Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. DERS 1911, Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 24. UIT DE PERS. BINNENLAND. Donderdag 23 Maart. VOOR Afzonderlijke De beroepseier- groote af- geen Staats- ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Nederlandsch- van H. .ua oe laaisie was gesield door gouvernements-secretaris in Indië, strookte met de voorschriften Bureaucratias. Met het gezond verstand strookt het niet. Iets dergelijks natuurlijk meer officieel zegt de Rekenkamer. Vier, vijf handteekeniugen hoogere autoriteiten acht zij dragen overbodig. Wij ook. Blijft alleen de vraag, of als al de over bodige handteekeningen wegbleven, niet enkele autoriteiten zelf overbodig zouden worden.” Stavoren, 20 Maart. De felle Oostenwind maakt, dat het water in zee langs de kust bijzonder laag staat, waarbij nog komt, dat de vloed van weinig beteekenis is. Aanhou dend kan er dan ook met kracht gestroomd worden. Met donderend geweld schiet het Het is zeker een opmerkelijk verschijnsel, zegt De Vaderlander, dat uit de landen, waar I het stelsel van hooge invoerrechten sinds jaren heeft gewerkt, de beweging tegen de protectie juist uit de kringen der beschermde industriëen zelve meer en meer toeneemt. Sinds 1831 is in Frankrijk het stelsel van hooge invoerrechten ingevoerd. Bij ver- i schillende wijzigingen is het later aan de I proctectionisten gelukt de rechten steeds i meer op te drijven en het hooge tarief uit i te breiden tot tal van artikelen, die er eerst niet aan waren onderworpeu. Daarmede werd het bewijs geleverd van de stelling der vrij- handelaren Zoogenaamde «matige” rechten wekken onherroepelijk den drang naar steeds hoogere. Bescherming van den eenen tak der industrie moet noodwendig leiden tot bescherming van steeds meerdere bedrijven. De «Ligue du Libre Echange”, welke onlangs in Frankrijk tot stand is gekomen en welke in korten tijd haar ledental aanzienlijk heeft zien uitbreiden, gaf bij hare geboorte een manifest uit, waarin de zoogenaamde «heil zame” gevolgen der protectie worden vermeld. Protectie, zoo zegt de protectionist, is een arbeidersbelang. De Duitsche arbeider, die zijn levensonderhoud ontzettend heeft zien verzwaren en zelfs voor een onnoozel pak lucifers 18 cent betaalt, de Duitsche huis moeder, die ’t loon gansch niet evenredig zag stijgen met de verhoogde prijzen der levensmiddelen, zal het hem niet nazeggen, meent De Vad. Wat heeft de Fransche arbeider van de protectie genoten De Middelb. Crt. teekent bij het boven bedoelde artikel van de Standaard aan «Voorzeker is voor dit standpunt wel iets te zeggen, maar het is toch zeer verwonder lijk dit; te moeten lezen in het orgaan van dr. Kuyper, die als Minister een ontwerp indiende om die Staatsloterij, zij het ook zeer geleidelijk, af te schaffen. «Het schijnt ons een pleidooi ter vergoe lijking van de houding zijner partijgenooten in de Tweede Kamer, die terugdeinsden voor de consequente toepassing der antirevolution- naire beginselen.” ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. JU. van telkens voor kleine be- Door het invoerrecht op graan van 7 francs de 100 K.G., maakt het tarief een van 2 K.G. 14 centimes duurder; van 35 francs per 100 schapenvleesch, is het De Staatsloterij. De Limb. Koerier wil niets weten van de vergoelijking, die de Standaard heeft aange haald om het behoud der Staatsloterij te verdedigen. Het katholieke blad merkt op, dat er geen wetsontwerp tegen de bookmakers en speel holen is ingediend, omdat daar de uitkomsten van het toeval afhangen. Zulk spel, dat van het toeval afhangt, acht het op zichzelf niet verkeerd. Verder schrijft de L. K. Wij achten den Staat niet gerechtigd een verbod te leggen op alles wat hij verkeerd acht. «Slechts dan is de Staat gerechtigd op te treden, indien dit in het algemeen belang wordt geeischt. De Staat heeft weliswaar niet enkel te zorgen voor de stoffelijke belangen van zijn burgers, ook de geestelijke gaan hem ter harte. Doch slechts in zooverre, dat hij die geestelijke belangen vrije baan geven moet, gelijk wij vroeger hebben uit eengezet. Te dezer zake klemt enkel de vraag of het Staatsbelang vordert een bestrijding van het kwaad, dat dreigt het algemeen belang te schaden. Zulk een kwaad kan gezien worden in de speelholen. Daar werden duizenden guldens vergooid en een hee.le stand is in sommige steden bedorven door het spel. Liet men dat doorgaan, men liet ongestraft vele jonge levens verwoesten en den weg open voor velerlei bederf. De Staat kan zeggen daar maak ik een eind aan, het is in mijn eigen belang; ik mag de volkskracht niet laten uitmergelen. «Maar bij de Staatsloterij is daarvan geen sprake. «Stel het was een kwaad, wat wij ont kennen dan nog was er van metingen geen sprake. Kan er belang met een verbod gemoeid zijn. «En al zouden wij het Staatsloterij-spel kwaad heeten, dan moest dit eerst andere gevaren opleveren voor het Nederlandsche volk, eer wij gerechtigd zouden achten een ingrijpen van den Staat.” Workurn, 20 Maart. De Kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente, Geref. Gemeente en R. K. Parochie hebben gezamenlijk een adres opgezonden naar het Bestuur van de Coöpe ratieve Vereeniging Stoomzuivelfabriek «De Goede Verwachting” met het doel om meerdere Zondagsrust te verkrijgen voor arbeiders, werkzaam aan deze fabriek. In het adres wordt verzocht, dat voor de arbeiders aan de coöperatieve fabriek ten minste dezelfde,voorwaarden van Zondagsrust worden ingevoerd, als reeds jaren op de fabriek van Tjebbes en Co. in gebruik zijn. In een heden gehouden algemeene ver gadering der Coöp. Vereen., ten huize van den heer L. v. d. Pal alhier is besloten bedoeld adres in handen van het Bestuur te stellen ter afdoening. Hoort men in waterrijke oorden wel van otterjachfen, een dezer dagen heeft een gezelschap van vijf personen in eenig visch- water achter in de Fennen ergens in het Noorden van Achtkarspelen zoo’n niet van gevaar ontbloot vermaak aangedurfd. Boven verwachting wisten zij een paar jonge otters, zij het ook van heel bescheiden afmetingen, te bemachtigen. Voor zoo’n buitenkansje mocht men wel een nat pak over hebben. Men was dan ook wel dankbaar voor het geringste maar toch niet geheel voldaan. Men moest immers de oude otters hebben. Zoodra onze jagers zich op den «Uitpost” wat ge restaureerd hadden, wilden ze weder naar de plaats, waar Fortuna hen even de hand gereikt had. Doch hier waren er, die een stem mee in het kapittel hadden. Zoodoende moest voor het tweede jachtavontuur een nieuwe dag komen. Men zon nu op middelen, om ook de oude vischdieven te verschalken. En de menschelijke geest is vindingrijk. Men zou de jonge otters aan een ketting leggen en ze dan te water laten ter plaatse waar de ouden zich ophielden. Zoo gedacht, zoo gedaan. Maar toen de oude otters hunne jongen in ’s vijands handen zagen, namen zij zulk een dreigende houding aan, dat onze jagers het geraden achtten te retireerenzeker lijk gedachtig aan de spreekwijze: «Beter blöo Jan, dan döo Jan”. Ach, zuchtte Observator hadden onze vrienden slechts een weinig van het bloed van een «Roosevelt” door hunne aderen voelen stroomen, zij zouden van wankelen noch wijken geweten hebben. Maar deze verscheurende dieren zagen maar al te goed, dat ze met geen «Teddy’s” te doen hadden. Een voorbeeld ter navolging. Een stadgenoot, zoo deelt de Z. Crt. mede, belangstellend in den bloei der Ambachts school te Zutphen, die vernomen had, dat in den loop van den eerstdaags te openen cursus het onderwijs in het bankwerken noodzakelijke uitbreiding vereischte, en dat daartoe de aanschaffing van nieuwe machine rieën en van een gasmotor noodig was, heeft, naar men ons mededeelt, den directeur der school gemachtigd, een gasmotor voor zijn rekening ten behoeve der school aan te schaffen. Kindersterfte in ’t Zuiden. In ’t Zuiden van ons land blijft zoo schrijft men aan „de Tijd” de kinder sterfte nog maar steeds groot. Het jongste jaarverslag van de te Maastricht gezetelde gezondheidscommissie gewaagt weer van die abnormale kindersterfte. Verschillende ge zondheidscommissies bestudeeren ernstig deze aangelegenheid, en trachten door het nemen van allerlei maatregelen de sterfte, vooral van zuigelingen, tegen te gaan. In de Donderdag te Gulpen gehouden vergadering der gezondheidscommissie, gezeteld aldaar, werd andermaal de kindersterfte besproken. Als oorzaken werden genoemd onkunde en ongeschiktheid in de verzorging van jongge borenen, vroegtijdige huwelijken, nalatigheid. Als voorname oorzaak werd ook gememoreerd het afsluiten van een verzekering tegenover de(n) pasgeborenede ouders ontvangen bij overlijden der kinderen een bepaalde som gelds. De gezondheidscommissie achtte ook voor ons land de Belgische wetsbepaling nood zakelijk, die nietig verklaart elke verzekering, die tot doel heeft het uitbetalen van een som gelds bij overlijden van kinderen beneden 5-jarigen leeftijd, of bij het ter werld komen van doodgeborenen. Overtredingen worden met straffen bedreigd. Bureaucratische omslag. Onder het kopje «Overbodig” schrijft het Huisgezin het volgende stukje «Der bureaucratie is alles heilig. Een bedrag van een cent, die uitbetaald moet worden, omgeeft zij met hetzelfde cere monieel als een ton gouds. Zelfs de Rekenkamer, die men een Jantje kXJliJX'iO I water door de sluis, zoodat het boezemwater snel zal moeten dalen. Van schutten kan er nu geen sprake zijn. Booten liggen aan weerskanten op gunstige gelegenheid te wachten. Oldeboorn, 20 Maart. zoeker M. Dam te Beets, vond heden in deze environs reeds twee kievitseieren in één nest. Bozum, 20 Maart. Wie hoort tegenwoordig niet spreken over de wonderen van den Knochendokter uit de grensplaats Gronau, en over de groote schare patiënten, die dage lijks tot hem komen om genezing. Ook een meisje van den heer W. alhier, over beide zijden mank gaande, heeft aanvankelijk baat gevonden. Ze loopt nu recht en als ze zich houdt aan de door den arts gegeven behan deling, hoopt ze op geheele herstelling. Lemmer, 21 Maart. Tengevolge van den hevigen Oostenwind van de laatste dagen is het zeewater hier tot 6l/2 d.M. beneden A.P. gezakt. Vele schepen en stoombooten w.o. de salonboot «Heerenveen” van Holl.-Fries- landlijn, konden hier slechts met groote moeite binnen komen. Hedenmorgen lagen hier nog eenige diepgeladen schepen op de rede die geen kans zagen hier binnen te vallen. Leeuwarden, 21 Maart. Heden is alhier gearriveerd met den ochtendsneltrein de heer Jan Olieslagers. Naar wij vernemen, zal hij hedenmiddag confereeren met eenige leden van het vliegcomité van verleden jaar, ten einde omtrent bestaande vliegplannen voor den aanstaanden zomer met deze heeren in nader overleg te treden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Heden Dinsdagmiddag ongeveer half vijf had op den Oosterdijk een ernstig ongeluk plaats. Toen de heer H. de V. van hier op zijn stoomfiets langs die straat reed en voor een hond wilde uitwijken, kwam hij toch in aanraking met het dier, waardoor hij zoodanig met zijn stoomfiets omviel en tegen de straat smakte, dat hij bewusteloos bleef liggen. Bloedend verwond aan het hoofd werd de heer De V. opgenomen en in het kantoor van de firma Gebrs. Mispelblom Beijer binnen gedragen, waar de heer dr. Hannema spoedig aanwezig was om hulp te verleenen. Naar de betrekking van Vader en Moeder in ’t Old. Burger Weeshuis alhier (aanvangsalaris f 500 per jaar met 2 vijf- jaarlijksche verhoogingen a f 50 en pensioen regeling benevens kost, inwoning, bewassching en geneeskundige hulp) dingen niet minder dan 103 paar sollicitanten. Aan de markt alhier werden Dinsdag morgen 28 kievitseieren verhandeld tegen 80 cent h f 1 per stuk. Zaterdag j .1. was het voor de Israëlieten alhier een buitengewone feestdag. i Op plechtige wijze is in den dienst her- I dacht het 75-jarig bestaan van de Synagoge. De Opperrabijn was daarvoor overgekomen. Zondagavond is het feest in «De drie Friezen” voortgezet. Gedurende een viertal jaren zijn reeds voor de kosten inzamelingen gehouden. Scharnegouturn. Een droevig ongeval valt van hier te melden. Toen de land- bouwer A. de Boer alhier Zondagmorgen buiten het huis kwam vond hij naast zijn >rf het lijk van een man in een sloot liggen, welk later bleek te zijn dat van den per soon R. de Graaf, een jongeling, die hier bij zijn moeder in woonde. Zaterdagavond was de jongeling van huis gegaan om, wijl hij kiespijn had, naar den dokter te gaan. Daar de jongeling aan toevallen leed en zijn verstand ook niet normaal was, denkt men, dat hij door een toeval te water is geraakt. F. D. Offingawier. Toen de landbouwer W. Bakker alhier, Zaterdag met paard en wagen zijn vrouw zou afhalen, schrok het paard voor een aan den weg staanden broodwagen, waardoor het beest op hol sloeg. Het ge raakte op de hieminge van den landbouwer Hoekstra alhier, nam zijn weg achterhuis langs, verbrak daar een schutting, waarna ’t gegrepen werd door een roede van den molen, met het gevolg, dat het paard op slag werd gedood en de molenroede verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. F. D. brood van 2 K.G. door het invoerrecht K.G. rundvleesch en vleesch 35 centimes per kilo duurder ge worden, samen 49 centimes. Tengevolge van de protectie moet een arbeider, die een halve franc per uur verdient, dus in ronde cijfers voor elke 2 K.G. brood en 1 K.G. vleesch een uur langer werken. Het protectionisme heeft daarnevens den prijs van kleeding en schoeisel, van vuur en licht en van bijna alle noodzakelijke levens behoeften verhoogd. Daarom doet het manifest van de goede zaak van den vrijhandel een beroep op alle huismoeders, die verplicht om de tering te zetten naar de nering, de uit gaven voor man en kinderen en zichzelve moeten beperken. Doch op haar niet alleen! Ook van de industrieelen vraagt het mani fest steun voor den vrijhandel. De protec- tionisten kunnen sommige takken van nijver heid slechts beschermen ten koste van andere. De kledingindustrie bijv, geeft werk aan 1,550,000 personen, en zij koopt de noodige grondstof van de beschermde textielnijverheid, die 914,000 personen teltde geprotegeerde leerindustrie gebruikt 30,000 personen in de zeemleerbereiding en de leerlooierijen, die de grondstof verschaffen aan 304,000 personen in de ijzer- en staalindustrie, die ook protectie geniet, leveren 56,500 personen de grondstof aan 698,000 personen, die haar moeten ver werken. De industrieën, die de beschermde grondstof moeten verwerken, betalen eenvoudig een schatting aan de takken van nijverheid, die de grondstof leveren. Deze verhooging van de productiekosten belemmert haar ont wikkeling. Een noodwendig gevolg van die hoogere protectiekosten is, dat de binnenlandsche artikelen op de buitenlandsche markt de concurrentie met andere voortbrengers niet kunnen volhouden. Toch brengt de protectie den binnenlandschen fabrikant tot grooter productie. In het eigen land vindt hij uit den aard der zaak een beperkt afzetgebied. Dat wordt bovendien kleiner naarmate de prijsstijging de koopkracht der verbruikers vermindert. Op de buitenlandsche markt kan hij niet terecht, en het gevolg is, dat de protectie overproductie en dus crisissen sterk in de hand werkt. Bolswardsche Courant I ACAO Protectie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1