Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 39. 50ste Jaargang. Zondag 14 Mei. BINNENLAND. De dienstboden-kwestie opgelost? Ingezonden. I VOOR afzonderlijke j- Het vorige toch onzen in onze huishouding redden zonder inwonende dienstbode J. Cl. het (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) L van een jong huishouden, het dienstboden vraagstuk eischt de dagelijksche voor zich op. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. één periode des levens kan men het buiten inwonende hulp van vreemden niet klaarspelendat ’t Is gemakkelijk in de diepe sluis het vaartuig weer boven water te eene deze zoo echt christe- naastenliefde, een fermen voor de kosten eener llepk. Nieuwsbl. v. Prieel. In het najaar van 1910 bleven van den heer D. Swier- proefvlucht weg. Daar van de bladen vruchteloos de dieren terug te krijgen, viel ons in dezen geholpen wel Dit eventueele bezwaar redeneert hij op de volgende wijze wèg. Voor de gezinnen in de groote steden zijn hier de bezwaren al aanstonds veel geringer dan buiten. Daar de gemakken van gas- en waterleiding, hier het eindeloos lampengepoets en emmergesleep daar de levensbenoodigd- heden aan huis bezorgd en per maandboekje verrekend hier het boodschappenloopen en centen klaarleggen gansch den lieven dag daar de stofzuigmachine, hier de matten klopper daar „niets noodig” en „aan de deur wordt niet gegeven”, hier ter wille van de dorpssolidairiteit om het half uur een koopvrouwtje te woord gestaan of een gebrekkig man geholpen. Gezwegen nu nog van de omslachtige en primitieve inrichting van tijd. Gelijk bij het opbouwen van Barnum’s tent heeft ieder der huisgenooten zijn speciale taakvader net zoo goed als de zoons ieder kent zijn plicht en in een ommezientje zijn de slaapkamers klaar, de schoenen ge poetst, versch water gehaald, thee gezet en het ontbijt opgeruimd. Als vader naar ’t kantoor en de jongens naar school zijn, doet moeder rustig en zonder overhaasting haar bezigheden. Hoe kalm en ongestoord gaat alles in zijn werk, nu er geen meid is die een studie gewordenvoeding een vraagstuk, en het zijn niet meer „huissloofjes" alleen, die zich met een kwestie als normaal-kleeding bezig houden. In de eeuw van het kind zijn de oogen der geleerde, beschaafde en ontwikkelde wereld vol aandacht gericht op het werk vol wijding onzen moeders toegewezen in de opvoeding van haar kroost. Zoo is het „huishouden" tot een eervollen en waardigen arbeid verheven. En zou de beschaafde vrouw geen tijd overhouden voor geestesontwikkeling, waar juist in de meid- looze woning het huishoudelijk vraagstuk zoo is vereenvoudigd? Zou juist haar ziel niet harmonischer groeien, nu ze van haar on waardig, zenuwprikkelend en humeurig- stemmend dienstbodengetob is verlost. Alleen in T UB E RC ULOS E- B LO EM. L. S. Het Bestuur van de Vereeniging „Het Groene Kruis” alhier, heeft de eer, te be richten, dat de verkoop van de „Tuberculose- bloem” dit jaar heeft opgebracht netto de jaar leidingen in de huizen en gebouwen te Witmar- sum is men reeds bijna gereed. Daarna volgt Pingjum en dan Arum. Door de drie plaatsen is per jaar voor ruim f 9000 lichtverbruik toe gezegd. De machines, die aangeschaft zullen wor den, zijn geraamd op 65 a 75.000 gulden. Is alles in orde, dan zullen de vijf grootste dorpen onzer gemeente electrisch licht ver kregen hebben, daar Kimswerd het reeds heeft en Makkum in deze of de volgende maand volgt. Makkum, 9 Mei. Heden kwam hier van uit zee binnen een praam, geladen met schel pen. In de sluis gekomen, zonk de praam onmiddellijk. Oorzaak overgang uit het zwaardere zoute water in zoet water, verre van gezonken brengen. Joure. een paar postduiven stra alhier na een reeds door middel beproefd was niet anders te denken, dan dat ze omge komen waren. Tot aangename verrassing van den heer Swierstra, kwam echter voor enkele dagen een der duifjes weer aanvliegen. Bij de publieke verpachting van grasgewas van den Mac Adam weg Sneek Bolsward, op 5 Mei j.l. werden de perceelen 1 en 2 ingehouden perceel 3 gegund aan R. Huitema te Bolsward voor f 49 perceel 4 aan F. de Jong te Nijland voor f49.25; perceel 5 aan 8j. Winia te Nijland voor f 44 perceel 6 aan P. Hollander te Bolsward voor f55.50. Heden had de opening der briefjes plaats van de verhuring der perceelen 1 en 2, die resp. werden toegewezen aan S. Hanenburg te Sneek voor f32.25, en G. Hoekstra te IJsbrechtum voor f40. In de laatste week van April en de eerste week van Mei hebben in Friesland de verhuringen plaats gehad van de losse lan derijen, de zoogenaamde buitenlanden, die bij hoog water onderloopen en bijna uitsluitend als hooiland worden gebruikt. De pachtsom men zijn dit jaar aanmerkelijk lager dan het vorige jaar. Sommige stukken konden niet meer dan twee derden van de vorige pacht som halen. De oorzaak ligt niet in den slechten stand van het gras, maar in de groote hoeveelheden hooi, die de boeren en koemelkers hebben overgehouden, zoodat er weinig animo om te huren was. De stand van het gras is keer goed, en de aanstaande hooioogst laat zich gunstig aanzien. Door de koude Oostenwinden, die April overheerschend waren, is het gras slechts langzaam gegroeid, maar de qualiteit heeft daardoor in degelijkheid gewonnen. Boeren, die dit voorjaar opnieuw hebben moeten inburen, hebben verhooging van pacht moeten geven. Voor de kleinere boeren en koemelkers, die laag konden inhuren, schijnt 1911 een goed jaar te zullen worden. N. R. Cl. De onderzeeboot. De onderzeeboot no. I heeft gisteren een langen tocht onder zee gemaakt. Vóór den havenmond van IJmuiden werd ondergedoken en de reis verder in de Noordzee onafgebroken onder water voortgezet naar Nieuwediep, waar zij voor de haven weder boven kwam. Bond van Christen-socialisten. De Bond van Christen-socialisten zal Maandag 5 Juni in het Nutsgebouw te Rotterdam zijn jaarvergadering houden. De gemeentetram te Amsterdam wordt, evenals de gasfabrieken, de telefoon, de waterleiding, een der kurken, waarop de financiën der gemeentehuishouding drijvende worden gehouden. De Tel. vernam, dat de exploitatie over 1910 nog heel wat beter is geweest dan over 1909. Kon men over dat jaar niet alleen een ruim bedrag bestemmen voor afschrijving, doch bovendien nog voor een goed deel het te kort over het jaar 1908 dekken, voor 1910 kan men even flink afschrijven, de rest van het tekort dekken en dan nog een aardig sommetje overhouden. is in die tijden, welke in het teeken van den ooievaar staan. Maar behalve dat deze perioden, waarin bovendien toch immers de huishouding ontwricht, in abnormale omstan digheden verkeert, tijdelijk en voorbijgaand zijn en als uitzonderingstoestanden zijn te beschouwen, kan men zelfs dan nog vaak zich van zoodanige hulp verzekeren, dat men „onder elkaar” blijft. Welke jonge moeder heeft niet heden ten dage een zuster, vriendin of goede kennis, die een huishoud school heeft doorloopen, een verpleegsters- cursus gevolgd, en die zich de daar verworven kennis en vaardigheid nu niet in het be vriende huisgezin zal willen tennutte maken „Help u zelf!”, dit woord l^omt, gevreesd eerst, maar spoedig als een blijde boodschap begroet, tot de vrouwen en meisjes uit den z g. beschaafden stand, wien ten opzichte van het dienstbodenvraagstuk geen andere weg meer openstaat dan de meidlooze huis houding. „Help u zelf en help elkander!” moge dit woord daar het gemeenschapsge voel versterken den huislijken band inniger makenkracht en karakter stalen en inge beelde behoeften doen inkrimpen moge ’t familie-leven veredelen, en aan het gezin weder die oude opvoedende beteekenis geven,, die het in waarheid doet zijn de cel, eerste grondvorm der maatschappij ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wonseradeel. Bestond aanvankelijk het plan, dat de electrische verlichting van de dorpen Witmarsum en Pingjum reeds deze maand of uiterlijk Juni in orde zou komen, daarin komt vertraging, nu ook Arum nog in het net is opgenomen, ’t Zal nu wel herfst zijn, voor alles klaar is, Met de ge- somma van f 109.87. bedroeg dit f 279.20. Hoewel dankbaar, is dit resultaat eene teleurstelling voor het Bestuur. Het had zoo innig gehoopt, door flinke opbrengst van lijke uiting van grondslag te krijgen tweede lighal. Helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Het heerlijke idee van dezen jaarlijkschen bloemendag is juist hierin gelegen, dat een ieder, van welke religie of partij ook, kan medewerken, om zijns naasten leed te helpen verzachten. Dien dag geen scheidsmuren, maar een band die allen bindt. Hoe jammer dan ook, dat onze Katho lieke medeburgers meenden, zich van mede werking in het verkoopen en koopen der bloempjes te moeten onthouden. Bij ’t Groene Kruis wordt immers niet gevraagd, wat gelooft gij, tot welke religie of partij behoort gijhet is alleen voldoende, patient te zijn, om zoo goed mogelijk ver pleegd en gesteund te worden. Intusschen is het Bestuur recht dankbaar voor den steun, van andere ingezetenen onder vonden. Hoe spontaan waren wederom een groot aantal jonge meisjes bereid, te helpen voor den verkoop. Aan allen, die helpen, onzen hartelijken dank. Het Bestuur voornoemd D. TERHENNE, Voorzitter. A. BANNING. H. BEEKHUIS. F. DE JONG. J. MOOTJ. H. W. WITTE. A. BOUMA. Mej. A. HOMMES, Penningm. F. VAN RINGH, Secretar. Bolsward, Mei 1911. ergernis geeft en nagereden moet worden en alles verkeerd doet. Samen eet men en samen ruimt men op. Dan heeft men samen nog een langen vrijen avond. Waarlijk, is zoo’n meideloos huishouden niet weer geworden wat het gezin behoort te zijn de grondcel van het maatschappelijk leven Dr. Kuyper, die toch in zijn hart altijd meer dichter en wijsgeer is geweest dan politicus, heeft het met schouwende oogen terecht zoo gezien. Hoe wordt hier de saamhoorigheid gevoeld, de wederzijdsche verantwoordelijkheid in de practijk gedemonstreerd het „draagt elkanders lasten” tot levensdevies verhevenHoe wordt de vindingrijkheid geprikkeld en ’t vernuft gescherpt, om al maar te vereenvoudigen den dagelijkschen rompslomp, die ’t huishouden bij de meestem onzer nog veelal is. Hoe leert men in gemeenschappelijk overleg het noodzakelijke van het overbodige schiften; in gezellige samenwerking bouwen en knutselen aan de verbetering van het huishoudelijk geheel Het huisgezin is het natuurlijk terrein voor onderlinge opvoeding. Als de zorg voor planten en meubelen, spijs en kleeding, buiten u omgaat, hebt ge gemakkelijk min achten, o vader, het dagelijksch getob uwer vrouwwordt ge, o jeugd, gesterkt in uw slordigheid fen schennige ruwheid. Geef den man, geef den kinderen een eigen aandeel in ’t welslagen der huishouding en ze zullen belang gaan stellen en waardeeren. Schooltuinen, huisvlijt, padvinderij zijn op dit stelsel gegrondvest; waarom van ’t opvoedkundig element, waarop deze nuttige instellingen berusten, ook geen partij getrokken voor het gezins leven Het meidlooze huishouden herstelt den ouderlingen gezinsband weer in zijn oor spronkelijke waardebrengt den vrijen en ongedwongen geest weer binnen de muren van wat nu weer eerst recht een castle” geworden is leert onderlinge waardeering en dwingt tot wederzijdsch hulpbetoon. Het spreekt bij dit alles vanzelf, dat nog steeds op de huisvrouw het grootste deel, en verreweg het grootste, der dagelijksche bezigheden blijft rusten. Maar daarvoor is ze dan ook huisvrouw. Versta mij weler is verschil tusschen huisvrouw en huissloof. Het laatste mag zij en behoeft zij ook nim mer te wordenja de kans hierop is in de meidlooze huishouding aanzienlijk ver minderd. Gelukkig zijn wij de tijden voorbij, waarin huishoudelijke arbeid de vrouw van beschaving tot schande gerekend werd, en de-lasten van ’t moederschap aan betaalde krachten werd overgelaten. Onze huidige vrouwen gaan weer hun trots vinden in hun moederlijke en huishoudelijke plichten en beschouwen deze niet langer als last, maar als roeping. En ook zijn deze plichten, wederom gelukkig, geheel van karakter veranderd. Er is een wetenschappelijk, er is een cultuur-historisch element in het huiselijk leven der vrouw gekomen. De kunst heeft haar intrede in de woning gedaan, en gebruiksvoorwerpen Hygiëne is de meeste dorpshuizen vergeleken bij de practische en meer technisch- deskundig afgewerkte woningen in de stad. Toch zou men het zelfs in vele huishou dingen ten plattelande heel wel buiten in wonend dienstpersoneel kunnen doen. Voor het zware werk, het schrobben en boenen, het bezemen en dweilen, het ploeteren en sjouwen bij het wekelijksch kamerdoen, roepe men de hulp in van een pootige werkvrouw, die een paar dagen in de week haar vaste uren komt helpen. En overigens helpe men zichzelf. Ziehier een idylle dat ten opzichte van de nieuwe leer is toegedaan. Terwijl de meeste barer soortgenooten nog slapen, staat deze jonge vrouw in het heerlijkste uur van den vroegen morgen reeds aan de deur, om melkboer en bakker open te doen. Vroeg opstaan is gezond, en lang slapen de oorzaak van velerlei kwalen, ook is de morgenstond schoon en heeft goud in den mond, maar wie bezit de noodige wils kracht zich aan de zwaarte der dekens te ontrukken, wanneer hij dit niet noodge dwongen moet doen En welk een opvoedende kracht zit er niet in een regelmatige tijds- verdeeling Ook de man en de twee kinderen, gezonde jongens van negen en elf jaar komen stipt op tijd aan ’t ontbijt, nu zij weten dat toegeven aan hun vadsige luimen ten koste zou komen aan lieve moedertjes* II. Allen, die zich voor de dienstboden-kwestie interesseeren en dus het vorige artikel over dit onderwerp gelezen hebben, weten, dat „Pater Familias” de meening is toegedaan, dat de oplossing van het dienstboden vraagstuk kan gevonden worden in... de afschaffing van de dienstbode in haar tegenwoordigen vorm als huisgenoote. De dienstbode moet dus buitenhuis wonen en een onafhankelijke, op zich zelf staande werkkracht zijn, wier arbeidsprestatie de eenige betrekking vormt met haar werkgeefster. Haar vrijen tijd en den nacht moeten de dienstboden dan doorbrengen in een gemeen schappelijke inrichting of een kosthuis. Dit lijkt eerst wat vreemd omdat het nieuw is, maar waarom zouden onze dienstboden niet evengoed uitwonend kunnen wezen als onze winkeljuffrouwen, naaisters, typisten, onder wijzeressen en zoovele andere in betrekking zijnde jonge vrouwen Hierna ziet „Pater Familias” de vraag onder de oogen of de invoering van dezen nieuwen maatregel wel mogelijk is. Kunnen wij 't Bolswardsche Courant. n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1