dat de klassenstrijd, zooals hij door Karl Marx is gepredikt, feitelijk niet bestaat, maar patroons en arbeiders in tegendeel belangen hebben, die overal in elkaar grijpen en die tegelijkertijd kunnen worden behartigd. Als bewijs daarvoor noemde de heer Kloosterman o.a. de fabriek van wl. Van Marken te Delft, waar de arbeiders aandeel in de winst genieten en een pensioen van 913 gulden in de week. Spreker legde er thans nog eens weer den nadruk op, dat door de daar toegepaste ver- deeling in klassen niet die arbeiders, die ’t beste werk leveren, ’t grootste aandeel in de winst ontvangen, maar zij, die ’t beste kunnen hielenlikken en willen kruipen voor de opzichters. Wat ’t pensioen betreft, volgens spreker is bij het overlijden van den heer Van Marken gebleken, dat de werk lieden, die hun geheele leven de slaven waren geweest, een pensioen ontvingen van een rijksdaalder in de week, terwijl daarentegen de opzichters, de slavenjagers en blank- officieren, zooals spreker ze noemt, pensioenen kregen van f 10f 13. Verder is door den heer Kloosterman ge vraagd, waarin die opvoedende kracht der S. D. A. P. bestaat Spreker wijst in ver band hiermee op de diamantwerkers te Amsterdam, die door de organisatie van een ordelooze bende tot flinke, respectabele burgers zijn geworden en hoe door den Christelijken minister Ellis is erkend, dat het zedelijk peil der zeelieden door den Matrozen- bond zeer is gestegen. Ook heeft de heer Kloosterman den socialisten verweten, dat deze in de Kamer het N. Malthusianisme hebben verdedigd. Volgens Spr. staat de S. D. A. P. het N. M. niet voor, doch vindt alleen dat men het als een particuliere zaak, die noodig kan zijn, niet aan banden mag leggen. Ze staat hierin trouwens niet alleen. Ook dr. de Visser heeft in de Kamer verklaard, dat het N. M. z.i. niet strafbaar moest worden gesteld, hiermee noemt Spr. cijfers socialisme niet alleen kunnen, maar zelfs moeten samengaan. Verder wijst Spr. er nog eens op, dat de klassenstrijd niet door Marx is gemaakt, maar enkel geconstateerd en houdt hij vol, ’t geen hij omtrent de fabriek van Van Marken heeft gezegd. Dan komt ter sprake de door den heer Beladin gen in de Franeker Courant gewraakte uiting van Polak. Deze komt volgens den heer Kloosterman voor in het verslag in Het Volk van de kiesrechtmeeting te Amsterdam in Sept. 1910. ’t Gaat er nu een oogen- blik om of er staat: „bereikt ons petitionne ment zijn doel, des te beter, enz.” dan wel „bereikt ons petitionnement zijn doel niet, des te beter, enz.” ’t Eerste blijkt het geval te zijn, doch de heer Kloosterman verklaart later, dat al staat het er dan niet letterlijk, z.i. toch duidelijk blijkt uit hetgeen verder volgt, dat ’t den socialisten niet te doen is om het kiesrecht zelf, maar om de arbeiders klaar te maken voor de sociale revolutie. Verder vraagt de heer Anema den heer Kloosterman hem in de Handelingen der Tweede Kamer aan te wijzen, waar Troelstra het homosexualisme als iets goeds heeft ver dedigd en verklaart nog eens de houding der soc.-dem. fractie bij de behandeling van het zedelijkheids-ontwerp. Van grond aan arbei ders, zooals Patrimonium wil, is spr. geen voorstander, ’t zal de arbeiders te veel aan plaats en patroon binden en burgertjes maken, die voor loren zijn. De heer Kloosterman, daarna weer aan het woord komend, zet nog eens het standpunt van den Christen omtrent den klassenstrijd uiteen. God wil armen en rijken, zij ’t dan misschien ook met een doel, dat de mensch niet begrijpt. Verder laakt spr. het optreden der socialistische kamer leden bij de behandeling der zedelijkheidswet en verklaart, dat ook de Christenen zoo goed als de socialisten tegen het ruwe kapitalisme optreden. In den bijbel en geheel de chris telijke litteratuur kan men de bewijzen daar voor vinden. Doch wie is kapitalist ’t Is hij, wiens geheele streven op ’t bezit van geld is gericht. En spr. noemt bijbelwoor den als„De mensch kan bij brood alleen niet leven” en „Wat baatte het den mensch, zoo hij zich alle schatten der aarde ver zamelde en schade leed aan zijn ziel”. Dat de heer Anema tegen grond aan de arbeiders is, kan spr. zich volkomen indenken, omdat juist de ellende der arbeiders hen tot het socialisme moet brengen, zooals ook Karl Marx met ziin_ ..VerelemLu,n_es-theorie” be- Automatische Sigarenaansteker, ni Zeer geschikt 5 AANBEVELEND, zoodanig, maar tegen de beoefening van dat spel op Zondag (gelijk het in mijn vraag ook gecursiveerd voorkwam).* Mijn bedoeling is dan ook volstrekt niet, den geachten Burge meester van Bolsward te kwetsen (zooals U zich voorstellen kan, dat dit gebeuren zou), evenmin ZEd. Achtb. op te zetten tegen de wedstrijden van „Achilles” of „voetbal” in het algemeen (zooals schijnt te meenen, als ik ’t slot van uw antwoord goed begrijp), o neen 1 als adviseur heeft de heer Oberman aan mij in ’t minst geen behoefte; ZEd. Achtb. is, om uw uitdrukking te gebruiken, zelf mans genoeg om te weten, hoe hij als Hoofd der gemeente heeft te handelen. Duidelijk is echter uit uw antwoord voor mij niet geworden, dat U begrepen zou heb ben, dat mijn vraag speciaal bedoelde de vermeerdering van voetbalwedstrijden op Zondag. Waar ik echter volkomen vertrouw, dat de Edel Achtb. Heer Oberman met de Zon dagswet beter op de hoogte is dan onder- geteekende, daar zou advies van een niet- jurist van heel weinig beteekenis zijn. Intusschen zal ik, nu mijn vraag naar genoegen beantwoord is, dat er n.l. geen verband bestaat tusschen de vermeerdering van het spelen met den voetbal op Zondag en den rechtschen burgemeester, doch alleen deze vermeerdering is toe te schrijven aan ’t feit van den vooruitgang v./h. spel en ’t succes van „Achilles”, verder over deze zaak niet meer schrijven. Met herhaling van mijn raad aan de „voet ballers”, om voortaan niet meer op Zondag hun spel te spelen, tot ergernis van anders denkenden, en met hartelijken dank voor de plaatsing, ook van deze regelen, ben ik van U, Mijnheer de Uitgever, de dw. Dn., W. NA WIJN Ezn. Kampen, 17 Maart 19] 1. Snoek. In eene Dinsdagavond,-in het café „Haanstra” gehouden algemeene vergadering van de afdeeling „Sneek” van de vereeniging „Middenstand”, behandelde de heer Cor. Visser van Leeuwarden, het onderwerp „Mid- denstand-credietbanken”. Het doel dezer ver gadering was om hier zulk een bankinstelling op te richten. Het resultaat dezer lezing was, dat na eenige discussie met algemeene stemmen werd uitgesproken „het wenschelijke van de oprich ting eener M. O. alhier”. Benoemd werd eene commissie, bestaande uit de heeren: P. Spoelstra, K. Zandhuizen, A. G. de Waa] en P. IJpes, om deze zaak verder voor te bereiden. Daarna werd na verschillende besprekingen besloten, dat deze afdeeling zich met een adres tot den Gemeenteraad zal wenden, waarin zij op de, in het adres aangegeven gronden zal verzoeken: 1. Een onderzoek in te stellen naar den werkelijken commercieelen kostprijs van ’t gas. 2. Naar die gegevens een billijken gasprijs vast te stellen in overeenstemming met andere plaatsen van ons land. Het aangeboden concept-adres werd goed gekeurd. Daarin wordt o.m. er op gewezen, dat de gasprijzen op zeer veel plaatsen lager zijn dan hier en zeer vaak 5 cent per M3. bedragen. Zooals men weet, zijn de prijzen van het licht-, kook- en industriegas hier zonder onderscheid 7 cent per M3. Broek bij Joure. Terwijl een schipper afwezig was, brak in zijn schip brand uit in het vooronder, tengevolge van het aanmaken van de kachel met petroleum. De kinderen konden slechts met moeite gered worden. Een hondje kwam in de vlammen om. Ge lukkig kon het vuur vrij spoedig gebluscht worden. Mijnheer de Uitgever Ongeveer zooals ik me had voorgesteld, is dan nu mijn vraag beantwoord door den heer B. J. A. Nijdam, die „voor „Achilles” speelt”, voor welk antwoord ik genoemden heer dank. Hier blijkt dus, wat ik trouwens ook wel gedacht had, dat de vooruitgang het succes, dat de Bolsward sche Club bij dat spel heeft, oorzaak zijn van de toenemende belangstelling publiek in dezen tak van sport. Tevens, dat er in den laatsten tijd meer publiciteit aan de wedstrijden, waarin „Achil les” optreedt, wordt gegeven en dus ook de kolommen der advertenties van de Bolsw. Courant daarvoor dienst doen. Alles goed en wel. Miju bezwaar, geachte heer Nijdam, is dan ook niet gericht tegen het voetbalspel als schijnt Talma zich daarvan niets aan te trekken en wil elk bedrijf afzonderlijk regelen, waardoor het natuurlijk onmogelijk wordt iets van beteekenis tot stand te brengen. Dan krijgt de heer Kloosterman het woord. Hij begint met te constateeren, dat de heer Anema in gebreke is gebleven aan te toonen, dat christendom en socialisme vereenigbaar zijn, de zaak waarom het eigenlijk ging. Wel heeft hij andere dingen in den breede uitgemeten. Zoo de kwestie Van Marken. Spr. had gedacht, dat de heer Anema thans beter beslagen ten ijs zou komen dan den vorigen keer. De fabriek van wl. Van,Mar ken staat n.l. bekend als een der inrichtin gen, waar de arbeiders het best worden behandeld. Ook door Anema’s partijgenoot V. d. Goes is dit in diens bekende opstellen hierover, volgens Spr., erkend. Dat de ar beiders in klassen zijn verdeeld en dat de bekwaamste arbeider het meeste verdient is natuurlijk en wordt overal toegepast ook bij socialistische coöperaties. En dat enkel hielenlikkers in de eerste klasse zouden komen, ontkent Spr.hem zijn n.l. socialisten bekend, die tot die klasse behoorden. Later noemde Spr. als zoodanig de namen Piccardt en De Blauw. Wat de pensioenregeling be treft, tot begin vorige jaar werd minstens f 5 uitbetaald, thans f 9f 13, zooals door alle bladen is meegedeeld. Overigens ge nieten de arbeiders er alle mogelijke vrij heid en vindt men volgens Spr. in de leeszaal der fabriek lectuur van alle richtingen. Ten opzichte van de opvoedende kracht der S. D. A. P., zegt spreker, dat hij wel erkent de opvoedende kracht der vakorga nisatie, doch niet van het socialisme. Troel stra heeft inderdaad in de Kamer het homo sexualisme op wetenschappelijke gronden verdedigd en de rechten der homo-sexueelen trachten te bepleiten. Dr. de Visser en Lohman spraken zich niet uit ten gunste van het N. Malthusianisme, doch opperden enkel bezwaren wegens de moeilijkheid om het te constateeren. En waar de socialisten het aanprijzen als middel tot bestrijding der armoede, daar wil Patrimonium, volgens spr., heel wat praktischer middelen, die niet strijden met de natuur en man en vrouw niet van elkaar brengen. Volgens haar pro gramma toch wil ze invoeren, dat elke land arbeider een stuk grond in erfpacht krijgt en dat de regeering credietbanken opricht om hem in den beginne te steunen. Briand, Viviani c. s. waren volgens spr. socialisten, toen ze minister werden, doch- hebben de partij vrijwillig verlaten, toen J zij, moetende opbouwen in plaats van afbre ken, de onmogelijkheid van het socialisme inzagen. Ze zijn vrijwillig uit de partij gegaan, niet er uit getrapt. Thans zijn ze door hun vroegere partijgenooten ten val gebracht, daar Briand bij de spoorwegstaking nog strenger optrad dan Kuyper in 1903. Wat de critiek op min. Talma betreft, zegt spr. dat deze het geheele verzekerings wezen wil hervormen. Daarom ook wil hij aan de ziektewet de ongevallenwet verbinden, om zoo dit misproduct met haar grooten nasleep van ambtenaren te kunnen weg bonjouren. Talma wil daarentegen de instelling van raden, die grootendeels geheel belangeloos de administratie voeren, terwijl staat, patroon en arbeider bijdragen. Schapers uitstellen van de ziektewet is hierdoor dan ook vol strekt niet gemotiveerd, volgens spr., doch eenvoudig een gevolg daarvan, dat de socialisten het goede, dat anderen voor de arbeidersklasse doen, niet willen erkennen. Dat Talma niet harder opschiet, komt, door dat 'hij den faillieten boedel der liberalen heeft op te knappen en het algemeen belang wil dienen, waardoor hij met zooveel reke ning heeft te houden. Ten opzichte van staatspensioen, zegt spr., dat de staat geen diaconie is, zoodat van een pensioen enkel door den staat betaald geen sprake kan zijn. Ten slotte wijst spr. er nog eens op, aan de hand van citaten uit Marx en Kautsky, hoe het socialisme gegroeid als het is uit het historisch materialisme, het leven zonder God, z.i. ten eenen male onvereenigbaar is met het christendom. In zijn repliek leest de heer Anema een gedeelte voor uit een verslag van een rede van de christen-socialiste Enka, waaruit blijkt, dat deze vindt, dat christendom en In verband van mr. Treub omtrent de kindersterfte in Saksen, waaruit blijkt, dat bij de eerste vier kinderen de sterftekansen gedurende het eerste levensjaar nagenoeg gelijk zijn, terwijl bij de volgende kinderen dit sterftecijfer voortdurend stijgt. Troelstra zou de homosexualiteit hebben verdedigd. Volgens spreker is van ver dedigen als iets goeds geen sprake geweest, doch enkel van een verklaring zoeken. Ook stonden hier De Savornin Lohman en De Visser aan Troelstra’s zijde. Voor de daden der Fransche ministers Briand, Viviani c.s. kunnen de socialisten niet aansprakelijk worden gesteld, omdat deze reeds de partij waren uitgegooid, toen ze minister werden, ’t Zou den socialisten geen ernst zijn met sociale hervormingen. Schaper had uitstel gevraagd van de behandeling der ziektewet. Zeker, hij deed dit, doch slechts, omdat minister Talma haar wilde vastkoppelen aan de ongevallenwet, waardoor het eenige stukje goede sociale wetgeving, dat we thans heb ben, volgens Spr. weer zou worden verknoeid. Ten slotte wijst Spr. op de onmacht en onwil der tegenwoordige regeering op ’t stuk van sociale wetgeving. Hoewel de Kamer zich heeft uitgesproken voor de invoering van een algemeenen 10-urigen arbeidsdag, Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1