olsward en Wonseradeel. I Orgelbespelingen, te HARDDRAVERIJ met Handicap, op de korte baan, onder de reglementen der Ned. Harddraverij en Renvereeniging, te houden op MAANDAG 10 JULI 1911, ’s namiddags 2 uur, op het terrein Nieuws- en Advertentieblad Vereeniging tot Bevordering van liet Donderdags en Zondags. 1911. 50ste Jaargang. Vreemdelingenverkeer, HARLINGEN. aan Zondag 2 Juli. BINNENLAND. den Noorder-Zeedijk. VOOR i maanden. de onderwijzer en J belangstelling niet ontbreken. de paardensport animeeren de hunne tegenwoordigheid te Zoo’n geval staat niet alleen Uit het buitenland zijn er vele overgebracht, de heer Wegerif, kostschoolhouder te Nijmegen, heeft er indertijd staaltjes van gegeven en ook van zijn eigen ervaring op dat gebied. Ik heb leerlingen gehad, schreef hij, die reeds hart- en oogaandoeningen hadden ten gevolge van het sigaretten rooken. Ik heb ze gehad, die brutaalweg zeiden .stuur u mij maar weg, want ik kan 't toch niet de Tweede Kamer en den Bij zekeren stam van men de ervaring opgedaan, overeen komt met Euro- Uit de circulaire van een Amsterdamschen winkelier. Van 1 Juli af wensch ik mijn magazijn om negen ’s avonds te sluiten en verzoek daarbij uw welwillende medewerking^ laar a 5 Cent. laten, ik rook al van Maar ook heb ik ze en bij -vijftigtallen, die en een veroveren, althans niet dit voordeel zou hebben, een tegenwicht zou vormen, tegen het rooken door kinderen. Alvorens deze vraag te beantwoorden willen wij het een en ander aan bedoeld blad ont kenen. Hoe staat het met het tabaksgebruik als een kwaad En hoe staan onze doctoren er tegenover Daar zijn zooveel hoofden zooveel zinnen. Aanbevolen voor Gemeenteraad. Congonegers heeft die wel eenigszins peesche ondervindingen op dat punt, dat het even onaangenaam is een speech aan te hooren als er een af te steken. Het is daarom bij die zwarten gebruik geworden dat de spreker zoolang hij aan het woord is, op een been moet gaan staan. Probatum est I mijn achtste jaar. gekend, bij tientallen om te willen slagen goede positie in de maatschappij te verieem op vciiuca. <uui uv. veroverenj foef rooken nalaten en... verras paarden en rijtuigen reductie senj wag uit]£Omst I Niet één van hen slaagde niet. „toeback te suijghen” pleegt. Ik laat die veronderstelling voor wat ze is, maar con stateer, dat de medici, die er over schrijven, dikwijls heel sterk van meening verschillen. Dr. Ch. Bles, bekend publicist in medische aangelegenheden, somt er in de brochuren- reeks Pro en Contra een heele reeks nadeelen van op, maar Prof. Pel schrijft in het Berliner Klinische Wochenschrift, dat afge zien van de gevallen, waarin een persoon buitengewoon gevoelig voor tabak is, een matig gebruik van tabak drie sigaren per dag niet is af te keuren. Dat is wel zeker, dat tot dusver een Bond tegen het rooken in Nederland niet inge slagen is. Wij, Nederlanders, zijn dan ook geduchte rookersGemiddeld gebruiken we 3400 gram tabak per jaar, terwijl na ons op de lijst de Vereenigde Staten komen met 2110 gram per hoofd en per jaar en bijvoor beeld de Engelschman, dien wij ons toch ook altijd voorstellen met een sigaret of een houten pijp in zijn gezicht, het niet verder brengt dan 680 gram. Deze verhoudingscijfers geven er een kijk je op, hoe diep het tabaksgebruik bij ons is ingeworteld I ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Hel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De directeur heeft indertijd verzocht een het rooken van Een dergelijke maatregel is niet licht te verwachten. Men heeft in het buitenland wel eens iets dergelijks beproefd, maar het heeft nooit iets uitgehaald. Wij verwachten en dit is ons ant woord op de gedane vraag niet veel van belastingwetten, die zich niet aansluiten aan de algemeen gangbare begrippen onder het volk. De jongens die „acht Russen voor een dubbeltje” koopen, zullen ze ook koopen voor 11 centen. Wie niet wil, dat de kin deren rooken, moet zijn ouderlijk gezag doen gelden en weten te doen eerbiedigen Opvoeding, overtuiging en toezicht zijn de middelen tegen de rookkwaal der jongens in het algemeen moest een man niet rooken voor hij zijn sigaren zelf betalen kan. Dat is een goede levensregel, dien wij allen ouders aanbevelen Leeuwarden, 30 Juni. Hedenmorgen ver spreidde zich het alarmeerend bericht, dat bij een ter markt aangevoerde stier mond- en klauwzeer was geconstateerd. Bij informatie vernamen we echter, dat dit gelukkig niet het geval is. De stier, die gestald geweest was in den stal der wed. De Boer, aan de Langemarkstraat, werd, voor hij op de markt was, door den veeartsenijkundigen dienst aan gehouden, als verdacht van besmet te zijn. Het dier werd terstond weggebracht naar een daarvoor bestemd gebouw, doch daar bleek bij nader onderzoek, dat het geheel vrij van de ziekte was. Het is dan ook aan den eigenaar, koopman G. de Wilde, van Sneek, teruggegeven. voren ter vergadering opgeroepen door aan plakking aan de achterzijde van ’t gebouw der Openbare Leeszaal en per convocatiebiljet. De woorden: „en bij advertentie in minstens twee verschillende Sneeker bladen”, zijn thans weggelaten. De heer Boeijenga Jr. wou den gulden middenweg in deze, n.l.’t Bestuur kan adverteeren, als dit gewenscht is. De Voorzitter antwoordde den heer B. dat ’t recht daartoe altijd bij ’t Bestuur blijft. Workum. Gedeputeerde Staten van Fries land hebben goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij een voor schot van ten hoogste f 12000 is verleend uit de gemeentekas aan de in deze gemeente gevestigde vereeniging „Volkshuisvesting” voor de stichting van 10 woningen alhier. Stavoren, 28 Juni. Heden arriveerde in onze haven een niet alledaagsch schip, n.l. de Rijnaak „Windthorst 2” van Altrijs, Duitsch- land, groot 1500 ton, geladen met basalt slag, bestemd voor de gem. Hemel. Olde- phaert c.a. Bovengenoemde lading wordt in kleine scheepjes overgebracht om verder naar de verschillende opslagen te worden vervoerd. De ansjovisvangst is afgeloopen. De totale vangst bedraagt ongeveer 1200 ankers (anker is pl.m. 3000 stuks), waarvoor besomd werd van f 11.70 tot f 13.40 per 1000 stuks. Verleden jaar werden hier slechts 210 ankers aangevoerd. De prijs varieerde toen van f 16 tot f 17 per 1000 stuks. Harddraverij te Harlingen. De Vereeniging tot bevordering van Vreem delingenverkeer te Harlingen heeft het voor nemen op Maandag 10 Juli a.s. een hard draverij met handicap op de korte baan te houden, onder de reglementen der Ned. Hard draverij- en Ren vereeniging. Als prijzen worden uitgeloofd f 100, f 40, f 25 en de inleggelden. Waar het aantal harddraverijen in deze provincie in de laatste jaren zeer is afge nomen, verdient het streven der vereeniging alle waardeering. Een goed geregelde hard draverij is een speciaal Friesch vermaak en zal het aan Liefhebbers van wij in Juli naar Harlingen te gaan om draverij met vereeren. De jury zal bestaan uit de heeren H. Velding te Franeker, handicapperL. 8. Hilarides en 8. Bangma te Pingjum en J. van Hulst Sz. te Harlingen. Eene fout in de wel op het Arbeidscontract? Eene dame zond hare dienstbode op staan- den voet weg, omdat deze weigerde des avonds ongeveer elf uur ’t was Oudejaarsavond een paar kopjes om te wasschen. De Amsterdamsche kantonrechter oordeelde, dat deze min vriendelijke handelwijze der dienst bode aan mevrouw geen „dringende reden” gaf tot onmiddellijke verbreking der dienst betrekking en veroordeelde mevrouw tot be taling eener schadevergoeding. De Nederlander is over dit vonnis zeer verbolgen. Over zulke dingen moesten de menschen niet procedeeren. En, doen zij het toch, dan moest de rechter niet zulke be slissingen geven, waardoor hij toont dat hij niets van huiselijke verhoudingen begrijpt. Volgens het Christelijk-historisch orgaan ligt de fout bij de wet. Het geval bewijst, hoe gerechtvaardigd het verzet van Christelijk- Historische zijde indertijd is geweest tegen de toepassing van de Arbeidscontractbepa- lingen, ook op huiselijke diensten. Hier nu slaat het blad den bal geheel mis, merkt Land en Volk op. Op 9 Maart 1906 heeft de heer de Savornin Lohman het voorstel gedaan dat met 46 tegen 13 stemmen werd verworpen om de huiselijke dienstboden niet te laten vallen ouder de bepalingen der nieuwe wet op de arbeidsovereenkomst, doch voor hen de oude artikelen van het Burgerlijk Wetboek te laten gelden. Welnu, had de heer Lohman zijn zin ge kregen, dan had het kopjes-wasschen-geval precies zoo gestaan als nu. Onder de oude wet had de dienstbode haar zaak even goed bij den kantonrechter kunnen brengen als onder de nieuwe wetde kantonrechter had even goed moeten uitmaken, of de dienst weigering een reden toen heette het in de week een „wettige” reden was tot on middellijke wegzendingbij de beslissing dier vraag zou de kantonrechter even vrij zijn geweest als hij thans was bij de beoor- deeling of een „dringende reden” bestond. Soortgelijke processen zijn dan ook vóór 1906 herhaaldelijk voorgekomen. Men kan aan de Nederlander toegeven, zegt h. en V., dat met wat goeden wil van weerskanten dit zaakje wel buiten de recht zaal had kunnen blijven. Doch ten onrechte meent het blad een fout te vinden in de wet. Of zou het soms wenschen, dat de verhouding tusschen „dienstbode” en „meeste res” buiten alle wet werd geplaatst Dat zou eigenlijk de consequentie moeten zijn. Het verloren zoontje. De ouders van een 10-jarigen knaap in de Gravenstraat te Amsterdam hebben eenige uren van groote onrust doorgebracht. Hun zoontje kwam Dinsdag op den gewonen tijd, 4 uur, niet thuis. Bij onderzoek bleek, dat hij aan een schoolkameraadje gezegd had een vriendje te Zandvoort te gaan bezoeken. In een auto ging zijn vader aanstonds den Haarlemmerweg op, doch tot bij Osdorp ont moette hij niets. Daar hij niet kon aannemen, dat de jongen reeds zoo ver zou zijn, keerde hij terug. Later ontvingen de ongeruste ouders be richt, dat hun zoontje op het politiebureau te Haarlem veilig was opgenomen. Thans is hij weer in het ouderlijk huis teruggekeerd. Een bejaard heer had den knaap weenend in het gras gevonden, uitgeput van ver moeienis. Hij had hem per tram verder naar Haarlem gebracht onder bescherming der politie. N. v.d. D. Oude munten. Te Abbekerk (bij Medemblik) heeft, men bij het graafwerk voor eene burgerwoning, op een diepte van ongeveer 25 c.M., een pot, inhoudende 71 Spaansche zilveren munt stukken, gevonden, met verschillende beelte nissen, waaronder van Karel V en Filips II, uit de 16e eeuw, ter gezamenlijk gewicht van ruim lx/2 K.G. Ver geelachtig. Te St.-Kruis is vergeten een candidaten- lijst in te leveren van de aftredende leden (twee liberalen en een katholiek). Gekozen werden hierdoor de drie R.-K. heeren P. de Baars, A. Blondeel en O. de Sutter. De „Onder de Streep” schrijver van het Alg. Handbid. schrijft Briefkaarten gratis. Er bestaat een land ter wereld, waar men briefkaarten voor niets krijgen kan. Het kost alleen wat moeite. Dat land is Palestina. Daar wordt gerekend met een dubbelen koers van het geld regeeringskoers en markt- koers. Een frank is te Jeruzalem tegen regeeringskoers, dus bij de post, 43/4 piaster waard. Een piaster is 40 para. Het kleine geldstukje, de aschari, geldt tegen regeerings koers 10 para. Dus is een frank gelijk aan 19 aschari. Op de markt geldt echter een frank 5 piaster en 18 para, dat is 218 para. 1 Aschari geldt daar 12^2 para, dus 1 frank ]7 aschari. Want de overblijvende para’s worden niet meegerekend, omdat men ze, in het klein ruilverkeer, toch niet betalen kan. Geeft men dus aan de post een frank en vraagt een briefkaart van t/2 piaster, dan krijgt men 17 aschari terug, die men in de stad kan uitgeven voor 1 frank. Winst1 briefkaart. Het publiek meent wel te hebben opge merkt, dat de dokter, die zelf rookt, zijn patiënten veel gemakkelijker een enkel sigaartje toestaat, dan zijn collega, die geen Hepk. Nwsbl. v. Fr. Sneek. In de Woensdagavond gehouden vergadering van Leden der Openbare Leeszaal, werd bij 2e vrije stemming tot bestuurslid (vac. Dr. Staverman) benoemd met 10 van de 18 geldige stemmen, de heer mr. 8. Vellinga, griffier bij ’t Kantongerecht alhier. Op de heeren P. v. d. Horst en J. Voet- berg (no. 2 der aanbeveling) werden resp. 5 en 3 stemmen uit gebracht. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten art. 15 van ’t Huishoudelijk Reglement zoo te wijzigen, dat dit thans luidt: De leden worden minstens één week te Nu houd ik niet van bewijzen uit de verte, zegt de schrijver, en voor dergelijke dingen laat dus het buitenland mij koud. En wat vlak bij gebeurt, is het best te con- optïuar-^ troleeren. Een Haarlemsch schoolhoofd vertelde hem o.m. het volgende Vroeger heb ik eens opgeteld, hoeveel jongens van mijn school rookten. Dat was de helftNadat ik een ouderavond gehou den heb, is dat wel verminderd, maar ver dwenen is het nog niet, ’t Gebeurt het meest in de klassen, waar zelf rookend binnenkomt. Ik heb nu aan de ouders geschreven over vijf kinderen van zeven en acht jaar, die rookten. Van één begrepen de ouders niet, hoe hij er aan kwam zijn broertje van 13 jaar kreeg eens in de drie weken vijf cent, misschien deed hij met hem een haaltje mee. En de vader van een anderen verklaarde het geval zoo och, ziet u, we rooken alle maal thuis en dan blijven de eindjes liggen en die rookt de jongen dan op Maar ’t zou niet weer gebeuren, want de dokter had hem (den vader) om een maagaandoening, het rooken verboden en zijn eindjes sigaren zou de jongen niet meer vinden. Meermalen heb ik ondervonden dat de jongens, als ze in een hoogere klasse kwamen, zwakker werden vooral in het rekenen als we dan naar de oorzaak zochten, bleek die het rooken te wezen. van de Velsensche tuchtschool aan den Minister van Justitie verbod uit te vaardigen van jongens beneden de 16 jaren. PRIJS f 100,—. 1ste PREMIE - 40,—. 2de 25, 3de de inleggelden. Inleg f 1,Aangifte schriftelijk tot Vrijdag 7 Juli, ’s middags 12 uur, bij den Secretaris der Vereeniging F. WIJMA, Brouwersstraat 12, Haklin0en. De Staatsspoor verleent op verzoek voor het vervoer van j, 1 op den vrachtprijs. I Nergens in ons land is, hetzij door wet, hetzij door gewoonte, de leeftijdsgrens aan gegeven, waarop met rooken kan of mag worden begonnen. Geen wonder, dat die termijn voortdurend meer naar beneden wordt verlegd. En over de schadelijkheid van het rooken voor kinderen zijn Dr. Bles en Prof. Pel het gelukkig eens I J)e eerste gaf een staatje, waaruit blijkt, dat van de jongens van 6 tot 7 jaar op de Amsterdamsche scho len 28 procent rookt en 74 procent van die van 12 tot 13 jaar. Merkwaardig genoeg schijnt de financieele staat daarop geen in vloed uit te oefenen, integendeel op de eerste klasse-scholen voor onbemiddelden rookte 85 procent van de kinderen van 12 jaar, van die in de derde klasse-scholen (f 30 school geld) 60 procent per jaar. Dr. Bles laat het daarbij. Hij is zoo vast overtuigd van de schadelijkheid van tabaks gebruik in 't algemeen, dat hij er niet bij vertelt (gesteld, dat het onderzocht is) hoe de rookende jongens zich bij het leeren hielden tegenover de niet rookers. Prof. Pel heeft dat juist kiezer dagen wel gedaan, door mededeeïing te doen van een dertienjarigen jongen, die veel rookte, en werkte op een fabriek. Wisselende stemming, onrust, slapeloosheid, hallucinaties, geheugen zwakte en psychische depressies waren de bedenkelijke verschijnselen, die de hoog- leeraar bij den jongen opmerkte. Zoo’n geval staat niet alleen I 1 ft wardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1