lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 35. Zondag 30 April. Stadsnieuws. UIT DE PERS. Politiek Overzicht. VOOR PRINS JORIS. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend 4o. Eene eene speciale eenige groote al het voorgaande gaarne van den lezer over, of hij zaken er een vindt, die het socialisme, bij honder- maar op aan of de ernstige wil daartoe aan wezig is. Ook hier geldt het woord: Willen is kunnen. aan den onhoudbaren en arm voor de overgroote bij de organisatie werd bezocht door., tweede vergadering uitnoodiging werd gericht snijdsterspersoneelen, werd bezocht door... 4 leden. 5o. Eene vergadering door de Com missie van het maatschappelijk werk belegd, in zake de kiesrechtactie, werd bezocht door een handjevol leden en had geenerlei resul taat. 6o. Een van den penningmeester namens voornoemde commissie uitgegane oproep voor werkers voor de Meibeweging, had tot resul taat dat 5 leden zich aanmeldden. 7o. Een poging van voornoemde commissie om een reiskas te vormen voor de a.s. kiesrecht- betooging, die ditmaal een bijzonder karak ter zal dragen, liep uit op de aanmelding van 0 deelnemers. Is het wonder dat ook de Hr. Troelstra scherpe critiek heeft doen hooren over de laksche houding der diamant bewerkers in de huishoudelijke zitting van het pas gehouden congres der S.D.A.P. P Wat zich hier bij den Diamantwerkers- bond voordoet, behoeft ons niet te bevreem den, het is een zeer natuurlijk verschijnsel. Voor het overgroote deel van de bevolking, die aangesloten of niet aangesloten bij de partij, op de sociaal-democratische candidaten pleegt te stemmen, is de sociaal-democratie de redder uit eigen nood, meer niet en zoo- dra die nood geweken is, keurt het de leer zijne aandacht niet meer waardig, net zoo min als de geredde drenkeling zich, zoodra hij weer beter is, in pelgrimstochten begeeft naar de plank, die zijn behoud werd. Men versta ons wel. Wij beweren niet, dat er geen mannen zijn, die in de sociaal-democra tie gelooven met al de kracht van hun ver stand en gemoed, als in het maatschappe lijk evangelie. Zeker zijn die er; het zijn de voormannen en de intellectuele, de geeste lijke nazaten van die breede rij van man nen van Plato af tot Marx toe, wier stelsel Prof. Quack ons in zijn bekende werk heeft geschetstmaar de meesten van hen zijn allerminst uit de misdeelde klasse voortge komen. Maar sindsdien het socialisme, nadat Marx dit in de sociaal-democratie van theoretische bespiegeling tot wetenschappelijk stelsel gemaakt had, eene breede schare van volgelingen tot zich lokte, kwamen die, niet omdat ze eenige kennis hadden van Marx’ leer, maar omdat ze daarin het ge neesmiddel zagen voor hunne maatschappe lijke kwalen. Vandaar de groote ingang, die het socialisme ten onzent vond in de jaren van de malaise van 80-95 vandaar de zeer kleine vooruitgang, die de tegenwoordige sociaal democratie, niettegenstaande hare pro» We zullen het aan anderen overlaten te juichen over hetgeen de Diamantwerkersbond thans doet zien; schadenfreude is de kenmer kende eigenschap van zeer kleine zielen en hier te minder op hare plaats, waar het gebeurde voor hen, die uit een waarlijk hoog motief het socialisme bestrijden willen, zoo ernstige les bevat. Want, wij moeten niet vergeten, dat er tweederlei socialistenbestrij- ding is. De eene komt voort uit onverzoen- lijken haat tegen hen die de wantoestanden, waartoe het kapitalisme maar al te vaak leidt op de meest onbarmhartige wijze aan de kaak stellen en die de bedrijvers van oeconomische misdaden storen in hun rustige rust. Een haat, die te grooter wordt naarmate de aan gevallenen hun rijk iederen dag meer bedreigd zien, en den dag zien naderen, dat trots allen invloed van de geestelijke adviseurs, aan de misleide massa de schellen van de oogen zullen vallen. Maar daarnaast staat eene bestrijding van het socialisme, die aan heel wat booger motief het aanzijn dankt, n.l. aan het besef, dat welke goede bedoelingen het socialisme ook moge hebben, en welke hoog staande mannen die leer ook in den loop der eeuwen mogen zijn toegedaan geweest, het optreden daarvan in onzen tijd zoo uit sluitend op bet materieele is gericht, dat de geestelijke schatten der natie in den meest uitgebreiden zin van het woord gevaar loopen. Eu wie dat besef heeft, komt tot die socia- listenbestrijding, die hierin bestaat, dat hij krachtig wil medewerken tot het verschaffen van een menschwaardig bestaan aan allen, dat door een behoorlijk complex van sociale hervormingen te verkrijgen is. Indien onze tegenwoordige burgermaatschappij inderdaad zou moeten erkennen, dat ze onmachtig is een menschwaardig bestaan bereikbaar te stellen voor allen die werken willen en werken kunnen, zou ze haar eigen doodvonnis hebben uitgesproken. Maar we zouden wel eens zien, wie zulks zou durven beweren, het komt er paganda in kracht huizen hoog staat boven die van den ouden socialistenbond, aanwijst. Dit alles bewijst nog eens zonneklaar, dat het sociaal-democratische zaad het beste kiemt in den ontevredenheidsgrond, en ook wat thans weer in den Diamantwerkersbond ge beurt, is de proef op de som. Welnu, zal men zeggen, de Diamantwer kersbond is eene eenige positiede verlei ding is daar al bijzonder groot om bourgeois satisfait te worden wat een loonen worden daar op dit oogenblik niet verdiend. Zeker menig diamantbewerker verdient op dit oogen blik in de week meer, dan duizenden en nog eens duizenden van zijne medearbeiders in eene heele maand. Maar wezenlijk het hoeft zoo hard niet te gaan om iemand sociaal-democraat af te maken. Waarom zijn in 1909 Schoterland en Hoogezand voor de sociaal-democraten verloren gegaan Een voudig door den hoogen prijs der landbouw producten. Menig vrijzinnige kleine boer, die in den slechten tijd in arren moede met de rooden had medegestemd, was nu in beter doen gekomen en tot de oude liefde terug gekeerd. Duidt het hem eens ten kwade, dat hij met broodeloosheid voor oogen be zweek voor het zoet gekweel van den vogelaar, die floothet Fransche spreekwoord zegt zoo terecht, dat de hongerige geen ooren heeft voor wijzen raad. In Hoogezand is dat al heel duidelijk ge bleken. Daar wipte de sociaal-democraat Terlaan het zittend lid Veegens in 1901 reeds bij eerste stemming; de eerste toch kreeg 370 stemmen meer dan de tweede en kwam daardoor met den anti-revolutionair in herstemming, wat gelijk stond met geko zen te zijn. In 1905 haalde dezelfde Hr. ter Laan nog bij eerste stemming bijna 800 stemmen meer dan zijn vrijzinnig-democra- tische tegenstander Schilthuis. Maar na 1905 kwam die toenemende stijging in de land bouwproducten, en in 1909 werd het district door een lid van een der bourgeoispartijen veroverd. Het is een oud maar zeer zinrijk verhaal van dien Franschen communist, die altijd van de daken gepredikt had, dat al het geld gelijkelijk moest worden verdeeld, en die, nadat hem eene onverwachte erfenis van honderdduizend francs te beurt was ge- gevallen, deze zijne lijfspreuk aldus wijzigde, dat alle vermogens boven genoemde som de door hem gewenschte operatie moeten onder gaan. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Van 1761 tot 1790 bekleedde hij achter eenvolgens de betrekking van 2den en Isten dirigent aan het orkest van Vorst Esterhazy. Na de ontbinding van deze kapel ontving Haydn een jaarlijksch pensioen van f 1400. Nu begint eigenlijk de tijd van roem en eere. Bijzonder in Londen werd hem groote eer bewezen. De Oxfordsche Universiteit verleende hem op feestelijke wijze in 1791 den doctorstitel. Groot was de scheppingskracht van dezen kunstenaar. Hij schreef 125 Symphonieën, 20 pianoconcerten, 9 viool-, 6 cello- en 16 andere concerten, 77 strijkkwartetten, 35 pianotrio’s, 24 opera’s, benevens nog talrijke andere werken. Maar den grootsten roem behaalde hij met zijne Oratoria’s, waaronder in het bizonder moeten worden gemeld „de Schepping” en „de Jaargetijden”. Deze prachtwerken staan als rotsen in den grooten oceaan van komende en gaande com posities. Nu nog, na eene eeuw, worden ze gezongen, in alle talen, twee menschen- geslachten gingen voorbij, de duizenden en duizenden, die met eerbied hebben zitten luisteren naar deze onvergankelijke producten van ’s menschen scheppingsvermogen zijn niet te tellen. Staat „de Schepping” nog eenigszins in het kader der toenmalige groote zangwerken wat den tekst aangaat, „de Jaargetijden” bracht deze kunstuitingen in eene nieuwe richting, die hare stof niet, zooals bij Handel, in de heldenwereld of de gewijde geschiedenis, maar in de ons omgevende natuur, in hare ge noegens, in hare gaven vindt. Met de première van dit werk in April 1801 ging het orato rium zich in andere banen bewegen, ook wel eenigszins wat den muziekvorm aangaat. De Gemengde Zangvereeniging „Bolsward” had „de Jaargetijden” in studie genomen. Het was een onderneming, met zoo groot een opus te beginnen. Goede wil alleen is niet voldoende, kennen en kunnen zijn ook factoren, die men niet te gering schatten moet. Met alle inspanning en toewijding is het oratorium ingestudeerd; en van den leider en van de leden is veel gevergd. Voor solisten, in staat eene waardige ver tolking te geven van de drie karakters, Hanne, Lucas en Simon, kon, ook al door flinken steun der burgerij, worden gezorgd. Was het te verwonderen dat eene groote schare belangstellenden zich had verzameld in de Concertzaal, om de uitvoering van dit Haydnsche meesterstuk bij te wonen? De zaal was prachtig bezet, en een ver blijdend verschijnsel was het, dat vele leden van zustervereenigingen met belangstelling en bewondering luisterden naar deze hooge kunstprestatie. En wat zal nu de Bolswardsche Courant aan hare lezers mededeelen, aangaande deze uitvoering Allereerst dit Aan de Gemengde Zangvereeniging „Bols ward” en haar eminenten leider onze geluk- wensch met den afloop van dit concert. Het koor had, zooals gezegd, eene zeer moeilijke taak, er wordt zooveel gevergd van de stemmen. Een opmerkelijk verschijn sel was het, dat de ernstige koren schijnbaar meer de sympathie der executanten hadden dan die met verbalenden inhoud. Bizonder mooi, ook van samenklank, was het koor „Schenk uw zegen”. Het slotkoor van het eerste deel„eeuwige, machtige, liefdrijke God werd geheel in stijl uitgevoerd. Koor, solisten, en orkest werkten hier op een eenige wijs mee tot het verkrijgen van een pakkend geheel. Het zonnekoor en „het onweer” getuigden van studie, maar ook van begrijpen en ge voelen. Het waren eenige der mooiste oogen- blikken van den avond. Jammer dat de koristen door een te vroeg plaats nemen, den indruk eenigszins te kort deden. Die 15 maten behooren nog tot het geheel. De „jacht” werd goed vertolkt, het druivenbloed speelde in het wijnkoor den uitvoerenden parten Bacchus stond met dezen zang op gespannen voet. De slotscène „dan breekt de groote morgen aan”, waarin koor, solisten en orkest (no. 25) elkander afwisselen, werd met gloed uitge voerd, en dat zegt wat, als men bedenkt dat het eene betrekkelijk kleine schare was, die daar plaats had genomen op het podium. In de niet genoemde koren voldeed de De Jaargetijden. Franz Josef .Haydn, geboren 31 Maart 1732 in Rohrau aan de Leitha, toonde reeds vroeg muzikaal talent. Als jongen van acht jaar was hij reeds aan het koor der Stefanus- kerk te Weenen. Toen door de stemwis seling zijn zingen onderbroken werd, brak voor hem een kommervolle tijd aan. Als het niet te veel plaats innam, zou het interessant zijn eens een korte levensbe schrijving te dezer plaatse te geven van dezen later zoo beroemden kunstenaar. Op 23- jarigen leeftijd schreef hij zijn eerste strijk kwartet, waarvoor hem in 1759 de kapel- meestersplaats in de eigen kapel van Graaf Morzin op Lukavec bij Pilsen, werd aange boden op een honorarium van 200 gulden per jaarj Maar van dit laatste soort socialistenbe- strijding moet het conservatisme niets hebben; die vindt het veel te duur, en daarom werpt het zich, clericaal of anti-clericaal, in de armen van de coalitie. Die coalitie, die er prat op gaat, dat ze het socialisme veel krachtiger bestrijdt dan dat de vrijzinnigen zulks zouden doen en die daarenboven van die nare sociale hervormingen, die de beurzen der rijken bedreigen, af blij ft en die, moge ze er ooit aan toekomen, de gelden zal vinden uit eene tariefwet, die de zwaarste lasten legt op de schouders, die de minste draagkracht hebben. Is het wonder dat deze coalitie voor den conservatief een hemel opent, die hem, zelfs al is hij anti-clericaal en vrijhandelaar, voor haar behoud gaarne over zijne bezwaren tegen heteronomisme en protectionisme doet heenstappen Is deze karakteriseering van de coalitie overdreven, lezer, is hier politieke animo siteit aan het woord? Indien Ge zulks mocht denken, herinner U dan, hoe het eenige ont werp van deze Regeering, dat op financieel gebied wèl met de draagkracht rekende, n.l. het successiebelasting-ontwerp, waardoor van de 20 millioen, die het kabinet noodig heeft, één heel millioen zal verkregen worden, woe dende oppositie van de conservatieven in de coalitie uitlokte; hoe ze onomwonden ver klaarde, dat men niet het recht had hun dit offer op‘te leggen; dat dit in strijd was met hetgeen van de coalitie mocht worden verwacht, dat dit ééne millioen best ook nog door verhooging van het Tarief te verkrij gen was. De Coalitie heet de beste bestrijdster van het socialisme; ja, zoolang als het duurt. Maar wij meenen dat ze tot betere bestrij ding zou komen als ze waarlijk oog had voor de nooden en behoeften des volks. Hoe lang wacht nu de arbeider al op de voor ziening van zijn ouden dag; van 1895 is de motie-Heldt, door de Kamer met 63 tegen 5 stemmen aangenomen, „dat verzekering van het lot van oude werklieden door een pensioenstelsel wenschelijk is”, en wij schrij ven nu 1911. Het Kabinet van 1897 1901 is door de coalitie, gesteund door het conservatisme, omvergeworpen, vóór het aan deze zaak kon toekomen, en het kabinet de Meester 1905 1907 viel eenzelfde lot ten deel. Het eerste coalitie-kabinet Kuyper nam de belofte van de Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering, die no. 1 van haar program was, zóó weinig ernstig, dat het desbetref fende ontwerp de Kamer eerst bereikte toen ze op uiteengaan stond, en thans hebben wij het ministerie-Heemskerk meer dan drie jaren aan het roer, beschikkende over eene meerderheid in Tweede en Eerste Kamer, zooals in geen jaren eenig Kabinet had, en op de meest urgente sociale hervorming, die een eind moet maken toestand, dat oud meerderheid der arbeiders precies hetzelfde beteekent, is niet meer te hopen. We laten na aan het oordeel dezen stand van aanhangers van den tegelijk, kweekt of een, die het socialis me bestrijdt. De Hr. Henri Polak, nog meer bekend als stichter van eene van de krachtigste en best georganiseerde vakvereenigingen van Nederland, dan als sociaal-democraat, is in de laatste hoedanigheid al bijster slecht over de leden van den Diamantwerkersbond, waar van hij voorzitter is, te spreken. Die leden toch, die, toen het hun slecht ging, warm voelende en welbewuste sociaaldemocraten waren, en bereid waren den heilstaat te brengen aan alle volken, zijn geheel bekoeld, nu ze opperbeste tijden belevenhebben maling aan Marx en zijn evangelie, en steken zoo goed als geen vinger meer uit voor de propaganda. Het is zóó erg, dat de Hr. Polak openlijk verklaart, dat hij zich schaamt voor zitter van den Nederlandschen Diamant werkersbond te zijn. Daar is reden voor. Het zondenregister is zwaar beladen. Hoort maar. Ie. Om te werken voor het volkspetitionne- ment voor algemeen kiesrecht, hebben zich van de 9000 bondsleden 4 aangemeld. 2o. Van die ruim 9000 bondsleden had voor dat zelfde petitionnement ontvangen moeten wor den, wegens de storting van een uur loon f 6000 en er kwam nauwelijks f 2000 bin nen. 3e. Eene vergadering op verzoek van de Sociaal-democratische Vrouwenclub uit geschreven, waar gesproken zou worden door Mevr. Pothuis (de vrouw van het wel bekende sociaal-democratische lid van Am sterdams gemeenteraad) welke mevrouw den Bond zulke goede diensten heeft bewezen van de roosjessnijdsters, 0 leden. waarbij aan T Bolswardsche Courant ol

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1