Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 42. Donderdag 25 Mei. BINNENLAND. UIT DE PERS. Politiek Overzicht. VOOR v Afzonderlijke Slacht- op. PRINS JORISschrijft in de Enkhuizer Corant het volgend worden, kunnen monster voerd waa ma eene fabriek een arbeider ongeluk de beide beenen was kwijtgeraakt, en die ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. er dozijnen en nog eens dozijnen zijn, die voor den betrokken arbeider even goed in het Arabisch konden geschreven zijn; zoo duidelijk zijn zij. Het is alles maakwerk naar Duitsch model, made in Germany. Of het bevorderlijk kan zijn voor ons nationaal gevoel en voor onze na tionale zelfstandigheid, dat wij maar steeds doorgaan de Duitsche wetgeving te copiëeren is geene vraag voor ons. Bedroevend is het dat de Hr. Talma weigert het oog te richten naar de sociale verzekering, zooals die in Engeland en Denemarken tot stand is gekomen. Wij zullen hem maar niet den eisch stellen, dat hij aan ons land eene Hollandsche wetgeving zal geven, zich aan passende aan Hollandsche behoeften en ge woonten over dit vraagstuk heeft deze Mi nister blijkbaar nooit nagedacht. Wat wij in de toelichting tot dit wets ontwerp ook missen is de verklaring hoe het mogelijk is dat de verplichte verzekering, die eens heette te zijn „lijnrecht in strijd met het anti-revolutionair beginsel” thans door een anti-revolutionair minister wordt voorgesteld. Tevens had ook wel eens toe gelicht kunnen worden waarom de werk gever de helft van de premie moet betalen, wat in de praktijk natuurlijk zeer vaak hierop zal neerkomen, dat hij de heele en ouderdoms- aan den admini- zou blijven hangen, daaraan stoort zich de alwijze Hr. Talma hij maakt eventjes eene wet van 394 artikelen, waarbij dozijnen zijn, die niet, en Bij al die narigheid die de indiening van dit ontwerp geeft is dit tenminste één troost, dat het vóór 1913 on mogelijk meer wet kan en dat dus de kiezers het vaderland redden van dezen ramp, van dit van bureaucratie, zooals wij niet aarzelen het ontwerp te noemen. 394 arti kelen de Engelsche wet op de Staatspen- sioneering telt er 8. Maar dat is het practische Engeland. In dezelfde dagen, dat Talma met zijn ontwerp is komen aandragen, is er in datzelfde practische Engeland op sociaal-wetgevend gebied iets gebeurd, wat de bewondering wekt van geheel het En gelsche volk, om niet te zeggen van heel de beschaafde wereld. De Engelsche Minister van Financiën, Lloyd George, dezelfde die den Engelschen arbeider de Staatspensioneering gaf, heeft eene wet ingediend, waarin aan dienzelfden arbeider tegelijk de werkloosheid- verzekering en de ziekteverzekering gegeven wordt. En deze wet is zóó practisch, zóó éénvoudig en zóó afdoend, dat ze bij eerste lezing met algemeene stemmen is aangenomen. Dit is geen kleinigheid; men weet hoe scherp in Engeland de partijen tegenover elkander staan, verdeeld als ze zijn over de quaestie van het Hoogerhuis en zelfbestuur voor Ierland. Welnu de hoofden van de oppositie, Balfour en Chamberlain, hebben luid mede geapplaudiseerd, toen Lloyd George doel en wezen van zijne wet had uiteengezet en ver klaarden zich verheugd, dat ze thans geheel konden meegaan met eene Regeering, die ze zoo vaak fel bestrijden moesten. Maar wat raakt dat alles Talma die weet het immers veel beter Het is wel de moeite waard op ééne zaak hierbij nog eens bijzonder de aandacht te vestigen. Lloyd George heeft er op gewezen waaraan hij het te danken had, dat hij het vraagstuk van de Ziekteverzekering en de Werkloosheidverzekering zoo uitnemend kon oplossen, en dat was hieraan, dat hij in de nooden van den ouden dag voorzien had door Staatspensioneering. Laat men het onthouden. Trouwens Talma’s ontwerp is beter pleidooi voor Staatspensioneering dan wij kunnen geven. Het zal er wederom het licht op doen vallen, dat ze is de goedkoopste manier, omdat ze zoo goed als niets kost aan bureaucratischen rompslomp; dat ze is de beste manier omdat ze geene premie vraagt van loonen waar niets af moet, maar waar juist heel wat bij moest; dat ze is de rechtvaardigste manier, want ze legt geen last op den werkgever, dien hij niet behoort te dragen. Mogen de oogen in Nederland daaromtrent opengaan, al is het dat sommigen uit politieke overwegingen ze dan met opzet gesloten houden. ’t Veefonds „Arum van 12 Nov. 1910 run- voor f 188.150. Als wij ondeugend wilden zijn (maar helaas de lust tot lachen verleert men wel bij dit ontwerp) dan zouden wij de gissing wagen, dat de Hr. Talma daarom zoo lang met het indienen van dit wetsontwerp heeft gedraald, omdat hem de moed ontbrak om er mee voor den dag te komen. We zouden ons dit kunnen begrijpen. Er wordt reeds premie geheven van een loon f 240 in het jaar, d.i. van nog geen vijf gulden in de week. De felle oppositie die niet alleen bij Links maar ook in meerdere organen van Rechts gevoerd is tegen het heffen van premie voor invaliditeits- en ouderdomsversekering van de zeer lage loonen, lapt de democraat Talma eenvoudig aan zijne laars; ja, hij gaat daar mee nog iets verder dan Dr. Kuyper en Mr. Veegens zijn gegaan. Evenmin stoort de Minister zich aan de critiek, die op het ontwerp-Kuyper is geoefend ten opzichte van het stellen van den 70-jarigen leeftijd voor de gerechtigdheid op pensioen. Mr. Veegens had zeer terecht in zijn ontwerp wel met die critiek rekening gehouden en het pen sioen doen ingaan op 65-jarigen leeftijd. Zeer terecht, zeggen wij, omdat er in deze een alierergerlijkst meten met twee maten is. Voor alle burgerlijke ambtenaren, al hebben ze ook soms de gemakkelijkste betrekking, geeft de 65-jarige leeftijd pensioensgerechtigd- heid; voor sommigen zelfs komt die eerder; en voor de militairen komt ze nog vroeger. Maar voor de arbeiders, die toch zeker een veel vermoeiender, althans een niet minder vermoeiend leven hebben, vindt de Hr. Talma het vroeg genoeg als het op 70-jarigen leef tijd komt. Hij had de groote werkgevers in premie zal moeten betalen in den vorm van loonsverhooging. Waiit al zijn wij warm voorstander van sociale hervorming, wij zijn er beslist tegenstander van, dat de Staat van zijne overmacht gebruik of misbruik maakt, om iemand verplichtingen op te leggen, die geen grond hebben. Even juist als het is dat de werkgever de verzekerings premie betaalt voor alle ongevallen, die in het bedrijf aan zijne arbeiders overkomen; even gerechtvaardigd als het zal zijn hem alle kosten te laten dragen van invaliditeit die uit het bedrijf voortkomt, door alle beroepsziekten in de Ongevallenwet op te nemen, even dwaas is het hem te belasten met de halve premie voor invaliditeit en ouderdom, die niet uit het bedrijf voort komen, en waaraan hij' als werkgever dus niet de minste schuld heeft. We kunnen allen, jook in het gezondste bedrijf, met ziekte Bezocht worden, en we worden allen oud als God ons het leven geeft. Op den Staat rust de plicht te zorgen dat een arbeider na een eervol leven van arbeid, als de arbeidskracht faalt, geen voorwerp behoeft te worden van de openbare of kerkelijke liefdadigheid; de blijvend oude lieden moeten met oude lieden worden gelijk gesteld en de tijdelijk invalieden moeten geholpen worden door eene goede Ziekteverzekering, waarbij de Staat al wat het particulier initiatief op dit gebied tot stand bracht, steunt en tot hoogere ontwikkeling brengt en niet dood trapt, zooals Talma dat doet. Gebit ingeslikt. Een jongeman te Wervershoof (N. II slikte onder het eten zijn kunstverhemelte in, dat aan de haakjes werd weerhouden en in den slokdarm bleef zitten. Hij werd onmiddellijk naar Alkmaar ver en daar met X-stralen onderzocht, hij naar Amsterdam, tot het onder gaan eener operatie, werd vervoerd. Een zeehond? In den IJsel bij Havikkerwaard wordt sedert eenige dagen zoowel 's nachts als overdag een eigenaardig sterk geluid waar genomen van een onbekend dier, vermoedelijk een zeehond. Het dier schijnt de uitgestrekte rietgorzen aan den linkeroever tot verblijf te hebben gekozen. Velen togen reeds op verkenning uit, waaronder ook een jager, maar het mocht nog niet gelukken het dier onder schot te krijgen. En voor dit schamele resultaat is eene wet gemaakt, die 394 artikelen telt, zegge drie honderd en vier en negentig artikelen. Werd er bij het ontwerp-Kuyper en het ontwerp-Veegens reeds over geklaagd, dat de meer dan tweehonderd artikelen daarvan aan leiding gaven tot een administratieven romp slomp zonder weerga, waarvan het gevolg zou zijn dat een belangrijk deel van het geld dat voor invaliditeits verzekering betaald werd stratieven strijkstok Hennaarderadeel, 20 Mei. De Raad heeft na discussie met 6 tegen 4 stemmen op voorstel van Burg, en Weth. in beginsel besloten tot betere verlichting over te gaan voor de dorpen Wommels en Oosterend, door het oprichten van gemeentewege van een petroleum-gasfabriek. Kimswerd, 22 Mei. en omstreken® telde tot 12 Mei 1911 117 leden, die 935 deren hadden verzekerd Hiervan stierven of werden afgemaakt elf, waarvoor werd uitgekeerd f 1114. De omslag bedroeg 0.6 pCt, waarvan 0.2 pCt. wordt genomen uit het reservefonds. Hooge veeprijzen. Workum, 22 Mei. Vrijdag j.l. werd hier aan den veehouder IJ. H. f 1500 geboden voor een enterstier, oud 14 maanden. Op de najaarsveekeuring alhier kwam deze stier niet voor een eersten prijs in aanmerking. Drachten, 23 Mei. Onze plaats werd gister bezocht door iemand, die voorgaf door de firma Koning en Co. te ’s Hage te zijn gezonden voor ’t innen van advertentiegelden. Bij den heer J. E. v. d. Meulen ontving hij f 4. Ook bij den heer Comello, fotograaf, en de modiste L. Hartstra, wist hij eenig geld los te krijgen. V. d. Meulen telefoneerde aan de firma en ’t bleek fout. De politie agent Drost alhier is den oplichter, een net gekleed heer, onmiddellijk nagereisd en heeft hem weten te achterhalen. Hij is dadelijk in verzekerde bewaring gesteld. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Workum, 22 Mei. Vergeleken bij voor gaande jaren, was onze voorjaarspaarden markt goed bezocht, ’t Is nog lang niet zoo druk als de marktdag in ’t najaar, maar die zit. beter in het geheugen van vele paardenhandelaars en landbouwers. Zulks wordt oververteld en „heit giet mei de soan” en zoo vervolgens, waardoor de oude traditie steeds door in het geheugen blijft, ’n Kleine 40 paarden waren aangevoerd. Werkpaarden brachten van f 150 tot f 300 paarden van f 70 tot f 100. De handel was vlug. 23 Mei. Wegens den snellen groei van het gras zijn onderscheiden boeren ge dwongen om met het maaien hunner landen een aanvang te nemen. Bij velen geschiedt zulks met machines, die in de laatste jaren wegens hunne vele aangebrachte verbeterin gen, meer en meer worden aangeschaft. Ook zijn er nog die niet van hun oude gewoonte af willen en laten dit nog door hunne vaste „mieren” doen. Ze zeggen: „’k wol net sa’n ding op ’t loan hawwe, die skurt ’t gês ’r fit”. Wel moeten de landen goed vlak zijn die door een machine worden bewerkt, maar gaandeweg zullen ze het zeker winnen en moeten die ouderwetsche boeren ten laatste met den tijd mee. De landen beloven een goeden oogst en men kan zich niet begrijpen waar het gras zóó vlug is vandaan gekomen. Kind verbrand. Een tweejarig kind van H. Solte te Flui tenberg, gemeente Ruinen, is in het vuur gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. dat eene weduwe, met kinderen achterblijvende, in hoogere mate steun behoeft dan de invalide weduwe, maar ’t is het toch nieten wel om deze eenvoudige reden, dat eene weduwe die met kinderen achterblijft in den regel zoo het medelijden opwekt, dat ze we) ge holpen wordt, wat met eene invalide weduwe niet het geval isvoor die is bet armhuis meestal de eenige toevlucht. Eu wat die vrijwillige verzekering bij de Rijksverzekerings- bank betreft' voor de inkomens boven de f 1200 wij vinden dat wel goed, maar het is een paradepaardje en niets meer. Want deze verzekering kost het rijk geen cent, daar de vrije renten zoo zijn gesteld, dat ze uit de vrije premiën geheel zullen kunnen worden bekostigd. Het zal voor ons echter de vraag nog zijn of het particulier initiatief, in casu de bestaande levensverzekeringmaat schappijen, die menschen met een inkomen van boven de f 1200 niet even goed en misschien goedkooper zullen kunnen helpen. Wat wij ook in de gesties der Rijksverzeke- ringsbank hebben te loven, zeker niet deze, dat ze goedkoop werkt. Enfin, wij zullen dit afwachten. Het wetsontwerp „Verzekering van werk lieden tegen geldelijke gevolgen van invali diteit en ouderdom” is dan eindelijk in het vierde jaar van het ministerschap van den Hr. Talma ingekomen bij de Tweede Kamer. We zullen beginnen met de opmerking, dat dit dralen ons te meer bevreemdt, omdat Kuyper’s schildknaap, al wil hij van de wets ontwerpen van zijn hem door God gegeven Leider, niets meer weten, toch feitelijk niet anders gedaan heeft dan het ontwerp-Kuyper, omgewerkt maar allerminst verbeterd, opnieuw indienen. De twee zaken toch van beteekenis waardoor het ontwerp-Kuyper verschilt, zijn lo. dat het geene weduwenvcvAc, maar eene rente geeft, die eindigt als alle achter gebleven kinderen den leeftijd van 13 jaren hebben bereikt 2o. dat er voor arbeiders en daarmee gelijk gestelden met meer dan f 1200 inkomen de gelegenheid geopend wordt zich vrijwillig bij de Rijksverzekerings- bank tegen de gevolgen van invaliditeit te verzekeren. Dat de weduwenrcnie, van het ontwerp- Kuyper, die mede in het ontwerp-Veegens was opgenomen, door den Hr. Talma in eene wezenrente veranderd is, dunkt ons geene verbetering. Het lijkt wel juist om te zeggen, deze zaak eens moeten raadplegenéén van hen, en de man van wien wij spreken is er een wiens naam in de arbeiderswereld een bijzonder goeden klankt heeft, zeide ons weinige dagen geleden dat de fabrieksarbeider eigenlijk op zijn 60ste jaar moest gepensio neerd worden, aangezien hij na dien leeftijd niet veel meer te geven heeft. Maar Minister Talma houdt vast aan den 70-jarigen leeftijd, wat te meer verwondering mag wekken, om dat hij tot hen behoort, die altijd schermen met Gods geopenbaard Woord, en dat daar mede ook in de wetgeving rekening moet gehouden worden. Hij schijnt toch Psalm XC vs. 10 uit zijn Bijbel geschrapt te hebben, waarin wij lezen„Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaren, of zoo wij zeer sterk zijn tachtig jaren"De Hr. Talma maakt dus een pensioen voor de sterken, dat is voor de uitzonderingen. Dat de man van nog geen vijf gulden loon na een heel leven van premiebetaling een schijntje krijgt, iets meer dan 'een rijks- daalder, zij hier slechts terloops vermeld. Maar wat ook zoo met alle democratie spot is, dat in het ontwerp van den Hr. Talma het percentage van de premie stijgt naarmate men lager loon heeft. Wie f 4 loon in de week heeft, om een voorbeeld te geven, moet 10 cent in de week premie betalen, dat is dus 2r/2 °/0 van zijn loon, maar wie f 10 loon in de week heeft, betaalt 16 cent in de week aan premie, d. i. slechts 1.6 °/0 van zijn loon. Wie f 22 in de week verdient, betaalt 24 cent in de week aan premie, d.i. even meer dan 1 0/0. Spot eene dergelijke regeling nu niet met alle logica? Verder is er, juist als in het ontwerp- Kuyper eene invaliditeitsrente, die alleen dan blijvend is, indien er geen vooruitzicht bestaat op zoodanige toeneming van de ar beidskracht van den invalieden arbeider dat hij ophoudt invaliede te zijn. We vinden deze phrase in hare algemeene vaagheid een gevaar voor den arbeider. Sinds wij eens in Duitschland aan zagen, die bij een en den linkerarm toch nog dienst deed, zijn wij omtrent dat begrip van geheel invaliede zijn niet heel gerust. (De dienst van genoemden man bestond daarin, dat hij zittend op een stoel in een klein huisje op een bepaald oogen- blik op een van de knoppen moest drukken, die onder zijn bereik waren). Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1