Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. WIJZIGING DEi i 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 54. Speciale afdeeling Stoomvervv Donderdag 6 Julï. Stadsnieuws. 9 - VOOR Afzonderlijke a 5 Cent. Ws. Foppe Draisma de Vries. en gelang der meerdere *1 onderwijl de eerewijn wordt ge- eens ’n beetje over het doen en Aan deze heeren, allen leden der familie Draisma de Vries, heeft de maatschappij zeer veel verplichting. Niet de reeders op het kantoor brengen het schip over de woelige baren naar de bestemde haven, neen, dat doet hij, die op de commandobrug staatde kapitein hier de Boekhouder. Het zal dus ook den tegen woordigen titularis, den heer Arjen Draisma de Vries, Burge meester van Franekeradeel, op dezen feestdag ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. eene streelende voldoening zijn, dat zijn beide voorgangers en hij, elk op eigen wijze en costuum, hebben gewerkt tot den bloei en den vooruitgang der maatschappij „Achlum”. Deze honderdjarige arbeid is niet vergeefs geweest, er is veel tot stand gebracht, getoond dat door onderlinge samenwerking, gepaard aan krachtige en betrouwde beheering, veel is tot stand te brengen. Aan h.h. Commissarissen en Boekhouder op dezen honderdjarigen gedenkdag een wel gemeende felicitatie. i de graven der familie Draisma aan de panden, waarin de jonge Maatschappij woonde, dan straks weer op naar het Martenahuis te Franeker. Deze dag is gewijd aan blij herdenken, morgen treedt weer de werkelijkheid in, de werkelijkheid van arbeiden aan de groote zaak zzde Brand- assurantie-Maatschappij Achlum”. Groote verandering bracht de splitsing van de verzekerde panden en goederen eerst in vier, later in 6 klassen, waarbij de omslag wegens brandschade respectievelijk wordt aan geslagen in de verhoudingen van 1, 2, 4, 6, 10 en 12. Anno 1900 werden doorloopende polissen ingevoerd. Deze Assurantie-Maatschappij heeft recht van bestaan. Steeds had het Bestuul een open oog voor de belangen der Deelnemers. En de grondslagen der maatschappij waar borgen ons dat, n.l. le. alle schaden worden onderling gedragen in verhouding of naar brandgevaarlijkheid, 2e. van de Deelhebbers wordt niet meer gevraagd dan werkelijk noodig is om de schaden te dekken, terwijl voor administratiekosten slechts eene geringe bijdrage wordt gevorderd. Veel verandering in het bestuur der Maat schappij is er niet geweest. De lijst der Commissarissen (vroeger Gecommitteerden) wijst ons 74 namen van personen aan, en daarvan zijn nog 8 in functie, terwijl het nog maar de derde Boekhouder is, die aan het hoofd staat. Zoo luidt de geboorte-acte der maatschappij. Maar terwijl wij van dit stuk kennis nemen, is het college Bestuurderen, voorafgegaan door het Achlumer corps, opgewandeld naar het logement Donia en neemt de receptie een aanvang. Laat ons, presenteerd, laten der maatschappij praten. De heer U. P. Draisma, geboren te Ach lum (22 Februari 1785) was de zoon van welgestelde ouders, van boerenbedrijf. Hij was een persoon die lust had en talent om in meerdere belangrijke colleges eene plaats te vervullen, z. o. Secretaris van de Gemeente Almenum, Majoor bij het Batailjon Land storm no. 13, Zetter, Kerkvoogd, Dijksge- deputeerde, en zooals we zoo straks zagen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar Onberispelijke aflevering droogtcu/Boekhouder der Brandwaarborg Maatschappij maakt, binnen één week (halve vrachteAchlum”. Afhalen in de stad kosteloos. Prtontstaan). Mei. Wed. Jb. FO1 1“ 1830 overleed hij onverwacht, na een welbesteed, nuttig leven. De maatschappij zzAchlum” was de eerste ■np dit gebied in Friesland, eenvoudig en op bescheiden voet ingericht. De boekhouding, .loewel zeer eenvoudig, was nog al tijdroovend, laar alle staatwerk uit de hand werd ge linieerd en alles werd geschreven. (Hoofden, titels enz.) I De hoöfdbepalingen in het Reglement j-waren a. de halfmderen Arrondissements-vergadering. Dinsdag 4 Juli werd in zzde Doele” alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van de onderwijzers en onderwijzeressen in het Arron dissement Bolsward onder voorzitterschap van den heer O. Norel Rz., Arr. schoolopziener te Wons. Het getal opgekomenen was groot te noemen, van de 115 leden van het school personeel waren er 108 tegenwoordig. Onder de enkele gasten, die aanwezig waren, merkten wij op den Burgemeester van Wonseradeel, den heer Piccardt, en des namiddags ook den Burgemeester v. Bolsward, den heer Oberman, alsmede Dr. Beekhuis, voorzitter der Plaatse lijke schoolcommissie. Met een zeer opwekkend woord werd te ruim 10 ure de vergadering door den Voorzitter geopend, waarin hij allen hartelijk welkom heette en zijn groote ingenomenheid betuigde met de flinke opkomst. Toen besprak hij eenige ervaringen omtrent het administra tieve van zijn ambt als schoolopziener, over de opvatting die sommigen hadden van de leerplichtwet, bracht een woord van hulde aan de heeren Posthumus te Tjerkwerd, die thans rustend onderwijzer is, en aan Dassen te Hartwerd, die ondanks hoogen leeftijd nog altoos onvermoeid werkzaam blijft. Door eenige heeren en dames waren eenige vierstemmige liederen ingestudeerd voor dezen dag, en deze werden tusschen de nummers der werklijst nu gegeven, en wel op zeer verdienstelijke wijze. Ofschoon de voorbereiding slechts kort is geweest, kon men toch hooren, dat men hier met ge- oefenden te doen had. Onder directie van den heer Albada werden 8 nummertjes ge zongen, (telkens twee) en dit droeg veel bij ter variatie van de vergaderingswerkzaam- heden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Als bestuursleden traden af de heeren B. Luxwolda van Witmarsum en D. Boelens te Bolsward, die niet herkiesbaar waren. In hunne plaatsen werden gekozen de heeren N. van der Baan alhier en Sturing te Workum. Na deze tijdroovende stemmingen kwam een zeer belangrijk punt in behandeling ingeleid door den voorzitter. Op zijn gewone handige wijze van spreken stelde hij in ’t licht, dat het voor de onderwijzeressen niet wensche- lijk is, dat zij tot op 65 jarigen leeftijd in de school werkzaam moeten zijn, voor hen een pensioen kan worden verleend. Zij staan eene deelnemer waarborgt den voor brandschadehet vereischte fonds daarvoor wordt gevonden door eenen algemeenen omslag over het verzekerde; b. schadevergoeding geschiedt niet tot hooger bedrag dan 3/4 der geschatte waarde c. de administratiekosten worden bepaald op 20 ct. per f 1000 jaarlijks; d. de Boekhouder geniet jaarlijks f 50 ,,tot belooning voor alle werkzaamheden aan zijne functie verknogt”. De eerste brandschade had plaats in Aug. 1813, toen er te Wijnaldum door het hemel vuur de boerderij van Ids J. Haima afbrandde. Al spoedig bleek het dat de Boekhouder met de toegezegde f50 niet zonder personeele onkosten kon toekomen; in Oct. 1813 werd het salaris bepaald op 100 Car. guldens. In 1817 was te Workum eene Brand- Assurantie Sociëteit opgericht, welke onder haar arbeidsterrein ook had opgenomen de Grietenij Wonseradeel. In 1822 werd bij minlijke schikking Wonseradeel vrij gelaten. In 1818 bedroeg het traktement van den Boekhouder f 250, later werd het bepaald op f6 van elke f 100.000 ingeschreven kapitaal. Na het overlijden van den Oprichter- Boekhouder werd deze functie in handen gesteld van En thans na 100 jaren is de Assurantie- maatschappij ^Achlum” eene maatschappij die eene eervolle plaats in de rij harer zusteren inneemt. In ’t klein begonnen, met verstand en voorzichtigheid beadministreerd, is zij geworden de alom bekende, alom als solied erkende „brandkast Achlum” Concurrentie bleef niet uit. Franeker wilde ongeveer 1830 eene eigene sociëteit oprichten, de pogingen faalden, in 1872 kwam tot stand de maatschappij Menaldumadeel en Noordelijk Leeuwarderadeel, later de maatschappij zzWirdum”. Deze waren natuurlijk niet bevorderlijk tot ^Achlums” bloei, maar men hield volde uitslag is bekend. Aan het begin van een nieuwe levenseeuw staande, steunende op eene ondervinding van 100 jaren, gaat de maatschappij vol gerustheid de toekomst tegemoet. Haar ingeschreven kapitaal is groot genoeg om, gesteund door de Reservekas, groote schadevergoedingen uit te keeren, zonder dat daardoor de deelnemers bizonder gedrukt zullen worden. Ja, zelfs bij een omslag veel hooger dan tot nu toe bekend, zoude de heffing voor die enkele malen, met inbegrip der administratie kosten, -nog niet hooger, misschien niet eens zoo hoog komen, als de vaste premie, die vele groote maatschappijen jaarlijks heffen. Intusschen is het op de zaal van Donia zeer gezellig. H.H. Bestuurderen, de Schatters, Autoriteiten en belangstellenden zijn bijeen ter feestelijke receptie. De tegenwoordige Boekhouder had het mooie idéé, om op dezen dag het dorpje Achlum, waaraan hij niet alleen door zaken connectie, maar ook door intieme familie banden was betrokken, niet te vergeten. Hier waar de Maatschappij in ’t klein be gonnen werd, hier, waar noeste vlijt en zakelijke zorg de jonge Maatschappij deden groeien en bloeien, hier, dacht hij, zal ook het eerste officieele woord worden gesproken op den dag van het eeuwfeest. En na een terugblik in ’t verleden, na een hartelijk woord, ook aan de nagedachtenis der ont slapenen, die den weg bereid hebben, na een blijden groet aan de toekomst, na een kort bezoek aan de Vries, Wij vergoeden thans voor g met 1 dag op 8 dagen ivoor een L_ signaal, dat de hooge oomes arriveeren. - En als de conducteur zztuut tuut” blaast en de tram stopt, klinkt ’n vroolijke marsch uit 12 koperen monden. ’t Is deftig gezelschap, dat uitstapt. Even voorstellen Heeren Commissarissen en de heer Boekhouder der Brandassurantiemaat- schappij zzAchlum”, die hier receptie zullen houden, ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan der maatschappij, ’t Was giste ren (Dinsdag) juist honderd jaar geleden dat zzAchlum” werd opgericht. Op den vierden Juli des jaars achttien honderd en Elf vergaderden, ten ver- zoeke van MARTEN SYTZES HILARIDES, teTzum, PIETER MARTENS OFFINGA, te Achlum, SAMUEL ADRIANUS ALMA, te Schalsum, FEDDE JACOBS STRIKWERDA en ULBE PIERS DRAISMA beiden te Achlum, een aantal van 54 personen ten huize van Anne Harings Ruurda binnen Franeker, ten einde te delibereren over eene op te richten Brandassurantie Sociteit, op eene min kostbare en voor algemeen aannemelijke wijze. Ten dien einde wierd door bovenge noemde personen een consept voorge lezen, het welk door hun in gereedheid was gebracht, hierover wierd gedelibe reerd en met eenparige stemmen aan genomen onder den tijtel, zzOuderlinge Brandassurantie Sociëteit over de Kantons Franeker, Bolsward en Dronrijp”. Aanstonds wierd overgegaan tot het daarstellen van het bestuur, als acht gecommitteerden en een Boekhouder, en gebleek bij meerderheid van Stem men te zijn verkozen tot Gecommit teerden MARTEN SIJTZES HILARIDES te Tzum, PIETER MARTENS OFFINGA te Achlum, SAMUEL ADRIANUS ALMA te Schalsum, FEDDE JACOBSSTRIKWERDA te Achlum, JAN DOUWES FEIKEMA te Arum, WIEBREN BOTES RINGNALDA te Welsrijp, ULRICH HENDRIK LOURENSZ te Pietersbierum, JAN ANES ANEMA te Arum vervolgens tot Boekhouder ULBE PIERS DRAISMA te Achlum met magt en autorisatie om alle werk zaamheden tot het instand brengen en houden der Sociteit ingevolge de be palingen in het reglement voorschreven ten uitvoer te brengen. En alsoo wierd op voorschreven dag deze Sociteit opgericht, en wel precies des avonds ten vijf uren. Gedaan op tijd en plaats in het hoofd gemeld (w. g.) U. P. DRAISMA, Boekh. In 1886 werd, op diens verzoek, de Boek houder F. Draisma de Vries, op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de zorg aan de belangen der Maatschappij be steed, ontslag verleendin dezelfde ver gadering als zijn opvolger benoemd de heer ARJEN DRAISMA DE VHIES te Achlum. De hoogbejaarde afgetreden Boekhouder heeft zijn leven zeer goed besteed. De kerk voogdij te Achlum heeft aan hem groote verplichting, veel deed hij als Volmacht en Gedeputeerde Binnendijks en Buitendijks, jarenlang was hij Raadslid en Wethouder van Franekeradeel. Hij heeft aan het draineeren in deze streken den stoot gegevende fabriek van draineerbuizen te Achlum was de eerste in Nederland, ook was hij eene der oprichters der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt. In den ouderdom van 82 jaren ontsliep hij te Achlum. De zaken namen zoo groote afmeting, dat het noodzakelijk voor den boekhouder werd zijne woonplaats over te brengen naar Franeker. De benedenlokalen van het oude kasteel van Hessel Martena (thans Gemeentehuis van Franekeradeel) werden gehuurd en voor kan toor der Maatschappij ingericht. Op Zaterdag 11 November 1899 had het vertrek van den Boekhouder plaats, ’t Was boos weerstorm, onweer, regen maakten de afreis schier onmogelijk. De paarden moesten weer worden afgespannen om te wachten tot de buien overdreven. ’t Is gebleken dat deze verplaatsing op alle manier de behartiging der administratie is ten goede gekomen. De invoering der doorloopende polissen gaf aanleiding tot een nauwkeurig onderzoek ter bepaling der waarden, alsmede om eene juiste klassificeering te verkrijgen. In 1899 waren alle Assurantieboeken omgewerkt. De straks vermelde instelling (/Reserve fonds”, geeft redenen tot tevredenheid. Op 1 Juli 1900 wees het saldo aan eene som van f 8974.86, in de volgende elf jaren ver dubbelde dit saldo. Een der hoofdbeginsels der Sociëteit dat van de beginne steeds op den voorgrond had gestaan, was, dat in geval van brand de betrokken deelhebber zelf ook schade moet lijden, waarom */4 der waarde voor eigen risico van den verzekerde werd gelaten dit hield echter menigeen terug om zich aan te sluiten. Dit t/4 was te veel, ook naar het inzien van ’t bestuur. In de Alg. Vergadering van 16 Juni 1875 werd besloten de vergoeding te bepa len op 9/10 der geschatte waarde, zoodat 1/10 bleef voor eigen risico. Zooals men ziet bleef hierbij dus het beginsel gehandhaafd. In den jare 1878 werd de vorming van een Reservekas mogelijk gemaakt, welke zou worden gevormd door daarin jaarlijks het overschot op den gewonen dienst, dien der administratiekosten, te storten, teneinde uit dit fonds te kunnen betalen tusschentijdsche brandschaden, waardoor dan de omslagen meer op geregelde tijden zouden kunnen plaats hebben. Af en toe hadden er reeds Reglements- herzieningen plaats gehad. In eene Alg. Vergadering, gehouden op 22 Juni 1886, werd een geheel nieuw Reglement aangeno men, waarbij o.a. de naam der Sociëteit werd veranderd in dien van „Onderlinge Maat schappij ter verzekering legen Brandschade, opgericht te Achlum, in 1811. Ook werd het stemrecht gewijzigd. Bolswardsche Courant i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1