Nieuws- en Advertentieblad Bolsward. en Wonseradeel. Spaarbank te Bolsward 1911. No. 32. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. Donderdag 20 April. De Ambachtsschool te Harlingen. Vereeniging Reserve ruim f 40000. UIT DE PERS. VOOR - Afzonderlijke Laat ons een droom vertellen. I 't soms niet in het hoofd kunnen krijgen. Wij lezen in Oostergo: EEN DROOM.... ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Dan het... ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wij ontvingen een vriendelijke invitatie om een openbare practische les aan boven genoemde school te komen bijwonen. Met genoegen werd daaraan gevolg gegeven, heel Opgericht 11 Februari 1867. Rente 3 pCt. Zittingen: eiken Maandag 7r/2 uur, eiken Donderdag 121 uur in de Consistorie kamer der Doopsgezinde Gemeente. wel een groot verschil zijn, want het was een principieele kwestie... En die maakte toen Dr. Kuyper uit. En heeft het principe doorgewerkt? Of ’t, zei de politieman niet zonder trots. Ziet u dat nieuwe gebouw daarginds? Dat is de Protestantsch-Christelijke kweekschool voor vroedvrouwen. Daar achter verrijst het Roomsche vredespaleis. Hier, aan uw rech terhand, ziet u den toren van den nieuwen Gereformeerden Schouwburg. In den beginne speelden er alleen studenten. Maar de kerk, de kerken vroeg ik. De wat...? De kerken... Dat begrijp ’k niet, zei de man. Kerken, nooit van gehoord... U moet rekenen, ’k ben pas ’n dertiger... Zeg, collega, weet jij ook... Deze meneer vraagt waar de kerken zijn... Och man, de ruïnes natuurlijk...! O, bedoelt u dat?... Dat zijn de zooge naamde ruïnes, oude bouwvallen, waar de Padvinders oorlogje in spelen... Wat? schrikte ik op. Ja, zei de ander, natuurlijk meneer...! Ieder die een afwijkende meening heeft, heeft toch recht op zijn eigen leeszaal en waarom ook niet op zijn eigen kerk? Daarom houden de menschen nou thuis kerk, tenminste, dat heet zoo... En de dominees? Wel, die keuren boeken en stichten nieuwe politieke partijen... Man, je raast!... Beleedigingzei de agent en pakte me in m’n nek. Ze brachten me naar een (Orthodox- Protestant) bureau van politie en smeten me met een kwak in het hok. Meteen... schrikte ik wakker!... ’k Zat voor mijn stapel kranten. De lees zalen waren weg. De trams der gezindheden reden niet meer. Ik lag niet in het cachot, 'k Was weer een halve eeuw terug. Ik had gedroomd. De leering van dezen droom Wij behoeven haar zeker niet te geven. Slechts dit eene nog: Het is geen paga- nistische droom geweest. Het gedroom is in het zeer Christelijk brein van een der mede werkers van de Jongelingsbode, welke in de rubriek //Brieven zonder Omslag” onder den schuilnaam Adam schrijft en in het nummer van 16 Maart j.l. in dit orgaan bovenstaande geestige en scherpe bespotting geeft van de doordrijving der geloofsophitsing op alle ge bied van ons nationale leven. Heeft men hierin een verblijdend teeken te zien, dat ook in //Christelijke” kringen de oogen beginnen open te gaan voor het kwaad, waartoe de //antithese” steeds meer zal voeren? Het kwaad, waarvan Christelijke en On christelijke geitenfokkers-vereenigingen reeds een dreigende en waarschuwende openbaring waren geweest. Hopen wij het en verheugeh wij ons dat bovenstaand voorloopig nog slechts een droom kon zijn van een ons onbekende toekomst... MOLENAARS EN BAKKERS. Een lezer van de Limb. Koerier maakt naar aanleiding van het feit, dat tarwe en roggebloem in het ontwerp-tariefwet belast worden met 40 cts. per 100 kilo, terwijl brood en beschuit vrij zijn gesteld van be lasting, een opmerking, die de L. K. niet van allen grond verstoken schijnt. Die lezer voorziet van het recht op meel, zonder meer, niet eene weder opleving van onze nationale maal-industrievreest zelfs daarneven groote schaê voor een ander vader- landsch bedrijf. Zijn betoog gaat n.l. als volgt: In België is het meel nu reeds billijker dan hier, en als er nu nog 40 ct. bijkomen, dan neejnt het verschil nog met dit bedrag toe. Als men nu weet, dat alle dagen een massa Belgische bakkers langs de grens komen venten, ja zelfs tot 2 uren van de grens af, en hieronder de Nederlandsche grensbakkers reeds veel te verduren hebben, wat zal het dan worden bij verhooging met 40 cts. per 100 K G. meel Zouden de groote Belgische molens zich bij die 40 cent neerleggen, of zouden dezen ding zoo is, de leerlingen veel voor hebben boven de gewone opleiding bij patroons, waar de jongens zoo occasineel eenige wenken krijgen, doch grootendeels door af te zien hoe hun oudere maten het verrichten, zich de kunst eigen moeten maken. Over de tentoonstelling van het teeken- werk dat op ’t gebied der drie vakken aan deze school wordt vervaardigd, hebben wij een vorig jaar reeds gesproken, en wij kunnen daar dus nu vlug over heen stappen. Even willen wij toch vermelden, hoe wij met bewondering hebben aanschouwd de resul taten van den voortgezetten teekencursus. Wat prachtige ontwerpen van verschillende gebouwen, wat fijne uitvoering van de teeke- ningen, in grondplan, opstand en details uitgewerkt! Wat verscheidenheid van gevel- versiering werd ons daar voor oogen gesteld! En ook het teekenwerk der smeden, machine- deelen en constructiewerken van ijzer, aan den wand was even nauwkeurig, als de werk stukken, op een tafel geëtaleerd, en die ons toonden hoe vlak en juist de vijl gehanteerd is. Daar waren, om iets te noemen, kook kachels, waaraan geen enkel stukje gegoten ornamentwerk zat, doch waar alle versierin gen door de leerlingen zelf vervaardigd waren en toch die kachels, met hun gepolijste randen en uitgeslagen of gesmeedwerk, kunnen iedere keuken tot sierraad strekken. En onze schilders Niet alleen het schil derwerk der tentoongestelde voorwerpen bleek ons fijn uitgevoerd, maar ook de teekeningen en de ontwerpen voor plafondschildering, de teekening en versiering van tal van reclameborden, het leek geen leerlingenwerk. Een liefhebber van waterverfschilderingen had een drietal kleine landschapjes geëtaleerd, ze waren klein maar rein. Volgens bekomen inlichtingen waren de leeraren dan ook over ’t geheel zeer tevreden over de vlijt en de toewijding der leerlingen en was het ook voor hen een voldoening, dat vele der vroegere leerlingen goed ge plaatst zijn en de patroons over hun werk hun tevredenheid betuigden. Enkelen be- kleeden reeds lucratieve betrekkingen. Geen wonder dan ook dat de ambachtsschool zich mag verheugen in een blijvende belangstel ling, zoowel van den kant der aankomende werklieden en hunne ouders alsook van de zijde der meergegoede burgerij. Dat niet uit de stad zelf, maar ook uit de omstreken de jongelui op deze school toe komen zetten bleek ons niet slechts uit de opgaven, maar ook uit het groot aantal rijwielen dat in het gebouw was geborgen en waar de aangebonden eettrommeltjes ons getuigden, dat de jongens van elders waren gekomen. De opleiding aan de ambachts- of vak scholen lijkt ons toe te zijn die der toekomst. Hoewel deze opleiding, als zijnde meer theore tisch dan voorheen bij de patroons nog wel eens bestrijding vindt, zal toch de ervaring leeren, dat een goed vakman slechts wordt gevormd door goed onderwijs ook in zijn dagelijksche werkzaamheden. De handelschool te Harlingen in 1901 gesticht, heeft reeds een gevestigde reputatie. Roomsch, meneer? Welnee, man, zeg ’k, naar Binnen Stad. Is u Roomsch zei hij nog eens met nadruk. Ik ben van nature niet onbeleefd, maar nu liep me toch de gal over en ik zei: Man, raakt 't jou, wat ’k geloof? ’k Ben Protestant en nog wel orthodox-Protestant. O, meneer, dan moet u die tram hebben rood-zwart, daar links!... Nee, de vijfde, die andere is zwart-blauw, dat is de etisch- irenische... Ting-ting, weg ging de wit-gele tram. ’k Heb zeker erg gek gekeken, want er kwam een controleur en die vroeg me of ik wat scheelde. Ja, zei ik, ik scheel wat aan mijn verstand, of de wereld is behekst...! Nou meneer, ’t laatste zeker niet! zei de man welwillend. Maar als ik u soms inlichten kan Is u vreemd hier Vreemd, vreemd?... Dat is tot daaraan toe... als ’k maar ’s weten mocht, wat al die trammen beteekenen? Met een meelijdend lachje keek de man me aan. Dat is jaren terug ingesteld, meneer, zei hij. Er was toen een algemeene tegenzin tegen het woord //openbaar”. Dat was ge komen door de Openbare school. Die deugde eerst niet. Daar hadden ze gelijk in en er kwamen christelijke bij. Toen begon de strijd tegen de openbare leeszalen. Er kwamen christelijke. Vervolgens tegen de openbare middelen van vervoer. Er zijn toen Chris telijke sporen en trams gekomen. Maar dat was sommigen, net als met de scholen... En de Jongelings-Vereenigingen, zei ik. Juist... te algemeen. We hebben het toen eerst geprobeerd met afdeelingen in de tram. Schotjes en hokjes voor Roomschen, Luther- schen, Protestanten (van de Hervormde en van de Gereformeerde Kerk) maar dat ging niet. Er waren ten slotte zóóveel schotjes, dat er geen plaats voor de menschen over bleef. En over de schotjes heen bakkeleiden ze. Toen heeft de vorige directeur van de tram de afzonderlijke lijnen ingevoerd. Het trammen is dientengevolge veel duurder ge worden. Maar je wordt in bijzondere wagens, van alle vreemde smetten vrij, vervoerd. Bij politie-verordening is voorgeschreven, dat ieder z’n doopbriefje in z’n zak moet hebben... Maar... bijv, een Heilsoldaat, die niet doopt of gedoopt is...? O, die vervoeren we niet. Stel u voor, dat een Heilsoldaat zat in een orthodoxe tram, het zou ’n even noodlottig geval zijn, als dat geval van vijftig jaar terug, toen zoo’n Heilsoldaat preekte in een Hervormde kerk. Want Calvijn moet gezegd hebben, dat géén Heilsoldaat het koninkrijk Gods zal beërven Dat heeft Calvijn nooit gezegd! zei ik. was het een ander, maar gezegd is Daar is een tram van uw... wat is u ook weer? Orthodox-Protestant Juist, rood-zwart. Stap u maar in...! Ik ging, ik reed. Ik reed precies als altijd. Die controleur was een praatjesmaker. Hij hield me zeker voor ’t lapje... Ik was gauw in de stad, midden op de Markt. Maar zonderling, ook hier vreemdigheden. Agent, zei ik, wat zijn dat allemaal voor kantoren Pardon meneer, dat zijn de leeszalen... De leeszalen? Om u te dienendaar hebt u ze allemaal naast elkaar: Openbare, Christelijke, Room sche (dat is een ander soort Christelijke), Theosofische, Gereformeerde, Hersteld-Evan- gelisch-Luthersche, dat kleintje is van de Zevende- Dags-Baptisten Maar waarom...? Maar waarom? Wel, als een Gereformeerde nu toch eens verzeild raakte in een openbare leeszaal, dan... Vond hij er de Standaard niet?... Jawel, maar de Nederlander ligt er ook, ziet u, en dat zou veel te gevaarlijk... Ja, ja, ik begrijp ’t... Maar... e... als nu elke richting zijn leeszaal heeft, zijn open... nee, ik wil zeggen, zijn voor ieder toegankelijke leeszaal, wat is er dan eigenlijk voor verschil tusschen de eene, gewone open bare en al die verschillende leeszaaltjes samen? Welk verschil? Een groot verschil... Het verschil is, het. verschil is... ja, laat 's kijken... vijftig jaar geleden moet zekere Dr. Kuyper er over geschreven hebben, pre- 1 cies weet ik het ook niet, maar er moet toch Vanuit mijn buurt naar de stad is ’t een kwartiertje loopen en ik ken den weg op mijn duimpje. Maar, het was wonderlijk, het leek me toen of ik hem dien avond nooit vinden zou. ’t Waren wel dezelfde huizen, maar de straten leken me veel breeder en ineens zag ik het, er lagen vele rijen tram rails in het midden, en het tramverkeer was ook veel drukker dan gewoonlijk; alleen waren ze, dacht me, slecht bezet, ’k Zal anders niet licht trammen als ik loopen kan, maar er was iets verwonderlijks in de histore, waarover ik een conducteur inlichtingen wou vragen. Want ik had al verscheidene trams gezien, maar allemaal van bijzondere kleuren: rood, groen, geel, blauw, wit-geel... daar begreep ik niets van. En de conducteurs hadden een uniform in dezelfde kleuren. Daar stopte er bij een halte een. ’k Wou instappen, maar de conducteur (’t was een wit-gele) hield me tegen en vroeg: Wordt in ’t eerste leerjaar het hanteeren van ’t gereedschap bij meer eenvoudige en gemakkelijke werkstukken aangeleerd, allengs komen de verschillende moeielijker te maken voorwerpen in behandeling en steeds gaat het ontwerpen en vooraf teekenen der werk stukken met het werken hand aan hand. Een werkman moet van ’t geen hij zal ver vaardigen zich vooraf een juist denkbeeld kunnen maken, zijn doel goed voor oogen hebben, en daardoor voorkomt hij vaak ver gissingen of verkeerd werk. Op de ambachtsschool wordt naar een vast systeem gewerkt, en op juiste afmetingen en nauwkeurige afwerking komt het hier vooral aan. In onzen tijd van haast en spoed geldt het vaak: /Zals ’t maar vast zit en 't niet te veel in ’t oog loopt, is het voldoende”, maar een goed vakman mag zoo niet denken. Bij ons bezoek in de verschillende werk lokalen waren de jongelui ijverig bezig, 't Eerst kwamen wij bij de timmerlieden, in de benedenzaal links van den ingang van ’t grootsche schoolgebouw. Ieder was in de weer, een hun opgedragen werkstuk uit te voeren, en ’t was een passen, meten, scha ven en kloppen van belang. In de beneden zaal rechts zagen wij vele afgewerkte voor werpen, of deelen er van, ramen, deuren, kozijnen, trappen en velerlei houtversierselen. ’t Kwam ons voor, dat alles getuigde van nauwgezet werken. Was ’t getal timmer lieden niet zoo groot als wij dit verwacht hadden, voor de smederij, in een appart gebouw achter ’t hoofdgebouw gevestigd, scheen meer animo te bestaan. Hier waren in de beide afdeelingen van 't gebouw bijna een 40 tal jonge mannen druk in de weer en ’t was een drukte en leven, dat onze gehoorvliezen op een harde proef werden ge steld. Zes smidsvuren brandden helder op, en op een heele rij aanbeelden werd gehamerd en geklopt, dat de vonken in’t rónd spatten, terwijl anderen aan de werkbank of aan tal van machines bezig waren. Polijsten, vijlen, slijpen, draaien, schaven, boren, van alles werd er gedaan. De machinerieën werden gedreven door een gasmotor, vertikaal systeem van flinke afmeting. Zelfs de slijpsteenen en blaasbalgen konden aan gekoppeld worden, terwijl des winters ook de turbine voor ’t electrisch licht in deze smederijen, door den motor wordt gedreven. De derde afdeeling, de schilders, zijn in hooger 'sfeeren geplaatst, n.l. in de bovenste verdieping van 't hoofdgebouw. Daar waren eenige jongelieden aan ’t schilderen van houten voorwerpen, door de timmerlieden vervaardigd, of ook ijzeren versieringen een passend aanzien te geven, anderen oefenden zich in ’t nabootsen van hout- en marmer soorten, en ook waren er, die zich onledig hielden met het zetten van fraaie letter soorten, het maken van reclameborden, of randwerk. Al dit werk, timmeren, smeden en schil deren gaat onder toezicht en voorlichting van leermeesters, in ’t vak doorkneed, en geen tijd en moeite wordt ontzien om de leerlingen het werk grondig te leeren. Wij meenen dan ook, dat waar de oplei- Bolswardsche Courant I BLOO

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1