lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonserad.ee!. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 27. ■J Zondag 2 April. Uit de Raadszaal. Ingezonden. i VOOR afzonderlijke 469.700.— 701.660.— 763.487.— 25.958.555 er over aan Vergadering op Donderdag 30 Maart 1911. (Builen verantwoordelijkheid, der Redactie). ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. 3 dagen open, en van ingezien om vanger en gemeente. Het frappeert Spr. evenwel, dat de ontvanger in zijn rapport zelf verklaart dat des Maandags Bolsward, 30 Maart 1911. Geachte heer Redacteur! Vergun mij eene kleine onjuistheid te verbeteren in het overigens uitnemend verslag der kiesrechtrede, j.l. Dinsdagavond door Ds. Van Wijhe alhier gehouden. Het aantal kiezers der prov. Friesland bedraagt geen 88000, maar 59000. Dat cijfer 88000 is het cijfer der mannen die den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt. Onze kieswet sluit dus in Friesland omstreeks 30.000 mannen uit en geen 60.000. Het percentage der uitgeslotenen is reeds hoog genoeg, n.l. 33 pCt., waarbij nog alle vrouwen Hoogachtend, D. N. ZUITHOFF, Predikant. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. daarom zou Spr. wel willen voorstellen om hierin welwillend te zijn, wijl het publiek er geen last van zal hebben. De heer Eerdmans heeft het nut er niet des Maandags het kantoor te sluiten, ’t Is hem gebleken dat de ont- 2"" het zou willen, wegens zijn drukte, den tijd dus toch besteedt in dienst der Het voorstel Eisma, ondersteund door de heeren Vis en Keikes wordt in stemming gebracht, en verworpen met 9 tegen 4 stem men (de heeren Vis, Boersma, Eisma en Keikes.) De opmerking van den heer Fis om in plaats van laatsten dag te lezen laatsten werkdag, wordt door B. en W. overgenomen, en ’t voorstel tot wijziging der instructie, gelijk het door B, en W. is ingediend goed gekeurd met algemeene stemmen. De openbare zitting wordt daarop geschorst. Bolsward, 1 April 1911. M. de R. Bij deze verzoek ik U beleefd om eenige ruimte in de Bolswardsche Courant, en hoop dat u onderstaande zult opnemen. Bij voorbaat mijn dank. Mijnheer Nawijn! Ik waardeer ten zeerste uw antwoord, maar het verwonderde mij dat U zoo’n prachtig antwoord hebt gegeven. Ziet eens hier. U geeft ten antwoord, dat, als de Zondag wordt uitgeschakeld en dan noemt gij alle overige dagen, alle bij hunne namen, wat zeer geleerd is er over blijven, om zich te goed te doen aan openluchtsport. Dat stem ik volkomen met U in. Maar nu het andere, de tijd. U schrijft van den tijd vóór zonsopgang, en na zonsondergang. Is dat mogelijk Het voetbalspel is een wintersport. De zon komt ongeveer op ’s morgens 8 uur, dan is het immers nog duister. Is dat ook niet het geval in Kampen Ditzelfde is ook het geval na zonsondergang, wat ongeveer om 5 uur ’s avonds is, doch dan is het immers ook al duister. Of beter gezegd, dan valt de duisternis al heel spoedig in. Kan men dan nog voetballen Dan komen wij aan den tijd die U op geeft, tusschen zonsopgang en zonsondergang. Wie heeft het overdag, uitgezonderd den Zondag, aan tijd om zich te oefenen in open luchtsport, en om tegen elkander te kampen Misschien hebt U er tijd voor, maar de clubs kunnen het niet zoo regelen, dat zij alle denzelfden tijd op die dagen beschik baar hebben. Het zijn niet allen studenten en dergelijken, die het voetbalspel beoefenen. Er zijn er ook die van ’s morgens 7 uur en vroeger tot ’s avonds 7 uur en later moeten werken. Deze mogen toch zeker wel eens aan ontspanning meedoen. Hebben zij dan nog in uw oogen tijd over om zich, behalve op Zondag te oefenen in openlucht sport? Uwe partijgenooten weigeren zelf halsstarrig, om den werktijd van die menschea wat in te korten. Dan schrijft U in het slot van uw inge zonden stuk, allen luisteren naar den Oppersten Leider. De katholieken luisteren toch naar denzelfden Oppersten Leider, als de anti revol utionnairen, doch deze ergeren zich er niet aan, om op Zondag te voetballen. Ge tuige het ingezonden stuk van den heer Nijdam. Deze toch zijn wel uwe bondgenooten, maar daarom gaat het toch niet op, dat die groote massa zich schikken moet naar dat handjevol anti-revolntionnairen. Meer zal ik hier maar niet over schrijven, want dan komen wij op zoo’n groot terrein, en de jn mij daar te Heilig voor. C. BIJLENGA Azn, 3. Aanbieding van het jaarverslag der plaatselijke schoolcommissie over 1910. Dit verslag zal circuleeren bij de leden van den Raad en aan de hoofden van scholen zullen extracten uit het verslag verstrekt worden, voor zoover het hun school betreft. 4. Aanbieding van de rekening der Stads bank van leening, en van de Stadswerk inrichting over 1910. Ter visie voor de leden van den Raad, en in de volgende vergadering te behandelen. 5. Aanbieding en vaststelling van het pri mitief kohier van hondenbelasting, over 1911. Dit kohier met een bedrag van f 339 wordt met algemeene stemmen alzoo vast gesteld en invorderbaar verklaard vóór 15 Mei. 6. Foorstel van Burg, en Wethouders tot het aangaan eener tijdelijke geldleening groot f 5000. Het voorstel behelst om f 5000 teleenen tegen 4 pCt. van het Alg. Armenhuis, voor hoogstens 6 maanden. De leening geschiedt om te voorzien in de behoefte aan kasgeld. Een gelijk voorstel is de vorige vergadering ook gedaan maar die f 5000 helpt niet genoeg en daarom moet er nog zoo’n duit bij trouwens in de gemeente-begrooting is ook opgenomen een tijdelijke geldleening van f 10.000. Met algemeene stemmen werd het voorstel goedgekeurd. 7. Foorstel van Burg, en Wethouders naar aanleiding eener resolutie van Ged. Staten omtrent de wijziging der gemeente- begrooting over 1910. Ged. Staten hebben bericht, dat de ont vangen som voor den afkoop der oude brug- wachterswoning en de afkoopsom van grond behoort te worden belegd op het grootboek. B. en W. stellen daarom voor f 500 nomi naal te beleggen op het grootboek rente 21/2 pCt. en de cijfers der begrooting zoo te wijzigen dat het fonds voor onvoorziene uitgaven er wel, doch het eindcijfer der gemeente-begroo ting er niet door verandert. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Behandeling van de gewijzigde instructie voor den gemeente-ontvanger De heer Fis heeft het voorstel B. en W. in beknopten vorm terug gevonden in het officieel raadsverslag, maar bij ’t nazien der stukken bleek hem, dat de ontvanger ook den Maandag wenscht uit te sluiten als kan- toordag en daarvoor de motieven aan geeft. B. en W. zeggen alleen dat daar bezwaren tegen bestaan, doch dit wordt niet nader toegelicht. Voorgesteld wordt om den Goeden Vrijdag en den laatsten dag van elke maand het kantoor gesloten te houden. Wijl in andere en grootere gemeenten ook niet meer dan 3 a 4 zitdagen worden gehouden, en omdat deze dag vrij gevraagd wordt wegens meerdere werkzaamheden in de administratie, en daar het hier geldt een ambtenaar die blijkens de rapporten van Ged. Staten zijn administratie goed in orde heeft, had Spr. verwacht dat men dezen wensch tegemoet zou zijn gekomen. De heer v. d. Klei vindt drie dagen aan een het kantoor gesloten te hebben nog al lastig en als de laatste werkdag der maand op Dinsdag of Vrijdag valt, wordt het zelfs vier. Die een aanmaning ontving om binnen 3 dagen te betalen, zou daartoe niet eens de gelegenheid hebben. De heer Praamsma kan met de conclusie B. en W. meegaan. Om het kantoor 3 en soms 4 dagen aaneen gesloten te houden, kan moeielijkheden opleveren. Er worden bijna iederen dag mandaten afgegeven, en voor sommigen zou ’t lastig zijn, als zij dan niet bij den ontvanger terecht kunnen komen. Wat de werkzaamheden van dezen ambtenaar aangaat, welnu die heeft iederen middag en alle Zaterdagen geheel vrij, dus daarvoor zal dan wel tijd genoeg over zijn. Spr. is er dus niet voor den Maandag vrij te laten. De heer Eisma kan ’t gesprokene van den heer Praamsma niet onderschrijven. Als het hier een groote gemeente was, met vele mandaten, kon ’t niet, doch het kantoor is in hoofdzaak open om de belasting te betalen, en 4 dagen per week is daarvoor en voor de mandaten voldoende. Spr. had verwacht dat men aan den wensch tegemoet ware gekomen. Dat de brugwachter des Maandags de gelden verantwoordt is geen bezwaar. Het drukke kantoor van het Rijk is ook eigenlijk maar Zie zoo, een niet veel omvattende agenda, en dan vergaderen op Donderdagavond, zoodat er behoorlijk tijd is om het verslag uit te werken, zonder dat het nachtwerk behoeft te worden, dan is het vol te houden en voeg daarbij een fraaien lentedag, na de koude stormwinden, die om ons hoofd gierden dan is het verklaarbaar dat men met opge- wekten zin zich neerzet om den lezers verslag te doen van ’t verhandelde. Ik mag er nog uit officieele bron aan toevoegen, dat er ook voortaan bij voorkeur op Donderdag vergaderd zal worden. Dat het in ’t laatst van het vorig jaar telkens op Dinsdag of Vrijdag viel, kwam door de omstandigheden en omdat er redenen waren, die noopten om een anderen dan den daarvoor overigens meest geschikten dag te stellen. Alle 13 leden waren tegenwoordig, en de heer Burgemeester als Voorzitter, opende de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Van de ingekomen stukken melden wij 1°. Verschillende resolutiën van Ged. Staten, waarbij werden goedgekeurdde acte van de dading tusschen het St. Anthony- Gasthuis en de gemeente aangaande over dracht en ruiling van onroerende goederen en grondrenten; de tijdelijke geldleening; de onderhandsche verhuring van grond op de //Stadsstreng”de gemeente-begrooting over 1911 de onderhandsche verpachting van grasgewas en tol te Burgwerd en de luchtschommel. Aangenomen voor kennisgeving. 2°. Een missive v. d. heer Batstra, dat hij de benoeming tot lid der Oom. tot wering van Schoolverzuim aanneemt. Notificatie. 3°. De rekening en verantwoording der Vereen. zzHet Groene Kruis”. Ter visie voor de raadsleden. 4°. Adres van den heer H. Vrijburg, ge- meente architect, verzoekende herbenoeming. 5°. Adres van de bewoners der zzHol- landia-” of zzSt. Josephbuurt”, verzoekende een lantaarn bij de brug en gasleiding naar hunne woningen. Deze adressen gesteld in handen van Burg, en Weth. 6°. Advies van B. en W. inzake de be strating en aanleg gasleiding bij de te bou wen huizen serie C. ten zuiden der Harlinger- straat, waarbij B. en W. voorstellen het verzoek in te willigen en dat de gemeente de straat later kan overnemen als alles goed is uitgevoerd en geen afsluitingen worden ge maakt op de trottoirs. Dit zal in de volgende vergadering behandeld worden. PUNTEN VAN BEHANDELING. Deze gingen als van een leien dakje, slechts het laatste punt had nog al wat voeten in de aarde. Wij zullen ze even de revue laten passeeren. 1. Aanbieding van de reclames suppletoir kohier van hoofdelijken omslag over 1910, met rapport der commissie. De Foorzitter. deelt mede, dat de inge komen reclames reeds door de raadscommissie zijn onderzocht, en straks in de geheime zitting behandeld zullen worden. 2. Aanbieding van het primitief kohier van hoofdelijken omslag, over 1911. Ook dit kohier werd reeds in handen der raadscommissie gesteld. Het wijst aan een onzuiver belastb. inkomen f 1.116.998.50 het bedrag van den aftrek is - zuiver belastbaar inkomen - bedrag waarnaar de heffing geschiedt het bedrag van den aanslag - Het procento bedraagt 3.4, vorig jaar 3.786. Alzoo is het belasting-billet, als iemands inkomen gelijk is geraamd als ’t vorig jaar, een sikkepitje lager. Wij mogen er echter even de opmerking bij maken, dat de billet ten boven f 10 thans gezegeld moeten zijn en daarvoor t 0.225 moet worden betaald. Vroe ger was dit met bedragen boven f 20 eerst het geval. De betrokken Minister heeft in het belang van ’s lands schatkist de ontdek king gedaan, dat de zegelwet het zegelrecht eischt van bedragen boven f 10. weinig menschen op het kantoor komen, en hij dus toch in zijn werk weinig gestoord wordt. Van Vrijdag tot Dinsdag vacantie te geven, daar kan hij niet mee gaan. De heer Oosterbaan merkt op dat deze sympathieke ambtenaar wel aanspraak op welwillendheid heeft, en toch kan hij niet goedvinden, om des Maandags geen kantoor te houden. Het publiek zou er door in de war komen en ’t zou naar buiten uit ook een eigenaardigen indruk maken: de jaarwedde van dezen ambtenaar is onlangs belangrijk vergroot en wij nu zijn werktijd gingen inkorten. Den heer Keikes treft het, dat het verzoek van den. ambtenaar komt, de raad stelt toch de instructie vast en regelt ook den werktijd. De vraag geldt dan ook wat is ’t gemeente belang, en nu komt het Spr. voor, dat met het oog op de vele kantoorwerkzaamheden, het wel wenschelijk is eenigen tijd meer daarvoor disponibel te hebben. Daar de Maandag weinig afbreuk zal doen voor ’t publiek, wil Spr. het voorstel steunen om den Maandag uit te sluiten. Blijkt later dat het hinderlijk is, dan kan de instructie weer aangevuld worden. Den heer v. d. Meer komt het voor, alsof de heer Vis wil doen uitkomen, dat B. en W. geen welwillendheid in dezen willen betoonen, maar van onwelwillendheid is hoegenaamd geen sprake. De zaak is behandeld buiten den persoon om en wat de heer Oosterbaan van hem zeide, wordt door B. en W. beaamd. Zij meenen echter, dat de Maandag gevoeglijk niet kan vervallen. Niet dat het publiek in 4 dagen niet geholpen kan worden, maar er komen ook menschen van buiten met coupons, en er zijn soms mandaten, die op dien dag aangeboden worden. Juist omdat de Maandag volgt op den Zaterdag en den Zondag, heeft het bij ons bezwaar dat dan 3 soms 4 dagen aaneen het kantoor gesloten zou zijn, met extra dagen kan ’t zelfs 5 worden. Was het een dag midden in de week, dan zou het oordeel wellicht anders zijn geweest. Dit bezwaar is niet denkbeeldig, het is een werkelijk bezwaar. Om ’t werk kon ’t best toegestaan, maar dit bezwaar lag zoo voor de hand, dat B. en W. het niet noodig achtten het in ’t advies te vermelden. Er wordt nu gewezen op de vermeerdering van werkzaamheden des ontvangers, en ’t is zoo, daarom is ook voorgesteld den laatsten dag der maand het kantoor gesloten te houden, doch er is ook vermindering van werk gekomen, door de nieuwe regeling van Gasfabriek en Gemeentereiniging. Hoewel de ambtenaar de volle sympathie heeft, konden B. en W. niet met diens wensch meegaan. De heer Eisma vindt de zaak van te weinig belang om er veel over te spreken, maar de Raad kan er over beslissen. De Foorzitter acht ook de zaak van te weinig belang om er veel over te zeggen. Wijl de instructie gewijzigd moest worden, kwam door de gehouden bespreking het ver zoek om ook den Maandag uit te sluiten als kantoordag. Aanvankelijk gevoelde Spr. daar veel voor, ook omdat de ontvanger meer werk heeft gekregen, doch er rezen bezwaren, en aan den anderen kant kreeg hij ook minder werk. Andere plaatsen in Friesland zijn daarbij vergeleken, en daar is ook geen vermindering van kantoortijden. De heer Fis merkt op, dat B. en W. dus wel motieven hadden, maar deze waren de leden van den Raad niet bekend gemaakt. De uitspraak berust evenwel bij den Raad, en Spr. oordeelt, dat het belang der gemeente niet wordt geschaad als de Maandag wordt uitgesloten. De Foorzitter licht nog toe, dat de brug wachter des Maandags de gelden verant woordt en de Burgemeester of de loco- Burgemeester dat eiken Maandag nagaat, Komen wij ook de stadswerk lieden ontvangen des Maan- woorden zij dags hun loon. Bolswardsche Courant F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1