Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 28. 1911. Voetbalwedstrijd Nederland—België te Dordrecht. Donderdag 6 April. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke uur J ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van het Paleis. Bloemen, en speechen hebben Maandag de waardeering, die hij zich heeft ballon n vermist en den ballon vallen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Een schadepost. De logementhouder Floris Eijsink te Haaks bergen, die te Enschede bij een kassier f 350 (f 240 in zilver en 11 bankbiljetten van f 10) wilde deponeeren, liet dit bedrag, toen hij te Enschede uitstapte in den trein liggen, die doorging naar Oldenzaal. Hij bemerkte het eerst, toen hij ten kantore van den kassier was gekomen. Het geld is nog niet terecht. Men schrijft ons uit Dordrecht: Nu in den laatsten tijd ook te Bolsward belangstelling wordt getoond in de voetbal sport, de sport die reeds jaren lang in de grootere plaatsen van ons land, week in week uit, tienduizenden trekt naar de groene velden in het seizoen en vaak onder omstandigheden, dat de natuur daar weinig tot den mensch spreekt, zal het sommigen der lezers van uw blad stellig aangenaam zijn een enkel woord te vernemen over den wedstrijd, die voor de geheele voetballievende menschheid onzer lage landen een van de belangrijkste uitingen van deze sport in dit seizoen is geweest. Te weten de wedstrijd tusschen het elftal door de N. V. B. (Nederlandsche Voetbal-Bond) waardig gekeurd om onze nationale voetbal - eer te verdedigen en een dito Belgisch elftal, welke strijd jongstleden Zondag binnen de oude Merwestad, op het terrein der D. F. C. aan den Markettenweg is gestreden en waar van de uitslag 31 ten voordeele van Nederland, een nieuwe overwinning voegde bij de reeks in de laatste jaren behaald. Reeds maanden van te voren waren de werkzaamheden ter voorbereiding van sportfeest begonnen, het geheele veld ringd met tribunes, zitplaats biedend 5500 personen en staantribunes en voorts door eerepoorten en het spel, die niet anders dan door een uit voerig en geheel deskundig verslag tevreden te stellen zijn, zou ik niet genoeg kunnen geven en zij weten zelf te goed waar zij zulks wel kunnen vinden, en anderen zal het weinig belang in boezemen. Bovendien wilde ik enkel uw aandacht vestigen op den wedstrijd, waarvan onze geïllustreerde weekbladen de hoofdpersonen wel onder uw aandacht zullen brengen. lichtende memorie, bevattende de gronden, waarop het rust van meening, dat zulk een belasting dezer zeer belangrijke Nederlandsche industrie zwaar nadeel zal toebrengen in aanmerking nemende, dat de opkomst en bloei der stad Culemborg in het nauwste verband staat met de aldaar gevestigde sigarenfabrieken spreekt hare afkeuring uit over dit ont werp van wet”. Staking van schildersgezellen Aan deze staking te Enschede nemen nog 87 gezellen deel. Er waren er 100, doch 4 patroons, die onderscheidenlijk met 8, 3, 1 en 1 knechts werken, gaven voorwaarde lijk toe. Drie werkgevers hebben nog in williging toegezegd, doch ook voorwaardelijk. Bij een werkgever, die 18 knechts in dienst heeft brak geen staking uit. Van de stakers zijn slechts 45 georgani seerd. De Kamer van Arbeid heeft hare bemidde ling aangeboden, welke door partijen is aan vaard. De eischen der stakers zijn lo. Het uurloon wordt gebracht van 20 op 23 cent. 2o. Vrije Zaterdagnamiddag. 3o. Toepassing van art. 1638 c. en d. Burgerl. Wetboek. 4o. Den arbeidsdag te bepalen op 10 uur en wel aanvangende ’s morgens om halfzeven en eindigende ’s avonds te zes uur met anderhalf uur middagschafttijd. 5o. Dat door den gezel geen werkzaam heden mogen worden verricht bij een patroon waar werkstaking of uitsluiting plaats heeft. 6o. Bij werkzaamheden buiten de stad wordt de heen- en terugreis door den patroon vergoed moet de reis te voet worden afge legd zoo worden beide loopen vergoed. 7o. Vertransporteeren van materiaal is ten allen tijde werktijd. 8o. Voor overwerk tot ’s avonds 10 uur wordt 25 °/q, voor nacht- of Zondagarbeid 100°/o boven het gewone uurloon betaald, waar nog gezellen werken Goed afgeloopen. Zondagavond omstreeks 6 uur waren vier jongelieden in twee aaneengebonden gieken te Arnhem op den Rijn bij Onderlings aan het roeien. Een der gieken schepte water en beide vaartuigen kantelden spoedig. Drie der inzittenden werden op het droge gebracht; de redding van den vierde geschiedde met een roeiboot door den schipper der marine Croes en den opperwachtmeester Rondema. De vierde drenkeling, die reeds bewusteloos was, kwam spoedig weer bij. Toevallig. Door een Wieringer alikruikenvisscher is Zaterdag in zijn schrobnet bij het visschen in het Amsteldiep, ten zuiden van Wieringen, opgehaald een portemonnaie, inhoudende een biljet a 100 Mark, benevens 2 kostbare gouden ringen. De heer Schreuders uit Crefeld, de geredde passagier van den iucht- Dusseldorf”, had zijn portemonnaie vermoedelijk bij de landing van nabij de Van Ewijksluis laten Men schrijft Een anderhalf jaar geleden hadden op ’t zoogenaamde Heike bij Rucphen (Noord-Bra- bant) telkens diefstallen en mishandelingen plaats, waardoor de „Heikesmannen” berucht werden. Om aan die misdaden een einde te maken werd te Hoenen een detachement marechaus sees gevestigd. Het resultaat was schitterend. Dank zij eene krachtige actie zijn de orde en veiligheid op het Heike weergekeerd. Nu is van hoogerhand bevel gekomen tot opheffing met 1 Mei a.s. van het detachement te Hoenen. Wel bevinden zich thans velen der grootste boeven achter slot, maar dit is slechts tijde lijk en bovendien loopen er nog heel wat vrij rond, die alleen door het voortdurend patrouilleeren in bedwang worden gehouden. Menschen, die de streek kennen, vreezen dan ook, dat die „van booger hand” genomen maatregel wel zeer voorbarig i,s en hoogst ongunstige gevolgen voor den toestand op het Heike zal hebben. Jan Maandag. Jan Maandag, de décorateur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is gisteravond gehuldigd bij gelegenheid van zijn 40-jarig tooneeljubileum. Na de opvoering van een operette: „Hand en hart", werden twaalf decors, die de schilder gemaakt heeft na zijn 25-jarig feest, vertoond. Toen had de huldi ging plaats: namens velen werd den jubilaris een groote verzegelde enveloppe met krans aangeboden, gevolgd door een zelfde geschenk van de directie telegrammen getuigd van verworven. dit om- voor was obelisken met vlaggen, bloemen en wimpels getooid, eene smaakvolle versiering aangebracht. Het werk van al de commissies, die zich met de regeling van dit feest hebben belast is tot hunne voldoening met een schitterend succes bekroond, eenstemmig werd door de bezoekers en is later door de pers de in richting van den wedstrijd geprezen, waardoor is bereikt dat tien a twaalfduizend menschen een feestelijken dag konden hebben vol oogenblikken van geestdrift en spanning en er weer goede en nuttige propaganda is gemaakt voor de voetbalsport, die hoe langer hoe meer aanhangers en beoefenaars ver krijgt, hetgeen de lichamelijke ontwikkeling van ons volk zal ten goede komen. Van overheidswege werd alles gedaan om het feest te doen slagen, werden er toe gangswegen in orde gemaakt en aan hen, die met de regeling zich hadden belast alle mogelijke faciliteiten verleend om hunne zware taak te verlichten. En het was thans voor de eerste maal dat dergelijke wedstrijden plaats vonden, dat de voetballers en de be sturen der bonden officieel ontvangen zijn en door eene officieele begroetingsrede van de sympathie der autoriteiten uiting werd gegeven, welke nog sterker bleek door de bereidwilligheid van den burgemeester om den wedstrijd te openen door den eersten aftrap te doen. Een eigenaardig gezicht leverde het, toen te drie ure, nadat eerst de Belgen, gekleed in roode hemden met zwarte broeken feestelijk begroet door de Bra- banponne daarna de Hollanders in oranje hemden met witten broek in het veld waren verschenen, het hoofd der gemeente, geleid door den voorzitter van den N. V. B. het veld inschreed en onder een ontzettend gejuich in zijne officiëele kleedij door een kalm trapje de bal aan het rollen bracht. De belangstelling was buitengewoon en ofschoon tot 's middags twee uur nog tribune plaatsen ad f2 en f 2.50 te verkrijgen waren, waren bij den aan vang van den strijd weinig plaatsen onbezet, en naar schatting ongeveer 12000 toeschouwers aanwezig, zoodat de regen die in den ochtend gevallen was weinig bezoekers had teruggehouden naar Dordt op te trekken. Een grijze, nevelige lucht hing over al die duizenden, geschaard oin de krijtlijnen, en hoewel de zonneschijn aan alles meer kleur en stemming zou hebben bijgezet, toch was het een machtig en feestelijk gezicht. Op daken aan de grens van het terrein en op het veld waren kinemafotografen druk in de weer en hedenavond bestaat er voor thuis blijvers reeds gelegenheid om door de goede bemoeiingen van deze lieden ook nog iets te zien van hetgeen er op het D. F. C. veld is omgegaan. Omtrent de samenstelling der elftallen, het spel en verdere bijzonderheden zal ik u verder niet inlichten. Voor liefhebbers van woning van zoodat men in den aanslag waarschijnlijk een daad van wraakneming heeft te zien. Alg. Handbl. De vergiftigingszaak in de Nieuwe Meer. De Haarlemsche justitie is er in geslaagd te Amsterdam op te sporen den drogist, die aan den bakker van Exter, den verdachte in het vergiftigingsproces, arsenicum heeft verkocht. De drogist K. in de Kinkerstraat heeft verklaard inderdaad aan den gedetineerde arsenicum te hebben verkocht. Brand. Dinsdagnacht is brand uitgebroken in de Vrije Universiteit, te Amsterdam. Men denkt aan opzet. Dezer dagen werd er bij de steen fabriek van den heer Burgers in de Ooij bij Nijmegen een steen opgebaggerd, die bijna 500 K.G. woog. De steen is naast de den heer B. opgesteld. (Geld.) ’t Heike. Witmarsum, 4 April. Met den aanleg voor een electrische verlichting is een begin ge maakt. Een 20-tal vakmannen zullen binnen kort naar hier komen voor eene spoedige voltooiing. Ook Arum heeft besloten er aan deel te nemen, wellicht nog gevolgd door Zurich. Binnenkort volgt dan de drukte op veld en akker, de slooping van eenige ge bouwen en van de directeurswoning der stoom- zuivelfabriek, het weder nieuw bouwen eener directeurswoonhuizinge en het verbreeden der dorpsvaart, benevens het bouwen van een gebouw tusschen de dorpen in met machine kamers enz. voor de electrische centrale, ’t Wordt een drukte van belang dit voorjaar. Makkum, 1 April. Alhier arriveerde een gezin van 7 personen, voor een viertal jaren uit Witmarsum naar Duitschland vertrokken. De Duitsche wet eischt een wettélijken band tusschen man en vrouw, en daar de man, die wettelijk met een ander was gehuwd, de vrouw met wie hij samenwoonde, niet huwen kon, werden deze vrouw en de kinderen over de grenzen gezet, waarna de man hen volgde. Wonseradeel, 1 April. Bij enkele candi- daatstelling werd heden gekozen tot raads lid, wegens vertrek van den heer Th. Boshuijer, de heer Jan F. Bergsma te Makkum. Wonseradeel, 3 April. Voor onze boeren is dit voorjaar voordeeliger dan 1910. Toen moesten de aardappels tegen alle prijzen van de hand gedaan worden. 30, 40 a 50 cent per 1I2 H.L., dat was de prijs, en thans f 2 a f 2.50 voor blauwe en Borger Munstersche f 1.75 a f 1.90. Het verschil is groot. Het laat zich dan ook aanzien, dat er weder honderden pondematen met aardappelen zullen worden bepoot. Wellicht komt er ook meer vlasbouw dan in vorige jaren, daar ook dit produkt stijgende is in prijs. Lemmer, 3 April. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, toen het hier erg mistig was, had hier een vreemd verschijnsel in de vogel wereld plaats. Er werd dien nacht n.l. door honderden vogels, w.o. spreeuwen, water- wulpen, eksters en ganzen, die boven onze plaats rondvlogen, een hevig lawaai gemaakt. Het geschreeuw, dat deze vogels maakten en dat van ’s avonds omstreeks 11 uur tot'smor- gens toen ’t dag werd, duurde, was dikwijls zoo hevig, dat sommige burgers er uren door in hun nachtrust zijn gestoord. Men vond hier ’s morgens op de straten en in sluis en haven overal doode vogels. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Heden Dinsdag werden alhier verhandeld ongeveer 500 kievitseieren tegen 30 a 35 cent per stuk. Ten vorigen jare bedroeg de aanvoer op den eersten Dinsdag in April pl.m. 5500, welke toen tegen 15 ii 17 cent per stuk werden opgekocht. Zaterdagmiddag kwam een buitenman, die per fiets van den Lemsterweg kwam aan rijden, vlak voor de Boschstraat in botsing met een met meel beladen kar, die van af de brug laatstgenoemde straat zou inrijden. De man kwam te vallen, doch bezeerde zich gelukkig nietzijn fiets was evenwel door de aanrijding zoodanig gehavend, dat ze niet meer bereden kon worden. De openbare leeszaal werd gedurende de vorige maand bezocht door 1242 personen. Debietrecht op tabak. Op voorstel van den heer W. B. Dres- selhuijs besloot de Kamer van Koophandel te Culemborg, de volgende motie aan den Minister van Financiën te zenden „De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Culemborg kennis genomen hebbende van een ontwerp van wet tot heffing van een debietrecht op tabak, alsmede van de toe- Bij patroons, wordt gepost. Een handige dief. Het gebeurde gistermiddag te ongeveer twee uur aan het Centraalstation te Utrecht. Een heer vult zijn kilometerboekje in, en hangt zijn parapluie aan den lessenaar. Ter wijl hij het boekje laat afstempelen, neemt een dief zijn parapluie weg, die hij al dadelijk kon gebruiken, want het sneeuwde of wij December schreven. Een Aprilgrap. Verschillende Hagenaars ontvingen van een gefingeerd notariskantoor te Rotterdam een schrijven om Zaterdagmiddag aldaar te ver schijnen, in verband met een erfenisquaestie. Wie er heengingen, en dat waren een twaalftal Hagenaars, ontdekten in Rotterdam beetgenomen te zijn, ’t Opgegeven adres was... een melksalon. Een onzer Raadsleden, zegt de N. C., werd in zooverre de dupe van deze Aprilgrap, dat hij, door ongesteldheid verhinderd zijn de, zijn vrouw er op uit gestuurd had. Wraakneming Toen de heer A. Solleveld van de carga- doorsfirma Solleveld, Van der Meer en Van Hattum zich hedenmiddag circa één uur van zijn kantoor aan de Boompjes naar de Beurs wilde begeven, werd hij ter hoogte van het Witte Huis opgewacht door een bootwerker, Herwig geheeten, die eerst trachtte hem een hand vol peper in de oogen te strooien en vervolgens een revolver op hem richtte en twee schoten loste. De heer Solleveld wist zich door te vluchten in veiligheid te brengen, terwijl Herwig onmiddellijk werd gegrepen en geboeid naar het politiebureau werd over gebracht. Herwig heeft vele jaren in de kopererts- ploegen van genoemde firma gewerkt, doch moest eenigen tijd geleden wegens verdere ongeschiktheid worden ontslagen. Op zijn verzoek werd hij nog eens teruggenomen, doch toen kwam een deputatie uit zijn ploeg ten kantore der firma om te vragen het ontslag te handhaven, daar zij Herwig ongeschikt achtten en van zijn verdere mede- werking ongelukken vreesden. Opnieuw werd 14 dagen geleden daarom ontslag gegeven, Bolswardsche Courant J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1