Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 30. Gebi Donderdag 13 April. 4 pCt. Utrecht 4 Schoterl Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke vaaagt of het ten laste a. s. dan i/ nummer. met h(t beest de daar lachten de kalver- daarom liepen de jongens achter geheel bedrijf, waarin duizenden hun brood verdienen, stop te van het paard heeft men kunnen den steenweg, nabij deTucht- Januar' ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. om een menschen zetten. Aanhouding. Te Hamburg is een Hollander, die daar tien jaar woonde, zekere v. L., in hechtenis genomen in verband met een knoeierij met titels en ridderorden, Russische en Tunesische. Hij maakt deel uit van een bende, met hoofd zetel te Parijs, waar twee van zijn kornuiten gepakt zijn. men juist niet dron- Zitting van Vrijdag 7 April 1911. Makkum, 8 April. Een Harlinger praam- schipper overnachtte met zijn 23-jarige zoon alhier. Ze begaven zich in den roef van de praam ter ruste en sloten vooraf het luik goed af. Eerst tegen den voormiddag ontwaakte de vader. Hij had een gevoel alsof hij zeer zwaar had geslapen en werd slechts met moeite wakker. Toen bemerkte hij, dat zijn zoon dwars over hem heen lag. Met veel inspanning gelukte ’t hem, het luik te openen en daarop volgde de ontdekking, dat zijn zoon was gestikt. Spoedig ingeroepen genees- 1 -n 4 TA- ---w«vx U7QQ ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. zich te hebben, behoeft ken te zijn. Eisch f 4 of 2 dagen. Bekl. Dat valt mij nog al mee. ’k Was wel niet dronken, doch er tegen te praten helpt mij toch niets. Als ik dronken ben en dan proces krijg, kom ik hier niet, dan weet ik zelf wel, dat ik schuldig ben. 8. De laatste zaak voor heden was nogmaals de verzetzaak van C. L. te Leeuwarden, die de vorige maal ook gediend heeft. Het werd noodig geoordeeld in deze zaak versperring van ’t verkeer op den weg toen de tram in aantocht was, den tolgaarder en diens dochter nog eens te hooren. Beiden herhalen en bevestigen, hetgeen zij het vorig jaar reeds verklaarden. Uit alles blijkt dat de andere beklaagde vooral heftig optrad, met een mes dreigde enz. en dat de persoon waarover ’t thans gaat een veel geringer deel in deze overtreding heeft gehad, dan de andere. De eisch, de vorige maal gesteld, werd gehandhaafd. Uitspraak op a. s. Vrijdag. geëischt. 6. M. de V. te Workum is den 20 Febr. bekeurd, wijl hij vleesch bezorgde bij een klant, zonder dat dit vleesch geborgen was in een overdekten bak. Bekl. een man van 70 jaar, is erg veront waardigd dat hij op z’n ouden dag nog een proces kreeg. Zoo oud als hij is, is hij nog nooit met den strafrechter in aanraking ge weest, en hij neemt het den agenten kwalijk dat zij hem proces maakten. Heftig treedt hij op, en vraagt*: «Hebbe zij mij loopen zien Zij zijn mij achterna vlogen, toen ik dat kalfsvleesch al bezorgd had, zij riepen mij nav. d. Zee I v. d. Zeemaar zoo heet ik niet, en ik liep door. Zij hebben mij niet zien loopen met het vleesch. wat te kal meeren, en gelegde waarheid is Ja, zegt beklaagde, ik heb het vleesch daar gebracht, maar niet voor mij zelf, ik deed het voor een ander, ik heb er geen cent voor gehad. De heer Kantonrechter. Was dat vleesch in een overdekten bak Bekl. Neen, daar was geen deksel op, maar ik had het aadje onder mijn jas, zoo onder mijn arm en hij maakt de bewe ging of hij wat onder de jas steekt. De heer Kantonrechter. Maar daardoor was toch zeker dat vleesch niet geheel bedekt Bekl. Neen, de punt van het aadje en ook een deel van ’t /zfrikkedêltsje” kwam er wel wat onder uit. Ik sta hier niet als leugenaar, en ik wil er niet om liegen, maar zij hebbe mij nooit zien loopen, zij politie. De heer Kantonrechter vermaant bekl. nogmaals zich dit geval niet te zeer aan te trekken. Hij heeft wel art. 68 b. van de politieverordening overtreden, doch dit feit is niet zoo ernstig. De heer Ambtenaar eischt f 0.50 of 1 dag. Bekl. Wat! vijftig centen_of 1 dag zitten, nou dan betaal ik, en dadelijk ook en hij haalde zijn «geldpong" al voor den dag. De heer Kantonrechter. Neen vriend, je behoeft nog niet te betalen, er moet eerst vonnis komen. Bekl. ^Neen, ik betaal dadelijk, ik wil die schuld niet op mij houden. De heer Kantonrechter. Het kan nog niet betaald worden, je zult later wel bericht van den registratie-ontvanger krijgen, en kan je die wel een postwissel sturen. Bekl. Een postwissel Wat is dat Neen, hier maar, ik wil bet direct af doen. De heer Kantonrechter. Dat kan niet. Vandaag over een week is het pas vonnis, dat moet je afwachten. Bekl. Maar denk je dan, dat ik daar weer 4 a 4*/2 uur om loopen wil, fietsen kan ik niet, neen, ik geef maar vijftig cent, dan is het uit. Onder eenige hilariteit wordt ten slotte overeengekomen, dat .de deurwaarder, die wel eens te Workum komt, het geld wel voor hem bij den ontvanger zal bezorgen. Bekl. vindt dit eindelijk goed, bergt zijn ,/pong” weer op, en onder de woorden tot den deurwaarder«Mar dan mat je ek an- komme hoorverlaat hij de gerechtszaal. 7. D. G. te Bolsward werd 13 Maart door de politie aangetroffen in kennelijken staat en meegenomen naar het bureau. Een proces was er het gevolg van. Bekl. is tegenwoordig, maar ontkent dat hij dronken was. Toen de politie in de Snorkstraat bij mij kwam, zei ik zoo voor de grap Kom, ’t wordt tijd om naar huis te gaan, en bedoelde dat het etenstijd was. De agent zei’t Is beter dat je maar met mij gaat, en ik wilde mij niet verzetten en ben mee naar ’t bureau gegaan. Toen ze mij op„- borgen, heb ik nog gezegd Laat mij nu om 5 uur maar weer los, want ik moet dan bij mijn baas wezen, en nu vind ik’t niet mooi, dat ze mij tot 8 uur gehouden hebben. Ja mijnheer, dat alles weet ik heel goed, ’k had wel een borreltje gedronken, doch dronken was ik niet, heelemaal niet. De agent moet nu komen, en deze blijft er bij, wat aan beklaagde in ’t proces ten laste werd gelegd. De politie had per telefoon uit de stad kennis gekregen, dat deze persoon op ’t Marktplein stond te lawaaimaken en te vloeken, zoodat hij lastig was voor het publiek. De agent ging toen uit, om hem te zoeken, doch hij was niet meer op ’t plein, maar werd in de Snorkstraat aangetroffen met een hoop jongens achter zich. Hij was flink aangeschoten, sprak wartaal riekte naar sterken drank, en vertoonde dus alle kenmerken van dronkenschap, en omdat hij anders thuis in zoo’n toestand den boel op schept, is hij overgebracht naar’t bureau; op 'de vraag waarom hij niet om 5 uur vrij kwam, werd geantwoord, dat hij toen te slapen lag en ook nog niet ontnuchterd was. Beklaagde heeft hier tegen op te merken, dat hij op ’t Marktplein evenmin dronken was als in de Snorkstraat, hij was alleen wat grappig, en kooplui om, en hem ook na. Om een dam overgebracht. Bijgeloof. Te Winschoten woont tijdelijk een jongen uit Indië. Hij moet straks loten. Opdat hij nu een vrij nummer zal trekken,, heeft zijn vader hem een brief gezonden in het Arabisch geschreven door Wongso, «paarde- jongen” bij hem. Zoonlief moet nu 40 dagen dezen brief steeds in zijn jaszak dragen. Dan verliest hij hem en... trekt een vrij Wongso had het bij ondervinding. 'n Duur reisje. M. v. B. stapte op zekeren dag te Hooge- zand in een trein. Hij kwam juist op ’t nippertje en de controleur maande hem tot spoed aanhet kaartje werd niet geknipt. In Groningen aangekomen, hield de dienst doende controleur v. B. aan; deze was met een buurtverkeerkaartje met een niet voor buurtverkeer bestemden trein gereisd. v. B. kon nog bijbetalen, gerekend van af Nieuwe Schans, doch weigerde dit, omdat bij niet geweten had, dat bedoelde trein niet voor buurtverkeer bestemd was volgens zijn meening had de controleur te Hoogezand hem moeten waarschuwen en zou het onzin zijn vanaf Nieuwe Schans te betalen, terwijl hij te Hoogezand was ingestapt. Het O. M. deelde deze meening niet, was van oordeel, dat de passagiers daarop zelf moesten letten, en vroeg f 3 subs. 2 dagen hechtenis. Bond voor Slaatspensionneering De 11de algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering zal te Utrecht gehouden worden op Dinsdag 4 Juli e.k. Daarin heeft ook de verkiezing plaats van drie leden van het hoofdbestuur voor de aftredende, doch niet herkiesbare leden mej. Elise Jochim en de heeren G. Wieringa en ds. D. A. van Krevelen. Paardendief sla l. Te Prinsenhage heeft men zich door het forceeren van een slot eener deur toegang verschaft tot den paardenstal van den land bouwer Snepvangers en uit diens stal het- paard, een vosponny, ter waarde van f 175, weggehaald. Het spoor volgen tot aan school onder Ginneken. Waarschijnlijk is men grenzen overgevlucht. Na veertig jaren. Te Lauenburg, in Pommeren, is zekere Ernest Petersen overleden, die het laatste slachtoffer is van den oorlog van 1870. Petersen kreeg den 6 Augustus 1870, bij den aanval van Spiekeren een kogel van een chassepotgeweer in den rug. Men kon het projectiel niet terugvinden en meende dat de man verloren was. Maar eenige weken later was de soldaat hersteld. Een dertigtal jaren lang had hij van zijne oude wonde niets dan de herinnering. Rond 1900 echter begon hij hevige pijnen te lijden en werd zeer sukkelachtig. Een onderzoek met de X-stralen liet vaststellen dat de Fransche kogel aan de ruggegraat zat ingegroeid, lager dan de oude wonde. Toen eenige jaren ge leden de pijnen vermeerderden deed men eene operatie, maar men kon den kogel niet uithalen. Sedert dien heeft de ongelukkige man zeer veel geleden, tot hij eindelijk bezweken is. Valsche bankbiljetten. De Duitsche politie stelde ter beschikking van den commissaris van politie te Enschedé twee Italianen, die op verzoek van de Neder- landsche regeering in Duitschland werden aangehouden, als verdacht van uitgifte van valsche buitenlandsche bankbiljetten te Rot- verdam. Heden worden de twee naar Rotter- Solide b p. a. r. beteekentPro-Alcohol Vereeniging. Een nieuwe vereeniging dus, die men te Zwolle wil oprichten. Ze is voor een matig ge bruik van alcoholhoudende dranken, zoolang er geen andere «geestrijke" drank gevonden is, die evenzeer ’s menschen smaak bevredigt en die boven den alcohol voor heeft, dat hij bij matig gebruik niet schaadt. Verder heeft de vereeniging een tweeledig doelten eerste een einde te maken aan het hartstochtelijk ageeren van geheelonthouders, die zich aan overdrijving schuldig maken en anderen ergernis geven; ten tweede het streven der geheelonthouders tegen te gaan De belangstelling was ditmaal al bijzonder gering. Ook de jeugd ontbrak bijna omdat er slechts weinig kinderzaken waren te behandelen. De openbare terechtzitting begon dan ook al voor elf uur met eenige zaken, betreffende de leerplichtwet. 1. Jacob is een ondeugende jongen en heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk de school verzuimd, voor welke streken thans zijne moeder, de weduwe K. te Bolsward terecht staat. Beklaagde bekent, doch voert daarbij aan dat zij er niets tegen vermag, dat haar zoontje telkens in school gemist wordt, de politie heeft er zich ook al mee bemoeid, doch alles tevergeefs. Zij is het dan ook volkomen met den ambtenaar van het O.M. eens dat het wel goed zou zijn dat de jongen eens een tijdje naar een tuchtschool gaat. Als Jacob dus eens gesnapt wordt voor een of andere baldadigheid zaleendergelijke inrichting wel voor hem open staan. De eisch luidt f 0.50 boete of 2 dagen hechtenis. 2. A. B., wed. E. te Pingjum staat eveneens terecht omdat haar zoontje Johan een dag of vier van school is weggebleven. Dit is met haar toestemming gebeurd, daar zij van huis moest en de jongen daarom op een paar kleinere huisgenooten moest passen. Zij had er zooveel kwaads niet in gezien, temeer daar meester nog had gezeidIk geef geen toestemming, je moet het zelf maar weten. Dit heeft beklaagde toen waarschijnlijk verkeerd opgevat, tenminste ’t kon niet ver hinderen dat het O. M. f 1, of 1 dag hechtenis vorderde. 3. W. v. d. W. te Makkum is schipper van beroep en van ’s Maandagsmorgens tot Zaterdagsavonds van huis, weet er dus niets van of zijn zoontje Willem, al of niet geregeld de school bezoekt. Beklaagde is er echter om gedagvaard en wil ook best ge- looven, dat de jongen soms verzuimt, doch het is hem om genoemde redenen niet mogelijk op het geregeld schoolgaan van zijn jongen te passen. Hij zal dan ook, op aan raden van den heer Kantonrechter, zijne vrouw hierover onderhouden, die er in ieder geval, ofschoon ze het ook druk heeft, beter op kan letten dan hij. De eisch luidt f 4 boete of 3 dagen hechtenis, hetgeen beklaagde, met het oog op zijn groot gezin en kleine verdienste wel wat veel vindt. 4. De volgende zaak betreft denzelfden v. d. W. ook weer overtreding van de leer plichtwet, doch met een ander zoontje van hem. Gerrit is wat dat betreft ook al niet beter dan zijn broeder W’llem, heeft ten minste ook zonder geldige redenen de school verzuimd. De zaak verloopt verder ongeveer als de vorige, daar v. d. W. hiervan ook niets bekend is, doch het wel wil gelooven en het O.M. eischt thans f 2 boete of 2 dagen hechtenis. 5. G. F. te Winsum en S. de J. van Midlum zijn schippers, en zij lagen met hun schepen den 5 Maart des avonds ruim 10 uur in de Sneeker trekvaart onder Welsrgp, toen de marechaussees daar langs kwamen en bespeurden dat zij geen licht op hadden, zooals de wet dat voorschrijft. Voor beide schippers wordt f 2 of 1 dag - BOLSWARD, 11..—,-- - MAKKUM^ dat met een zijnër’-pvOTvn- uvt. >.c was gesprongen, achteruit liep. Man, paard en wagen werden spoedig op het droge gebracht, doch de vracht, hoofd zakelijk bestaande uit kruidenierswaren en manufacturen, was grootendeels bedorven. De vorige week werd hier door den wachtmeester Prijs in verhoor genomen de 15-jarige G. de J., tot voor eenige dagen werkzaam op het kantoor van A. Bloem bergen Zonen’s Bank alhier. Bedoeld jongmensch werd nl. verdacht op 1 April jl. een bankbiljet van f 60 ten nadeele van evengenoemde kassiersfirma te hebben ontvreemd. Bij het verhoor bekende hij het feit te hebben gepleegd. In een galanteriewinkel, waar hij een portemonnaie kocht, was het bankbiljet gewisseldverder had hij nog eenige snoeperijen gekocht, terwijl het resteerende geld, pl.m. f 54, door hem was begraven in een weiland aan de Klooster straat. Het verstopte geld werd inderdaad in het land, op aanwijzing van den verdachte, door den wachtmeester gevonden. Van het geval is proces-verbaal opgemaakt. Sn. Cl. Bolswardsthe Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1