Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 18 Mei. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 40. L BINNENLAND. I Voor liet Kantongerecht. VOOR afzonderlijke uitgebracht 257 En ver- Vrijdag. 1 De Tijd leest dezen R.-k. industrieel ge ducht de les over die vrijmoedige meenings- uiting. 1 Kanton, klaagden, 1. nam mijnheer, dat lappen we op zoo’n jeug- bloedvergiftiging ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn 'verkrijgbaar a 5 Cent. Beklaagde. Neen, we hem niet. Eisch f 0.50 voor elk, of voor vader 1 dag en voor zoontje 7 dagen tuchtschool. De heer Kantonrechter. Dat gaat nog al hé Dat valt je zeker niet tegen Beklaagde. Neen, maar twee kwartjes dat gaat goed, en lachend heengaande zegt hij tegen ’t aanwezige publiekDie mijnheer vraagt maar twee kwartjes. 5. S. R. te Wommels is winkelier, en hij heeft ook Margarine te koop. De mare chaussees merkten den 23 Maart dat er geen opschrift was op de deur zooals de wet dit voorschrijft, en maakten proces op. en bekent dat er Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Stavoren, 15 Mei. De stoomboot „Sneek” Kapt. J. Visser, die Zaterdagavond p.m. 9 uur onze haven verliet, geraakte door het breken der schroef, nabij de Hofstede, half weg StavorenEnkhuizen onklaar. De naar hier komende veerboot heeft na afscheping der passagiers en bagage, onze haven weer Waar moet het heen, wanneer alle Chris telijke kiezers, die door een of anderen maatregel van een Christelijke Regeering in hun stoffelijke belangen meenen benadeeld te worden, in de liberale pers stemming gaan maken tegen het bevriende Kabinet, en, bewust of onbewust, daardoor oorzaak worden, dat het door zijn geestverwanten in den steek wordt gelaten Heeft de heer Smulders wel ooit gezien, dat de bekende liberalen in katholieke kran ten dergelijke stukjes schreven, als een wets ontwerp, door een vrijzinnig Ministerie inge diend, om oeconomische beweegredenen niet naar hun zin was ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4 Zitting van Vrijdag 12 Mei 1911. verlaten om uit te gaan ter assistentie. On geveer 11 uur kwam men hier weer binnen. De stoomboot „Sneek” is echter hedennacht met andere booten opgesleept ter reparatie naar Amsterdam. Workum, 16 Mei. Schipper Roelevink, domicilie hebbende te Oudega (II. O. enN.), heeft een klein zoontje verloren, pas 2 maan den oud, aan bloedvergiftiging. De vorige week kreeg het kind een klein puistje aan het hoofd, waarna de geroepen geneesheer genoemd geval constateerde en het een paar dagen daarna is overleden. Als bizonderheid vermelden we dit, omdat digen leeftijd nog nooit van hebben gehoord. Sneek. De werkzaamheden aan de „Sneeker- Jachthaven” schieten al aardig op. Gisteren is de kolk gereed gekomen. Het was een interessant oogenblik, toen de dam aan den ingang, aan de zijde der Oudvaart, werd doorgestoken. Met onweerstaanbare kracht stukken grond meesleurende, waaronder een brok van ongeveer 3 a 4 M3., stroomde het water door den ingang in de 1.75 M. Z.P. diepe haven, die spoedig een water vlakte was. De werkzaamheden aan de jachthuizen vorderen ook goed. Van de meeste staat reeds het spantwerk. Op de door Burg, en Weth. van Sneek vastgestelde, met ingang van 15 Mei j.l. van kracht geworden kiezerslijst voor deze gemeente, komen voor1965 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 1955 voor leden van de Provin ciale Staten en 1712 kiezers voor leden van den Gemeenteraad. Bij de gisteren gehouden stemming over de vraag, of stemgerechtigden der Herv. kerk alhier ’t recht ter verkiezing der Kerke- raadsleden door het Kiescollege wenschen uit te oefenen, dan wel den Kerkeraad daar toe bepaaldelijk te machtigen, werd in eerst- gemelden geest beslist. In ’t geheel werden er stemmen. Niet minder dan 226 lidmaten verklaarden zich voor behoud van ’t oude, een kiescollege, terwijl 30 stemmen een kerkeraad prefereerden. De oude toestand blijft dus weer voor 10 jaren bestendigd. Friesch Volkssanatorium. Het eerste jaarverslag van het Friesch Volkssanatorium Herema-State, dat loopt van 5 Sept. 1910 (den dag der opening) tot 1 Jan. 1911, is in druk verschenen. Wij ont- leenen daaraan het volgende Den dag na de opening werden de eerste 6 patiënten opgenomen en zoo is de opname staag doorgegaan, tot er op 31 December 44 aanwezig waren, zoodat toen alle beschikbare plaatsen bezet waren. Een zaal van 7 bedden kon niet gebruikt worden wegens een in aanbouw zijnde veranda. Hét hoofdbestuur, samengesteld uit man nen, die door hun werkkring dagelijks het volk en zijn behoeften zien, maakte tot basis der stichting een zoo laag mogelijk gestelden verpleegprijs. Deze is bepaald op f 1.25 per dag of f 110 per 3 maanden. Het sanatorium is ingericht met 54 bedden, drie zijn in afzonderlijke kamers geplaatst, zoodat patiënten, die de hoogste rust noodig hebben, daar geïsoleerd kunnen worden. Er is plaats voor 24 mannen en 30 vrouwen. Voor het buitenverblijf wordt beschikt over een groote draaihal voor 12 patiënten en een vaste hal op ’t Z. W. gelegen voor 24 patiën ten. Een nieuwe veranda wordt gebouwd tegen den Z.-W. gevel van het hoofdgebouw; deze zal plaats bieden voor 20 patiënten, 10 boven en 10 beneden. Er zijn thans naast de adj.-directrice 4 zusters werkzaam. In het geheel werden in de stichting van af 6 Sept, tot Jan. verpleegd 51 patiënten hiervan overleden 3, na 93, 58 en 7 dagen verpleegd te zijn. Er vertrokken er 4 na een verblijf van 54, 16, 24 en 83 dagen. Resul taten kunnen eerst later gemeld worden. 44 Patiënten werden opgenomen met ongecom pliceerde longtuberculose, hiervan waren 27 in een voor behandeling gunstig stadium en 11 in een meer gevorderd stadium. De ontvangsten bedroegen f 24.890, waar onder f 4347 aan verpleeggelden en een rijks- subsidie van f 3490. De uitgaven bedroegen f 25.919, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 1029. Witmarsum, 13 Mei. Een paar wieders alhier vonden een nest, waarin 7 eende- eieren en 5 patrijseieren, welke de vogels dus zusterlijk in hetzelfde nest hadden gelegd. Toen de wieders heden weder bij het nest kwamen, waren de patrijseieren ver meerderd tot 13 stuks, doch de eend had er niet bij gelegd. Bekende eierzoekers ver klaren nog nooit van zulk een geval gehoord te hebben. Lippenhuizen, 15 Mei. Dat er gang zit in den handel in lammeren, bleek heden morgen. Iemand, die gezegd had, dat hij niet eerder dan Maandag zijn lammeren wilde verkoopen, werd om 1 uur ’s morgens gewekt. Verkocht zijn 6 lammeren, waaronder nog waren van 6 weken, voor 12 gulden per stuk. Pas was de koop gesloten of een tweede koopman was er ook al. Oldeboorn, 15 Mei. Een veehouder uit ons dorp liet zijn vee uit. Een er van, een beste koe, kwam in haar dartele sprongen in een sloot terecht, met den kop in de modder, en was, voor ze gered kon worden, reeds gestikt. Beklaagde is present, geen opschrift op de deur was, echter wel raam, en ook op den hoek op den Hij heeft den winkel zoo overge- van zijn voorganger, en wist niet, was. Tóen hij des avonds Als beslist vrijhandelaar behoef ik u niet te zeggen, dat ik met genoegen de artikelen volg, die in uw blad tegen het ontwerp van de nieuwe tariefwet verschijnen. Nu vrees ik echter, dat wanneer het ontwerp in de Tweede Kamer behandeld zal worden, de tegenwoor dige partij verdeel ing op den uitslag der be raadslagingen niet zonder invloed zal blijven. En toch, wat hebben, goed beschouwd, in voerrechten te maken met de geloofsover tuiging, waarop de tegenwoordige meerder heid berust Ik ben er van overtuigd, dat zeer velen, die gewoon zijn rechts te stemmen, geens zins vóór de protectieplannen der Regeering zijn het Nederlandsche volk, in zijn meer derheid, verlangt de wet niet. Een referen dum zou dit uitwijzen, doch het zal wel practisch onmogelijk zijn, dat teorganiseeren. Maar, aangezien ik er van overtuigd ben, dat zeer velen er over denken, gelijk ik, kan het wellicht nut hebben, dit op deze wijze in het openbaar eens te zeggen. op ’t muur, nomen dat het niet goed thuis kwam en vernam, wat de marechausees gezegd hadden, heeft hij nog denzelfden avond aan den schilder besteld, de letters er op te zetten. Eisch f 1 of 1 dag. 6. T. v. d. W. te Workum is bekeurd, wijl hij den 30 Maart op een rijwiel reed, zonder dat er licht op brandde. Beklaagde is tegenwoordig en zegt, dat zijn lantaarn wel in orde was, maar door den harden wind, kon hij de kaars niet ophouden. Hem wordt beduid, dat dit geen verschoo- ning is, dan moet hij een andere lantaarn nemen, of bij de fiets gaan loopen. Beklaagde zegt, dat hij dan te laat op de repetitie zou komen, en hij betwijfelt ook nog, of die weg naar hun huis wel als een openbare wreg is te beschouwen. De politie licht toe, dat de weg wel degelijk een publieke weg is. De heer Kantonrechter vermaant dezen beklaagde om er wel op te letten, dat hij niet weer voor dergelijke overtreding terecht moet staan, want onlangs voor rijden zonder licht vrijgesproken, komt toch zijn handel wijze wel wat verdacht voor. Hij schijnt het er maar op te willen wagen. Beklaagde. Den vorigen keer, toen ik vrij gesproken ben, was ik ook geheel onschul dig, en nu kwam het door den wind. De politie heeft beproefd de lantaarn op te ste ken, en na een stuk of zes lucifers verstre ken te hebben, gelukte het pas, de lantaarn op te krijgen, doch terwijl wij nog stqnden te praten, woei de kaars al weer uit. een carbidlantaarn waait ook wel uit. Eisch f 2 of dag. De overige zaken zijn behandeld bij stek na de schorsing. De uitspraak is bepaald op a.s. Valsche Rngelsche banknoten. Bij de weduwe Kuyk, winkelierster in goud en zilver, Oudebrugsteeg 3 te Amster dam kwamen gisteravond twee Engelsch sprekende heeren, die er een doublé horloge ketting kochten. Zij gaven een Engelsche banknoot van 5 pond sterling in betaling en kregen een bedrag van f 50,50 als wis selgeld terug. Toen de klanten weg waren, bemerkte juffrouw Kuyk, dat het biljet ver moedelijk valsch was. Zij deed aangifte bij de politie, die het biljet in beslag nam. De winkelierster was in staat, een vrij volledig signalement van de beide Engelschen op te geven. Tevens kon zij mededeelen, dat de „heeren” nog meer van dergelijke biljetten in portefeuille hadden. De in belag genomen banknoot ziet er nieuw uit. Heden was nog niet vastgesteld of men hier te doen heeft met de opzettelijke nabootsing van een echt biljet, dan wel met een bruiloftsartikel of iets dergelijks. De recherche was vandaag druk in de weer om het tweetal op te sporen. Alg. Rndbl. Bevriende critiek niet toegelaten. Een bekend R.-k. groot-industrieel, de heer Frans Smulders, te Schiedam, schreef in de N. R. Cl. een ingezonden stuk van den volgenden inhoud. Bij de drukte van den verhuisboedel op straat, kwam ook nog de zitting van het Er waren evenwel niet veel be en daardoor liep de zitting vlug af. In den nacht van Zaterdag 7 Januari de sluiswachter te Stavoren waar, dat de stoomboot „Sneek” van de stoomboot maatschappij „de Nijverheid” te diep geladen was. Hij gaf hiervan kennis aan de politie, die eveneens bemerkte dat de aangegeven „lijn”, geheel in het water was verdwenen. Proces-verbaal bleef niet uit en daarom moest heden terechtstaan J. H. D. K. directeur van bovengenoemde Maatschappij. Beklaagde is niet aanwezig, wel de opgeroepen getuige Schenkius te Sneek, agent der Maatschappij. Getuige geeft een duidelijke uitlegging van de exploitatie der verschillende booten, doch weet van het gepleegde feit niet veel te ver tellen. Of er in den bewusten nacht passa giers aan boord waren, kan hij niet zeggen, evenmin als de verbalisant dit kan, die nu wordt gehoord. Dat de boot echter te diep geladen was, is een feit en wel een strafbaar feit, getuige de f 10.boete of 5 dagen hechtenis, die de ambtenaar van ’t O. M. vordert. 2. M. T. te Lollum heeft een dochter, Pietje genaamd, die zich aan schoolverzuim heeft schuldig gemaakt. De beklaagde is afwezig, doch als getuige wordt gehoord het hoofd der school. Deze verklaart dat het kind nog leerplichtig was, toen de verzuimen zijn gepleegd, maar deelt tevens mee, dat hem achteraf gebleken is, dat er wel ver- schoonende omstandigheden bestonden, voor het uit school blijven van dit meisje. Toen hij de lijsten aan den Arrondissements-School- opziener zond en de verzuimen als ongeoor loofd opgaf, was het hem onbekend, maar wegens huiselijke omstandigheden waren er z. i. wel verschoonbare redenen voor het verzuimen. De heer Kantonrechter merkt hier tegen op, dat er geen kennis van was gegeven, en dus de Arr.-Schoolopziener, die het school verzuim krachtig wil bestrijden, de zaak heeft moeten doorzetten. De heer Ambtenaar eischt f 3 of 1 dag. 3. G. V. te Workum heeft een zoontje Sijbolt, die haast scheen vergeten te hebben, dat er nog scholen bestaan. Ter illustreering geven wij even het lijstje van verzuimen. In September 19 schooltijden, in October 40, in Nov. 30 en in Dec. 25, totaal in 4 maanden 114 verzuimen. De vader is afwezig, de onderwijzer van de klas waarin Sijbolt moest zitten, doch heel zelden zat, verklaart dat de jongen in’t leeren achterlijk is, en bij het melkvaren helpt, ’s Morgens heel vroeg moet hij er al op uit, en heeft dan weinig lust des daags in school te zitten. De onderwijzer heeft de moeder er al eens over gesproken, maar die verklaarde, dat de jongen f 2 per week verdiende, en zij die niet kon missen. Eisch f 6 of 3 dagen. 4. E. M. en A. M. te Hindeloopen zijn vader en zoon. Den 12 April zijn zij in land onder Workum aan’t eierzoeken geweest. Zij hadden wel een briefje van den eigenaar van ’t land, dat zij in diens landerijen mochten zoeken, maar dit land was verhuurd, zonder dat de eigenaar zich het recht op jagen, visschen, eierzoeken enz. heeft voorbehouden en de huurder heeft geen permissie gegeven. De vader is afwezig, de zoon is verschenen. Deze weet van de gegeven vergunning niet af, zijn vader heeft dat bij de eigenaars der landerijen aangevraagd. Hij toont dan ook de briefjes, waarop de eigenaar Vroolijk verklaart aan beklaagden vergunning te geven voor het eierzoeken. Op de vraag van den heer Kantonrechter, waarom zijn vader niet verschenen is, ant woordt het vriendelijk en dapper ventje, dat zij drukte hebben met de visscherij in zee. De heer KantonrechterDus je vader kan denkelijk met visschen meer verdienen, dan met hier te komen, hé Beklaagde. Ja mijnheer, ik heb gehoord, dat ze al aardig vangen tegenwoordig. De heer Kantonrechter. Komen jelui wel eens meer in land dat verboden is? Deze laatste vraag karakteriseert de opvat tingen van het R.-k. blad, zegt het Vad. Inderdaad is het in den tijd der vrijzin nige regeeringen als het ware dagelijks voor gekomen, dat om de bedoelde reden op door hen ingediende wetsvoorstellen critiek, soms zeer scherpe, werd uitgeoefend door geestver wanten. De vrijheid van critiek is onder de vrijzinnigen zelfs maar al te dikwijls over dreven, en toch zouden wij haar niet gaarne willen beteugelen. Maar De Tijd kan zich zelfs niet indenken, dat men een bevriende Regeering critiseert. De partij-doofpot boven alles Misbruik van een trouwakte. De politie te Rotterdam heeft proces-ver baal opgemaakt tegen den schipper J. P. die van de trouwakte van een zijner kennissen gebruik maakte om die als de zijne uit te geven, en zich aldus voor te doen als ge trouwd met de vrouw waarmee hij samen leefde. Het aannemen van den schijn alsof hij met die vrouw gehuwd was, kon hem door bijzondere omstandigheden van voor deel zijn. I i Bolswardsche Courant A AAA AAA AAA AAA AAA AAA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1