Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 47. Zondag 11 Juni. i VOOR afzonderlijke en L Tijding van 'n ouden vriend. Europa’s Wanderschau. Van vliegen. Op ’t Ossemarkt. een fraaiste ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Het prach- lokte dan ook wel tot een is de huisvrouw gaarne spoe- haar huiselijken arbeid klaar, tvordt zij het meest geholpen iaggi’s soeptabletten, omdat :T in staat stellen, in korten slechts met behulp van wa- i goede soep te bereiden. hier van giers. boot, netjes met v voor f de passagiers niet kon bergen, tige zomerweer zeereis uit. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het komt! Wat komt? ’t Groote circus Charles. In de volgende week speelt het te Gro ningen, daarna komt Leeuwarden aan de beurt. Reusachtige reclame bereidt den weg voor dit groote établissement. Over geheel het Noorden der provincie Groningen zag ik groote platen met leeuwen, tijgers, olifanten en meer zulke dieren. En hier te Appinge- dam, vijf uren gaans van de hoofdstad der provincie, wordt schier elke winkelruit ver sierd met groote, door kleur en teekening de aandacht trekkende, reclame-kaarten en -platen. ’t Is eenvoudig verbazend wat deze mijn heer Charles al niet met zich medevoert. ’t Geheele circus-complex bestaat uit 18 groote- en kleine tenten. De menagerie telt onder hare bevolking olifanten, ijsberen, tijgers (7 stuks), zeeleeuwen, Berberleeuwen, zebu’s, antilopen, lama’s, zebra’s, kameelen, struisvogels, buffels, bisons," gnoes, benevens een grooten stal van de edelste raspaarden. Aanwezig zijn eigen smederij en timmer werkplaats, zadelmakerij, eigen electrische licht-installatie, twee muziekkorpsen, eigen brandweer er reddingsbrigade, 60 transport wagens en twee straatlocomobiels. Indianen, Indiërs, Arabieren en Chineezen treden er ieder in zijn eigenaardige „leis- tung” op. 150 Eigen arbeiders zetten in ongelooflijk Lemmer, 8 Juni. Met de Pinksterdagen zijn met de booten der Holl. Friesl. lijn een massa passagiers vervoerd. Zondagmorgen kwam de salonboot Bolsward van deze lijn Amsterdam binnen met 350 passa- Men had toen het laadruim dezer laggen versierd, ingericht 2e kajuitpassagiers, daar deze kajuit al Wat bracht de post me daar een aange name verrassing. Gereed om op reis te gaan, klaar voor het vertrek, brengt de man met de koperen plaat op de borst me een pakje, dat ik pas in den trein kon openen. Een groet uit de verte, een teeken van leven en werkkracht, komt tot me uit Drie bergen, de huidige woonplaats van een Oud- Bolswarder, die te dezer stede vele vrienden had, nog heeft. En daar ik in den brief lees„U zult immers wel de groeten doen aan vele mijner vrienden”, zoo benuttig ik deze plaats, om allen die belang stellen in den ouden heer B. deVries, onzen vorigen,door allen zoo hoog- gewaardeerden organist, deze groeten over te brengen en hen te vertellen dat hij, hoewel nog steeds patiënt, zwaarmoedig angstig tot wanhopend wordens toe, toch nog lust en kracht heeft om te werken. En hoevoor mij liggen meerdere composities, die alle als om strijd getuigen van 's meesters talent. Daar hebben we „Sursum Corda”, muziek voor orgel en zang, tweede bundel, uitgave van Zalsman te Kampen. Deze bundel bevat o.m. een zestal zangnommers, die in één woord keurig zijn en een groote aanwinst voor de repertoires onzer zangverenigingen. Verder zet de heer de Vries zijne serie Psalmen voor gemengd koor” voort met psalm 130, Lofzang en Avondzang, deze uitgave is van Joh. de Heer te Rotterdam. Wie kennis mocht nemen met het zoo mooie werkje „Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot” of met den 100e psalm zij verzekerd dat deze reeks op waardige wijze wordt vervolgd. Dan verscheen nog (van Belkum, Zutphen) een uitgave „zestien kleine en gemakkelijke stukken voor orgel of harmonium”, ook van den heer de Vries. Liefhebbers van het huis orgel, ook „angehende” organisten zullen dit met vrucht en genoegen kunnen gebruiken. Hoe het mogelijk is dat een man, zoo gekweld door zenuwbenauwdheden, kracht en lust heeft nog maar steeds aan het werk te gaan Omdat, ondanks alles, de geest zoo helder blijft, ja in helderheid toeneemt en drang naar geestesarbeid heeft. Heerlijke kunst, die in een ziek lichaam, den geest zóó wakker houdt, heerlijke kunst, die eene zoo groote troosteres is bij zooveel leeds. Daar ik gerust vermeen te veronderstellen dat „de oude meester” in onze, stad nog vele vrienden heeft en aan hen allen eenig bericht gansch niet onwelgevallig zou zijn, breng ik de vriendelijke groeten van den heer de Vries over, met de verzekering dat deze nog meer malen aan Bolsward en de kennissen denkt. korten tijd de artistenstad op, in de voorstellingstent kunnen 6500 bezoekers eene plaats vinden. Ook Bolsward zal bereclameerd worden. En als slechts de helft waar mocht zijn van alles, wat de buitenlandsche bladen ons om trent de prestaties van dit circus vertellen, dan mag men gerustelijk aanbevelen bezoek aan Europa’s grootste en reizende „Wanderschau”. ’t Is verbazend hoe men hier het feit opneemt, dat de Bolswarders niet mochten vliegen {laten vliegen natuurlijk) op Zondag. Een man van zaken vertelde me, dat, mocht zoo iets elders gebeuren, de gevolgen niet te overzien zouden zijn, en hij voegde er bij, dat er, in dezen tijd van geweldige concurrentie van zware belastingen, van zwaren druk van bovenaf op bedrijf en zaak, wel eens wat meer om de belangen van den middenstand mocht worden gedacht, de stand, die het leeuwenaandeel bijdraagt in gemeente en landsbelasting. En toen ik de politieke kaart ging teekenen van de partijgroepeering in Bolsward, geloofde men mij eenvoudig niet. De minderheid als regeerende de meerderheid, eenvoudig niet waar. Jammer dat het toch zoo is, niet waar Voorts zijn er met Verstraete onderhan- delingen geopend en het comité wil zelfs nog een derden vlieger engageeren. Wordt de 'óenoodigde garantie volteekend en wij gelooven, dat dit wel gaan zal dan zal de vliegweek in ’t laatst van Juli gehouden worden. Sloten, 7 Juni. Door den visscher P. alhier is in de Brandemeer zwemmende aan getroffen een jong hert, dat zeer vermoeid scheen. Hij heeft het dier in zyn vaartuig weten te krijgen en voorloopig in bewaring genomen om het den eigenaar, zoo mogelijk, terug te kunnen geven. uw englen naar [deez’ aarde Al zijn zij niet omstraald van glanzend licht. Kom, jong. Wie mouten theedrinken, komst in veurkoamer Oud moedertje roept haar oudsten. Joa moeke, ik kom heur ’t Is immers ook feestdag vandaag in huis. ’k Heb ze gezien die stumperds, niet boe rende, niet sprekende. Ik zag ze ter schole uitstuiven, ’t Ossemarkt op, wel honderd, zoo niet^meer. Eerst werd het me wee te zien hoe al die doofstomme kinderen daar op dat plein zich bewogen. Maar zoudt U wel denken, dat het too- neeltje weldra iets te zien gaf, dat me weer moed gaf en geloof aan Christendom humaniteit Geen enkel bedroefd gezicht, integendeel. Dat speelde en stoeide daar zoo mooi dooreen dat met mij velen met welgevallen deed toe kijken. Glundere, lieve meisjes, arm in arm, zoo vertrouwelijk naast elkaar voortstappende, paaltjespringende jongens, meisjes met speel goed, grootere jongens in vertrouwelijk ge sprek met de leeraren. Een groot genoegen was het te zien, hoe die leeraren geen enkele dier kinderen uit het oog verloren, terwijl allen toch de meest mogelijke vrijheid hadden. En toen dwaalde mijn blik naar het mar meren gedenkteeken voor den edelen Johann Daniël Guyot, daar prijkend opt’ beboomde plein en ik stemde in met den dichter die zegt Ja Heer, gij zendt nog steeds Hondentrouw. Te Oud-Vossemeer werd een hond van den landbouwer Van Gorsel met een persoon medegegeven eenige uren Noord-Brabant in; hoewel het dier zoo goed als blind was van ouderdom, keerde het acht dagen na zijn vertrek terug. Hoeveel moeielijkheden het beest wel zal ontmoet hebben, valt te begrijpen, als men weet, dat het o.m. de rivier de Eendracht heeft moeten overzwemmen’s morgens lag het trouwe dier weer voor de deur van zijn oude woning. Mond- en klauwzeer. Men schrijft uit Winterswijk Onze gemeente heeft pech gehad. Juist had de Minister van Landbouw het voor nemen, het verbod van in- en uitvoer van vee en varkens voor de Geldersche gemeenten op te heffen, toen bij Eelink in Kotten het mond- en klauwzeer weer uitbrak. Voor alle gemeenten is het verbod nu ingetrokken, behalve voor hier. Aanvankelijk wilde men hèt aangetaste vee laten „uitzieken”. Aan gezien het verbod dan nog verscheidene weken zou kunnen duren is op advies van den districts-veearts besloten, het vee toch af te maken, wellicht bestaat dan kans op opheffing van het verbod binnen eenige weken, indien zich intusschen ten minste geen nieuw geval voordoet. Een strenge maatregel. Dezer dagen liepen te Duiven vijf schapen onbeheerd te grazen. Ofschoon de dieren de weide waren ontvlucht, nam de politie ze toch in beslag, om ze publiek te verkoopen. Eene koe van den brievengaarder W., die eveneens langs den weg liep, werd opgepikt om hetzelfde lot te ondergaan. Niettegen staande hier blijkbaar geen opzet in ’t spel is, zullen de eigenaren toch de schadelijke gevolgen ondervinden. Het totalisator-verbod. De N. Crt. verneemt, dat het voornemen om door den eenen of anderen maatregel het totalisator-verbod op te heffen, en daar mede den ondergang van de paardenrensport te voorkomen, in de Kamer geenszins is opgegeven. Slechts maakt de vorm nog een punt van overweging uitbehalve een initia- tief-voorstel om het verbod buiten werking te stellen, zou ook b.v. een motie in aan merking komen, waarbij de Kamer den Minis ter van Justitie zou verzoeken de door hem aanvankelijk voorgestelde lezing van het artikel of een wijziging in dien geest opnieuw bij haar in te dienen. Indien op zulk een motie de stemmen van de meerderheid der Kamer verkregen werden, zou er bij den - Minister geen bezwaar bestaan daaraan te voldoen. De wet treedt, gelijk men weet, J5 Juni in werking. Maar dit is natuurlijk geen fatale termijn voor het in ’t werk stellen van pogingen tot verandering als bovenbe doeld. Die kunnen ook geschieden, nadat de wet in werking is getreden, al zou men het op de renbaan dan desnoods eenigen tijd zonder totalisator moeten doen. Spoed is echter wegens de onzekerheid zeer gewenscht. Auto en trekschuit. Land en Volk schrijft De Standaard is goed op de hoogteeen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffend de nieuwe Militiewet zal Woensdag reeds de Kamer bereiken. In 8 volle vrije dagen is dit werk vol bracht. Bijna getooverd juicht de Standaard. Nu moet de Staten Generaal verder tooveren. Aan de anti revolutionaire Kamerleden zal het niet liggen, zegt de Standaard. Zij ver staan dit werk. Ziende hoe men in Engeland en in Duitschland even belangrijke wetten met spoed doorzet, waren onze vrienden er steeds voor, om de trekschuit voor goed voor de auto uit te ruilen. Zoo is het... waar het oorlogsuitgaven betreft. Daar hebben heeren anti-revolutio- nairen altijd met de auto gereisd. En het resultaat is schitterend. Bepaald uitlokkend om naast de heeren in het moderne voertuig plaats te nemen. Telkens voor nieuwe proef tochten met maximale snelheid. De tochten- zijn duur, maar dat hindert niet. Het gaat om het behoud des vaderlands. En verder is er toch voorloopig niets uit te geven. Goede reis I Hepk. Nieuwsbl. v. Friesl. Sneek. De dertien kinderen, die vier weken geleden uitgezonden werden door de afdeeling Sneek van het Centraal Genoot schap van kinderherstel- en vacantiekolonies, keerden Donderdagavond met den trein van 7.33 terug. Het verblijf in het koloniehuis Zwartendijk te Egmond aan Zee had hun goed gedaan, zij waren allen in gewicht toe genomen en hadden een gezonde, bruine kleur gekregen. Voor de betrekking van concierge in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier, waaraan verbonden is genot van vrije woning, vuur en licht en een jaarwedde van f 275, hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. Den veehouder T. S. Hoekstra óver kwam Woensdagnamiddag een ongeluk, dat nog al betrekkelijk goed is afgeloopen. Op de Looxmagracht rijdende met paard en leegen hooiwagen, waarop behalve genoemde be stuurder nog vier kinderen gezeten waren, zag hij een goederentram uit de richting Joure naar het station rijden hij wilde over het Viscbmarktplein en gedempte Neltjes- haven naar huis rijden, toen onverwachtse tram terugreed en hij in het nauwste ge deelte van de Neltjeshaven tusschen de tram en den muur bekneld werd. Gelukkig bleef het makke paard dadelijk stil staan en be paalde de schade zich alleen tot een ver nielden wagen. De opzittenden bleven boven verwachting gelukkig allen ongedeerd. Door heeren commissarissen over den Mac-Adamweg SneekBolsward is het recht van het heffen en invorderen der tollen aan de twee tolboomen van^dien weg, voor het tijdvak van^l Juli 191Btot 12 Mei 1915 gegund aan H. Tijhuis te Rijssen en wel gabel no. 1 te IJsbrechtum voor f 1426 en gabel no. (2 onder Hartwerd voor f 1434 per jaar. Workum. Met het oog op de heerschende langdurige droogte en het steeds toenemende gebrek aan drinkwater, heeft het Bestuur van „Plaatselijk Belang” zich in (verbinding gesteld met den eigenaar der Wasch- inrichting „Sirius” en is het gelukt, dank zij de zeer te waardeeren belangfooze mede werking van den laatstgenoemde, dat eenigs- zins in dat gebrek kan worden voorzien. Vanaf heden is tusschen 7x/4 en uur ’s avonds de gelegenheid opengesteld aan voornoemde inrichting door bemiddeling van bovengenoemd Bestuur zuiver drink- en wasch water te verkrijgen tegen betaling (van 1 cent per emmer, als tegemoetkoming in de onvermijdelijk te maken kosten. Een aflevering van 300 emmers gedurende dat uur is gewaarborgd. Vacantiekolonies. Het dagelijksch bestuur van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacan- tie-kolonies, gevestigd te Egmond aan Zee, heeft besloten in zoo mogelijk alle badplaatsen en in vele andere zomerplaatsen op 2 A ug. een collecte te houden. Voor zoover de officieele toestemming verkregen wordt, zullen in tal van plaatsen evenals verleden jaar op den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder jonge dames inzamelingen houden. Tevens worden allen, die op reis gaan en die iets willen doen voor het behoeftige, zwakke kind uitgenoodigd op 2 Augustus in hun hotel of pension een beweging op touw te zetten, indien niet reeds door een plaatselijk comité het initiatief wordt genomen. In een kinderwagen naar... het cachot. Te Oldenzaal, was Donderdagnamiddag het weerzinwekkend schouwspel te zien, dat een stomdronken, gebrekkig moedertje, door een paar politiemannen in een kinderwagen naast haar kleine werd gelegd, en zoo naar het cachot vervoerd. Het bedelvrouwtje was niet in staat een stap te doen ze lag bij de straat neer en liet de kleine aan haar lot over. Bolswardsche Courant passagier te nvgwn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1