Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 1911. No. 43. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. Zondag 28 Mei. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke W. het <1 I) G. H. een zoo Vergadering op Woensdag 24 Mei 1911. 4 4 wel ovef te gaan zoo lang hij dan als hij er nog op, dat het is gekomen in ’t volgende vergadering, en Weth. omtrent de om een de verlichting wil aanleggen, een toeslag van aan de om Sielze Oosterbaan. en Jan E. van en W. en hij boven het ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van den heer Jobs, de Boer, voor zijne herbenoeming, voor kennisgeving ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Bij de herstemming tusschen beide eerst- geuoemden, werd de heer G. H. v. d. Werf, benoemd met 9 stemmen, de heer Hettema verkreeg 4 stemmen. 2. Behandeling van aan Van Dalen a.s. om brug, met advies van Burg, en In de vorige vergadering was op het ver zoek der heeren Hiddema en de Vries door B. en W. geadviseerd, om tot verbreeding der doorvaartswijdte van de St. Jansbrug over te gaan, als de belanghebbenden een derde deel der kosten bijdragen. De heer Boersma vond royaler om de ver betering geheel voor rekening der gemeente te nemen. Het grootscheeps-vaarwater is er met groote offers der gemeente gekomen, en nu hebben deze adressanten het ongeluk dat hun panden aan de andere zijde van de stad liggen. Willen zij nu ook van dat vaarwater profiteeren, dan wordt er van hen een extra premie gevorderd. Spreker had gedacht dat bij eventueele verandering dezer brug men aan den wensch zou voldoen, wijl ’t in het belang is der geheele scheepvaart. Ook de heer Praamsma deelt dit gevoelen en zou deze brug ook zoo wijd willen hebben als de Blauwpoortsbrug, te meer daar de kosten niet hooger zijn dan f 415. De heer Kramer antwoordt, dat het niet zoo zeer om de som is, als wel om het beginsel. De verandering der brug wordt in ’t adres op den voorgrond gesteld, maar er behoeft enkel een stootpaal vernieuwd te worden, en de verbreeding der brug is ook in hoofdzaak alleen voor deze adressanten. De heer Pan Randen vindt, als brug zelf niets mankeert, het raadzaam te handelen als B. en W. voorstellen. De heer Boersma wijst grootscheeps-vaarwater er belang der industrie, en de provincie heeft de stad in beter con- zit het juist in deze en hem een te verleenen. De heer Lunter vraagt hoe B. gekomen zijn tot die som, hij zou het wel op f 4 per week willen zien bepaald, d. Klei acht f 4 en per week De heer Keikes merkt op, of het niet noodig is, dat men van de pachters borg stelling vraagt, waarop de Voorzitter ant woordt dat dit wel raadzaam zou zijn, doch moeilijk is uit te voeren. Er wordt thans reeds vooruitbetaling gevergd, en juist het achterwege blijven van het eerste gedeelte, bracht deze zaak aan ’t rollen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mee, dat naar aan leiding dezer zaak een schrijven is ingekomen van den heer A. Nizet te Roermond, die de standplaats wenscht te pachten voor f 300 per jaar. Omdat de pachtsom gewoonlijk niet hooger is, vinden B. en W. wel goed hem dat voor dit jaar onderhands te gunnen, maar over de volgende jaren een publieke inschrijving te houden. Na eenige bespreking wordt alzoo besloten met 12 tegen 1 stem, de heer Keikes. 5. Behandeling, van het adres van den werkman B. van Dalen om eervol ontslag en het ontvangen eener toelage, met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. adviseeren, eervol ontslag te verleenen, op 1 Juni uitkeering van f 3.50 per week maal gestelde waarde van vroeger. De heer Eisma kan zich met het advies niet vereenigen, hij wijst er op dat het drankgebruik afneemt, en zou wel willen dat B. en W. zich vergewisten van het werkelijke debiet, want de bepaling van ’t vergunningsrecht is thans gebaseerd op een vermoeden. De heer Eerdmans merkt op, dat de heer Eisma, toen het vorig jaar een dergelijk verzoek dezer firma is behandeld, bijna met dezelfde woorden het advies van B. en W. Werd wegens den Hemelvaartsdag onze weekmarkt een dag vervroegd, ook de raads vergadering werd daarom een dag eerder gehouden. Alle 13 leden waren, zooals dat hier gewoonte is, present. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Twee resolution van^Ged. Staten, waarbij werden goedgekeurd de kohieren van school geld en de gewijzigde instructie voor den gemeente-ontvanger. Een schrijven dank betuigende Deze stukken werden aangenomen. Een adres van Mej. Callenfels, verzoekende verhooging der bezoldiging voor de hand- werkslessen. In handen van Burg, en Weth. om advies. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een voorstel der Gascommissie, om van de geldleening 1908 der fabriek, groot f 47000 een meerdere aflossing op de be- grooting te brengen van f 1500, wijl de netto winst bedraagt f 1950.14 en de inven taris f 2021.65 lager is dan het jaar te voren. Ter inzage tot een Advies van' Burg. opdracht van 10 Januari om een kosten berekening te geven voor de verlichting van het Hooge bolwerk. De Gas-commissie oor deelt, dat de leiding langs het bolwerk van Sneekerpoort tot plantsoen zal moeten kosten f 1350, terwijl door beschadiging van boom wortels dit wellicht schade doet aan de boomen en ook door de vergraving kuilen in den wandelweg zullen ontstaan. B. en W. deelen die bezwaren, en stellen voor één lantaarn te plaatsen op het bolwerk waarvoor de leiding bij bet Convent moet verlengd worden, kostende f 70. Wil men verderop ook een lantaarn, dan is deze met geringe kosten aan te sluiten aan de leiding bij de huizen Jorritsma. Ter inzage tot de volgende vergadering. Advies van Burg, en Weth., op het adres van N. Jorritsma en anderen, om een lantaarn' bij de brug het Hooghout en gasleiding naar hunne woningen. Geadviseerd wordt, afwijzend op het ver zoek te beschikken, wijl het daar particulier terrein is, en adressanten voor gezamenlijke rekening in de verlichting behooren te voor zien, en ook wel een gasleiding kan worden aangebracht, maar dan op hunne kosten. Advies B. en W. op het adres om ver harding van het bolwerk bij de gasfabriek. Ook hier wordt voorgesteld afwijzend op ’t verzoek te beschikken, wijl de weg daar in geen slechteren toestand is dan andere ge deelten van het bolwerk, en verharding met klinker f 456 zou moeten kosten. In den waterafvoer echter zal worden voorzien. Nog een advies van B. en W. en wel op het verzoek van een Commissie uit Hennaarde- radeel om de brug Spijktille, die voor de helft aan Bolsward behoort, aan Hennaarde- radeel af te staan met een bijslag van f 1600. B. en W. stellen voor, dat men zich bereid zal verklaren die brug over te dragen, doch de bijslag komt hen wat hoog voor, terwijl Bolsward ook geheel geen belang heeft bij den weg, die men wil aanleggen, waarom voorgesteld wordt, een toeslag van f 1400 aan te bieden. Al deze adviezen worden ter visie gelegd, om ze de volgende vergadering te behandelen. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming van een Voogd van het Weeshuis, de voordrachten bestaan uit de heeren 1. Leo Hettema en 2. G. H. van d'er Werf der Werf. Bij de eerste stemming verkregen: de heer G. H. v. d. Werf 5, de heer Leo Hettema 4, de heer J. E. v. d. Werf 2 stemmen en de heer S. Oosterbaan 1 stem. (De heer Ooster- baan stemde zelf niet.) Bij de 2e vrije stemming verkreeg de heer G. H. v. d. Werf 6 stemmen, de heer Leo Hettema 4 stemmen en de heeren Oosterbaan en J. E. v. d. Werf elk 1 stem. bestreed. Hij vindt echter dat de heer Eisma verkeerd gaat, wijl gebleken is, dat deze firma vroeger eigenlijk te laag stond en nu op een juist cijfer is gesteld, zoodat met het tegenwoordige debiet de som f37.50 gerechtigd is. De heer Eisma herhaalt, dat deze schat ting een veronderstelling is, en hij daarom een onderzoek wil doen instellen, ’t Is hem bekend, dat het debiet bij deze firma wel met 1/3 is verminderd bij vroeger, acht dus de schatting te ver L„, maximum. De Voorzitter acht dat B. en voorstel van den heer Eisma al moeielijk kunnen accepteeren om te gaan zien of de boeken der firma Plantinga kloppen met de gegevens die ons door den taxateur zijn ver strekt. Indien die firma daar belang in had, hadden zij het wel vooraf kunnen aanbieden. De heer Eisma. B. en W. konden dan ’t verschil nagaan bij den verkoop in ’t klein, want vooral deze is zooveel lager dan vroeger, waarop de Voorzitter herhaalt dat het niet ligt op den weg van B. en W. om daar een onderzoek naar in te stellen. Aan de cijfers, door den adviseur verstrekt, dient men zich te houden. De heer Oosterbaan heeft in de lijst ook de cijfers van de twee andere grossiers ge zien, en daaruit blijkt hem dat bij de firma Donker de verkoop in ’t klein zoo wat ge- hij niet weet, waarom de veel hooger wordt ge- het adres van de heeren J. A. de Vries en O. A. Hiddema verbreeding der doorvaart van de St. Jans- Wethouders. op ook de heer v. wel noodig. De Voorzitter zegt, dat B. en W. meenen, dat de som al billijk is gesteld en zeer zeker Van Dalen wel zal bevredigen. De heer v. d. Meer voegt hierbij, dat B. en W. meenden dat zij hier geen bereke ning mochten maken, want de jaren als los werkman tellen dan niet mee, en ook de gevolgen voor andere gevallen, hebben B. enW. teruggehouden om volgens berekening te werk te gaan. Hij vindt de voorgestelde uitkeering al billijk, hoe sterk hij er ook voor is om een oud werkman te helpen. Ook de heer Praamsma vindt het voorstel van B. en W. nog al royaal; als er pensioenregeling was, zou het stellig hoog niet worden. De heer Feenstra meent dat Lammertsma van de gasfabriek f 5 ontvangt, maar hem wordt ingelicht dat deze op f 5 per week komt met de uitkeering door de ongevallenwet. Het voorstel Lunter, v. d. Klei om de uitkeering op f 4 te bepalen, wordt ver worpen met 7 tegen 6 stemmen (voor de heeren Van Randen, Oosterbaan, Lunter, Boersma, Feenstra en v. d. Klei). Het voorstel B. en W. uitkeering f 3.50 per week, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer v. d. Meer stelde nog voor het vereischte bedrag over 1911 ook nog op de gemeente-begrooting van dit jaar aan te brengen, dit wordt algemeen goedgekeurd. 6. Behandeling van het voorstel van Burg, en Wethouders tot het opnieuw verhuren van het wachtlokaal in het waaggebouw. De verhuring van ’t lokaal der commiezen voor f 40,per jaar wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Behandeling van het schrijven der Commissie voor de gemeentereinigihg en hel advies van Burg, en Wethouders inzake den werkman D. Bijkersma. B. en W. adviseeren om om aan D. Bijkersma per week ziek is f 3,uit te keeren, en niet beter is met 1 Januari a.s. te ontslaan, maar vinden, dat het niet opgaat, als hij enkele uren werkt, dau daarvoor nog steeds extra uit te keeren. Zij stellen voor te be sluiten voor vast f 3,uit te keeren, en als hij werk verricht, dit eerst te beloonen als hem, per uur berekend, meer toekomt. Over dit punt wordt ook nog al heel wat gesproken. De Wethouder Kramer deelt mee, dat hij als voorzitter der commissie voor de gemeentereiniging met het door die commissie ingediend voorstel meegaat en dus bij ’t college van het Dag. Best, de min derheid vormde, in zoover het voorstel B. en W. afwijkt met dat van de commissie. De heeren Boersma, Vis, Eerdmans, v. d. Klei, Lunter, v. d. Meer, Praamsma en de Voorzitter voeren over het verschil en de prioriteit der twee voorstellen het woord, waarop ten slotte het voorstel B. eu WK ook nog de gracht om ditie gebracht, en nu brug om verder te kunnen komen met de schepen, en ook de heer Praamsma herhaalt, dat hij de onkosten dezer brug liefst geheel voor gemeenterekening ziet komen. De Voorzitter bemerkt, dat het Groot- scheepsvaarwater gaat tot het Kruiswater, en de gracht om de stad wel is uitgediept, maar toch 2e klas vaarwater is gebleven, en de heer v. d. Meer licht toe, dat het Kier niet betreft de luttele som, maar ’t beginsel. Achter de brug ligt een vaarwater van lagere klas. Wordt de brug breeder, dan komt denkelijk ook nog verzoek om de Leeuwarder vaart uit te diepen tot aan hun fabrieken. Deze adressanten alleen hebben belang bij de groote doorvaartwijdte der brug, ’t is niet in ’t algemeen belang. Ook andere gemeenten gaan in zulke gevallen van de belangheb benden een deel der kosten vragen, en ook zal de bediening der brug moeilijker worden als de wind er op staat, gaat de brug nu al moeilijk neer, en wordt de klap langer, dan gaat het nog minder. Dit is de quintes sence van ’t voorstel, zoo dat B. en W. meenen dat de belanghebbenden wel behooren bij te dragen in de kosten. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Feenstra, Praamsma en Boersma. 3. Behandeling van het adres van de firma K. Plantinga fy Zn. om vermindering van vergunningsrecht, met advies van Burg, en Wethouders. De firma Plantinga vindt zich bezwaard dat het vergunningsrecht dat vroeger f 25 bedroeg, thans voor haar op f 37.50 is gesteld. Zij verzoekt weer op de vroegere som te komen, te meer, wijl het debiet in sterke drank dalende is. B. en W. hebben geadviseerd om de een- som te behouden, wijl de huur- het verkooplokaal hooger is dan lijk is, waarom firma Plantinga zoo steld als de anderen. De heer Kramer licht toe, dat het ver gunningsrecht wordt bepaald naar de huur waarde der verkooplokalen en naar het debiet, en nu is de winkel van de heeren Plantinga hooger geschat. Daar hier intertijd bepaald is dat het vergunningsrecht voor iedere f50 huurwaarde zal zijn bepaald op f 12.50, is er geen tusschenspeling en slaat het steeds op bij sommen van f 12.50. En nu spr. toch aan het woord is, wil hij er nog even de aandacht op vestigen, dat wanneer B. en W. geen vertrouwen stelden in de gegevens van den adviseur, ook een onderzoek zou dienen te worden ingesteld naar het debiet van al de andere vergunninghouders. Het is uit de gegeven cijfers gebleken dat het verschil in debiet niet zoo groot is, doch de verhooging van ’t vergunningsrecht ligt grootendeels er aan, dat de firma Plantinga een kamertje bij haar winkel heeft gevoegd, zoodat de huurwaarde van het verkooplokaal hooger is geworden. De heer Lunter vraagt of het vergunnings recht bij de grossiers enkel wordt gerekend naar hun verkoop in ’t klein, wat bevesti gend wordt beantwoord, en de heer Ooster baan ziet in dat, zoolang die schatting der huurwaarde zoo is, en f 12.50 van elke f50 of gedeelte van f50 wordt bepaald de som niet te hoog is gesteld, maar vraagt toch of het billijk is dat een klein verschil in huur waarde, zoo’n groote verhooging naar ver houding meebrengt. De heer v. d. Klei heeft ook gezien, dat het debiet bij het vorige jaar weinig verschil maakt volgens de cijfers der overgelegde lijst, hij meent echter, dat men wel vertrouwen mag stellen in de bewering der heeren Plantinga. De heer Vis meent dat de discussiën wel wat buiten den koers beginnen te gaan. Zoolang de verordening er is, moeten wij er on saan houden. Is de schatting nu eenmaal te hoog, dan moet de firma daarvan herziening vragen, als zij meent, dat het niet in orde is, maar de raad dient zich te houden aan de gegevens. Het voorstel van het Dag. Best, om de som te handhaven, wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren v. d. Klei, Keikes, Eisma, Oosterbaan, Lunter en Boersma. 4. Behandeling van het adres van den heer A. M. Peelers Vincken inzake de pacht van een standplaats voor een sloomcaroussel met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. adviseeren, wijl de slechte finantiëele toestand van adressant is gebleken, om hem voor de loopende 3 jaren te ontslaan als pachter van een staanplaats voor een stoomcaroussel in de kermis en B. en W. meteen te machtigen, om de staanplaats voor ’t jaar 1911 te verpachten, dan kan later over de volgende jaren tegelijk met andere kermisvermakelijkheden een verpach ting worden gehouden. Bolsvardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1