Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. REDE van Ds. VAN ÏÏIJHE. verscnijnt Donderdags en Zondags. No. 26. 1911, 50ste Jaargang. fflïï? ISME! Donderdag 30 Maart. VOOR afzonderlijke Ws. ’t Fe forlit de de ’t Is Lente, lente I het feestgeschal Van //lente, lente klinkt overal. Beknopt verslag der der passie-muziek. Nog verwijlen en strijden, straks bij kruisdood tonen, Haydn’s Z/Jaar- het mooie En straks zullen we in stille aandacht luisteren naar het meesterwerk, in voorbe reiding bij de Gemengde Zangvereeniging z/Bolsward”. We zullen aanhooren hoe in macht van klanken en 1 getijden” ons zal verhalen van voorjaar, van de heerlijke lente. neare stallen, protters kweelje op it tek, ’t Ryk fen kjeld is nou amme ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Jeremiades Pas ver weer begonnen, aardappelen zetten. Een dag of bezig uit is ’t’t land is nou ja, als eens gegeten forfallen, maitiids krong ’t tobek O, 't is oeral to fornimmen, alles laket ds wer oan, ’t Ropt us ta mei tftsen stimmen Maitiid sit wer op ’e troan”. Hark de beamen ndver rdzen... ’t jonge libben, ny en fris Komt ta tdke en stamme ut brüzen, om ’t it nou wer maitiid is. deel, waar een gekozen was, en om de zittingen In Warga wilde men onlangs ook een soc. arbeider der fabriek in den raad brengen, maar de boeren der fabriek wilden het niet toelaten. Toen is een ander soc. gekozen, en wel tegen den wil van alle partijen te zamen in. Arbeiders, leert er uit, alle partijen, ’t zij liberaal of kerkelijk, staan als 't nijpt een drachtig tegenover de soc. democratie. De arbeider moet hierdoor inzien dat de strijd gaat om de belangen van zijn lot. De zweep der soc. dem. moet de bezittende klas dwingen om het lot der arbeiders te verbeteren, vrij willig gebeurt het niet, weest daarvan verzekerd. Hoe de anti-rev. over het algemeen kies recht denken, dit weet men. Zij willen het gezinskiesrecht, en baseeren hun beginsel er op, dat de maatschappij uit gezinnen bestaat, en dan willen ze gezinshoofdenkiesrecht. In den breede toont Spr. evenwel aan het on gerijmde en het onhoudbare van dit stelsel, maar wijst er tevens op, dat toen minister Tack in 1894 een groote uitbreiding van kiesrecht voorstelde, Dr. Kuyper daarvan toen een voorstander was, en toch het huismans- kiesrecht daar in dat voorstel niet gehuldigd werd. Door den tegenstand van de conser vatieven in alle partijen is van het ontwerp niets terecht gekomen, en in 1900 toen er bij de democraten onder de anti-rev. een frissche strooming was, onder leiding van den tegenwoordigen minister Talma, gold het ook dat de arbeider als arbeider kiesrecht moest hebben. Toen was er dus ook al weer geen huismanskiesrecht, waar toch later door woord en geschrift zoo sterk op aangestuurd werd. Ter wille van het gescharrel met de bondgenooten der coalitie, vooral der room- schen, die hun pastoors en broeders toch ook als kiezers wilden hebben, is naast huis manskiesrecht ook capaciteitenkiesrecht ge steld, doch men ziet uit alles, zegt Spreker, hoe met het beginsel omgesprongen wordt, en voor de Patrimoniummahnen moet het toch wel zijn een ruk aan den blinddoek, die hun oogen bedekt. Waar die partijen roepen het geestelijke heil voorop, daar staat de soc. aan hun zijde. Ook de soc. willen betere geestelijke ont wikkeling, maar om daartoe te komen, moeten de stoffelijke omstandigheden verbeterd worden. Waar blijft er voor geestelijke ontwikkeling tijd, als de werkdag zoo lang is, als het kind te gauw moet helpen verdienen, als zelfs de vrouw mee moet werken En in de bestrijding der volkszonde, in de drankbestrijding staat de sociaal nog altoos aan de spits, wel een bewijs, dat die partij krachtig streeft naar opheffing uit bestaande ellende. Hoe de liberalen denken over het alg. kiesrecht De geschiedenis bewijst het. Toen in 1897 de S. D. A. P. kwam met de verkiezingsleusalg. kiesrecht, vond zij overal bespotting, in 1901 kwam er herrie over in het liberale kamp, waar uit toen de vrijzinnig dem. bond ontstond, die wel iets voor dat alg. kiesrecht voelde. In 1905 zouden de partijen broederlijk samengaan onder z/’t blanco artikel”. Art. 80 van de grondwet zou geen beperkingen voor ’t kiesrecht meer stellen, echter men hield den slag om den arm. In 1909 eindelijk werd ook bij de liberalen de leuze alg. kiesrecht gehuldigd maar hoe vraagt spreker. De centrale in de liberalen is op ’t oogen- blik bezig zich te organiseeren in een grooten vrijz. bond, en daar wordt wijziging der grondwet voorgestaan, ten einde te kunnen komen tot alg. kiesrecht. Het wordt voorzichtig gezegd zzte kunnen komen” en dit woord kunnen geeft den ernst der liberalen te kennen inzake alg. kiesrecht. Het is een teeken, zegt spr. dat het er nog Voor het vee wordt thans meer gedaan dan voor de menschen, en dit zal zoo blij ven, zoolang de arbeiders, ook de landarbeiders, niet flink voor hun rechten opkomen en door organisatie macht uitoefenen. Er waait tot mijn vreugd, zegt Spr. in Friesland een frissche roode wind, doch de organisatie der arbeiders ontbreekt nog. Nu moet men het alg. kiesrecht evenwel niet als een tooverstaf beschouwen, waarmee dan alles in eens zal kunnen worden ver beterd, maar geleidelijk zullen de verbeteringen komen. Het is altoos een roeien tegen den stroom op, dat leert het geval in Menalduma- soc. arbeider der zuivelfabriek deze geen tijd werd gegeven van den raad bij te wonen, men onlangs ook een Dinsdagavond trad voor de afd. //Bolsward” van de S. D. A. P. als Spreker op Ds. M. C. VAN WIJ HE van Engelum met het onderwerp zzDe strijd der Arbeidersklasse en het Algemeen Kiesrecht”. De bovenzaal van den heer Huizenga was tamelijk goed bezet. Ongeveer 'n 60 mannen en nagenoeg een 20 vrouwen waren aanwezig. De vergadering werd door den Voorzitter, den heer T. de Boer geopend, die er op wees dat deze rede ook werd gehouden naar aanleiding van het volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht. Spreker begon met te zeggen dat dit peti tionnement een mooie gelegenheid is, om de arbeiders te herinneren aan de waarheid van het socialisme, dat als een blijde boodschap hen wijst op het mooie en schoone dat er kan komen ook in hun leven. Spreker vindt het een genot, de arbeiders te spreken over hun plicht om op te komen voor hun rechten, en dat petitionnement is al wederom een uiting van dien plicht. Het is echter niet de eerste maal dat er een trilling gaat door alle lagen der maat schappij. In 1884 en ’85 en ook in 1891 en '92 ging er ook een groote strooming door de massa. Toen door Domela Nieuwen huis wakker geschud, was men nog als in den dommel, en op de groote meeting in 1885 in den Haag werd wel door de ver gaderde arbeiders een motie met geestdrift aangenomen, waarin werd te kennen gegeven, dat men niet langer het algemeen kiesrecht wilde vragen, maar het nu zou eischen echter die geestdrift verliep en de bezittende klasse zag wel in dat de arbeidersbeweging nog van geen beteekenis was, om zoo op te treden en de partij zelf zag dat ook weldra, in waardoor de actie verslapte. In latere jaren kwam allengs weer meer beweging en in 1892 werd een meeting ge houden waarop 20.000 menschen verklaarden z/Wij willen het algemeen kiesrechtDe beweging was toen weer sterk, doch de kanker van het anarchisme, dat van geen parlemen taire beweging wilde weten, maar den boel in eens wilde opknappen, bracht zooveel tweespalt, dat de beweging weer met lamheid scheen geslagen te zijn. Alles stond weer stil. Evenwel werd in 1894 opgericht de S. D. A. P. met den hoofdinzet: //het alge meen kiesrecht”, daarin lag opgesloten de strijd voor de macht van het arbeidende volk. Wat beteekent dit algem. kiesrecht? vraagt Spr. In 1887 is de eerste kiesrechtuitbreiding gekomen, toen kwam het getal kiezers van 130.000 op 300.000 en die 170.000 nieuwe kiezers waren voor verreweg het grootste deel uit den kleinen middenstand. Die ver meerdering van kiezers heeft invloed gehad op onze wetgeving. De bevordering van landbouwbelangen in velerlei opzicht is sedert van regeeringswege gesteund, doch voor den arbeider is nog zoo goed als niets gedaan, en waarom niet Om de doodeenvoudige reden, dat de arbeiders geen meezeggenskracht hebben. De land arbeider, ja ’t geheele platteland is erg conservatief, men laat zich daar nog te veel blinddoeken. Voor den landbouw wordt per jaar al bijna drie millioen van regeeringswege uitgegeven, dit komt den grondeigenaars ten goede, den arbeiders helpt het volstrekt niets. Zoo zingt een onzer dichters (F. J. de Zee). En zoo is ’t. En daarom zangers, die oog en oor hebt voor het schoone der lente, zingt, zingt. We weten het, gij ziet en hoort veel zoo geheel anders dan wij, menschen van het proza. Dat is niets. Vertel ons wat de gras sprietjes elkander toefluisteren, waarvan het hart der gevleugelde zangers vol is, zoodat zij het luide uiten, wij willen van u vernemen wat de zonnestraal zoo zachtkens vertelt aan ’t nog gesloten knopje, wij luisteren naar U, als heerlijke poëzie ons blijmare brengt: /t is lente, lente!” dunnetjes opzit, en daarom moet een krach tige arbeidersorganisatie er druk op uitoefenen. De petitionnementsbeweging is al reeds een poging er toe, daarin wordt te kennen ge geven wij willen de macht hebben om voor onze rechten te strijden. Pauze. Spreker wil nu enkele punten aanstippen, waarom het noodig is dat de arbeidende klasse de macht moet hebben om wat mee te kunnen doen aan de regeeringszaken. Vooreerst het militairisme, dit is een zware last, die drukt op het volk. De ontzettende sommen die voor leger en vloot gevraagd worden en enorm stijgen, zijn ten bate van de bezittende klasse, terwijl voor ziektever zekering, voor pensioen, voor sociale belangen, ook voor de landarbeiders, geen geld beschik baar is. Van reeds gesloopte oorlogschepen moet nog altoos de rente betaald worden, wijl de vroegere leeningen niet konden worden afgelost. Met die renten mee bedraagt de uitgaaf voor leger en vloot zoowat 75 mil lioen per jaar. En de nieuwe Minister jvan Oorlog wil de lichtingen onder de wapenen verhoogen, afkooping van langen diensttijd uitbreiden, vergoeding aan kostwinners intrekken, zulke kostwinners vrijstellen doch vrijgeloten er voor laten dienen, dat bespaart geld, en daarmee moeten de tractementen der officieren verbeterd worden. O, dat militairisme is zoo zwaar voor de arbeiders, ook de moeders en de vrouwen, die niet of weinig aan politiek doen, dienen toch in te zien, dat dit anders kan. Als de arbeiders en als hun vrouwen het te zeggen hadden, wat zou het anders worden. En toch het eenig middel ter verbetering is het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. In Friesland zijn 88.000 mannen boven 25 jaar kiezer, en nog 60.000 er van uit gesloten, in Bolsward 1128 kiezers, 530 mannen boven 25 jaar zijn geen kiezer en die uitgestotenen, dat zijn juist de arbeiders terwijl alle vrouwen ook uitgesloten zijn. Nu nog iets over belastingen. De kieswet Van Houten zegt dat die be lasting betaalt, ook kiezer moet zijn en dat is ’n leugen. Aan indirecte belasting alleen op de suiker wordt per hoofd f 4 gemiddeld betaald. Alle indirecte belasting bedraagt per hoofd f 9.80, voor een gezin van 5 personen is dit dus f 50 per jaar. Arbeiders, moeders, huisvrouwen, voor uw gezin moet gij per week f 1 belasting van uw karig loon op brengen. Die indirecte belastingen zijn daarom uit den booze, wijl ze niet naar draagkracht geheven worden. De. Koningin betaalt ook 12 cent belasting op een pond suiker, en de armste vrouw geeft geen cent minder. De belastingvoorstellen van minister Kolk man zijn er op uit om nog meer in dien geest te halen, en vooral voor leger en vloot is telkens een tekort. En waarvoor zijn leger en vloot noodig In 1903 bij de spoorweg staking en nog duidelijker onlangs in Frankrijk is ’t gebleken dat het kapitalisme ze noodig heeft, om de staking te verlammen. De verhoogde jeneveraccijns brengt niet op, wat men er van verwachtte en dat is gelukkig maar in plaats van 11 mill, is de verhooging maar 4 millioen, en toch er moet versterking komen, want bezuiniging, neen daar komt niets van. Invoerrechten verhoogen, tabak belasten hoewel naar Spr. zobeven vernam, dat weer is ingetrokken, maar invoer verhoogen dat geeft 10 h 12 millioen, en dat treft al weer vooral den arbeidersstand. Erfenisrechten zijn ook verhoogd, en daar zit het wel aan neen hoor, dat bedraagt ruim 1 millioen. De in voerrechten zegt Spreker weg en de erfenissen zooveel hooger belasten, dat was billijk. Het meerdere moet niet van ’t volk komen. Vrouwenkiesrecht mag ook wel even be sproken. Er komt al een sterker strooming ten gunste hiervan. In enkele landen is het vrouwenkiesrecht reeds gedeeltelijk inge voerd, en sommigen willen dan ook de ge lijkstelling der vrouw met den man. Spreker juicht dit toe, mits tegelijk alge meen kiesrecht er komt. Een beperkt kies recht voor de vrouw is het onrecht, dat thans voor de mannen bestaat, verdubbelen. De vrouw wordt verdrukt, zij heeft recht op volkomen gelijkstelling met den man. Ten slotte nog een enkel woord over Staatspensioen. Dat zal naar schatting 25 Thans luisteren we nog naar de klanken i we bij lijden en graf. Maar dan, op den eersten dag der week, gaan we, even als twee duizend jaren bijna geleden de weenende vrouwen naar buiten, denkende een plaats des doods te betreden. Maar Hij is niet daar, Hij is opgestaan. De .dood is overwonnen, het leven zegeviert. En in blijden Paaschzang zal het weerklin ken ziet, het nieuwe leven is gekomen, ’t is lente, lente. Jawel, ’t is lente. De almanak heeft het ons verteld zz21 Maart, begin der lente”. En overal hoorde en hoort men zingen ’t is lente, lente 1 Ik wou dat ik eens met ’n heuschen dichter kennis kon maken. Die heeren kunnen ’t zoo aardig op papier zetten, jammer maar, dat poëzie en proza vaak zoo’n groot contrast vormen. Ik wilde dien zanger dan eens vragen, waar de verzenmakers toch al die mooie dingen opdoen. Wie hoort er nu feestschallend den lof der lente bezingen Wie heeft ooit ter wereld het landvolk hooren ophalen in volle koren, de komst van het voorjaar Als de tijd van den oogst daar is, vertellen ons de poëten dat versierde wagens komen aanrijden en dat jongelingen enjongedochters mooie oogstzangen aanheffen. ’k Woon nu ruim acht jaar buiten, nooit gehoord. Weet U wat ik wel hoor? over al dat natte weer, die kou. leden week is de veldarbeid boonen en zes is men sa wiêt as., spurrie, zegt Abraham de Winter. In plaats van werken en dat werk oplui steren door ’t aanheffen van lenteliederen, zooals de dichters ons wijsmaken, staat nu dat deel van ’t menschdom, dat op ’t veld den kost moet verdienen, op brug en plein, murmureerende over den langen winter. Er wordt gehunkerd naar bezigheid, er moet weer verdiend worden. Wonder is 't; laatst waren ’t al lente boden, nu zijn ze schier verdwenen. In de greiden hoorde ik reeds meermalen den leeuwerik, hoog opstijgende, zingende uit heldere vogelenkeel, ’t geschreeuw van de kieviten werd alom vernomen. Stil is de leeuwerik en de kievit staakt, als hij al begonnen is met zijn plicht te doen. De spreeuwen, die in onze boomen zoo’n aardig fluitconcert konden geven, zwij gen ook. Zou de lente niet gekomen zijn Zouden dichters en zangers dan alles gefantaiseerd hebben Wacht nog even, even maar. En als dan op ’n mooien morgen ’t voorjaarszonnetje schijnt, als een lauw zuchtje zachtkens over veld en akker strijkt, zie dan eens even, luister dan Dan leeft alles, als op tooverwoord. Giste ren nog koud, als ingeslapen morgen alles wakker, één leven, één heerlijke aanblik. Dan stijgt de leeuwerik nog ééns zoo hoog, dan //geyt hij it ut”, dan is ’t in de boomen weer a 1 gesnetter en gefluit van het spreeu wenkoor, dan zwelt de knop, dan groeit het blad, dan is ’t lente, volop lente. Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1