Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Ir 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 48. Donderdag 15 Juni. BINNENLAND. Voor het Kantongerecht. VOOR afzonderlijke van ‘z - de fabriek leerplichtig r r 4 Vliegweek Heerenveen. Heerenveen, 10 Juni. De vliegweek, aan vankelijk bepaald op einde Juli, is tot een nog niet vastgestelden lateren datum uitge steld. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. nog winke- deze oude bekende truc zóó toegetakeld, dat hij den vol- aan de gevolgen is overleden. een merkwaardige zeldzaamheid Deze beiden namen toen De nieuw-benoemde van benoeming en kon Arnh. Crt. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De Banier. Sneek. Gisteren had een stemming plaats onder de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Uerv. Gemeente alhier, inzake de vraag of de Ned. Herv. Gemeente de Burgerlijke Gemeente Sneek al dan niet in rechten zal aanspreken inzake het Eigendomsrecht van het Oud Kerkhof. Er werden uitgebracht 359 stemmen, waar van 4 van onwaarde waren, zoodat het aantal geldige stemmen alzoo bedroeg 355. Hier van waren 333 stemmen voor en 22 tegen zoodat dus met groote meerderheid besloten is een proces aan te gaan. Ook deze week zijn weer heel wat Mond- en klauwzeer. Steenwijk, 12 Juni. In een grooten stal met vee van den heer Koop Jager te Giet hoorn, nabij deze plaats, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Naar wij vernemen hebben reeds acht koeien die ziekte. Tzum, 12 Juni. Het aantal machines, in gebruik bij den hooioogst, is dit jaar aan merkelijk vermeerderd. Alles gaat met stoom, in een ommezien is het gras van den wortel in de schuur. De oogst is schraal, de voorraad van het vorige jaar komt te stade. In de weiden groeit weinig, enkele vee houders hebben van hun hooiland onder het beslag moeten zetten. De hoeveelheid melk die aan komt, vermindert zeer. Enkele bouwvruchten lijden onder de droogte, ofschoon de plant anders goed be looft. De afgemaaide weiden worden rood. De bouwgrond berst, kloven, waarin men een aardappel kan gooien, zegt de boer. Komt er binnenkort niet flinke regen, dan laten de tuinvruchten ’t zitten, alsmede het vlas en de granen. Hepk. Nieuwsbl. v. Prieel. Heidenschap, 10 Juni. Heden namiddag had bij den landbouwer Tj. Stellingwerf alhier een ernstig ongeluk plaats. Bij het in de schuur rijden van een gevulden hooiwagen, kon deze niet door de deur, waardoor de hooilast van den wagen viel. De arbeider F. B. was achter den wagen behulpzaam om de vracht mede in de schuur te duwen, die daardoor onder het hooi geraakte en in deerniswaardigen toestand er onder vandaan werd gehaald. Medische hulp en geestelijke bijstand uit Workum werd spoedig verleendzoo ernstig liet in het eerst zich dit aanzien, doch later werd de toestand van den man eenigs- zins gunstiger. Aangezien de man nog geldelijk voordeel trok van de Rijksverzekeringsbank en het doen van werkzaamheden hierdoor was buiten gesloten, is dit ongeluk voor den betrokken persoon een questieus geval. arbeiders uit Groningerland naar onze pro vincie gekomen, om bij het hooien behulp zaam te zijn. Eenigen, die er nog niet in slaagden werk te krijgen, boden zich heden Dinsdagmorgen bij de Waag aan doch ook nu weer moesten velen van hen onverrich- terzake terugkeeren. De maai-, keer-, schud- en zweelmachines hebben bij vele boeren ’t werk van maaiers en hooiers overgenomen. Ijlst. In een onbewaakt oogenblik geraakte Zaterdag een vierjarig jongetje van G. M. tusschen den wal en de praam te water. Ofschoon het spoedig werd opgehaald en de bekende middelen dadelijk en gedurende ge- ruimen tijd zijn toegepast, konden de levens geesten niet meer worden opgewekt. Het is tusschen de directie der Nederlandsche Tramweg-Mij. en haar per soneel tot eene schikking gekomen inzake de bezwaren, die het personeel tegen het voorgestelde pensioenfonds had. O.m. deed de directie de concessie, het percentage niet hooger te doen klimmen dan 5 pCt. In het ontwerp was dit 8 pCt. L. Cl. Kaateen. De bekende kaatser Catrinus Werkhoven te Witmarsum jaren lang een der beste spelers van Friesland, die meermalen tot kaatskoning werd uitgeroepen, mede uittrok naar wedstrijden in België heeft besloten niet meer uit te komen. Zijn rechterarm, waarmede hij steeds sloeg, is dermate //verslagen” dat hij niet meer spelen kan, zooals hij wenscht. De prijzen, die Werkhoven won, loopen over de 200. In den jongsten wedstrijd tegen de Belgen te Sneek speelde Werkhoven nog mee. Alg. Handbl. Friesche voetbalbond. Zaterdagavond is te Leeuwarden de jaar vergadering gehouden van den Frieschen voetbalbond. Uit het verslag van de kascommissie over het afgeloopen jaar bleek, dat de ontvang-, sten bedroegen f 335,59 en de uitgaven f 329,16 er is dus een batig saldo van f 6,43. De hoofdelijke omslag werd na stemming bepaald op 15 ct. per lid. Hierna had de uitdeeling der medailles plaats. Ie klasse F. V. B.Frisia III” Leeuwarden (kampioen), zilveren medaille; »L. V. V. II” Leeuwarden (tweede plaats), bronzen medaille; //Voorwaarts I” te Leeu warden (derde plaats), bronzen medaille. 2e klasse F. V. B.V. V. /Sparta” (kampioen), zilveren medaille; //Achilles” van Bolsward (tweede plaats), bronzen medaille //Voorwaarts II” Leeuwarden (derde plaats), bronzen medaille. Zuidelijke F. V. B.„L. S. C. II” van Sneek (kampioen), zilveren medaille; //Olym pia” van Joure (tweede plaats), bronzen medaille. Het zilveren kruis is dit jaar in het bezit van //Voorwaarts I” van Leeuwarden. Noch keukenmeid noch veldwachter Pas kort waren ze getrouwd. Ze kenden mekaar dus nog niet goed. Maar ’t zou wel komen. Want gistermiddag kwam Peer thuis en toen ’t eten niet naar z’n zin was, en hij er aanmerking op maakte, kreeg hij van z’n vrouw ten antwoord Wel, als ’t je niet aanstaat, kook dan zelfge hebt een fabrieksmeid getrouwd en geen keukenmeid. En ’s nachts maakte z’n vrouw ’m wakker: Peer, ik hoor leven- in ’t schopga ’ns kijken I Mina, was ’t bescheid ga zelf maar als ge zin hebtge hebt maar een wever getrouwd, en geen veldwachter. Rumoerig. Te Groenlo heeft het publiek de gelegen heid de brieven welke met de laatste post aankomen, van het postkantoor af te halen. Een deel van het publiek gedraagt zich daarbij zóó luidruchtig, dat het plan bestaat de gelegenheid daartoe in te trekken, indien deze luidruchtigheid aanhoudt. Zigeuners. Door de politie te Rotterdam zijn aange houden twee Zigeunervrouwen van 32 en 69 jaar, die verblijf hielden in een woonwagen, welke aan den Dordtschen straatweg stond. Zij begaven zich in winkels, kochten een kleinigheid en vroegen dan naar geldstukken van een bepaald soort. Als zij vertrokken heen. waren bleken ook guldens van een ander soort van hun gading geweest te zijn. Hoe is het mogelijk, dat er liers zijn, die van de dupe worden De vrouwen bestaan over zijn als zonder middel de grenzen gezet. Vliegen te Geldermalsen. Bahle maakte Zaterdagavond tegen 9 uur te Geldermalsen een paar mooie vluchten met zijn Blériot. Nadat hij gedaald en uit zijn vliegtuig gestegen was, bleek door ijs- ontwikkeling de gasklep van den motor niet te sluiten. Daardoor liep het toestel door het kwam tegen een aarden wal, waardoor de schroef en een der vleugels ernstig be schadigd werden. Geen ambtenaar. Donderdag 8 Juni kwam aan de ge meentesecretarie te Nieuwkoop iemand aan gifte doen van een overlijden en een van geboorte. Beiden moesten onverrichter- zake huiswaarts keerener was geen ambte naar van den Burgerlijken Stand meer. Als ambtenaar was benoemd iemand, die niet gewild was door den burgemeester en een der wethouders, beiden ambtenaren van den Burgerlijken Stand, onmiddellijk ontslag, kreeg nog geen acte dus niet beëedigd worden Stijlbloempje. Uit het jaarverslag 1911 van een win- kpliersvereeniging haalt de Tel. het volgende aan Hulde aan de mannen, die hunnen tijd en (hunne) bekwaamheden in dienst stellen van de organisatie, en getrouw aan de wapen spreuk door den middenstand in zijn vaandel geschreven Eén voor allen en allen voor één, deze ruggegraat der maatschappij willen opheffen uit de onwetendheid. Tegen den woeker. Te Bergen-op-Zoom worden door de ver schillende Kerkgenootschappen, Diakoniën en de Besturen van andere Vereenigingen, die armenzorg behartigen, pogingen in het werk gesteld om van gemeentewege de wederop richting eener Stedelijke Bank van Leening te verkrijgen, teneinde daardoor den schrome- lijken woeker, waaraan sommige dusgenaam de Pandjeshuizen zich schuldig maken, tegen te gaan. De vooruitzichten op den hooioogst staan in Hollands noorden vrij ongunstig. Wegens de droge Meimaand zit er geen boom in het gras, terwijl de sterke zon het gewas pijlig heeft gemaakt. Ook raakt het gras voor de koeien op. Enkele boeren voe ren reeds koeken. Brengen goede regens niet spoedig verbetering, dan wordt 1911 voor den veeboer een duur jaar. Men schrijft uit Alkmaar Na afloop der Alkmaarsche vliegweek op het terrein onder de gemeente Heilo, heeft het comité nog met de vliegers onderhandeld om op een nader te bepalen dag nog enkele vliegdemonstraties te geven. Na eenige be sprekingen was hiervoor de Zondag aange wezen. Van de drie vliegers was van Bussel ver trokken, terwijl het verbod van den burge meester van Heilo omtrent Schuurman van kracht bleef, zoodat alleen Darioli over bleef. Deze heeft tegen den avond, toen de wind was gaan liggen, twee vluchten gemaakt van 10 en 5 minuten. De opkomst van het publiek was gering. Na afloop werd eerst Schuurman door den heer Van Benthem, vice-voorzitter van het vlieg-comifé, toegesproken en daarna in de Fransche taal Darioli, wien als herinnering aan zijne prestaties te Alkmaar een herin- neringsmedaille werd geoffreerd. Te Veen, in Noord-Brabant, is een 80-jarig landbouwer door een dolle koe aan gevallen en genden dag Als kan worden gemeld, dat op het emplacement der Staatsspoor te Enschede een leeuwerik bij een dwarsligger in een kleine holte legen de rails zijn nest heeft gebouwd, waarin zich thans 4 jongen bevinden. Daags gaan er in de onmiddellijke nabijheid, behalve de ran- geertreinen, een 20-tal goederentreinen over- De Kantonrechter Hier Hier wordt ge handeld volgens wet en voorschrift, en dat staat niet aan u te beoordeelen. Ik vind het echter wonderlijk, dat een jongen weer in dezelfde klas wordt geplaatst. Het hoofd: Dat is niet wonderlijk. Als een jongen een heelen tijd verzuimd heeft, wortty hij niet verhoogd, aan geen enkele goede school kan dat, want dan is hij bij de anderen ten achter en kan niet den geregelden gang van ’t onderwijs volgen. Maar wat ik hier wonderlijk vind is dat de jongen, sedert April 1910 nooit op school is geweest, en dit pas nu vervolgd wordt. De heer KantonrechterHeeft u dan over die verzuimen niet geklaagd Het hoofd Neen, niet geklaagd, maar ik heb de verzuimen wel opgegeven. De heer KantonrechterDe vraag is hier maarwas de jongen nog leerplichtig in den tijd, waarover proces verbaal is opgemaakt. Het hoofdZeker, hij was leerplichtig tot April 1911. De heer KantonrechterDan geef ik ’t woord aan mijnheer den Ambtenaar. Wat eisch deze tegen deze moeder stelde, kon door ons niet worden verstaan. De tweede zaak die behandeld werd, gold den schipper A. S. te Joure, die in de Sneeker zeilvaart onder Welsrijp des nachts geen licht brandde op zijn schip, dat daar gemeerd lag. De bekl. is afwezig, maar de beide mare chaussees, die dezen schipper bekeurden, zijn als getuigen opgeroepen, en beiden verklaren dat de schipper geen licht brandde. Eisch f 2 of 1 dag. Het derde en laatste zaakje heden in het openbaar behandeld betrof een kip een kip die in eens anders tuin kwam en daar door een bekeuring aan haar baas bezorgde. Die bekl. W. V. te Stavoren houdt kippen, en telkens was een er van in den tuin van buurman. Na herhaaldelijke klachten daarover liet buurman eindelijk een vervolging in stellen. Zitting van Vrijdag 9 Juni 1911. De zomerzittingen van ’t kantongerecht verschillen hierin gewoonlijk van die in den winter, dat er weinig, ja geheel geen belang stellenden komen, ’s Winters hebben velen den tijd en ’t kan dan gebeuren dat het geheele voorportaal vol klompen staat. Wie de trap opgaat, moet zijn klompen uittrekken staat als bevel op een daar opgehangen bordje. Zoowel beklaagden als belangstellen den en getuigen mogen wel geschoeid naar boven, maar de klompen zijn daar contra bande. Heden waren er geen klompen, geen be langstellenden, ook geen beklaagden, en dus bepaalde het aanwezige publiek zich tot enkele politieagenten en een paar getuigen. Vooraf ging een zestal kinderzaken in geheime zitting, en dat vorderde nog al eenigen tijd, maar toen te ruim half twaalf de zitting openbaar werd, was er dan ook geen enkele beklaagde tegenwoordig, zoodat alle zaken bij verstek werden behandeld. In een drietal werden de getuigen gehoord en daarvan kunnen wij dus alleen melding maken. ’t Eerst was aan de orde een overtreding tegen de Leerplichtwet. J. F', wed. D. L. te Arum heeft een zoontje Jacob die het laatste jaar de school zeer slecht ja in ’t geheel niet meer bezocht. De moeder als beklaagde, was afwezig. Het hoofd der school als getuige gehoord, verklaart dat deze jongen nu niet meer leerplichtig is, want hij is 25 Juni 1897 geboren, maar den tijd, waarover dit proces loopt Januari en Februari moest de jongen in school zijn. Bij zijn 13e jaar zat hij in de 5e klas maar moest die klas nog doorloopen, en had dan met April van dit jaar aan de Leerplichtwet voldaan. De heer KantonrechterDe jongen had dus de hoogste klas nog moeten doorloopen, niet waar. Het hoofd der schoolDe hoogste klas denkelijk niet, want als hij terug was gekomen, had ik hem weer in dezelfde klas geplaatst. De heer Kantonrechter: Hé, dat lijkt mij dan wonderlijk toe te gaan aan uw school. Het hoofd En ik vind, dat het hier aan ’t Kantongerecht wel wat wonderlijk gaat. Jan Zijlstra, te Stavoren, als getuige ver klaart dat hij meermalen last van de kip pen heeft in zijn tuin. Den 16 Mei liep er weer een, en die was van beklaagde. De knecht van beklaagde heeft den vogel dan ook met de zweep uit den tuin verdreven. Als 2e getuige wordt gehoord een vrouw, Fenna Feemer. Deze heeft die kip in den tuin van Zijlstra zien loopen, maar op de vraag of zij beslist kan zeggen, dat die kip van beklaagde was, durft zij geen bevestigend antwoord te geven. Zij vermoedt het wel omdat op hun streek alleen beklaagde kippen houdt, maar bijzondere kenteekenen, waaraan zij kon zien van wien de kip was, heeft zij niet waargenomen. Toch wordt door den heer Ambtenaar de overtreding als bewezen geacht, en stelt ZEd. Gestn den eisch f 3 ol 3 dagen. Alle overige zaken meest loopeude over eierzoeken er lag zelfs en dat reeds in de maand Juni, een kievitsei op tafel, over rijwielen zonder licht, arbeidswet en dronkenschap, werden na de schorsing behandeld bij verstek. Uitspraak op Vrijdag a.s. Bolswardsche Courant b 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1