Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zondag 9 April. BINNENLAND. k Uit de Raadszaal. Ingezonden. VOOR Afzonderlijke de cijfers de rekening der stads- eene Vergadering op Donderdag 6 April 1911. heid dat heeten. CBuiten verantwoordelijkheid der Redactie). zoo spoedig op wat de reden van het ver- Het kohier van hoofdelijken en dat maar een ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. wijziging om de cijfers van enkele posten op het werkelijk bedrag dat er voor wordt ontvangen of uitgegeven, te brengen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De openbare zitting werd nu geschorst, om in gesloten zitting het kohier hoofdelijken omslag te behandelen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Frieslands Noordoosthoek, 5 April Even als elders, zoo werden ook in een gemeente van den Noordoosthoek de veehouders door den burgemeester gewaarschuwd, geen vreem delingen op de stallen toe te laten, met het oog op het mond- en klauwzeer. Deze aanschrijving bracht een veehouders- vrouw er toe, den veeopzichter, die namens den districtsveearts den stal wenschte te in- specteeren, den toegang tot het perceel te weigeren. Hoe de onbekende heer ook praatte, het slot der zaak was, dat de vrouw antwoordde, niemand tot den stal toe te laten, want dat had de burgemeester gezegd. Mond- en klauwzeer. Leeuwarden, 7 April. De veemarkt had heden haar geregeld verloop. Er werden geen gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd. Het gerucht ging, dat in het vervolg niet meer tot afmaking van aan mond- en klauwzeer lijdend vee zou worden overgegaan. Wij kunnen voor de zekerheid hiervan allerminst instaan, en deelen het dan ook onder alle voorbehoud mede. Hepk. Nbl. v. Fr. Snoek. Naar we vernemen heeft de commissie voor de alhier in dezen zomer te houden Landbouwtentoonstelling in eene gisteren gehouden vergadering besloten, met het oog op de toenemende gevallen van mond- en klauwzeer in deze provincie, voor-' loopig eene afwachtende houding aan te nemen. Mocht ’t blijken dat de tentoon stelling van vee niet zal kunnen doorgaan, dan wil men alle krachten inspannen om eene uitgebreide tentoonstelling te houden van werktuigen en voortbrengselen op het gebied van landbouw en veeteelt en zeer waarschijnlijk eene grootsche bloemententoon stelling. Maar zooals gezegd, voorloopig wordt afwachtende houding aangenomen. De Katholieke Landdag in Friesland zal dit jaar den 2en Juli worden gehouden. Moord? Men seint aan het Alg. Hbl. Hedenmiddag is in eene schamele woning aan het Utrechtsche Jaagpad te Leiden door buren in een kelder het lijk gevonden van den 75-jarigen Jan Hoogewoning, die daar met zijn 47-jarigen zoon samenwoonde. Het bed lag op het lijk. Op den vader, die nog eenig geld bezat, wat hij gewoonlyk op de borst droeg, werd nu niets gevonden. Zijn een aanbeveling overbodig mag Zeer zeker zullen velen zich ge drongen gevoelen van dit werk, zoo door- van echt religieus gevoel, te gaan drongen genieten. Aan deze uitvoering zijn echter voor de vereeniging zeer hooge kosten verbonden. In de eerste plaats stellen de soli zulke hooge eischen dat eigen krachten hierin onmogelijk zouden kunnen voorzien. De vereeniging was zoo gelukkig zich de mede werking te verzekeren van le klas solisten, n.l. Mej. Toos Kruuk uit den Haag, (sopraan) de Heer Herman Venverloo, (tenor) en de Heer S. Denys van Haagen, (bas) beiden uit Amsterdam. Verder moest worden gezorgd voor een orkest, in ’t welk ook zullen mee werken eenige heeren musici van professie, leden van verschillende orkesten van ons land. Om de kosten, aan een en ander verbonden, tenminste eenigermate te kunnen bestrijden, om het financiëel te kort, dat de vereeniging met deze uitvoering zeer zeker zal krijgen, tenminste zoo klein moge lijk te doen zijn, is algemeene deelname van de burgerij noodzakelijk. Nu dient deze om tot die algemeene deelname zooveel mogelijk op te wekken. Het bestuur stelt n.l. bij inteekening kaarten verkrijgbaar tegen den prijs van f 0.75 per stuk, ’s Avonds aan de zaal is de entreeprijs f 1.00! Alleen dona teurs en kunstl. leden hebben vrijen toegang. Hopende dat door een flinke inteekening zal blijken hier in Bolswards nog wel eens wat goeds kan worden ondernomen, teekent Hoogachtend, Namens de gem. zangver. „Bolsward”. Het Bestuur. J. FABER, Secretaris. Den vorigen Donderdag Raad en nu al weer, er is drukte aan de hand, ja onze vroede mannen begonnen heden hun arbeid een uur vroeger dan gewoonlijk. De agenda was echter maar klein, wat was dan de oor zaak van deze vergadering de vorige, en vroegde uur omslag moest behandeld worden, vraagt veelal heel wat tijd, daarom uurtje vroeger aangevangen. Bolsward, April 1911. L. 8. De gemengde zangvereeniging „Bolsward” heeft plan op Vrijdag 28 dezer een uitvoe ring te geven van Haydn’s „Jaargetijden”. Dit kunstwerk is van zóó algemeene bekend- zoon had echter een bankbiljet van f 10 in den zak, dat hij zeide van het lijk genomen te hebben. Der politie kwam dus de zaak verdacht voor, te meer omdat de zoon met den vader in onmin leefde, zoodat zij hem in verhoor heeft genomen. Mond- en klauwzeer. Toen de vee-inspecteur gistermorgen eenige stallen controleerde, ontdekte hij het mond en klauwzeer op den stal van den veehandelaar J. W. Oonk op de Vree in het Woold, gem. Winterswijk, wiens woning, evenals de eer gisteren besmette stal, op korten afstand gelegen is van de exportslachterij der firma Zwanenberg Co., waar de aan mond- en klauwzeer lijdende dieren zijn afgemaakt. Ook in dit geval vermoedt men, dat de ziekte door een hond is overgebracht. In dien stal zijn 6 koeien, 13 varkens en één kalf aan wezig. Be bloembollen. Men schrijft uit Lisse Wat er nu op de bollen velden gebeurd is in de laatste paar dagen met strenge vorst is bij menschen geheugenis nog nooit het geval geweest. Alles ligt als verslagen voor den grond, wat er van over zal zijn is nog niet te zeggen, er moet eerst weder geregeld dooiweer intreden. Waarschijnlijk komt er van den bloei weinig terecht en van het aanstaande gewas ook zoo goed als niets. De handelaars zitten allen verlegen met deze omstandigheid. Vele orders zijn reeds voor het komende seizoen geboekt en vele artikelen tegen lage prijzen, omdat er de laatste jaren overvloed was. Denkelijk zal er dezen zomer gebrek aan bollen zijn, een misgewas staat als waarschijnlijk voor de deur. Voor het groote publiek, dat zoo gaarne deze streek bezoekt, zal het eene teleurstelling worden en niet minder voor de café’s en andere menschen die uit dezen bloeitijd gewoonlijk een buitenkansje halen. Als er van den bloei nog iels terecht zal komen, moet men in elk geval voor een bezoek den tijd omstreeks Paschen afwachten en er is vóór dien tijd nog niets te zien. Ben losgebroken hond. Te Groenlo heeft een kettinghond, die wist te ontsnappen, in het korte oogenblik van zijn vrijheid bij eenige ingezetenen een 30tal kippen gedood. In benarde positie. Bij de eerste spoorbrug jan den Graaf- schenweg te Nijmegen schrok een paard van den gemeentereinigingsdienst en sloeg op hol. Het reed met zulk een vaart tegen een anderen vuilniskar aan, dat hierdoor kar en paard opzij geslingerd werden. Dit paard kwam op het gladde plaatijzeren_trottoir der brug terecht, gleed uit en schoof met zijn voorpooten onder de brugleuning door. Met zijn achterpooten deelde ’t beest geweldige slagen uit, de hoeven kletterden op de ijzeren platen. Een half dozijn mannen kon het paard niet uit zijn benarde positie verlossen. Daar komt de bekende kapitein Mos en heeft met zijn verschijning ook reeds de leiding van ’t werk. Hij overziet de positie oogenblik- kelijk, geeft een paar bevelen en enkele minuten later staat het beest weer overeind. Men kalmeert het door ’t toe te spreken en als dat gelukt is, staat een voerman in elkaar gekromd van pijn hij heeft een klap van ’t beest tegen de knie gekregen; terwijl ’t beest van alle kanten bekeken wordt, of de blessuren ook ernstig zijn, zou men den man, die er misschien nog erger aan toe is dan ’t paard, haast over ’t hoofd gezien hebben. Geld. Kwaadaardiggemaakt Toen de sleepersknecbt Beekman op het Loo Dinsdagmiddag zijn paard aanspande, om zijn werkzaamheden aan het Kon. Paleis te hervatten greep het paard den man in zijn arm, beet en sleepte hem een eind weg. Hij werd gewond aan arm en beenen. Men wist met moeite het dier zijn prooi te ont rukken. De gewonde werd onmiddellijk naar ’t ziekenhuis vervoerd. Geld. Boschbrand in Drente. Een hevige brand is uitgebroken in de uitgestrekte hooge dennebosschen tusschen Havelte en Wapserveen, toebehoorende aan verschillende eigenaren. De schade is groot, maar is nog niet geraamd kunnen worden. De oorzaak van den brand is oubekend. M. de R. Bij lezing van het verslag van de 30 Maart gehouden raadsvergadering, wil het mij voorkomen, dat bij de discussie over de behandeling van de gewijzigde instructie van den Gemeente-ontvanger, eenigszins door straalde alsof ik zou trachten, door het ge sloten houden van het kantoor op Maandag, dien dag ten eigen bate vrij te krijgen. Ofschoon overigens geen vriend van courantengeschrijf, wil ik trachten dat door middel van uw blad te weerleggen. De raadsleden die voor mijn verzoek stem den kan ik, na hun mijn dank daarvoor be tuigd te hebben, stilzwijgend voorbij gaan. Hetgeen de eerste van de tegenstemmers te berde bracht over de vervolging van belasting schuldigen, verraadt gebrek aan wetskennis te dien opzichte. Dan wordt er gezegd dat bijna iederen dag mandaten worden afgegeven, als dat waar was, dan mocht mijn kantoor den ge- heelen dag wel geopend zijn, met den Zater dag er bij, verder zegt die spreker „hij (de ontvanger) is ’s namiddags altijd „vrij”, daar mede wordt zeker bedoeld dat het kantoor dan gesloten is. Indien dat niet het geval was, dan zou ik zonder hulp het beheer niet kunnen voeren. Vervolgens wordt er op gewezen dat, wan neer er Maandags weinig menschen aan ’t kantoor komen, de ontvanger rustig door kan werken, oppervlakkig beschouwd een schrandere opmerking, maar inderdaad ge tuigt het van weinig of geheel geen kennis van de tegenwoordige gemeente-administratie. Er wordt uiting gegeven aan de meening dat er tegenstrijdigheid schuilt om den werk tijd in te korten nu het salaris voor eenige jaren is verhoogd, maar van werktijd inkorten is geen sprake, die is onbegrensd, wel om, door het kantoor Maandags te sluiten, meer tijd te krijgen ten einde het meerdere werk te kunnen verrichten. Des Maandags het kantoor geopend te houden voor het aanbieden van coupons acht ik onnoodig, bijna alle coupons worden aan geboden door kassiers, en wanneer er eens iemand van buiten komt met een mandaat, betaling van huur of iets dergelijks, buiten de kantooruren, is het betalen of ontvangen nog nimmer door mij geweigerd. De overdreven voorstelling van 34 of 5 aaneen volgende dagen van kantoorsl uiting meen ik buiten bespreking te kunnen laten. Dat de regeling in andere gemeenten niet beter is, belet volstrekt niet die hier zoo goed mogelijk te maken. In vele andere gemeenten in Friesland zijn kantoren van gelijke en zelfs meerderen om vang waar minder kantoortijden zijn. Over het meerder en minder werk stip ik alleen aan, dat er van gemeente bedrijven pl.m. 200 posten minder zullen komen, doch uit andere hoofde pl.m. 5000 posten meer geboekt moeten worden, de hoofd zaak is echter dat de administratie over het geheel veel grooter en werkzamer wordt. Ik hoop dat het mij door bovenstaande gelukt zal zijn, om bij hen, waar de gedachte had post gevat dat mijn verzoek niet anders beoogde dan den Maandag ten eigen bate vrij te krijgen, geenszins mijn bedoeling was, doch slechts tijd vroeg om het comptabel beheer der gemeente goed te kunnen voeren. Met dank voor de plaatsing. J. BROUWERS, Gemeente-ontvanger. Bolsward, 6 April 1911. en een nadeelig saldo - 1255.23 wordt eveneens met algemeene stemmen goed gekeurd. 3. Behandeling van het adres van den heer H. Vrijburg, om herbenoemd le worden lot gemeente-architect, met advies van Burgent, en Wethouders. Burg, en Weth. adviseeren om den heer Vrijburg op nieuw te benoemen voor den tijd van 3 jaren op de bestaande jaarwedde en de tegenwoordige of nader te wijzigen in structie. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Concept raadsbesluit tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1911. De gemeente-begrooting behoeft eenige Alle 13 leden waren, zooals wij dat in onze gemeente gewoon zijn present. Na opening door den Voorzitter wordt, ook al om tijd uit te winnen, de lezing der notulen aangehouden tot de vorige verga dering. De ingekomen stukken waren 5 in getal. 1. Een missive van de Commissie der Gemeente-reiniging, begeleidende de rekening, de balans met inventaris en 't jaarverslag over 1910. Dit wordt voor de leden ter inzage gede poneerd. 2. Missive van den heer L. Hettema, namens de familie berichtende het overlijden van den heer Y. L. Hettema, voogd van het Weeshuis alhier. De Voorzitter- deelt mede, dat van dit schrijven kennis is gegeven aan heeren Wees- voogden. 3. Adres van den heer Johs. de Boer, opzichter der Gemeente-reiniging, berichtende dat 12 Mei a.s. zijn benoeming expireert, waarom hij herbenoeming verzoekt. In handen van B. en W. om advies, de Com. der Gemeente-reiniging gehoord. 4. Adres van de heeren J. de Vries en O. A. Hiddema, verzoekende nu er eenige veranderingen aan de St. Jansbrug moeten plaats hebben, de doorvaartswijdte van deze brug 40 c.M. te verbreeden, wijl flinke schepen thans niet door de brug kunnen. Deze verbreeding zal ook de gasfabriek ten goede komen, alsmede aan de geheele scheep vaart. Inhanden van B. en W. om advies. 5. Het advies van B. en W. inzake het adres van Mej. de Wed. S. S. v. d. Werf om een waschhok en bergplaats te mogen bouwen naast hare woning aan het Nannen- hof. B. en W. herinneren aan de voor waarden die op 18 Juni 1903 zijn gesteld waarop de grond in het Nannenhof is verkocht. In die voorwaarden, waarbij rekening is ge houden met eischen van welstand en schoon heid, komt o. a. de bepaling voor dat bijge bouwen (keukentjes) moeten worden opge trokken van steen. Bij een lokaal onderzoek is het B. en W. voorgekomen, dat door het bouwen van bedoelde wasch- en bergplaats te kort zal worden gedaan aan de indertijd gestelde eischen, waarom zij voorstellen af wijzend op het verzoek te beschikken. Ter inzage, om de volgende vergadering te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING: 1. Behandeling van de rekening der stads bank van leening over 1910. Deze rekening, met een kassaldo van f 813.94, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Behandeling van werkinrichting over 1910. Deze rekening met een uitg. van f 1752.69 een ontvangst - 497.46 Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1