Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 46. Donderdag 8 Juni. „HOLLANDIA” Melkfabriek - Scharsterbrug. VOOR Afzonderlijke openingsrede aan elke goed daarna opbrachten langs een reuzenpijp, in een reservoir boven op ’t platvorm, waaruit het door een buizenstelsel overal ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. haar antwoord te binnen ze gedacht, dan heb ik was en elk van zaken In de Jouster Courant lezen wij het volgend interessant verslag van de opening der melk fabriek //Hollandia” te Scharsterbrug,’t welk voor menig Bolswarder, die het groote belang van //Hollandia” ook voor onze stad waardeert, zeker met belangstelling zal worden gelezen. (RedactieB. Cl.} Officieele opening op Dinsdag 30 Mei j.l. dit gedaan had wisten we niet en al, of haar pogen met succes bekroond werd evenmin, doch de fabriek staat er dat *is zeker, merkten we op en wenschten den ondernemers daarmee veel succes. Onder het opwandelen, ter bezichtiging van de fabriek werd er nog druk over ’t geval gesproken. De heeren vroegen elkaar: Heb jij soms die adv. geplaatst? En de dames meenden dat die juffrouw dan toch nu maar f 25 moest hebben, al was dan ook die annonce door Hollandia niet ingezonden. Zoo naderden we de groote plaats der melk- ontvangst en werd vervolgens bij monde van de hh. directeuren doel van de machineriën, hare werking en den gang van het bedrijf uitgelegd. De westelijke zijde wordt in beslag ge nomen door de boterafdeeling. De melk wordt door een dubbele zeef in een halfeivormige kuip gestort en is daarmee direct gewogen. aan. De gebracht dienen om gekoelde melk loopt dan verder in drie groote verzamelbakken, stroomt vervolgens door voorwarmer en wordt in eenige cen- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Een wijzer geeft het aantal kilo’s dagelijksche aan voer bedraagt thans bijna 30000 kilo. Verder is de gang in hoofdzaak als in ingerichte zuivelfabriek. Door pompsysteem niets wordt door de handen der werklieden aangeraakt wordt de melk naar twee groote koelers, die mede de stalluchten te verwijderen. De trifuges in room en ondermelk gescheiden. De room wordt vervolgens gepasteuriseerd, d.i. tot 80 a 85 graden verhit, daarna afge koeld en geleid naar de z.g. aanzuurapparaten, veel gelijkende, op de kaasketels van vroeger, doch veel grooter en met dubbelen wand, waar tusschen naar wensch koud of warm water kan worden geleid, ter verkrijging van de gewenschte temperatuur en ze te be houden. Een spil met drie bladen draait, zoo noodig, rond om den room in beweging te houden en het gelijkmatig zuren te bevorderen. Den volgenden dag wordt de volkomen doorgezuurde melk in de karns tot boter bereid en verder op de gewone wijze be handeld in vaten gepakt en verzonden. Elk vat is, zooals van zelf spreekt, voorzien van het bekende Rijkscontróle-merk. Mochten wij ons verbazen over de ruime ferme afdeelingen en de zindelijkheid, die we overal aantroffen, onze bewondering steeg ten top, toen wij, om den weg der onder melk te volgen, ons begaven naar de in éèn woord magnifieke machinehal, waar men van uit het midden eigenlijk het geheele verdere bedrijf kan overzien. Men ziet het hier vooral, dat kosten noch moeite gespaard zijn en het is voor ieder belangstellende in technisch bedrijf, een oogenlust hier eenigen tijd te vertoeven en uitleg te hooren van de werking van al die bekende en onbekende machineriën en den gang van dit ongewone bedrijf te leeren kennen. Gelijkvloers staan twee stoommachines, waarvan de grootste met twee cilinders. Deze dient èn om de benoodigde electriciteit voor licht en kracht op te wekken in den forschen dynamo èn voor het in beweging brengen van drijfwerk, waaraan de onderscheiden machinerieën en apparaten zijn verbonden. Dan waren er twee zware stoompompen, die norton water 40 en 60 M. diep ophaalden en tot van in de fabriek benut kan worden. Dat overigens talrijke buizen voor stoom-, heet- ,en koud water en melk, elkaar in de ruimte kruisen, behoeft nauwelijks gezegd. Zien we nu wat er met de afgeroomde melk geschiedt. Na gepasteuriseerd te zijn, wordt suiker bijgevoegd en ze vervolgens naar eenige kookpannen geleid, waarin de verhitting nog toeneemt. Dan wordt ze door buizen gezogen naar de twee boog in de hal, op de tweede etage zouden wij zeggen, geplaatste zoo genaamde vacuums, reusachtige eivormige kuipen, doch aan de onderzijde, die door den vloer steekt, afgeplat. Deze apparaten zijn zoo geheeten, omdat ze voortdurend bijna luchtledig worden gezogen vacuum leege ruimte. Door deze voortdurende lucht zuiging door en over de massa, ^wordt veel waterdamp afgevoerd, tot eindelijk de uit damping voldoende is en de gecondenseerde melk, als zeer vette, dikke en gele room in eenige reservoirs wordt afgetapt, waaruit ze later in groote hermetisch gesloten bussen naar de enorme kelderruimte verdwijnt, waar ze eenigen tijd blijft liggen, of naar Bols ward, tot verdere verpakking in kleinere bussen, wordt vervoerd. Daar door de zuiging in de vacuums, de lucht heel weinig druk uitoefent, //kookt” in de ruimte de reeds vrij wat afgekoelde melk op een wijze, die aan een zware branding bij stormweer doet denken. Hoog en wild en woest stuiven de melkgolven op, om in schuim weer uiteen te spatten. Het is inder daad een frappant gezicht, door de aanwezige kijkglaasjes, de reeds vrijwat verdikte vloeistof, bij een temperatuur van slechts 45°, zóó woelig te zien. Wij weten nu dl hoe gecondenceerde melk wordt verkregen, doch in de hoeveelheid in te brengen suiker, het tijdstip der menging, de duur en den graad der verhitting, de meer of minder snelle afkoeling en indamping, daarin schuilt echter ’t geheim van den smid. Daar zijn de juiste factoren tot het verkrijgen van een superieur product en dat schijnen de heeren van Hollandia maar wat goed te weten. Merken we hier nog even op, dat zoowel volle als ontroomde melk voor //drogen” ge- Meermalen hadden we bij eventueele doorrit langs Scharsterbrug, belangstellende blikken geworpen naar de aldaar vanwege de Maat schappij //Hollandia” gestichte bijna reus achtige ,/droogfabriek” zooals z/men”gewoonlijk zei, omdat er als te Bolsward en elders ge condenseerde, d.i. uitgedampte, melk gepro duceerd zou worden. En vooral toen ze begin Mei in exploitatie werd genomen en onder leiding van den heer Van Helden Tucker de fabricatie van het hoofdproduct, de gecondenseerde melk, werd aangevangen, toen hebben we meermalen ge dacht, konden we toch maar eens van meer nabij inrichting en werking van deze kapitale onderneming beschouwen. Want, de wonderen der techniek hebben steeds onze algeheele belangstelling. Waar de mensch door geniale scheppingen de krachten der natuur, als stoom en electriciteit etc., heeft weten te spannen voor allerlei kunstvol mechanisme, waardoor met betrekkelijk weinig levende arbeidskrachten veel en veelzijdig onberispelijk en zeker werk wordt verricht daar toonen wij gaarne die belangstelling en onthouden onze bewondering niet aan het machtig kennen van den menschelijken geest en bet machtig kunnen van ’s menschen vaardige hand. Eerst de gedachte, de schepping; dadrna de uitvoering; de gedachte in een daad om gezet. Geest en hand werken samen, om op elk gebied van industrie die mechanische hulpmiddelen te leveren, waaraan onze tijd zoo bijzonder rijk is. En deze fabriek, meenden we, zou ons weer iets nieuws doen zien en daarom was het ons zeer aangenaam een uitnoodiging te ont vangen tot het bij wonen der officieele opening op Dinsdagmiddag j.l. In feestdos was fabriek en omgeving. En omhoog en omlaag wapperden talrijke vlaggen, die ge tuigden van de blijde stemming der bewoners van Scharsterbrug, die het zoo op prijs stellen dat deze inrichting daar gevestigd werd. Vele autoriteiten bewogen zich reeds over het terrein. We ontmoetten er den administrateur, den straks reeds genoemden heer Van Helden Tucker, den heer PI. v. d. Berg, den architect der Maatschappij, onder wiens leiding de h.h. Akkerman en H. v. d. Meer het weik hadden uitgevoerdden heer Witte, adm. van de fabriek te Bolsward, den heer De Boer te Bolsward, algemeen leider chef van dienst zullen we maar zeggen aan de Hollandia fabrieken hier in ’t Noorden, den heer Vorman, chef-machinist te Bolsward, den heer Van Staveren, machinist hier, etc. etc. Voorts troffen we er als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Doniawerstal, den heer P. W. Rinkema, weth. en den heer F. Weerstra, secretaris. Bij onze voorloopige wandeling om en in de fabriek, zagen we de helder-wit-gekielde leden van het personeel op hun post, wijl het bedrijf in volle werking was. Onder- tusschen werd bericht, dat uit de richting Joure eenige auto’s kwamen aanstuiven, waarin de hoofdpersonen en binnen enkele minuten maakten we kennis met den directeur en adj.-dir., de h.h. C. H. en M. G. Wagenaar Hummelinck, vader en zoon, van Vlaardingen; de h.h. commissarissen Dr. Coert en Van Opstelten uit den Haag en P. v. Dusseldorf, uit Vlaardingen den heer Hartog, chef- machinist van de fabriek te Vlaardingen en eenige dames. Vergeten mogen we niet den 5-jarigen klein zoon Constant, die. zoo aanstonds den gedenk steen zou leggen. Toen de algemeene begroeting was afge- loopen, begaf het gezelschap zich naar de ruime machinehal. De fabriek werd in enkele oogenblikken stop gezet en de directeur ving zijn Vervolgens sprak de heer Rinkema, dank- brengende voor de uitnoodiging aan het Dag. Best, van Doniawerstal gericht tot bij woning dezer officieele plechtigheid. Vervolgens besprak hij de geschiedenis van het zuivelbedrijf in de gemeente. Wees er op hoe in deze streek vol boerenbedrijf het zuivelbedrijf langen tijd niet was wat het wezen moest. Een paart fabriekjes konden lang niet alles verwerken.* Met den bouw van de fabriek te Langweer deed men een goede schrede voorwaarts en ondertusschen ging de partic. fabriek te St. Nicolaasga over aan de Mij. Hollandia, die het bedrijf vandaar nu op ruime, breede schaal had overgebracht in deze uitnemende inrichting, zeer geschikt gelegen aan ’t groot-scheepsvaarwater en de tramlijn. Hoewel deze fabriek zeer zeker een afbreuk zal zijn voor andere in den omtrek, wilde de heer Rinkema, waar de Mij. op terrein van de gemeente gebleven was, toch zijn beste wen- schen voor den bloei dezer inrichting uit spreken. Als nu nog de heer v. Helden Tucker een telegram van gelukwenschen van de fabriek te Vlaardingen aan^hare zuster-fabriek alhier voorleest, vragen wij even het woord, om op te merken, dat met de inwijding van dit nieuwe fabrieksgebouw een profetie in vervulling is gekomen, in zoover tenminste dat een zuivelfabriek is verrezen op de plek, die door iemand voor jaren reeds als zeer geschikt werd aanbevolen. En toen vertelden we'hoe voor.kort in Joure ons een juffrouw verhaalde, dat voor 3 a 4 jaar in Hepkema een adv. had ge staan, ongeveer van den volgenden inhoud 25 gulden belooning voor wie de geschiktste plaats in de omgeving van Joure aanwijst voor de oprichting van een boterfabriek. Br. onder lett. z. aan ’t bureau van dit blad. Ze had daarover gepeinsd en 'gedacht ën was tot de conclusie gekomen dat Scharster brug aan tram en groot vaarwater gelegen, te midden eener boerenbevolking in wijden omtrek, de aangewezen plaats was en had datjjadvies opgezonden, doch later nooit er meer van gehoord. Toen ze nu echter voor enkele weken op een Zondagmiddag in de richting Scharster brug wandelende, daar dat trotsche gebouw zag staan, vroeg ze verwonderd;: Wat is dat daar? En toen haar geantwoord werd: Wel weet je dat niet? Dat is de droogfabriek van //Hollandia”, toen was haar on middellijk de prijsvraag en geschoten en had recht op f 25. Wij stemden dat toe en rieden haar zich maar eens te wenden tot de redactie van 't Nieuwsblad v. Friesland om den in zender uit te vinden. Of ze zoo aan. Krachtig naar lichaam en geest, fier in het besef van wat hij de ziel voor Hol landia gedurende een reeks van jaren had gewrocht, sprak deze energieke man rustig, kalm, maar ferm. Herinnerende hoe voor 30 jaren de eerste fabriek te Vlaardingen werd gesticht en deze de elfde was in de rij, vergeleek spr. het heden met het verleden. Wees er op hoe men aanvankelijk met groote moeilijk heden te kampen had gehad, die echter al betrekkelijk spoedig overwonnen werden, vooral en in hoofdzaak door dat een goed product gefabriceerd werd en men daarvoor een ruim afzetgebied gevonden had. En wat ook dankbaar stemde was, dat op een na nog het geheele oorspronkelijke college dat de Mij. Hollandia vormde, in leven lid op zijne wijze den goeden gang had helpen bevorderen. Dan verklaarde Spr. openlijk van zijn zoon den adj.-directeur veel steun te ondervinden en hoopte, zich richtende tot den kleinen 5-jarigen Constant, dat die op lateren leeftijd de voetsporen van Grootvader en Vader zou mogen drukken ook zijn beste krachten zou wijden aan den voortdurenden bloei der Mij. Wel voorzag Spr. moeilijker tijden, want waar dreigt al niet de concur rentie, doch als een goede zaak goed be stuurd wordt, steeds zorg wordt gedragen voor een voortreffelijk product, dan kan het niet anders of Hollandia zal groeien en bloeien. Dank werd daarna gebracht aan allen die bij dezen bouw in voorbereiding en uitvoe ring hadden meegewerkt en aan de overige aanwezigen voor hun betoonde belangstelling en daarbij 'nog uitdrukkelijk gewezen op het zeker bijzondere feit dat al de werken van Hollandia steeds in eigen beheer worden uit gevoerd. Dit is een voorrecht, want deze beproefde mannen zei spr. kennen de eischen van degelijk en practisch werk, daar ze met en in het bedrijf zijn opgegroeid. Na zijn goede verwachtingen ook voor deze inrichting te hebben uitgesproken werd overgegaan tot de steenlegging. ’t Was hier zooals later werd opge merkt niet de eerste maar eigenlijk de laatste steenlegging waardoor de kleine Con stant als hij groot geworden was, zou worden herinnerd aan het oogenblik waarop hij zich eigenlijk reeds in dienst gesteld had van de Mij. //Hollandia”, was het dan ook, gelijk z’n vader straks verklaarde, zonder te kunnen beseffen welke groote moreele verplichtingen hij hierdoor eigenlijk op zich laadde, n.l. om de voetsporen van zijn voorgangers te drukken en den naam dien hij droeg, hoog te houden. Doch, wij zijn den gang van zaken hier even vooruit. De kleine man dan, beklom het getim merte, omgeven door het gezelschap. Bekalkte daarna met een zilveren troffeltje den steen, waarna deze in de daarvoor gelaten ruimte ingezet kon worden. Nadat ondertusschen de heer Busé, van Heerenveen, een paar kiekjes van dit officieele moment had genomen, werd de familie van alle zijden hartelijk gefeliciteerd. Vervolgens werd in een der vertrekken van het kantoor gebouw de achterkamer van de vroegere herberg Hielkema een glas wijn gebruikt en door enkele heeren het woord gevoerd. Eerst sprak de heer Dr. Coert, ten zeerste waardeerende de groote kracht, die er steeds van de directie is uitgegaan en vergelijkende het kleine gedenksteentje bij den grooten omvang, die in den loop der jaren de werken van //Hollandia” hebben aangenomen, er op wijzende, dat het plan voor deze fabriek ook al weer van den heer Hummelinck Senior is uitgegaan. Spr. hoopt, gelijk de zoon nu den vader bijstaat en opvolgt, de kleinzoon zal volgen en in de aangegeven richting met al zijn krachten zal voortwerken en dat Grootpa Constant dit zal mogen beleven. De heer Hummelinck Jr., dankt, ook namens de ouders, voor al de goede wenschen en voor de betoonde medewerking en wijst dan op het hooge gewicht van den dag voor zijn zoontje. Niet, omdat hij //de laatste steen" aanbracht, want daarom zou de fabriek wel werken, doch zooals straks al is gezegd om de groote moreele verplichtingen, die het kind spelenderwijze op zijn zorgeloozen leeftijd op zich nam. Bolswardsche Courant f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1