Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. fl I I I i 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 60. NABETRACHTING over onze Gemeenteraadsverkiezing. J 1 II I I '1 Donderdag 27 Juli. BINNENLAND. I VOOR Afzonderlijke zijn vertrek in het i' aan deze een les zijn? Het is de stemming onder ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. waar werd alarm geblazen een naar hier terugge- ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. De stembus heeft gesproken en het staat thans vast, hoe onze Bolswardsche gemeente raad er in September zal uitzien. Groote verandering is er niet aangebracht. Alleen zullen wij in de plaats van den heer Feenstra, die men niet eens de eer bewees van een candidaatstelling, den heer Terhenne een zetel zien innemen. Toch zullen er wel heel weinigen zijn, die deze verandering niet tegelijkertijd een verbetering zullen heeten. De nieuw ge kozene staat bekend als een ijverig en scherp zinnig man, steeds bedacht op allerlei mid delen, die er toe kunnen leiden om onze gemeente vooruit te brengen. Van hem koesteren wij dan ook de beste verwachtingen. Hoe betrekkelijk weinig er ook in het magistraats-personeel is gewijzigd, toch valt er uit den gevoerden stembusstrijd nog al wat te leeren vrij wat meer, dan de geringe verandering zoo oppervlakkig zou doen ver moeden. In de allereerste plaats staat dit wel vast, dat wanneer de coalitie van Roomsch Katho lieken, Anti-revolutionnairen en Christelijk Historischen met bekwame en geschikte can- didaten komt, deze alle kans hebben, om zegevierend uit den strijd te komen. En wanneer de candidaten der coalitie niet, of met geringe meerderheid gekozen worden, dan wordt daardoor reeds te kennen gegeven, dat er iets bijzonders in de lucht hangt. Dan moeten er bepaalde redenen zijn aan te wijzen, die aan het te verwachten succes in den weg stonden. Dat de heeren Keikes en Lanter terstond herkozen zouden worden, werd algemeen verwacht. Ook het op deze heeren uitge brachte aantal stemmen kon niemand ver bazen. Maar dat de heer Eerdmans een veel geringer aantal stemmen zou verwerven, ofschoon evenzeer candidaat der drie recht- sche partijen, daarvan was men algemeen overtuigd. De uitslag heeft zulks bevestigd. Daar moest een oorzaak voor zijn. De heer Eerdmans, die stellig in ontwikkeling, be spraaktheid en ervaring niet bij de beide andere candidaten der gecoaliseerde partijen behoeft achter te staan, zou in gewone omstandigheden stellig op niet minder stem men behoeven te rekenen, dan de beide andere heeren. Toch zijn er veel mannen van rechts hem ontrouw geweest. Het blijkt, dat er heel wat personen geweest zijn, die, van het ge heim der stembusprofiteerende, den rechtschen candidaat Eerdmans wenschten te doen ver vangen door een man van links. Een enkele blik op de stemmencijfers is voldoende om dit aan te toonen. De heer Eerdmans bleef bij de eerste stemming beduidend achter en ook bij de herstemming, (hij kreeg daarbij 381 van de 837 uitgebrachte stemmen) maakte hij een droevig figuur voor den candidaat van rechts. Doch de oorzaak daarvan is bekend. Ze ligt niet aan den persoon, maar aan de omstan digheid deze omstandigheid dat het over- groote deel van Bolsward’s burgerij niet gediend is van het anti-revolutionnaire regime, waaronder wij zijn geplaatst. Er zijn zeer velen, die door onthouding van hun stem aan den heer Eerdmans, daarvan getuigenis hebben willen afleggen. Ook- zijn er, die, om redenen van algemeene politiek, nog wel op den heer Eerdmans hun stem hebben uitgebracht, maar het gedaan hebben contre- coeur, zonder instemming, tegen hun zin. Het moet voor de anti-revolutionnairen wel zonneklaar uit deze verkiezing zijn ge bleken, dat er iets bijzonders was, zoodat er op de bondgenooten van rechts niet volkomen viel te rekenen. Zou dit getuigenis der kiezers ook een les kunnen zijn? Wat het bijzondere ditmaal dan wel was? Wel, iedereen weet het, en wij behoeven er geen waas van geheimzinnigheid om te hangen. (Trouwens de Bolswardsche Courant heeft niet geschroomd er reeds meer dan eens het hare van te zeggen) het stuit onze Burgerij tegen de borst, dat het op den Zondag verplicht zou zijn te leven naar de opvattingen van een kleine kerkelijke partij, die onzen Burgemeester tot hare aanhangers rekent, een partij die nog niet eens het zevende Desertie. Uit Harlingen wordt gemeld Gisteravond zijn vijf gemonsterde zeelieden van de //Professor Buys” gedeserteerd. Zij liepen naar Franeker en gingen van daar per spoor naar Duitschland. Zij werden echter door de politie opgewacht en heden middag geboeid teruggebracht. Ben opgeheven staking. De staking der arbeiders van de Twentsche Tabakshandel maatschappij, die twaalf weken duurde, is gisteravond opgeheven. Drie arbeiders worden niet weder in dienst ge» Workum, 25 Juli. Gisterenmorgen in eens veel drukte en beweging op de Wijmerts. Het paard van den heer T. Gaastra, voor den meel wagen gespannen, was er vandoor gegaan en vloog met den slingerenden wagen achter zich in de richting van de Markt. Wel beproefde men het op te keeren, doch zonder succes, tot eindelijk Y. W. den teugel wist te grijpen en het beest tot staan bracht. Gelukkig, want anders waren stellig ongelukken niet te vermijden geweest. Als een bijzonderheid deelen we mede, dat de groote trekhond van F. Hofman de vorige week is gestorven. Dit is op zichzelf geen bijzonderheid, maar wel als men weet aan welke ziekte dit beest leed. Het moet in erge mate lijdende zijn geweest aan tong- blaar, dat het arme dier nauwelijks den bek kon opendoen. Volgens deskundigen worden gedeelte van onze burgers omvat. In ons Bolsward is men zich bij menschenheugenis niet op den Zondag te buiten gegaan; onze stad staat er niet voor bekend, dat zij een aantal onrustmakers herbergt, die men op ZondSg voor de veiligheid, orde of goede zeden verre moet houden van openluchtspel of muziekuitvoering. Het krenkt anders denkenden, dat zij door een eigenaardige uitlegging onzer politieverordening, een onschuldig vermaak op den Zondag verboden zien. Er komt ergernis, er ontstaat behoefte tot uiting en het eerste gevolg is een uit spraak van de stembus, die, hoezeer ditmaal nog tot overwinning leidende, toch te denken geeft. Zou deze uitspraak i te hopen, vooral voor onze burgerij. Als onze Burgemeester in de politie verordening een leidraad kan vinden voor het al of niet geven van toestemming voor vermakelijkheden, dan mag hij zich daaren boven niet laten leiden door de vraag, wat van anti-revolutionnair standpunt wenschelijk is. Hem is de onpartijdige toepassing der verordening toevertrouwd en persoonlijke gevoelens mogen daarbij niet gelden. Dat hebben zeer duidelijk de kiezers van Bolsward te verstaan gegeven. Men moge het veroordeelen, dat in den jongsten ver kiezingsstrijd onze Burgemeester eenigermate tot het middelpunt werd gemaakt, niemand zal toch kunnen verhelen, dat juist het op treden van onzen Burgemeester in dezen als vanzelf het teeken was, waarin de strijd gevoerd werd. Voor den heer Eerdmans, die in moreelen zin gesproken, het slachtoffer van deze om standigheid werd, die zijn zetel wel bleef behouden, maar zonder veel eer, zal de ver kiezingsstrijd zeer onaangenaam zijn geweest. Doch ook hij zal de beteekenis er van be grijpen en zeker zal de stembus in de toekomst nog duidelijker spreken, wanneer de groote meerderheid in Bolsward in zoo erge mate wordt geprikkeld door het verbod van rechtmatige genoegens, die voor de stad van groot voordeel kunnen zijn. Overigens leert de stembus nog meer en wel dit, dat er heel veel kiezers zijn, die los zijn van elk partijverband. De linksche partijen hadden zonder twijfel een vijfden zetel in den Raad kunnen be machtigen, als er meer samenwerking, of liever minder tegenwerking was geweest. Het is wel treffend, dat de S. D. A. P.ers, die ten slotte den heer Eerdmans nog in den Raad hebben geholpen, slechts 39 stemmen uitsluitend op hun eigen candidaat hebben uitgebracht. De leuze om met geen der burgerlijke partijen samen te werken, schijnt dus niet tot alle aanhangers te zijn door gedrongen. Dat hun candidaat bij de her stemming 34 stemmen minder had dan bij de eerste stemming, geeft aan, dat men aan die zijde nog niet algemeen heeft ingestemd met het idee, om liever roemloos den strijd te verliezen, dan mede te werken tot de verkiezing van een candidaat van //Voor uitgang”. Hun protest tegen de toepassing onzer politieverordening verliest aanmerkelijk veel in beteekenis, nu door hun optreden de anti-revolutionnaire zetel behouden bleef. Een stembus kan leerzaam zijn. Ditmaal was zij het in hooge mate. honden slechts zelden door deze ziekte aan getast en dan steeds in lichten graad. Een aantal kinderen zijn lijdende aan tong- blaar, waarschijnlijk door het gebruik van besmette melk, welke niet vooraf gekookt was. Gaastmeer. Bij den veehouder G. aan de //Bird” alhier ontdekte men vuur in het hooi. Toen een gat in het hooi werd ge maakt, sloegen de vlammen naar buiten. Met behulp van de brandspuit is men er in ge slaagd het vuur te blusschen. Woudsend. Alhier lagen gedurende enkele weken een viertal woonschuitjes, met polder werkers, in dienst bij den aannemer Krikke. Deze schuitjes zijn Vrijdagnacht verdwenen, nadat enkele der bewoonsters kans hadden gezien eenige winkeliers te bewegen een aantal waren af te geven, te zamen voor een aanmerkelijk bedrag, die Zaterdagavond na de uitbetaling van het loon zouden worden betaald. Daar deze betaling niet is geschied is hierin reden om winkeliers in andere plaatsen te waarschuwen met crediet geven voorzichtig te zijn. L. Crt. Hoorn. De vliegweek te Hoorn heeft aanleiding gegeven tot een proces tusschen het Bestuur van Vreemdelingenverkeer en de vliegvereeniging te Breda. De krans, die de aviateur Mulder voor zijn eerste vlucht ontving, heeft hij bij station achtergelaten. Twee meisjes te 12 en een van 6 jaar, nomen, de overigen zullen op het oude loon (de eisch was een loonsverhooging van een gulden per week) het werk kunnen hervatten. Heidebrand. Vermoedelijk ten gevolge van het spelen met lucifers door kinderen, is gisternamiddag om vijf uur de als oefeningsterrein dienst doende heide bij Ede in brand geraakt. In het kazernement der bereden wapens, men den brand het eerst bemerkte en onmiddellijk rukte detachement uit, dat het vuur meester werd, vóór het kon overslaan naar de in de nabijheid zijnde dennenbosschen. Ongeveer 2 hectaren struikheide zijn verbrand. Staatscommissie voor legertoestanden. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt De Staatscommissie voor de legertoestanden heeft reeds aan verschillende garnizoenen en kazernes een bezoek gebracht. Naar ik ver nam, werden deze bezoeken van te voren niet altijd aangekondigd, ten einde een zuiveren indruk van den toestand te ver krijgen. Van militaire zijde werd mij medegedeeld, dat het optreden der Commissie daardoor bij enkele commandanten ontstemming heeft verwekt. Het kwam voor, dat een aantal leden der Commissie, zonder voorafgaande kennisgeving, een kazerne binnent'raden en ondergeschikte militairen begonnen te onder vragen. Dit moet in officierskringen mis noegen hebben doen ontstaan. De zeeliedenstaking te Amsterdam wordt voortgezet. Na afloop van een huishoudelijke vergade ring door den Alg. Nederl. Zeemansbond, hedenmiddag in Handwerkers Vriendenkring belegd, deelde de voorzitter ons mede, dat de stemming onder de zeelieden van dien aard is, dat men aan opheffen van de staking niet denkt. Door den voorzitter werd den stakers een overzicht van de staking gegeven en o.a. medegedeeld dat de z/Hollandia”, //Frisia”, //Rijnland”, //Amstelland” en uDelfland”, zonder Hollandsche bemanning varen en dat verwacht wordt dat ook van de Maandag binnenkomende //Zeelandia” het volk onmid dellijk zich bij de staking zal aansluiten. Verder werden plannen besproken om de burgerij een protest te richten, om in kennis te stellen met den werkelijken toestand. Alg. H. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden enkele ingezetenen te Wognum uit hun eersten slaap wakker door vreemdsoortige geluiden, die van de straat tot hun door drongen. Het was nu eens hard loopen, dan weer aanhoudend gefluit, afgewisseld met geschreeuw, of men hoorde een stok op de straatsteenen vallen. Het bleken de zoo genaamde padvinders te zijn, die in ons rustig dorp een nachtvelddienst kwamen houden. Waar nu reeds jongens vanaf den dertienjarigen leeftijd op soldatendienst wor den voorbereid, zelfs in den nacht, waarlijk daar kan het vaderland gerust zijn; ze maken wel wat meer leven, dan de militairen, doch daar moeten de ouderwetsche lui, die daarover klagen, maar aan gewennen. Zaterdagmiddag wilde in het park Honingen te Rotterdam, een 12-jarige fiets rijder voor een passeerende dienstbode uit wijken. Hij raakte zijn stuur kwijt en reed met groote vaart den vijver in. Hij was in een oogenblik in het midden van den vijver en zonk spoedig. Ofschoon 10 minuten later opgehaald waren de levensgeesten reeds ge weken. Het was de zoon van den hoofdagent van politie van het politiebureau aan de Hoflaan. De hoofden der openbare scholen in de gemeente Dantumadeel zijn, naar aan leiding van een schrijven van Ged. Staten, door het gemeentebestuur aangeschreven geen kinderen op hun school toe te laten, die den vereischten leeftijd nog niet hebben be reikt en indien er zulke kinderen reeds zijn toegelaten, die terug te zenden. Deze aan schrijving staat in verband met het feit, dat door den Arr. Schoolopziener verleden jaar in enkele scholen bedoelde overtreding is geconstateerd. Bij B. en W. weinig steun vindende, heeft ZijnEdele het blijkbaar hoogerop bezocht en met gunstig gevolg. Harlingen, een van zijn Zondagmiddag zonder voorkennis harer ouders naar Leeu warden gespoord. Door de politie aldaar aangehouden, werden zij bracht. De ouders verkeerden inmiddels in de grootste ongerustheid. Dezelfde kinderen waren vroeger den zeedijk uitgeloopen en werden onder Makkum aan getroffen. N. Harl. Cl. Uit Kimswerd wordt gemeld Onze oude kerk, die er van buiten niet zoo aanlokkelijk uitziet, is van binnen daaren tegen wel een kijkje waard. Niet omdat ze voorzien is van centrale-verwarmingsbuizen en electrische lichtscheppingen, maar vooral om den fraai gesneden preekstoel en eenige grafzerken. Deze predikstoel, dateerende uit het laatst der 17e eeuw, is gemaakt van eikenhout en bevat vijf paneelen, waarop bijbelsche tafereelen. De grafsteenen, stukken beeldende kunst uit de 16e.en 17e eeuw, die verleden jaar nog onder een houten vloer waren verborgen, zijn thans in ’t koor der kerk geplaatst, voor verderen ondergang behoed en voor liefhebbers van kunst steeds te bezichtigen. Uit Kimswerd wordt gemeld: De vracht rijder K. O., van Bolsward komende, werd door een automobiel aangereden, tengevolge waarvan hij onder zijn vrachtwagen geraakte en inwendig gekneusd werd. Iemand uit de omgeving van Bergum verkocht aan een kippenkoopman drie jonge hanen. Hij wilde van den koopman wel een soortgelijken haan terug hebben, dan had hij weer frisch bloed. Dat kon geschieden, want de koopman had daar ginds in zijn kar nog een mooi exemplaar, die paste juist bij het soort van den kippenboer. De drie hanen werden meegenomentwee bracht de koopman in de kar, maar met den derden keerde hij naar den voormaligen eigenaar terug. Men kwam overeen, dat de koopman een pond oude //hossokken” er op toe zou krijgen, want deze haan overtrof natuurlijk in deugd de vorige, dus iets voor de moeite! De koopman gaf den raad om vooral den nieuwen haan eenige dagen vast te zetten, uangezien het dier hier vreemd was. Zoo werd de kippenboer met zijn eigen waar bedrogen. Bolswardsche Courant n I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1