Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 9 1911. No. 45. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. VLIEGEN OP ZONDAG. I Zondag 4 Juni. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke ruimen zin Jouster Crt. 160 60 Er en ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en het gaat voor voorjaars-paardenmarkt 81 paarden 6 veulens Ondanks de telkens herhaalde waarschu wing niet in Duitschland werk te zoeken, dan na zich vooraf behoorlijk op de hoogte te hebben gesteld b.v. bij een der bij de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeur zen aangesloten arbeidsbeurzen, laten velen zich steeds weer verlokken door advertenties die Duitsche agenten in de (Nederlandsche bladen plaatsen en ondervinden allerlei te leurstellingen. De mededeeling in die adver tenties Z/dat de plaatsing kosteloos geschiedt» brengt hen in den waan dat zij van Emmerik af voor rekening van den verwachten werk gever verder zullen komen. Zij gaan dan vaak te voet naar de Nederlandsche Arbeids beurs te Hamberg, die hen evenmin kan helpen. Wie niet zeker is werk te zullen vinden wende zich eerst tot de arbeidsbeurs die zich het dichtst bij de plaats zijner inwoning bevindt of anders tot die te ’s-Gra- venhage. van f 350 Begrijpen wij dat oordeel goed, dan zou het verlof om op Zondag te laten vliegen alleen kunnen geweigerd worden met ’t oog op de verouderde Zondagswet, waarmede echter de Burgemeester van Haarlem indertijd geen succes had. Een geroutineerd uitbreker. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe eenige dagen geleden de geniesoldaat de R., die ter bewaking in verband met het uit gebroken mond- en klauwzeer op post stond bij de halte Hollandsche Rading op de lijn HilversumUtrecht, ’s nachts in het sta tionnetje inbrak en geld en spoorkaartjes stal, doch den volgenden morgen gearresteerd werd. Hij wist toen uit de politiekamer der geniekazerne, waar hij was opgesloten, te ontsnappen. Hij klom door den luchtkoker, kwam op den duivenzolder en vandaar in den man- schappen-chambrée, waar hij zijne uniform voor een burgerpakje van een viermaander verwisselde. Vervolgens stal hij de fiets van een sergeant en verdween. De ontvluchting geschiedde ’s nachts en werd des morgens bemerkt. Na een paar dagen zoekenZjis^de vluchteling gevonden in een spoorwegwaggon pp het emplacement te Rotterdam, ^waar men_hem herkende aan de militaire^sokken.^ Doorheen sergeant en een paar soldaten der mariniers is de R. toen zwaar geboeid naar Utrecht teruggevoerd_en weer^opgesloten. Maar èook ditmaal is de bewaking niet deugdelijk gebleken. Tenminste gisterenavond te circa half negen bleek de vogel nogmaals gevlogen en werd vanuit de arrestantenkamer in de geniekazerne gemeld dat de R. ten tweeden male had weten te ontsnappen. U. D. Werkzoekenden in Duitschland. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Workum, 1 Juni. Het is nu al ruim drie weken geleden dat het laatste regen water is gevallen, zoodat verlangend er naar wordt uitgezien. Vele regenbakken zijn ledig, terwijl de overigen den bodem laten zien. Het aangename zomerweder wordt hartelijk begroet en is hoegenaamd niet onwelkom, als voldoende regenwater aanwezig was. Niet alleen menschen beginnen behoefte te krijgen, maar ook de tuin- en veldvruchten wachten op een verkwikkenden regen, terwijl de maaiers eveneens kunnen merken, dat het al eenigen tijd droog is geweest. Het gras is lang niet malsch genoeg en gaat meermalen eenigszins voor de zeis liggen, inplaats van afgesneden te worden. Het is bepaald zwaar werk voor die mannen en geen wonder dat ook zij uitzien naar een milden regen, Sneek. Aan de Woensdag alhier gehouden waren aangevoerd le soort 2e 3e Te Kessel (Limb.) is bij het restau- reeren van een huis, welks bewoners voor korten tijd waren overleden, in bet bed een zakje gevonden, inhoudende bankbiljetten, goud- en zilverwerk ongeveer ter waarde van f 900. geval het betrof roeiwedstrijden 'op Zondag trachtte toe te passen, maar wel genoodzaakt was zijn verzet tegen wat door gewoonte recht was geworden, op te geven. Dusdanig verzet zou misschien niet gewenscht zijn. De wet wordt nu een maal niet streng meer toegepast. Door hier en daar incidenteel hare bepalin gen streng uit te voeren, terwijl men er over ’t algemeen weinig rekening mee houdt, dreigt men rechtsonzeker heid te scheppen. Het blad ziet in deze zaak een nieuwe aanwijzing voor de urgentie van de herzie ning der Zondagswet”. Totaal 307 stuks. Voor le soort paarden werd tot f 500 betaald, voor 2e soort van f 175 tot f 350, voor 3e soort van f 100 tot f 150. Er waren weinig vreemde koopleiden ter markt. De handel was~traag. Van 1922 Juni a.s. zal het beken de groote circus P. Wilke alhier voorstel lingen geven op het terrein van de Kunst ijsbaan aan de Stationsstraat. Zondagavond 18 Juni wordt nog in Hoorn gespeeld en den volgenden morgen vertrekt men van daar per extra trein, bestaande uit 22 waggons, welke per extra-stoompont over zee wordt vervoerd, naar Sneek. Het reusachtige circus dat 3000 personen kan bevatten en ’s avonds electrisch verlicht is, wordt in 5 uur tijds opgebouwd, zoodat Maandagavond 19 Juni hier reeds de eerste voorstelling kan worden gegeven. Aan het circus zijn verbonden een 70 per sonen en verder zijn er een 40-tal prachtige paarden, eenige leeuwen, ezels, honden, enz. Het Bestuur der Zweminrichting al hier heeft boven eenige kleedkamertjes een klein platform doen bouwen van waaruit men gezeten op een sleedje, langs een boog- waarts naar beneden gaande glijbaan met een flink gangetje het water inschiet. Er wordt van deze nieuwigheid zeer veel gebruik gemaakt en naar men zegt moet dit de eerste glijbaan in Nederland zijn, in zwemscholen gebezigd wordende. De Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier stelde gisterenavond tot candidaat voor den gemeenteraad den heer K. vd Brug, gemeente ontvanger van Wijmbritseradeel. De Openbare Leeszaal werd in de maand Mei bezocht door 832 personen en wel195 gedurende de le week, 193 ge durende de tweede week, 194 in de derde, 158 in de vierde week en 92 gedurende de nog restende dagen dier maand. Door heeren Commissarissen over den Mac-Adamweg »SneekBolsward» werd heden Vrijdagmiddag 12 uur, ten huize vaq den heer Jan Oosterhout te Nijland, bij gesloten briefjes verpachthet recht van het heffen en invorderen der tollen aan de twee tolboomen van genoemden weg, voor het tijdvak van 5 Juli 1911 tot 12 Mei 1915. Ingekomen waren de volgende) inschrij vingen H. Tijhuis te Rijssen, Gabel no. 1 (tolhek bij IJsbrechtum) f 1426 gabel no. 2 (tol hek bij Bolsward) f 1434 per jaar. W. H. ten Gate te IJsbrechtum, gabel no. 1 f1178; H. Hobma te Hartwerd, gabel no. 2 f 1400. De gunning is aangehouden. Gevaarlijke zitplaats. Een ernstig ongeluk heeft op de Lijnbaan te ’s-Gravenhage plaats gehad bij het ran- geeren van de Westlandsche Stoomtram. Een ongeveer 10-jarig knaapje, dat naar men zegt aan een der tramrijtuigen was gaan hangen, geraakte met het hoofd tusschen de buffers van twee tegen elkander komende wagens. In bewusteloozen toestand werd de jongen in het politieposthuis aan de Loos- duinsche brug binnengebracht en daarna vervoerd naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Daar bleek het kind reeds te zijn overleden. Maatregelen tegen „stukjes draaien”. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Doetinchem werd aangenomen een verordening, waarbij de ambtenaren der politie worden gemachtigd om leerlingen van scholen in deze gemeente, die in den leerplichtigen leeftijd vallen, te brengen naar het hoofd der school, waartoe zij behooren, wanneer zij in die schooluren op den openbaren weg worden aangetroffen zonder geleide van hun ouders, voogden of verzorgers en geen bewijs kunnen vertoonen, waaruit blijkt, dat zij een geldige reden van of verlof tot tijdelijk schoolverzuim hebben. Twee jeugdige boefjes. Eenigen tijd geleden spraken de 15-jarige slagersknecht J. de W. en de 12-jarige loop jongen M. K, te Middelburg af om, wanneer zij voldoende geld bijeen konden krijgen, er samen van door te gaan. Nadat de jongste Dinsdagmorgen bij een dame hier ter stede voor zijn patroon geld ontvangen had en daardoor in het bezit was van een bankbiljet van f 25, ontmoette hij zijn kameraad, wien hij dit vertelde. Deze inde hierop voor zijn patroon verschillende kleine postjes tot een gezamenlijk bedrag van f 4.40. Direct daarop verlieten de jongens de stad, wandelden naar Souburg, gingen per tram naar Vlissingen en staken van daar per boot naar Neuzen over. Van hieruit zetten zij hun reis te voet voort tot Axtel. Het was inmiddels avond geworden en daar de boefjes geen onderdak konden vinden, kwamen zij bij de marechaussee terecht. Deze stelden hen, omdat zij minderjarig zijn, Woensdag op transport naar Vlissingen. De marechaussee aldaar, direct vermoedende de door de politie alhier gesignaleerde jongens in hen te zien, nam hun een voorloopig verhoor af, en vond het bankbiljet van f 25 in de voering van de pet van M. K. De f 4.40 waren reeds op. De jongens werden daarop naar hier terugge bracht en aan de gemeentepolitie overge leverd, (N. Cl.) Dat het door den Burgemeester van Bols ward weigeren van vergunning voor het houden van een vlieg-demonstratie op Zondag voor vele neringdoenden een tegenslag is en vrij wat ontstemming heeft gebracht, behoeven wij niet te verzwijgen. Duizenden bezoekers kwamen het vorig jaar te Heerenveen en te Leeuwarden op de Zondagen toen er gevlogen werd en de neringdoenden plukten daarvan de welkome vruchten. Of bij het vaststellen der politie-verorde ning gedacht is aan de mogelijkheid, dat vergunning voor dergelijke feesten zou worden geweigerd, betwijfelen wij. Art. 135 luidt toch z/Het is verboden openbare vermakelijk heden te houden, tenzij met vergunning van den Burgemeester. De Burgemeester weigert deze vergunning niet dan in het belang van de openbare orde, zedelijkheid of veiligheid”. Of nu op Zondag er meer kans bestaat voor ordeverstoringen of de zedelijkheid of veiligheid dan meer in gevaar komen dan op werkdagen, kunnen wij niet toestemmen. Hoe het ook zij, het verlof om op Zondag een vlieg-demonstratie te Bolsward te houden is geweigerd en waar de beslissing uitsluitend van den Burgemeester afhankelijk is, is hooger beroep uitgesloten. Dat een geestverwant van den Burge meester er anders over denkt, blijkt uit onderstaand oordeel van de Nederlanderdag blad tot verbreiding van Christelijk-Nationale beginselen, redacteur de heer Mr. de Savornin Lobman, ’t welk voorkwam in het avondblad van het Algemeen Handelsblad dato 14 Januari 19U. Vliegen op Zondag. z/Er is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk verzocht de vliegdemonstraties te Soes- terberg op Zondag te verbieden. De Gemeente raad, die dit verzoek ontving, hield de be slissing in beraad. Over deze zaak is het oordeel gevraagd van de redactie van De Nederlander, die opmerkt dat de Gemeente raad niets kan doen, daar aan dit lichaam niet de zorg van de politie is opgedragen en daarop deze beschouwing laat volgen De handhaving der openbare orde is aan den burgemeester aanbevolen. Hier onder valt volgens art. 188 van de Gem.-Wet de politie over voor het publiek openstaande samenkomsten, open bare vermakelijkheden, enz. Derhalve over vliegdemonstraties. Dergelijke vertooningen kan de burge meester verbieden als zij strijden ,zmet de openbare orde of zedelijkheid”. In ’t algemeen is dat met vliegdemonstra ties natuurlijk niet het geval. Ook met zulke demonstraties op Zondag niet. Zulke Zondagsvertooningen strijden wel met de Christelijke moraal, maar het is zeer de vraag of het woord //zedelijk heid” in de wet in zoo ruimen zin wordt bedoeld. Derhalve zou de burgemeester hier machteloos staan, indien er geen Zon dagswet bestond. Art. 4 van die wet bepaalt //dat geene openbare vermake lijkheden, zoo als harddraverijen (en wij mogen naar analogie zeggen vliegdemon straties) op de Zondagen zullen gedoogd worden”. De Raad kan van dit ver bod compensatie verleenen, mits de voorstelling niet tijdens de godsdienst oefening geschiedt. Werd nu dit art. toegepast, dan zou de Burgemeester niet slechts bevoegd, maar verplicht zijn de voorstelling te verbieden behoudens tegengesteld be sluit van den Raad. Nu is echter van algemeene bekend heid, dat de Zondagswet niet slechts is verouderd (zij dateert van 1815), maar zelfs goeddeels in onbruik is ge raakt. Dat is wel zonderling, daar de wet nooit formeel is afgeschaft, maar het is toch hoogst moeilijk daartegen te reageeren. Men herinnert zich, dat de burgemeester van Haarlem eenige jaren geleden die wet in een dergelijk Joure. Overal in partijen, vereenigingen, bonden, corporaties wordt getracht de onder linge band zoo stevig mogelijk te leggen, zooveel mogelijk contact onderling te zoeken om dien band en daarmee de kracht die er van de partij etc. uitgaat, te versterken. Zeker met deze bedoeling worden er naar den wensch van het hoofdbestuur Nutsdistric- ten opgericht, waardoor in den lande de tot nu los naast elkaar staande Departementen die enkel op de Alg. verg, te Amsterdam eenmaal ’s jaars heel even elkaar zoo terloops ontmoeten, nu in groepen worden saam- gevat onder een z.g. Districts-bestuur. kan daardoor meerdere samenwerking onderling overleg gepleegd worden in tal van zaken, om b.v, maar iets te noemen, in het samenstellen der sprekers-lijsten voor de winter-bijeenkomsten en in heel veel meer. Tot het district Heerenveen hebben zich naast Joure ook reeds aangesloten de Dept. Heerenveen (natuurlijk, Wolvega, Oldeboorn en Akkrum. Meerdere zullen wel volgen. Jouster Crt. In de laatste dagen zien we, zeker in verband met veel vervoer van hooiers en maaiers, lange lorries van rug-aan-rug-banken over dwars voorzien zonder overdekking. De passagiers maken dus een openlucht rit, bij brandend zonnig weer of bij regen niet erg prettig. Overigens zit het er best een //schijntje”. Woensdag j.l. werd onder leiding van Burgemeester Piccardt, van Wonseradeel, door bijna 300 dames en heeren, deels leden van zang- en muziekgezelschappen uit XJak- kum, Parrega en Exmorra, «een bezoek ge bracht aan het Sanatorium en voor de beide lighallen een vastgesteld programma van zang en muziek uitgevoerd. Het eigenlijke doel van den ijverigen Bur gemeester, groot voorstander van het Sana torium, was, zijn gemeenteleden wat nader met de stichting bekend te maken. Een propaganda-tocht dus, want getracht wordt, op deze wijze te bereiken het tegendeel van wat de spreuk zegt,/Onbekend maakt on bemind.” Bolswardsche Courant. b II n

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1