Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. offwasche PLUK DEN DAG. 1911. 50ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 41. Zondag 21 Mei. BINNENLAND. I Ingezonden. VOOR afzonderlijke alles volledig het al- die van Druil, te de N. C.: OSTERBAAN. en heeft de koude. ver waar - ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. leven kleuriger en uw dagen op als (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie.) ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. uw spieren, wandel, fiets of korf- goed gewas te leveren. In appelen vertoont zich de luis, terwijl de vroege en kruideniers- peren sterk afvallen. De maagdeperen blijven goed op het hout. Struisvogels fokken op Nederlandechen bodem langs machinalen weg. Het navolgende interessante berichtje werd ons toegezonden ,/Dezer dagen verkreeg de Rotterdamsche Diergaarde 2 eieren van haren Afrikaanschen - of Reuzen-struisvogel en een gelijk aantal van den Nandoe of Amerikaanschen struis vogel. Aan het bekende hoenderpark Z/De Nijver heid” te Vlaardingen, werd verzocht deze eieren in een barer machines te willen uit broeden. Genoemd hoenderpark heeft deze taak op zich genomen en de eieren geplaatst in een barer machines met glazen deksel, zoodat zij, die het Park mochten wenschen te be zoeken, het broedproces kunnen gadeslaan. De eieren van den Reuzen-struisvogel wegen gemiddeld l1/3 K.g. per stuk en der Nandoe’s ruim ^.g. Laten we hopen, dat de eieren zullen blijken bevrucht te zijn”. De Haagsche Raadszaal. Bij de Raadszaal behooren een publieke en een perstribune. In den Haag is deze laatste niet in de beste conditie. De overzicht schrijver van het Vad. besluit zijn verslag aldus z/Een der verslaggevers tuimelde, geheel buiten zijn schuld, met zetel en al eenige Een incident, dat, zonder eenig zou blijven, aantoont, //bedstee” bal, oefen uw lichaam, zooals ge wilt, maar laat uw bloed niet verarmen, doordat ge uw geest te veel verrijkt. Pluk den dag. Bedenk, dat rust roest. Roest rust niet. Neem den huidigen dagh waer. Dat wil niet zeggen laat ons eten en drinken en vroolijk zijn, want morgen sterven wij. Wie zoo behoefte heeft zich op te schroeven tot ge nieten, plukt den dag niet, zooals hij ge plukt wil worden, ’t Is waar, wij kunnen allen niet genieten op dezelfde wijze. Daar voor is onze aanleg en onze opvoeding te ver schillend. Maaronzesmaak kan opgevoed wor den. Wij kunnen hem verfijnen, door dagelijks te trachten iets schoons op ons te laten in werken. Er is zooveel moois om ons heen. De natuur biedt iederen dag nieuwe schoon heden. De begenadigden onder ons, de kunstenaars, verheugen de menschheid telkens weer met nieuwe scheppingen. Een mooie zons-ondergang, een schilderij, een prachtig boek, een gedicht, een heerlijk landschap, al die schoonheden worden ons dagelijks ter genieting geboden. Het is de vraag maar, of gij de gelegenheid weet te zoeken, of gij den dag ook in dit opzicht weet te plukken. Dan zult gij daardoor steeds meer uw ge voel voor het schoone ontwikkelen, dan wordt uw hart telkens rijker, uw geluk grooter, uw bestaan waardevoller voor u en de men- schen. Dan wordt, uw fleuriger, dan bloeien schoone lotusbloemen. Pluk dus den dag 1 treden af. ongeval afgeloopen, onvermeld ware het niet, dat het opnieuw hoe allerongelukkigst wij in de gehuisvest zijn. Nog lang?” Een oplichter. In den schoenwinkel van M. Eygelshoven (L.) kwam in den laten avond een Duitscher en vroeg een paar nieuwe gele rijgschoenen te koop. De winkelier B. be diende den kooper met allerlei soort schoenen. Zoodra de vreemdeling zijn keus gedaan bad, trok hij zijn pantoffels uit en de nieuwe gele rijschoenen aan en vroeg toen B. nog om een paar vilten zolen. B. verwijderde zich eventjes en intusschen nam de kooper de gelegenheid waar de straat op te vluchten. B. zette den vluchteling na en riep uit alle macht: Houdt den dief. Maar deze was ook geslepen en riep nog harder dan de heer B. houdt den dief, en wist zoodoende de Duitsche grens te bereiken. De verdachte is genaamd W. H., geboren te Koningsborn en wordt eveneens in zijn vaderland voor dergelijke feiten gezocht. I. Koer. Te ’s-Gravenzande zijn in den verkie- zingstrijd voor kerkeraad of kiescollege schillende strooibiljetten verspreid, 1 onder een van den kerkeraad zelf. Dit eindigt aldus Wie voor den kerkeraad stemt, handelt dus in overeenstemming met de Heilige Schrift, die aan deze ambten (herder en leeraar enz.) de regeermacht in de kerk van Christus heeft verbonden. Daaromblijf niet achter, maar kom stemmen en spoor anderen aan, breng ze mede en vertrouw opnieuw de belangen van onze Hervormde Gemeente met vrijmoedigheid aan den kerke raad toe, die in zijn huidige samenstelling de beginselen van Gods Woord wil hand haven. Doordring uzelf en anderen van de gedachte, dat het niet geoorloofd is in deze gemeente, waarin het vrijzinnig element zoo sterk is vertegenwoordigd, aan de helft plus 1 de beslissing in handen te geven, of de prediking zal plaats hebben volgens Gods Woord en de belijdenis onzer Hervormde Kerk, dan wel volgens vrijzinnige beginselen en opvattingen.” De kerkeraad is met 283 tegen 207 stem men gehandhaafd. Ongeluk. In de boterfabriek nDe Eendracht”, onder Barneveld, is Woensdag het Gerber’s toestel voor melkonderzoek uit elkaar gesprongen, waardoor een 17-jarig jongmensch hevige brandwonden, veroorzaakt door zwavelzuur, aan het hoofd bekwam. Bovendien zat zijn gelaat vol glasscherven. gen zich jaren en dat den mensch gegeven is. De menschen zijn gewoon te spreken van verloren kwartiertjes. Evenwel, vier verloren kwartiertjes zijn een verloren uur. Zoo gij ze ongebruikt laat, verkort ge uw leven met een uur. Aanzienlijk is de arbeid, die in die zoo genaamde verloren oogenblikken kan worden verricht, ’t Is waar ’s menschen lichaam en ’s menschen geest hebben behoefte aan rust. Maar daarvoor is de slaap. Een mensch verslaapt toch al het derde deel van zijn leven. Vermoeidheid is verbroken evenwicht. Daarom, verricht gij des daags lichamelijken arbeid, voed dan in uw vrije «.en u» géêSt-7' zijt gij tot geestelijke inspanning aangewezen, i verfrisch en versterk daarna uw lichaam en laat zoo de balans, die naar eene zijde door sloeg, weer in ruststand komen. Leer in uw vrije uren een nieuwe taal, wijd ze aan de beoefening van eene of andere kunst, verfrisch uwen geest door het lezen van wat knappe koppen of fijngevoelige J elegant, van echt linnen niet te onder zielen voor u hebben opgeschreven, pluk den dag, laat de dood, als hij komt maaien,^ Wa8Chloon voor Linnengoed, uw geestelijken akker niet braakliggend vinden. Staal IJlst. Siebe K. is ongehuwd, iemand van 40-jarigen leeftijd, die graag op een heel gemakkelijke manier aan den kost wil komen. Werken is voor hem meer een vloek dan een zegen, waarom hij zijn handwerk, verven, er in den laatst en tijd maar aan gaf. ’t Water scheen zijn element te zijn, ten minste hij stal een week of vier geleden te Gaastmeer een roeibootje van een De Boer aldaar, dat voor f 10 echter door hem aan een schiijTipr. men de Trekvaart maar langs ging wandelen, om hem te snappen. Zoo we meedeelden, vond K. hem onder Rauwerd. Te voet ging het nu naar IJlst, waar hij, na verhoor voor den Burgemeester, in den toren werd opge borgen. Gisterenmorgen is 8., na bekend te hebben, naar Leeuwarden opge zonden en aldaar ter beschikking van den O. v. J. gesteld. Sn. Crt. De algemeene vergadering van Volks onderwijs” zal dit jaar te Sneek worden ge houden en in overeenstemming met de wen schen der afdeeling aldaar, op 9 en 10 September a.s. Met ingang van 24 Mei wordt te Wommels een hulppostkantoor voor gemeen verkeer opengesteld. Workum, 18 Mei. De ansjovis komt aan onze kust in de laatste paar dagen weer iets talrijker. Al de visschers zijn nog niet tevreden, maar eiken dag is dezelfde ook niet gelukkig met de vangst en dat is goed ook. Het zou voor enkelen verlammend werken, waardoor de ijver eveneens zou ver flauwen. De hoogste vangsten bedroegen toch 5 a 6000 stuks, terwijl de overigen zich met iets minder moesten tevreden stellen. Als men in aanmerking neemt den hoogen prijs, f 12.15, bij een vangst van 6000 vischjes, dan is ’t toch de moeite waard en de arbeid terdege loonend te noemen. Wel dient in aanmerking genomen te worden, dat de vis schers soms schadeposten hebben te boeken met nettenverlies, maar als het zóó eenigen tijd voortgaat/ zal men over het algemeen dankbaar kunnen zijn. In vergelijking bij vorige jaren is de weers gesteldheid gunstiger te noemen men thans niet zooveel last Ken protest. De afdeeling Arnhem der Ned. Federatie van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers heeft, in een alhier gehouden openbare protest- vergadering, tegen het voorgestelde wetsont- ontwerp betreffende het heffen van een debiet- recht op tabak, een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat deze vergadering, van oordeel dat dit ontwerp, eenmaal tot wet verheven, van onberekenbaar nadeel zal zijn, voor allen die bij de tabaksindustrie betrok ken zijn, in hoofdzaak voor de werklieden, aangezien uitbreiding van huisindustrie en onrustbarende toename van werkeloosheid onder de tabaksbewerkers o.a. het gevolg zal zijnmet alle kracht protesteert tegen de indiening van een dusdanig ontwerp, hetwelk het bestaan van duizenden bedreigten er met klem op aandringt, dat bedoeld ontwerp niet tot wet verheven zal worden. Huisvast. Het echtpaar van Dongen te Zegwaar! zal deze maand 50 jaar getrouwd zijn. Is dit feit op zichzelf al vermeldenswaard, een bij zonder geval is het zeker wel, dat zij al die 50 jaren ook hetzelfde huis bewoond hebben. Een zwerm van duizenden paarden- horzels kwam Zaterdag te Durgerdam, uit Oostelijke richting over de Zuiderzee aan gevlogen. De dieren hadden een vlucht van 6 a 7 centimeters, zij zetten zich tegen huizen en hoornen en vervolgden na eenigen tijd weder gelijktijdig hun weg. Ken bekeuring. Men schrijft uit Gorinchem aan Het bestuur der Groote Sociëteit, is deze week bekeurd wegens overtreding der Drank wet. De quaestie is, dat een nieuw gebouw is aangekocht, dat eerst in den loop der maand Juni in gebruik kan worden genomen. En daar slechts één keer per jaar de ver gunning kan worden overgeschreven, is sinds 1 Mei de vergunning in het nieuwe gebouw gevestigd en alzoo in het oude (nog in ge bruik zijnde) gebouw vervallen. Naar men zegt, heeft de commissaris van politie gehandeld op last van hoogerhand, daar de Minister van Justitie bij anoniem schrijven op de hoogte is gebracht, dat er in het gebouw nog sterke drank werd toe gediend, althans nog aanwezig was. Fruit. In de naaste omgeving van Tiel verwacht men van de meikersen geen overvloedigen oogstin sommige böomgaarden zitten ze zelfs schraal. De late kersen beloven een LABOREMUS schrijft in de Knkhuizer Courant In zijn jongste boek eene verzameling schetsen, Korte Arabesken geheeten (Wer. Bibl.) verhaalt de bekende schrijver Louis Couperus, hoe hij, van zijn vader les in Latijn ontvangend, op zekeren dag een gedicht van Horatius moest vertalen en daar bij stuitte op een klein zinnetjeCarpe diem. Knabbelend op z’n penhouder ik weet niet of Couperus deze gewoonte heeft, maar ’t is zoo het gebruikelijke middel om het juiste woord te vinden zocht Louis in zijn woordenboek en wilde de uitdruk king woordelijk vertalen, door neer te schrij ven //Pluk den dag.” Zijn vader vond deze vertaling minder juist en zei hem liever te zettenGeniet den dag. Als gehoorzaam zoon deed hij, wat hem bevolen was, maar pas had vader Couperus de hielen gelicht, of Louis streepte het woord geniet door en verving het door pluk. Hij had gelijk hij had dit vers kunnen vertalen, zooals Vondel deed, door te zeggen Neem den huidigen dagh waer, maar zijne verbeelding, zijn fijn, dichterlijk taalgevoel zei hem, dat Pluk den dag teekenachtiger, beeldender, kernachtiger en dus mooier was. Pluk den dag, alsof het een schoone roze waar. Geniet van kleur en geur. Laat u niet bedroeven door de wegijlende schimmen van het Gisteren, noch beangstigen door de aansnellende spooksels van het Morgen. Pluk den dag van het Heden, nu hij nog in uw bereik is. Het is waar, zooals de bloemen verscheiden zijn door geur en kleur, zoo gelijkt de eene dag ook niet op den anderen. Dagen zijn er, zoet geurig en teer-kleurig als rozen, dagen, blank als leliën, maar ook dagen, schrijnend en kwetsend als distels. Er zijn dagen als vuurroode klaprozen, zoo fleurig en hel, maar er zijn ook dagen als rouwviolen, somber en triestig. Evenwel pluk den dag, want ge weet niet, of die van morgen misschien niet nog meer leed brengt dan die van heden. Ge weet niet of de bloem, die Morgen heet, niet reeds verwelkt is, voor ge er uw hand naar uitstrekken kunt. Zooals de schoonste roos u kan wonden met haar doornen, brengt vaak de schoonst - schijnende dag zijn verdrietelijkheden mee. Maar evenals het bitterst sap den lijder soms genezing brengt, zoo werkt meen’ge droeve Óag op ’s menschen ziel als heilzaam medicijn. Voeg daarom al uw dage-bloemen, het mogen doornige rozen of leliën of stekelige distels zijn, bijeen tot een schoon busselke, zooals ’t zoetvloeiende Vlaamsch het noemt. Zooals de bij honig puurt uit ieder klokje, moet de mensch het zoete trachten te halen uit eiken dag. Carpe diem Pluk den dag! Maar niet alleen pluk den dag, maar ook pluk het uur, pluk iedere minuut. Want minuten vormen uren, de uren rij- aaneen tot dagen, reien zich tot luttel slechts is ’t aantal jaren, Bolsward, den 20 Mei 1911. Geachte Redactie Wil U mij eenige ruimte afstaan in de eerstvolgende Bolswardsche Courant. Bij voor baat mijn dank. In de beide laatst verschenen ns. las ik enkele mededeelingen van het Bestuur der Ver. //Het Groene Kruis” alhier, omtrent de opbrengst van de Tuberculose-bloem, en in verband daarmee een paar vragen van een //Katholiek”. Doel van dit schrijven is, even in het licht te stellen, dat zeker niet alleen de Katholieken dit jaar minder sympathetisch tegenover den verkoop van het Juliana... o neen, Tuberculose-bloempje stonden, als een vorig jaar. Niet omdat zij minder gevoelen voor de bestrijding der Tuberculose, maar doordat deze is losgemaakt van de Nationale vreugde bij den verjaardag van onze Prinses. Aan die vreugde een dankoffer te verbinden voor onze lijdende medeburgers, vond weer klank in aller hart getuige de enorme op brengst over heel ons land in het vorig jaar. Mocht het Hoofdbestuur der Ver. tot bestrijding der Tuberculose voor een volgend jaar, ten spijt van enkele S. D. A. P ’s weer besluiten op 30 April een Juliana- bloempje te verkoopen met Oranje-hart, dan is ongetwijfeld het succes wederom ver zekerd. Hoogachtend, D. B. EERDMANS. Bolswardsche Courant'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1