Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Politiek Overzicht, HARDDRAVERIJ 5C“l MAANDAG 10 JULI 1911, 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 55. met Handicap, op de korte baan, onder de reglementen der Ned. Harddraverij HARLINGEN. Zondag 9 Juli. BINNENLAND. aan UIT DE PERS. den Noorder-Zeedijk. VOOR 3 maanden. de gestelde can- Ws. den groei tot 710 339 397 p.) 296 H. F. Ringnalda (r. k.) 544 520 560 480 H. van der Molen (c. h.) 498 Mr. L. K. Okma (a. r.) 562 Sj. H. Postmus (1.) A. Rienstra (s. d. a. r - o Nfr. 8. Vellinga (1.) R. S. II. Visser (r. k. aftr.)680 8. E. Westra (1. aftr.) J. IJtsma (s. d. a. p.) Gekozen is van billijke wenschen en rijtuigen reductie Zakkenrollerij. Te Amsterdam is Woensdagavond een 20-jarig jongmensch als verdacht van zakken rollerij, opgepakt. Onlangs hoorden wij iemand ’t ver moeden opperen, dat met de warme dagen in Juli en Augustus ’t mond - en klauwzeer wel zeer zou toenemen. De warmte is toch zeer bevorderlijk voor de verspreiding van besmettelijke ziekten, ’t Schijnt wel, dat dit vermoeden zich bewaarheidt. ming van de geneeskundige behandeling niet uitvoerbaar, en dan is het voor den Hr. Nolens uit, dan bekommert hij zich niet meer om de vraag, waarom hij zelf oor spronkelijk wel voor de opneming van die geneeskundige behandeling in de wet was en of de wet zonder deze doeltreffend en dus een zegen zal zijn. De Minister wil niet, en daarmee is het uit. Ging men daar tegen in, dan zou de Minister komen te vallen, en wat zou hij niet in zijn val mee- sleepen; dat bleef het onuitgesproken deel der rede. Uitgesproken werd, dat als men den Minister zijn zin niet gaf, dat dan de totstandkoming van de wet gevaar zou loopen. Wat op zichzelf reeds een dreigement is, dat uitstekend werkt, het dreigement bij uitnemendheid. Als Ge dit doet of laat, komt de wet niet tot stand. Dat geldt als het tooverwoord, waarvoor alles zwichtwant de coalitie is zich maar al te wel bewust, dat er tot nog toe veel te weinig tot stand is gekomen, en dat er ook veel te weinig tot stand zal komen. Een schuldbesef, dat vooral de anti-revolutionairen tot koorts- achtigen spoed opwekt, wat dezer dagen weer eens zeer duidelijk naar buiten kwam, en waar door twee anti-revolutionaire Kamerleden eén mal figuur hebben gemaakt wat niet zoozeer aan hen te wijten is, als aan den onzicht- baren man in de Kanaalstraat, die bij dat spel natuurlijk de draden in handen heeft. om den baas te spelen, zeer tegen de borst te stuiten, en we schrijven hunne houding bij het voorstel om de Militiewet nog vóór het recès te behandelen, voor geen gering gedeelte hieraan toe, dat ze wilden toonen geheel onafhankelijk te staan tegenover i/den man in de Kanaalstraat”. PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend waaraan wij het onderstaande ontleenen De Hr. Talma is gered; zooals te ver wachten was, heeft de geheele Rechterzijde ter wille van partij politieke overwegingen eigen oordeel te grabbelen gegooid, en op den onafhankelijken Hr. van Idsinga na, tegen beter weten in, verklaard, dat het wenschelijk is de wettelijke ziekteverzekering te beperken tot het uitkeeren van zieken geld. En dat is nu volgens de uitspraak van Dr. Nolens politiek in goeden zin. De Mi nister acht nu eenmaal de zaak met opne- 614 stemmen u u u n u n u u dus de heer 8. E. Westra, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Blok, De Boer, Bont, Van der Molen, mr. Okma, Ringnalda, mr. Vellinga en Visser. De herstemming is bepaald op Maandag 17 Juli a. s. Van de aftredende leden wenschten de beide wethouders, de heeren P. Fennerna (1.) en H. F. Pijttersen (1.) niet weder in aan merking te komen. Arbeidsconflict te Oldenzaal. De wevers en weefsters der firma W. Kan te Oldenzaal hebben Donderdag aan genoemde firma een schrijven gericht, waarin zij ant woord vragen op de door hen gestelde eischen. Zoo dit antwoord niet vóór Vrijdagavond wordt ontvangen, zullen zij aanstaanden Zaterdag het werk tegen 15 Juli opzeggen. De firma heeft besloten, dit schrijven niet te beantwoorden en dus niet aan de gestelde eischen te voldoen. Het voordeel van de A. Men schrijft uit Kaatsheuvel Waartoe de alphabetische volgorde der candidaten op de stembiljetten aanleiding kan geven, is bij de heden gehouden ver kiezing voor leden van den gemeenteraad duidelijk hier gebleken. Enkele arbeiders en boeren zaten in een café en bespraken de candidaten, die op het biljet vermeld stondende een gaf de voor keur aan deze, de ander roemde weer hemel hoog de goede eigenschappen en verdiensten van een tweeden candidaat, enz., zoodat zij het moeilijk eens konden worden, wie nu eigenlijk z/de rechte man op de rechte plaats was”. Eindelijk zei een hunnerVan zulke dingen hebben wij toch geen verstand onze burgemeester echter is een wijs en geleerd man, die wel zijn reden zal hebben gehad, om N. N. (hier werd de candidaat genoemd) het eerst te plaatsen op het briefke. Wie vooraan staat is de beste en wie hij het laatst geplaatst heeft is de minst geschikte. Daaraan nu heb ik mij gehouden. Een ander kiezer vertelde mij Er stonden ook zooveel (8) candidaten op het stembiljet, dat ik er niet meer uit wijs kon worden. En daar het mij ten slotte absoluut onver schillig is, wie gekozen wordt, ben ik maar vóóraan begonnen, en heb de eerste 5 zwart gemaakt. (Er waren 5 plaatsen te ver vullen). Daar was de Hr. v. d. Velde, die op Vrijdag 30 Juni het voorstel deed om op dien dag reeds vast te stellen, dat de Kamer op 20 September a.s. zou beginnen met het onderzoek in de afdeelingen van het wets ontwerp, betreffende de invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Een voorstel dat abso luut overbodig was, omdat blijkens eene vroeger# mededeeling van de Centrale Sectie (de Centrale Sectie bestaat, voor wien het niet weten mocht, uit de voorzitters der vijf afdeelingen, onder voorzitterschap van den voorzitter van de Tweede Kamer, die echter in die sectie slechts eene raadgevende stem heeft, en deze Centrale Sectie regelt de volgorde, waarin de verschillende wetsont werpen zullen worden behandeld) het ’t voor nemen is om het afdeelingsonderzoek over de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering aan te vangen dadelijk na de wederbijeen- komst der Kamer in September. De Kamer komt 19 September weer bijeenwat is on middellijk daarna anders dan 20 September Toen èn de voorzitter èn de Hr. Goeman Borgesius èn de Hr. Nolens het onhoudbare van dit voorstel hadden aangetoond, trok de Hr. van de Velde het dan ook in, maar zijne koorts bleek aanstekelijk gewerkt te hebben op den anders zoo bezadigden Hr. de Geerdeze nam het over, maar het werd met eene flinke meerderheid van Links en Rechts gekelderd. Nog veel doller was een voorstel van den Hr. Brummelkamp, om nu nog eventjes vóór het zomerreces de Bakkerswet te gaan be handelen, eene wet, die voor den Minister vol voetangels en klemmen ligt, en waarvan hij, de onhandigheid van den afgevaardigde voor Loosduinen bracht dit in de openbaar heid, met geen woord aan den voorzitter gemeld heeft, dat hij op hare spoedige af doening prijs stelt. En dat op een oogen- blik, dat de Kamer een buitengewoon lang zittingsjaar achter den rug heeften dat, met name van Rechts, de leden toch al niet meer bijeen te krijgen zijn 1 De Kamer was dan ook verbluft, en ware het niet om den goeden ouden heer Brum melkamp geweest, ze ware zeker in een Ho merisch gelach losgebarsten. De veteraan Karnebeek nam met het voorstel een geestig loopje door het zoo te amendeeren, dat de Bakkerswet in openbare behandeling zou komen, maar dat in ruil daarvoor het af deelingsonderzoek der Tariefwet zou ver vallen. Dit amendement werd verworpen, en het voorstel Brummelkamp haalde heele elf stemmen. Een omineus getal. Tot eere van de anti-revolutionaire partij zij vermeld, dat verscheidene van hare leden hunne stem aan deze dwaasheid onthielden. Wanneer het echter bij de behandeling van deze beide voorstellen zeer rumoerig was, dan is dit ontwijfelbaar het gevolg hiervan, dat men niet wil weten van eene regeering van den onzichtbaren van God gegeven Leider. Vooral den Roomschen beginnen diens machination Sneek. Uitslag der gehouden stemming ter vervulling van vijf plaatsen in den Ge meenteraad. Het aantal kiezers bedraagt 1712. Uitgebracht werden 1379 stemmen. Van onwaarde waren 16 biljetten. Aantal geldige stemmen alzoo 1363. Volstrekte meerderheid 682. Uitgebracht werden op didaten, de heeren F. Blok (a. r. aftr.) J. J. de Boer (1.) J. H. Bont (I.) ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Alsnu wijdt de heer Kingma allereerst een woord aan de nagedachtenis van den op richter der Maatschappij, hoe hij vrienden en medeburgers bijeen riep om eene Ver- eeniging te stichten, waarin de een den ander zoude vergoeden de schade aan gebouwen veroorzaakt door brand en bliksem. Spreker wijst er op dat het den stichter meer om de zaak, het algemeen belang, dan om eigen voordeel te doen was.) Uit alles, vooral uit de wijze van samen stelling van het reglement ademt een repu- blikeinsche geest, men kan zeggen dat men daarin een geest van coöperatie kan bespeu ren, (hoewel dat woord toen de menschen nog vreemd was. Spreker noemt de verschillende reglementen en de wijzigingen daarin aangebracht, wijst op het zuinig beheer en op het feit, dat de zaken steeds op bescheiden voet werden be handeld, dat er geen jacht werd gemaakt (ook nog niet wordt gemaakt) op populariteit. Enkele cijfers worden genoemd, die een juist beeld geven van den vooruitgang der Maatschappij. De eerste Boekhouder heeft het verzekerd kapitaal tot 7 millioen gebracht, de tweede tot 15 millioen. Maar den tegen woordigen Boekhouder is het gelukt het op te voeren tot 321/2 millioen. Spreker hoopt, dat in komende jaren dat kapitaal nog zal aangroeien, maar wenscht in het oog te houden, dat te veel reclame, te veel jacht naar populariteit, leiden kan tot deelname, ook van minder degelijke deel hebbers. Daarom zal het streven van Be stuurders en Schatters steeds zijn, om slechts soliede panden van soliede eigenaars te werven en den deelhebbers steeds te laten gevoelen, dat het meer in kun belang, hun voordeel gaat, dan in dat der Schatters en het Bestuur. Verrassend is de toename van het getal verzekerden. In de 25 jaren van dezen Boekhouder is ’t getal biljetten van 2955 ge stegen tot 7948, en dal is een bewijs onzer kracht, dat het ingeschreven kapitaal over zóó’n getal panden is verdeeld. In aller belang is ook ’t feit, dat de omslag (te innen tusschen Januari en April) zoo mogelijk steeds door één man wordt opge haald. Deze komt daardoor éénmaal ’s jaars bij de deelhebbers rond en kan zoodoende ’t Beloop van ’t een en ander vertelde ik reeds j.l. Woensdagavond. Onder de tonen van ’n fleurig moppie muziek, alweer door ’t Achlumer korpsje, stapten de heeren in de tram, die hen naar Franeker bracht. En in het kleine Achlum, waar even te voren alles leven en beweging was, waar de muziek na het afscheid der gasten, nog een ommegang had gemaakt, was ’t al spoedig weer stil, o zoo stil. op de hoogte blijven en vragen. Een groot voordeel voor den geregelden gang en voor correcte behandeling van de belangen der deelhebbers is de beperkte kring, waar in een man (die de Boekhouder is) alles kan controleeren, zoowel het werk van de Schatters als dat van den Bode, en het gemeen overleg, de persoonlijke omgang, J ook van de Schatters onderling, is voor onze I Maatschappij veel waard, zegt Spreker. I Het is den heer Kingma in de 36 jaar V die hij, met nog twee Commissarissen, het I genoegen had deze Maatschappij mede te I besturen, steeds een genoegen geweest den Boekhouder in zijn beheer bij te staan en op deze wijze de belangen der Maatschappij en der deelhebbers voor te staan. x Het assurantiewezen heeft zich verbazend ^ontwikkeld en voor ons, eenvoudige burgers, zijn er wel eens ingewikkelde vraagstukken op te lossen geweest. Deze zullen allicht weer voorkomen en bet is dus wel de zaak, dat we ons best doen, om op de hoogte van den tijd te blijven, opdat onze Maat schappij blijve wat zij is, eene krachtige, diepgewortelde eikeboom. Spreker zegt verder dat men geen vorm heeft kunnen vinden voor het vieren van een feest, passend bij het 100 jarig bestaan eener zoo prozaïsche maatschappij als deze. Hij noemt overwegende bezwaren daartegen op. Daarom heeft men zich bepaald tot die enkelen, die tot het Bestuur en Beheer be- hooren en behoord hebben, waarbij geïnvi teerd werden de vertegenwoordigers der Ge meenten Frankeradeel en Franeker. Spreker heet allen welkom. Opdat voor het nageslacht eene gedachtenis aan dat eeuwfeest bewaard blijve, liet het Bestuur een Gedenkboek drukken, dat aan alle aanwezigen zal worden uitgereikt. (Dit Gedenkboek is gedrukt ter Stoomdrukkerij der Firma B. Cuperus Az., Uitgever der Bolswardsche Courant). Verder zal aan h.h. Bestuurders, Schatters en enkele Autoriteiten worden aangeboden eene herinnerings-medaille, waarvan een af druk ter receptie aanwezig was. Een hartelijk woord van hulde en dank werd gebracht aan den heer Arjen Draisma deVries, den gewaardeerden Boekhouder, die eerstdaags 25 jaar deze betrekking zal hebben bekleed, voor het vele dat hij deed tot opbouw, en tot bevestiging der maatschappij. De heer Kingma huldigde hiermede den man, die, opgegroeid met de maatschappij, lief en leed met haar heeft gedeeld en, dank zij zijn werkkracht en zijn geheugen, nog altijd de man is, die de zaken kostelijk beheert en beheeren kan. Ook de schatters werden niet vergeten. Gewezen werd op hunne belangrijke taak, op hunne verplichtingen. Voor al hunne bemoeiingen werd hun dank gebracht. Na deze belangrijke toespraak werd de eere- wijn gepresenteerd. en Renvereeniging, te houden op ’s namiddags 2 uur, op het terrein PRIJS f 100,—. 1ste PREMIE - 40, 2de 25,—. 3de de inleggelden. De Staatsspoor verleent op verzoek voor het vervoer van paarden op den vrachtprijs. Inleg f 1,—. L. Ui. begon met te zeggen eene eigen aardige, hoogst belangrijke gebeurtenis, het feit, dat de ass. maatsch. tot vergoeding van Brandschade, opgericht te Achlum, nu hon derd jaar heeft bestaan, brengt ons, Bestuur ders, oud-Bestuurders en allen, die aan de Maatschappij verbonden zijn, te dezer plaatse samen. De meesten onzer hebben wel 25 ja 50 ja 75 jarige feesten meege vierd, maar behalve het 100 jarig Nutsfeest en een zeer enkele andere herdenking is deze dag voor ons haast een unicum. Het gedenkboek, bij deze gelegenheid uitgegeven, is in ons aller bezit, het vertelt ons van de geboorte, van en de gestadige ontwikkeling tot eene Maatschappij, die zich vertoonen mag, en die tot voorbeeld mag zijn voor anderen. Behalve de in dat gedenkboek vermeldde feiten, zij het mij vergund, zegt Spreker, nog eenige woorden te spreken tot u allen, die hier opgeroepen zijt, die gaarne opge komen zijt om gezamenlijk te getuigen van den goeden geest, die ons samen brengt en die tot één doel ons vereenigt.” Bolswardsche Courant f» H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1