Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 51. Zondag 25 Juni. Uit de Raadszaal. VOOR Afzonderlijke b. c. voorstel ontstond a. af- en 400,— Vergadering op Donderdag 22 Juni 1911. 55,945 5293,875 117,565 1232,17 B. a. ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. dat van den schrijven is ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. een lange en ver- den tijd ideale toestand komt. een een ge- ingekomen, dat hij elders een reserve som van f 125 verbeurt als hij hier de kermis zal bezoeken en hij daarom voor 1911 alleen geen f 300 kan geven, doch niet meer dan f 200,—. B. en W. stellen daarom voor om voor 3 jaren onderhands een staanplaats voor een stoomcaroussel aan hem af te staan voor f 300 per jaar, en alzoo het besluit van 24 Mei j. 1. te wijzigen. De heer Eisma vraagt of er dan ook borg stelling wordt gevraagd. Hij acht dit wel noodig, hij vermoedt dat Gebr. Wolf eigen lijk de eigenaars zijn en er representanten op na houden, waarvan niets te halen is. De Voorzitier antwoordt, dat door B. en W. wel op den gegeven wenk is gelet, maar bij deze onderhandsche verpachting nog niet als eisch is voorgeschreven, wijl zij bepaalden dat de pachtsom de andere twee jaren telkens vóór 1 Februari moet zijn voldaan. Het komt hem het beste voor om dit aan de prudentie van B. en W. over te laten. De heer Keikes acht borgstelling nood zakelijk, want nu ligt de Raad eigenlijk aan den leiband van de stoom-carousselhouders. Eerst laat een zich van het contract ontslaan, een ander biedt f 300, maar zegt later weer: niet voor 1 jaar pachten, dan wil ik f 100 minder geven. Het voorstel Keikes borgstelling voor schrijven vindt geen ondersteuning en is dus vervallen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 11 stemmen tegen een, de heer Keikes. 4. Behandeling van het adres tot bestraling van den Stadswal langs de Brouwersteeg met advies van Burg, en Wethouders. Burgemeester en Wethouders hebben in de vorige vergadering geadviseerd, niet over te gaan tot de bevloering van het bolwerk vanaf de gasfabriek tot de Brouwerssteeg, wijl zij een schelpbedekking voldoende achten. Zonder discussie wordt dit voorstel aan genomen met 10 tegen 2 stemmen, de heeren Van der Klei en Feenstra. 5. Behandeling van het adres tot het plaatsen van een lantaarn bij de St. Jozef- buurt, met advies van Burg, en Wethouders. B. en W. op aanraden der Gascommissie, stellen voor op het verzoek, om een lantaarn bij het Hooghout, afwijzend te beschikken, doch als de leiding voor rekening der be woners wordt aangebracht, dan wenscht de commissie een tegemoetkomende houding aan te nemen. Over dit discussie. De heer Eisma verklaart zich ander gevoelen te zijn als B. en van een W. en de Gascommissie, en dat pad is toch, ofschoon particulier eigendom, voor den publieken dienst bestemd, en hij vindt dat de bewoners omreden van de publieke veiligheid niet op kosten gedreven behooren te worden. Een tegemoetkomende houding van de Gascom missie heeft, vindt hij, geen zin, er blijkt echter wel uit, dat men de billijkheid van het verzoek inziet. De heer v. d. Klei kan zich aansluiten bij het gesprokene van den heer Eisma, en acht dat er wel motieven zijn om dit ver zoek in te willigen, en het vooral is in ’t belang der publieke veiligheid, dat er een lantaarn komt. De heeren Eerdmans en Lunter gaan er in mee, dat er bij die brug noodig een goede verlichting moet zijn, de laatste vraagt dan ook nog of de bewoners van de buurten waar vroeger gebouwd is, nooit uit de duisternis zullen worden geholpen vanwege de gemeente. De heer Vis meent dat men het advies niet goed heeft gelezen. De Gascommissie is er niet tegen dat daar licht wordt aan gebracht, zij wil er zelfs in meewerken, maar met het oog op vele dergelijke verzoeken kan men niet overgaan tot verlichting van particuliere terreinen. De heer Eisma vindt dit een vasthouden aan een verouderd idee. De gemeente is verplicht te zorgen voor de openbare veilig heid. De heer v. d. Meer acht het standpunt waarop B. en W. en de Gascommissie zijn blijven staan, niet verouderd. De kwestie is: zal men ’t particulier terrein gaan verlichten ja of neen, een middenweg is er niet, tenzij zooals hier men een tegemoetkomende hou ding aanneemt bij de kostenberekening. Er goedgekeurd. 8. Behandeling van het adres om eene toelage voor het examen fonds voor M.U.L. O., met advies van Burg, en Wethouders. Op het verzoek om een subsidie van f 25 voor het examenfonds bij M.U.L.O. advi- seeren B. en Wde Plaatselijke School commissie gehoord, om dit te wijzen van de hand, aaugezien niemand in deze gemeente voor het diploma in aanmerking kan komen, wijl het leerplan zoover niet gaat. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Behandeling van het adres van E. Sta- tema Ez. en anderen, betreffende bestrating enz. achter de Harling er straat. Volgens het reeds vroeger uitgebracht advies van B. en W., wordt voorgesteld de straten over te nemen als aan de bepalingen is voldaan. De heer Keikes merkt op, dat een verzoek om de straten te leggen, nadat de huizen reeds gebouwd zijn, dit niet is zooals het behoort, ook zijn er al stoepjes gelegd. De heer 0. d. Meer wil dit wel ophelde ren. Enkele woningen waren gereed en de bewoners wilden deze graag betrekken, echter kan niet een verklaring door B. en Wworden afgegeven, als er geen bestrating is. Daarom is de straat er gelegd. Tegenwoordig waren 12 leden. De heer Kramer was wegens uitstedigheid afwezig. Ook de secretaris was (wegens ongesteldheid) verhinderd op zijn post te zijn, iets wat wij ons niet herinneren, dat in al de jaren (ruim 35) dat de heer Laagland hier secre taris was, nog is voorgekomen. De heer van Dijk le klerk vervulde nu zijn functie. De notulen werden gelezen en goedgekeurd na een kleine opmerking van den heer Eisma, dat een wekelijksche beleening van 75 cent in de Bank van Leening geen f 3,86 doch f 2,86 aan onkosten per jaar vordert. Ingekomen stukken a. Een besluit van Ged. Staten, goed keurende de wijziging der gemeentebegrooting 1911. b. Een schrijven van de heeren Jan de Vries en O. A. Hiddema, waarin zij te kennen geven, dat zij niet genegen zijn een derde der kosten van de verandering der St. Jansbrug te betalen. c. Een schrijven van den heerG. H. van der Werf dat hij aanneemt de benoeming tot wees voogd. Deze stukken werden aangenomen voor kennisgeving. d. Een adres van bewoners bij en aan het Groot-Hengstepad, wijzende op den toe stand van dat plein, en verzoekende dat van gemeentewege daarin verbetering wordt aangebracht, wijl zij veel last van stof en vuil hebben. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. En met dit kleine aanloopje waren we gekomen tot de PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Vaststelling der staten tot afschrijving en oninbaarverklaring van plaatselijke be lastingen, over 1910. De Voorzitter. Van den gemeente-ontvan- ger is ingekomen de lijst der oninbare posten der belastingen. en W. stellen voor, af te schrijven op den hoofdelijken omslag wegens onvermogen f 15,145 wegens vertrek en overlijden - 874,11 op de hondenbelasting wegens onvermogen f 12,00 u afschrijving - 13,50 op de schoolgeldkohieren wegens onvermogen f 16,70. Deze staten worden, zonder hoofdelijke stemming, goedgekeurd. 2. Voorstel van Burg, en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegrooting Vermoedelijk batig saldo f 1932,735 Een memorie van toelichting vergezelde dit voorstel en gaf aan hoe en waardoor de verhoogde inkomsten en uitgaven noodig zijn geworden. Met algemeene stemmen werd de wijziging der begrooting goedgekeurd. De posten van af - en overschrijving uit het fonds voor onvoorziene uitgaven werden eveneens met algemeene stemmen goedge keurd. 3. Voorstel van Burg, en Wethouders tot onderhandsche verpachting van een standplaats voor een stoomcaroussel gedurende de kermis van 1911, 1912 en 1913. De Voorzitter deelt mee, heer Nizet te Roermond een malen, en constateerde dat de opgang naar ’t Hoogbolwerk goed verlicht is, maar verder op is het donker. De lantaarn moet niet dienen om //de doode muur” te verlichten, maar den weg. De Gascommissie weet wei dat er de leiding is door den heer Praamsma bedoeld, en dat is in de vergadering bespro ken, doch algemeen vond men de lantaarn verder op meer noodig. Den heer Eerdmans antwoord ik dat de lantaarn op den trekweg er is om den pu blieken weg te verlichten. Kan men particu liere belangen combineeren met de publieke belangen, dan doet men dit gaarne, maar om de verlichting van ’t publieke pad is het te doen. De heer Lunter bespreekt de door B. en W. besproken plaatsing en vindt ook om de evenredigheid der afstanden dat de lantaarn meer naar de Sneekerbrug moet. Ook den heer v. d. Klei is ’t opgevallen, dat de lantaarn volgens het voorstel B. en W. veel te ver van de brug staat en als hij 30 meter dichter bij komt, er nog wel 100 meter van verwijderd blijft. De Voorzitter merkt op, dat bij de brug twee lantaarns staan en die dus sterker licht verspreiden dan een, en hij meent dat de door B. en W. voorgestelde plaatsing het beste zal voldoen ter verlichting van het bolwerk. De heer Boersma deelt de meening, dat een lantaarn meer nabij de woningen meer effect zal hebben en meer in het belang is van een groot aantal bewoners. De Voorzitter zou er dan inzien een terug komen op een eenmaal genomen besluit van den Raad, doch de heer Lunter komt daar tegen op, het betreft slechts een lantaarn op meer evenredigen afstand van de bestaande x te plaatsen. Nadat nog de heer Praamsma zijn voorstel nader heeft toegelicht, en daar de heer v. d. Meer toch ook particuliere belangen wil com bineeren met de publieke belangen, meent hij dat het raadzaam is de lantaarn te plaatsen •nabij de Kampensteeg. De Voorzitter wenScht de discussiën te sluiten, doch de heer Oosterbaan ziet in dat voorstel der heeren Praamsma, v. d. Klei en Eisma een poging om er door te halen, wat reeds tweemaal door den Raad verworpen is. De Voorzitter sluit de discussiën en brengt het voorstel Praamsma c.s. in stemming. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, de heeren Van Randen, v. d. Meer, Vis, Keikes en Oosterbaan. Het voorstel Praamsma, een 2e lantaarn bij Amicitia-tuin te plaatsen wordt aange nomen met 9 tegen 3 stemmen, de heeren Van Randen, v. d. Meer en Keikes. 7. Behandeling van het adres tot over dracht van de brug uSpijktille” aan Hennaar- deradeel, met advies van Burg, en Weth. Door B. en W. is geadviseerd de brug z/Spijktille” aan Hennaarderadeel over te dragen in eigendom en onderhoud met een bijslag van f 1400. Zonder discussiën met algemeene stemmen is gevraagd wanneer die toestand ophoudt; welnu de rijkswetten schrijven voor op ruiming van oude krotten, het bouwen in de nieuwe buurten wordt geregeld en daar wordt den bewoners iets geboden wat zij elders missen, zoo zullen de oude plaatsen verlaten worden of ook veranderd beterd zijnde, aan de eischen van voldoen, en er overal een De heer Boersma meent dat het middenweg zou zijn, dat de gemeente lantaarn plaatst en de bewoners een deel te te laten betalen. De heer Lunter wijst op de lantaarn in dertijd op den trekweg geplaatst. Dat was toch ook niet op.grond van de gemeente, daar de weg aan Work urn behoort. De heer v. d. Meer antwoordt dat op den trekweg een donkere bocht was, die gevaar opleverde, omdat het te duur werd er een gas leiding heen te leggen, is er een acetyleen- lantaarn geplaatst, en dat is nu een petro- leumlantaarn geworden. De heer Eisma merkt nog op, dat wat het rijk doet in ’t algemeen belang is, maar de zorg voor de publieke veiligheid ter plaatse meer aan de gemeentebesturen is opgedragen. In het plaatsen van een lantaarn bij die brug is dan ook niets bijzonders, hij vindt in het niet plaatsen juist wat bijzonders. De Voorzitter wenscht de discussiën te sluiten, doch de heer Vis wenscht nog een enkel woord, om te zeggen dat hij de hou ding van den heer Eisma eigenaardig vindt. Als de gascommissie anders had voorgesteld, vermoedt hij dat de heer Eisma als oud-lid de Gascommissie zou hebben gevraagd of de commissie geen rekening hield met het ver leden. Vroeger bij Elandslaagte verdedigde de heer Eisma de stelling de gemeente mag geen particuliere terreinen gaan verlichten. De tegenwoordige Gascommissie is er niet op tegen dat er verlichting komt, maar is tegen ’t verloochenen van 't beginsel. De heer Eisma wenscht te protesteeren tegen die woorden, doch de Voorzitter sluit de discussiën, zoodat de heer Eisma er ook tegen prostesteert, dat hem de gelegenheid niet wordt geboden zich te verdedigen tegen persoonlijke aanvallen. Bij de nu volgende stemming over ’t voor stel Eisma, om de lantaarn voor gemeente- rekening te plaatsen en te doen branden, staken de stemmen. Tegen ’t voorstel stemden de heeren Praamsma, van Randen, v. d. Meer, Keikes, Vis en Oosterbaan. Er zal dus de volgende vergadering weder over gestemd moeten worden. 6. Behandeling van het voorstel van Burg, en Wethouders omtrent eene verlichting van Hoogbolwerk. Ook over dit punt ontstond weder een uitgebreide bespreking. B. en W. adviseerden om een lantaarn op ’t Hoogbolwerk aan te brengen, ongeveer bij ’t Convent, want een leiding langs ’t bolwerk moet f 1350 kosten en dat komt te hoog voor, terwijl ook de wandelweg en de boomen er van te lijden zouden hebben, als er een geul gegraven moest worden. De heer Praamsma wil gaarne ’t voorstel doen om bij ’t plantsoen ook een lantaarn te plaatsen, wijl de leiding daar tot de huizen Jorritsma loopt, doch hij zou ook de lan taarn niet bij ’t Convent maar wat meer naar de Sneekerpoort willen hebben en daar is ook een leiding in de huizen, zoodat het niet meer kost dan het voorstel Dag. Bestuur. De heer v. d. Klei had ook de opmerking willen maken dat de lantaarn niet bij „de doode muur” van ’t Convent maar een 30 meter dichter naar de Sneekerstraat bij ’t z/Zomerhuis” beter effect zal maken. De heer Eerdmans had niet het plan, over dit punt te spreken, maar de heer v. d. Meer heeft straks gezegd dat de lantaarn op ’t Oordje er was gekomen om dat er gevaar bestond. Hij vindt dat de heer v. d. Meer dan ook zal moeten wenschen, dat de lan taarn op ’t Hoogbolwerk meer voor de huizen komt, waar 6 a 7 trapjes zijn, en dus de duisternis ook werkelijk gevaar oplevert. Ook de heer Eisma meent dat het beter is, dat de lantaarn wat vooruit geschoven wordt. De heer v. d. Meer weet niet of de heeren den toestand daar bij duisternis hebben op genomen. De gascommissie deed dat meer- van wijziging over 1910, b. tot vaststelling der staten van overschrijving Voorgesteld wordt de volgende ver- hoogingen van inkomsten in de begrooting aan te brengen inkomsten gemeente reiniging f 86,015 gasfabriek -8871,145 vergoeding van ’t Rijk voor de volkstelling - 129,13 en de volgende verhooging van uitgaafposten uitkeering ambtenaren volkstelling f uitgaven gasfabriek grond- en dijkslasten kosten gemeentereiniging het fonds voor onvoorziene uitgaven - Het totaal der ink. wordt dan - 188,486,41 u uitg. - 186,553,675 Bolswardsche Courant M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1