Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. 50ste Jaargang. No. 44. Verschijnt Donderdags en Zondags. DE MORGENSTOND. BINNENLAND. Donderdag 1 Juni. VOOR Afzonderlijke die reeds de tram terwijl een een Sneek. vergadering ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. verdoen, zonder eenig nut of voordeel ook. Waarschijnlijk zouden velen zoo drukke menschen al hun en met gemak kunnen afdoen, bijtijds wilden beginnen. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Eernewoude, 29 Mei. Een buitengewoon geval, een hert gevangenBij ons dorp werd een hert opgemerkt, fluks natuurlijk ging het er van door. Onbekend met de omgeving, kwam het terecht in het Eernewoudster wijd. Vlug er bij en aan den overkant wist men het meester te worden. Het werd nu vast gelegd. Spoedig vele nieuwsgierigen. Volgens informaties moest het weer worden losgelaten. Hieraan is gevolg gegeven. Heerenveen, 30 Mei. De Katholieke Landdag zal dit jaar alhier gehouden worden en wel Zondag 2 Juli a.s. Leeuwarden. Maandagmorgen arriveerden ’n 200 tal maaiers met den trein uit Gronin gen. Enkele Oost-Friezen zag men nog daaronder, doch hun getal neemt blijkbaar jaarlijks af. Gepakt en gezakt trokken zij, //besteld" waren, de stad in naar en andere inrichtingen van vervoer, voor het station nog geruimen tijd drukke beweging heerschte door wie op volgenden trein wachtten. De meesten gingen in de richting Sneek, waar de nog //vrijen” heden op de markt om een plaats kunnen zoeken. Weer een vliegweek te Heerenveen. Heerenveen, 30 Mei. De herinnering de schoone dagen De valsche rijksdaalders zijn zeer goed nagemaakt. Zij dragen den beeldenaar van koning Willem III en het jaartal 1869. Van welk metaal ze vervaardigd zijn, schijnt nog niet vast te staan. Ze konden niet omge bogen wordenvan lood zijn ze dus zeker niet geweest. Door het nieuwe aanzien der geldstukken en door den klank was evenwel te bemerken dat zij valsch waren. Bij Rössler zijn twintig valsche rijksdaal ders in beslag genomen, bij zijn landgenoot een achttal. Alg. Hdbl. Spoorwegongelukje. Bij het rangeeren van wagens door den goederentrein, die ’s avonds tegen 7 uur van Tiel naar Geldermalsen vertrekt, liepen gisteravond er twee met zoo’n vaart tegen den bok, dat deze een kwartmeter uit den grond werd gelicht. Daardoor drongen de buffers van den bok in den achtersten wagen, die met twee wielen uit het spoor raakte en met zijn buffers eveneens in den anderen wagen drong. Het ongeval had plaats op doodloopend spoor, zoodat het geen stoornis in het verkeer veroorzaakte. De jenever. Te Barneveld kochten Zondag een 3-tal zestienjarige knapen twee kan jenever, welker inhoud zij samen opmaakten. Een der kwa jongens werd later voor dood thuisgebracht. Ouderloos. Men meldt uit Rotterdam Door den smid Z. is tijdelijk opgenomen de 15-jarige Marietje Linden, die sedert haar ouders gestorven waren rondzwierf. L.l. Vrijdag werd zij door een gezelschap rondreizenden in een woonwagen medegenomen. Zij werd evenwel wegens het weinige geld dat zij inbracht te Rijswijk op straat gezet, waarop zij naar Rotterdam is komen loopen. Zij is door den Voogdijraad onder dak gebracht. ,/De morgenstond heeft goud in den mond” is een spreekwoord, een leuze, of hoe men 't noemen wil, die velen elkander nazeggen, maar waarvan weinigen de juiste beteekenis beseffen. Althans, met eenige uitzonderingen opge vat. Er zijn velen, wien de morgenstond steeds aan de vervulling van hun dagtaak ziet. Werklieden en met of spoedig aan den arbeid dat de morgenuren vele menschen, die dag in gebrek aan tijd o, ze ze eerst of laatst moeten echter ’s morgens voor 8 Heeren markt door de Amsterdamsche recherche werd aangehouden, kunnen wij het volgende mededeelen Ongeveer tien weken geleden kwam een ongeveer 24-jarig Duitscher, Paul Rössler geheeten, een kamer huren bij een echtpaar, wonende Heerenmarkt 5, eerste ver dieping. Een bordje met //kamer te huur* had zijn aandacht op dit adres gevestigd. Hij vertelde schilder te zijn en uit Parijs te komen. Hier, zoo verhaalde hij verder, werkte hij voor verschillende drukkerijen, die prent briefkaarten, welke hij zelf vervaardigde, van hem betrokken. Zoo nu en dan ging hij voor zijn prentbriefkaarten-affaire op reis, naar het heette. Inderdaad toonde hij aan het echt paar, waarbij hij inwoonde, prentbriefkaarten die hij zelf geteekend en gekleurd had en zijn hospita kreeg een dier prentbriefkaarten van hem ten geschenke. Rössler zat meestal den geheelen dag thuis op zijn kamer, die gelegen was aan de voor zijde der derde verdieping, de zolderverdieping. Er stond een kachel op zijn kamer, die on danks de warmte moest branden omdat Röss ler er, zooals hij voorgaf, zijn prentbrief kaarten bij moest drogen. Zelden of nooit vertoonde de jeugdige Duitscher zich beneden bij het echtpaar. Zijn eten werd hem op zijn kamer gebracht, of wel hij Bracht zelf het een en ander mee. ’t Behoeft nauwelijks gezegd, dat het echt paar, bij hetwelk Rössler inwoonde, nimmer iets bemerkt heeft van zijn misdadige prak tijken. Zoo nu en dan kreeg Rössler bezoek van een jeugdig landgenoot, evenals hij keurig gekleed. Vermoedelijk is dit dezelfde jonge man, die te Haarlem gearresteerd werd, toen hij er valsche rijksdaalders uitgaf. Deze Duitscher gaf aanvankelijk een valschen naam op. Hij beweert van beroep tooneelspeler geweest te zijn, doch achteruit te zijn gegaan. Gistermiddag halfvier vervoegde de politie zich bij het echtpaar op de Heerenmarkt. Rössler zat op zijn kamer. Omstreeks dezen tijd werd hem steeds thee bovengebracht. Na het echtpaar geruimen tijd ondervraagd te hebben, gingen de politiemannen, voorafge gaan door den hospes, naar boven. Deze klopte aan... de politie drong binnen en Rössler werd gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau in de Warmoesstraat, waar zich reeds zijn landgenoot bevond. komen, ze hebben dan hoofdpijn, ze zijn dan onlekker, ze kunnen niet werken, neen, heusch, ’t is wel zoo, ’t is een heel goed ding ’s morgens vroeg te beginnen en ze zouden dat ook wel heel gaarne willen, maar wezenlijk, ze kunnen niet, ze zouden bepaald ziek worden. Allemaal onwaarheid Er moge een enkel ziekelijk gestel zijn, dat vroeg opstaan ver biedt, in den regel zal elk die ’t beproeft en eenige dagen achtereen volhoudt, ervaren, dat niets gemakkelijker en aangenamer is, dan vroeg opstaan. Vooral wanneer men begint in dezen tijd van het jaar, nu het ’s morgens vroeg zoo heerlijk is en het vroolijke zonlicht al zoo vroegtijdig door het raam van uw slaapkamer schijnt, ’t Is waar, wie gewoon is tijdig op te staan, kan het meestal na zijn gewonen tijd niet in zijn bed uithouden. Maar ’s avonds dan Ja, dan gebeurt het meestal, dat men bijtijds naar bed ver langt, en ook wat niet het minste voor deel is dat men, zich ter ruste leggende, spoedig inslaapt en een verkwikkende nacht rust geniet. Dit bewijst meer dan‘ iets anders, dat men op de door ons gewenschte wijze tot een gezonden en doelmatigen levensregel komt. Nu kan het daarbij gebeuren, dat som migen in de avonduren aan tijd verliezen, wat ze des morgens winnen. Dan is echter toch de winst nog groot, want de morgen uren overtreffen de avonduren in alle op zichten, behalve in de geschiktheid om kwaad te doen of slechte gezelschappen te bezoeken. van landbouwers gaan meestal na de opkomst der zon en zij ervaren dagelijks, voor hun arbeid de beste zijn dat zij dan frisscher van hoofd, hel derder van oog, vaster van hand, minder mat en afgewerkt zijn dan des avonds, wanneer de taak ten einde spoedt. Den meesten hun ner wordt het echter niet gevraagd of zij vroeg dan wel laat willen beginnen. Hun werktijd wordt op de vroege morgenuren bepaald. Op de zoodanigen hebben wij niet het oog, want hun vertellen dat zij met vroeg te be ginnen meer afdoen dan laat aanvangende, zou geheel overbodige moeite zijn. Wij bedoelen de zeer velen, die het aan hun eigen keuze hebben, vroeg dan wel laat aan te vangen en die de kwade gewoonte volgen van laat op te staan, alhans laat aan het werk te gaan. Nu denkt men misschien, dat wij hier een strafrede zullen gaan houden tegen de luiaards die een gat in den dag slapen, zooals men dat noemt. Neen. Zij mogen ’t zich ook aantrekken, maar wij meenen de ordentelijke burgers, die een zoogenaamd geregeld leven leiden en b.v. hun dagelijkschen arbeid beginnen nadat zij ontbeten hebben en dus ten 9 ure onge veer. Is dat laat P roept een heer van kan toor- en bureaumannen, winkel-en magazijn- houders, advocaten, notarissen, schoolmeesters, en wie niet al, mij toe: zoudt gij menschen, die met hun hoofd moeten werken, dan nog vroeger willen laten beginnen Zeker, en dat op grond van eigen ervaring wezenlijk, een mensch kan er best tegen, »ook al werkt hij met zijn hoofd”, wanneer hij des morgens begint. Wij hebben er ons steeds wèl bij bevaren Heeft men er wel ooit eens over nage dacht, hoeveel tijd men op die wijze zou kunnen uitwinnen Van 68 uur ’s mor gens is 2 uur, dat is, alleen werkdagen ge rekend een vollen dag van 12 uren per week 1 En welke uren Wij zeiden ’t reeds, dat men frisch en opgewekt is, dat men beter en lustiger werkt, maar ook men heeft geen oponthoud, men behoeft niet uit en wordt niet bezocht, men heeft geen stoornis te duchten. Wat zijn er dag uit klagen over weten niet wat doen Komt men uur bij hen, dan vindt men hen in de veeren, of althans hunne kostbare uren verdrentelen en voor wien van die o I werk op tijd als zij maar Er zijn aan het vroeg-opstaan nog andere voordeelen verbonden b.v. de warme dagen zijn in aantochtmidden op den dag is het dan bijna niet uit te houdenmen is te warm om te denken, laat staan om te wer ken welnu, wie ’s morgens voor het ontbijt twee of drie uren gewerkt heeft, kan licht midden op den dag een poosje rust nemen, of onder het lommer wat gaan verpoozen. Op de zedelijke voordeelen zullen we maar niet wijzen ieder heeft den invloed van een goed voorbeeld in zijne omgevingieder beseft dat de voldaanheid over beter vol brachten plicht tot een opgeruimder en tevredener gemoedsstemming leidtdat men beter zal arbeiden, naar mate men zich door meer beschikbaren tijd' minder behoeft te haasten kortom, er is aan alle kanten winst en nergens schadede morgenstond heeft in waarheid goud in den mond. Goed en wel, zegt misschien deze of gene onder onze lezers Gij hebt goed praten maar dan moet men ook maar vroeg kunnen opstaan. //Willen is kunnen”, is daarop ons antwoord. Er zijn er wel die beweren, dat ze onmogelijk zoo vroeg uit hun bed kunnen aan van 31 Juli4 Augustus van het vorig jaar heeft het verlangen naar een herhaling van zulk een vliegweek levendig gehouden. Welnu, het Bestuur der Vereen, voor Feestelijkheden en ter bevordering van Vreemdelingenverkeer te dezer plaatse heeft besloten, dezen zomer weer een vliegweek te organiseeren. Natuurlijk onder één voor waarde dat n.l. door inteekening op de aan te bieden garantielijst voldoende belangstel ling wordt getoond. Officieels opening der Hollandia-fabriek te Seharsterbruq. Scharsterbrug, 30 Mei. Heden werd hier officieel geopend de nieuwe fabriek van melk producten van de Naaml. Venn. Hollandia”. Daartoe waren uit Vlaardingen overgekomen de directeur C. H. W. Hummelinck en de adjunct-direc*eur M. G. W. Hummelinck, benevens eenige commissarissen van de ven nootschap. Te omstreeks 2 uur kwam het gezelschap in vier auto’s van Heerenveen alhier aan. Inmiddels hadden zich aan de fabriek ver zameld de gemeentelijke autoriteiten van Doniawerstal. De directeur leidde het gezel schap rond en gaf uitleg omtrent de werk zaamheid van de fabriek, terwijl het vijfjarig zoontje van den heer M. G. W. Hummelinck een gedenksteen in den gevel van de fabriek plaatste. Namens het gemeentebestuur voerde de oudste wethouder, de heer P. W. Rinkema, het woord. Geheel Scharsterbrug is in vlaggentooi. De fabriek is reeds sinds 1 Mei in wer king en verwerkt reeds bij de 30.000 liter melk per dag. Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. In de gisterenavond gehouden van de anti-rev. Kiesvereeniging z/De Vrije Fries” zijn tot candidaat gesteld voor de aanstaande periodieke verkiezing van 5 leden van den gemeenteraad, de heeren F. Blok (aftr.) en mr. L. K. Okma. Voor de 3 andere zetels zullen door de R.K. 2 en door Chr. Hist. 1 cand. gesteld worden. De heer P. Reinouts van Haga heeft voor de, hem door de kiesvereeniging //Sneek” aangeboden candidatuur als gemeenteraadslid bedankt. Naar wij vernemen zullen hh. Kerk voogden der Ned. Herv. Kerk de kerkelijke gemeente bij stemming uitspraak laten doen of de burgerlijke gemeente Sneek in rechten zal worden aangesproken inzake de kwestie Oud-Kerkhof. De desbetreffende stemming zal op Maan dag 12 Juni worden gehouden. N. Sn. Cl. Donderdagmiddag speelden eenige kleintjes met een bal voor de woningen van de firma Vroman, bij den achterkant der Buiten-Societeit. De bal van het vierjarig jongetje van den heer B. aldaar geraakte te water. De kleine eigenaar wendde terstond pogingen aan hem weer in zijn bezit te krijgen, maar gleed plotseling bij den hoogen wal neer in de 8 voet diepe sloot. De moe der, die ’t ongeval bemerkte, vliegt terstond naar buiten om haar lieveling te redden, maar met ’t treurig gevolg dat ze eveneens kennis met de diepe sloot maakte en op 't zelfde oogenblik met haar jongetje naar den bodem verdween. 't Zoontje van den heer vd M. aldaar, dat bij de ramp tegenwoordig was, komt daarop haastig in huis geloopen met den uitroep Vader, daar liggen twee in de sloot Van der Meer, die druk aan ’t werk was, gaat dadelijk naar buiten, is in een oogen blik bij den wal neer en beeft ’t geluk de moeder terstond bij de japon te grijpen. Haar kind had ze in den arm, zoodat hij 't genoegen smaakte, beiden nog bij 't volle bewustzijn op ’t droge te brengen. De heer B., die eenige oogenblikken na ’t ongeval thuis kwam, vond door bemidde ling der buren vrouw en kind te bed. De gang toonde meer dan voldoende, wat er tijdens zijne afwezigheid had plaats gevonden. Heden Dinsdagmorgen boden bij de Waag reeds een 150-tal maaiers hunne diensten aaner was echter nog weinig vraag, zoodat slechts een enkele geplaatst werd. Workum, 27 Mei. De jonge P. O., werk zaam aan de Stoomwasch- en Strijkinrichting alhier had heden namiddag een klein onge lukje, doordat hij te dicht bij de machine kwam, waardoor zijn arm en hand werden ver wond. Het liep nog best af, want evengoed had de jongeling zijn arm verloren kunnen hebben. Na geneeskundig behandeld te zijn, werd hem eenigen tijd vrijaf gegeven. 30 Mei. Naar het schijnt, zijn de flinke vangsten bij de ansjovisvisscherij nu geheel over en is het bedrijf thans niet meer loonend. Een paar visschers hebben hun geluk nog eens aan den anderen walbijUrk beproefd, doch, naar we vernemen, ook niet met gunstige resultaten. Ook hebben enkelen de netten ópgeborgen en mochten zich dié begeerde visschjes niet meer vertoonen als thans, ze voor vast naar hun winterkwartier terug te brengen. Het is wel jammer, dat de vangsten zoo spoedig zijn afgeloopen, omdat vooral de prijs flink hoog en met eenig geluk soms nog iets extra’s was te verdienen. Beroepsvisschers laten dadelijk den moed niet zakken, maar de overigen, die ook veld- en andere werkzaamheden kunnen uitvoeren, geven het spoediger op, omdat het voor hun ook nu de gouden tijd is, aange zien er overal voldoende werkzaamheden zijn. De Banier. Valsche munters gearresteerd. Omtrent den vervaardiger der valsche rijks daalders, die gisteren in een perceel op de Bolswarilsche Courant i E A A4A AAA AAA AAA AAA AAA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1