Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. IK. FALKENA Bz. - Sigaren bi„ bij, dat bij 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 61. H Zondag 30 Juli. Uit de Raadszaal. Ingezonden. 1 JAMES PLAYFA neringdoenden, te trachten verandering te t i ata i nnmmmi imn verkrijgen, opdat niet, wanneer een enkele Imp0rt6lirS C1GARETTEN4MPC maal een festiviteit op Zondag valt, daarvoor -de permissie wordt geweigerd. Spreker wil Bovenstaande SIGARETTEN daarom de vraag stellen: Mogen we in de rv n toekomst een mildere toepassing van dat VOOR Afzonderlijke de Com- ook de heer n kasverificatie vergadering. f en herbenoemd ?l I Vergadering op Donderdag 27 Juli 1911. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). f 181.925.015 - 177.116.29 aan om 31 l gemeentewege, een stemming ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. l H I van het feit, dat blijk- van elk partijverband mededeeling voor notificatie M. de R.l Uw hoofdartikel in de Bolsw, Courant van 27 Juli noopt tot een woord van protest. In dat artikel heet het, dat het de schuld van de S. D. A. P.ers is dat de heer Eerd- mans bij herstemming gekozen is. Wanneer er iets onwaars in dat artikel staat is het wel dit. Dat de heer Eerdmans herkozen is, is alleen toe te schrijven aan de gulzigheid van de liberalen, die, wetende, dat zij volgens hun stemmental op niet meer dan 4 zetels recht hebben er toch 5 willen trachten in te pikken en de S. D. A. P., die dan toch wel recht heeft op één zetel geheel buiten te sluiten. Nu is dat iets wat de Kiesvereeniging z/Vooruitgang” voor zich zelf moet uitmaken, doch laat men dan niet van de S. D. A. P. vergen, dat die haar eigen candidaat zal laten vallen. Nu trachtte //Vooruitgang” het wel voor te stellen in haar strooibiljet voor de herstemming, dat zij de S. D. A. P. wel een zetel gunde en haalde toen als voorbeeld aan de verkiezing voor de buitengewone vacature Rosier, toen door onze partij Steensma was gecandideerd. Men vergat echter er bij te zetten, dat het toen aan de lakschheid van de Vooruitgang- liberalen en haar bestuur te danken is, dat deze zetel voor de S. D. A. P. verloren ging. Het was dan ook beter geweest van //Voor uitgang”, dat zij haren candidaat Nauta had laten vallen en den candidaat der 8. D. A. P. Huisman had overgenomen, dan was ten minste de kans grooter geweest den anti- revolutionnair te weren. U spreekt, dat uit deze verkiezing lessen te trekken zijn, welnu laat //Vooruitgang” de les er uittrekken, evenals zij dat gedaan kon hebben uit de Statenverkiezing van 1910, dat de sociaal democraten zich niet laten gebruiken voor slippendragers van de Friesche liberale kies- rechtverknoeiers. Wat gezegd wordt baar velen los staan dit is iets wat wij volkomen beamen en de les voor de S. D. A. P. zal dan óok zijn hare propaganda er op in te richten, dat meer kiezers zich aan hare zijde stellen en voor ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Na een zonnigen, snikheeten zomerdag een raadsvergadering, die begon met de mede deeling van een voor Bolsward zeer belang rijke beslissing van de Prov. Staten en eindigde met een interpellatie van een raadslid inzake het beleid van het Hoofd der Gemeente, doch wat daar tusschen was, had niet veel te be- teekenen. De agenda was bepaald dunnetjes, de ingekomen stukken echter waren nog al talrijk, en vulden alzoo het menu wat aan. Tegenwoordig waren 12 leden, de heer Eerdmans was wegens uitstedigheid afwezig met kennisgeving. De Voorzitter, de heer Burgemeester, opende de vergadering met de heugelijke mededeeling dat hij heden van den Commissaris der Koningin een telegram had ontvangen berichtende dat door de Prov. Staten ongewijzigd is aange nomen het voorstel van Ged. Staten inzake den ombouw van de tramlijn SneekBols ward, en hij feliciteert den Raad met het behaalde succes. (Applaus). De notulen der vergaderingen van 22 Juni en van 12 Juli werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken: a. Resolutien van Ged. Staten, goedkeu rende de onderhandsche verpachting van een staanplaats voor een stoom-caroussel, en van de wijziging der gemeente-begrooting enz. b. Een missive van den Inspecteur der accijnzen en directe belastingen te Sneek, dat wordt aanvaard voor den tijd van ,5 jaren de wederinhuring van het lokaal voor de ambte naren der belastingen, voor f 40 per jaar. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. c. Het proces-verbaal van bij den gemeente-onlvanger. Dit wordt voor de raadsleden ter inzage gelegd. d. De rekening der Gemeente over 1910 met de bescheiden. De ontvangsten bedragen de uitgaven u e. Missive van den Minister van Water staat, afdeeling spoorwegen, waarin wordt meegedeeld dat in de kosten van onbouw der tramlijn SneekBolsward hoogstens t/3 van het Rijk beschikbaar gesteld kan worden, wijl die ombouw niet van voldoend algemeen belang is, en een hoogeresubsidie uitsluitend als voor het belang der gemeente zou zijn te beschouwen. De Voorzitter kan daarbij mededeelen, dat hij heeft vernomen, dat het rapport van den Raad van Toezicht nog niet is ver schenen. Missive en aangenomen, f. Adressen van de Vereeniging voor Gereformeerd onderwijs en vandie voor Evan gelisatie, adhesie betuigende aan het vroeger ingekomen adres om het Hengstepad op te knappen. Deze adressen worden bij dat adres gevoegd, en in handen van B. en W. om advies. g. Adres van H. Faber om te worden als stads-tuinman. h. Adres van A. de Groes, verzoekende wegens hoogen leeftijd, ontslag als straat- werker en reiniger, met eenig pensioen. i. Adres van de Vereeniging tot afschaf fing van alcoholische dranken, Afd. //Bols ward”, verzoekende om op den lotingsdag de vergunningslokalen te sluiten. De twee eerste adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies, maar daar 14 Augustus de loting voor de natio nale militie in deze gemeente plaats zal hebben, kan de verordening niet bij dien tijd gewijzigd worden, waarom B. en W. voorstellen op het verzoek afwijzend te be schikken, als ten minste niemand heeft tegen urgente behandeling. De heer Keikes meent, dat dit adres gede- echter zelfs een concert op Zondag verboden werd, heeft aan velen aanstoot gegeven. Zoolang spreker mag heugen is hem niet bekend dat door een feestelijkheid op Zondag een incident heeft plaats gevonden, hij meent dat de burgerij van Bolsward bekend is om haar ordelievendheid. De Voorzitter antwoordt, dat naar het hem voorkomt, dit niet de plaats is derge lijke vraag te richten tot den Burgemeester als hoofd der politie. Dergelijke vragen belmoren te worden gesteld door den Raad, niet door een enkel lid er van. Als de heer Vis in de werkkamer die vraag wil stellen, is hij gaarne bereid daarop te antwoorden. De heer Vis is hiertoe wel genegen, maar heeft op het gezegde van den Voorzitter toch eene bemerking. Hij had gemeend dat een onpartijdige vraag te doen beter was, dan te komen met een voorstel om art. 135 te wijzigen, wat toch wel op den weg van een raadslid ligt. Hij vindt dat zoo’n voor stel een bedekte slag in ’t aangezicht des Voorzitters zou zijn. De Voorzitter antwoordt hierop, dat wijzi ging van dat artikel niet mogelijk zal zijn. De heer Vis meent echter dat de be voegdheid om die permissie te geven ook in handen van B. en W. kan gesteld worden. De Voorzitter zegt dat dit niet kan. Bij de gemeentewet is bepaald, dat zulks tot de bevoegdheid van den Burgemeester behoort, als hoofd der politie. De heer Vis zou dan wel geneigd zijn, te bewerken dat de Raad in een motie, hij wil niet zeggen zijn afkeuring uitsprak, maar aandrong op een mildere toepassing van dat artikel. De heer Eisma stelt er prijs op, te ver nemen welk antwoord de heer Vis op de gestelde vraag zal ontvangen en het punt aan te houden, want er zijn belangen van de burgerij mee gemoeid. Sluiting der mandeerd behoort te worden aan missie voor de strafverordeningen. De heer Eisma weet wel, dat voor 14 Aug. deze zaak niet belist kan zijn, maar zou toch de behandeling willen uitstellen. De heer Kramer heeft daartegen eenige bedenkingen, omdat het verzoek geldt voor den lotingsdag van dit jaar, en omdat het zoo spoedig niet kan afgewikkeld worden, doen B. en W. hun voorstel. De heer Eisma meent dat het beter is het verzoek aan te houden en Keikes deelt deze meening. De Voorzitter wil, omdat het voor de a.s. vergadering toch niet klaar kan komen, op het verzoek afwijzend beschikken. JDe heer Oosterbaan vindt ook, dat het niet kan, wat in het adres gevraagd wordt, maar algemeen vindt men toch goed de zaak uit te stellen. j. Van den heer Commissaris der Koningin is nog ingekomen een missive, waarbij den Burgemeester verlof wordt verleend zich buiten de gemeente te begeven van Juli tot 23 Augustus. Aangenomen voor kennisgeving. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Opnieuw stemmen over het voorstel van den heer Eisma c.s. tot het plaatsen van een gaslantaarn bij de brug over de Makkumer vaart. In de vergadering van 22 Juni staakten de stemmen over het voorstel Eisma om bij ’t Hooghout nabij de voormalige Blauwpoort een lantaarn te plaatsen van Hierover moest nu opnieuw plaats hebben. De uitslag is dat dit voorstel wordt ver worpen met 7 tegen 5 stemmenvóór stem den d? heeren Feenstra, Lunter, v. d. Klei, Eisma en Boersma. Het voorstel van B. en W. om op het verzoek van de bewoners dier buurt om verlichting van het pad en gas leiding naar hunne woningen, afwijzend te beschikken, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden nu dezelfde 5 heeren. De heer v. d. Klei merkt op, dat het voorstel van B. en Wis aangenomen, doch bij de behandeling van deze zaak heeft de heer Boersma een voorstel gedaan, n.l. om de gemeente de lantaarn te laten plaatsen en de bewoners voor de leiding een deel te laten betalen dat voorstel is toen niet nader besproken, doch hij zou thans den heer Boersma wel willen verzoeken, dat nu nog in te dienen. De Voorzitter. Dat zou zijn een terug komen op het nu genomen besluit, en dat kan niet. De heer Boersma deelt het gevoelen van den Voorzitter, dat dit nu niet meer kan. 2. Aanbieding en vaststelling van de schoolgeldkohieren over het 2e kwartaal 1911. De kohieren bedragende voor de school voor m.u.l.o. f 256.25 en voor school no. 1 f 270.20 worden met algemeene stemmen alzoo vastgesteld. 3. Uitloting van een aandeel in de geld- leening van f 17000.f 28000.en f 14000.— <1900> f 14000.— <1910; van 2 aandeelen in die van f 47000. 3 aandeelen in die van f 61000. In de geldleening van f 17000 wordt getrokken no. 13. - 28000 1. - 14000 (van 1900) wordt getrokken no 10. - 14000 (van 1910) - 47000 worden getrokken nos. 6 en 58. - 61000 39, 114 en 27. 4. Behandeling van het adres van mej. L. H. Callenfels, omtrent het onderwijs in de handwerken aan de school voor m. u. I. o., met advies van Burgem. en Wethouders. - - - rutiiüöi xukm. i - - Manufact I m sluit bebben geleid, om in ’t belang der de installatie de Voorzitter verklaarde een onpartijdig standpunt te zullen innemen. Dat te wijzigen en adviseeren dus op het adres afwijzend te beschikken. De heer Vis kan met het advies meegaan en merkt nog op, dat het herhalingsonder- wijs wordt gegeven buiten de schooluren, doch het handwerksonderwijs valt in de schooluren. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 5. Behandeling van eene missive van Ged; Staten, inzake het vastgestelde reglement, voor de gemeentelijke Bank van Leening, met voorstellen van Burgem. en Wethouders. Deze missive heeft voor de raadsleden ter visie gelegen, en wordt niet gelezen. De Voorzitter deelt mee, dat naar aanleiding der gemaakte op- en aanmerkingen enkele wijzi gingen in de verordening zijn aangebracht, wat ook de raadsleden wel bekend zal zijn. De heer Eisma heeft’ aanmerkingen op art. 23. Daarin staat dat ingeval de be leende panden door brand, bederf of verlies verloren gaan, 5/4 maal de beleende waarde zal worden vergoed. Hij vindt dat niet met de beleende, maar met de geschatte waarde rekening is te houden. De Voorzitter en de heer v. d. Meer ver klaren dat dit ook de bedoeling is geweest en dat de opmerking zeer terecht is. Die wijziging willen B. en W. gaarne overnemen. Toch kan de heer Eisma niet meegaan om 5/4 maal de waarde te vergoeden. De geheele waarde en meer niet, dat vindt hij voldoende. Dit wordt door den Voorzitter en door de heeren v. d. Meer en Kramer bestreden. Voor de beleende panden, meest gebruikt goed, is de schatting niet hoog, en ook kostbare antieke voorwerpen zijn moeilijk op waarde te schatten. Voor de eigenaars zijn ze dus vaak meer waard en daarom stelden B. en W. voor 5/4 maal, dus iets meer dan de geschatte waarde, te vergoeden, ingeval ze verloren gaan bij de Bank. Over dit voorstel Eisma staken de stem men. Tegen stemden de heeren Kramer, Boersma, v. d. Meer, Oosterbaan, Feenstra en Lunter. De Voorzitter merkt op, dat bij de volgende vergadering de behandeling van dit punt zal worden voortgezet. De heer Praamsma vindt het geen zaak van genoeg belang om de behandeling te verdagen, hij zou wel de behandeling willen afdoen, dan kan bij ’t eind der vergadering wel over 't punt van staking nogmaals ge steend worden, maar de Voorzitter wijst er op, dat bij staking van stemmen in de vol gende vergadering opnieuw over dat voorstel moet worden gestemd. De punten van behandeling zijn afgeloo- pen. De Voorzitter deelt nog mee, dat aan iemand f 9.84 restitutie van de gemeente toekomt. Hij stelt voor dit uit het fonds voor onvoorziene uitgaven 1911 te betalen, wat wordt goedgekeurd. De heer Vis wijst er op, dat kort voor ’t optreden van den tegenwoordigen Burge meester hier een algemeene politieverordening is vastgesteld, waarvan een artikel in den laatsten tijd veel besproken werd, n.l. art. 135, waarin het geven van verlof voor publieke uitvoeringen en festiviteiten is ge- demandeerd aan den Burgemeester, maar met de bepaling dat de vergunning niet wordt geweigerd dan in ’t belang der openbare orde, zedelijkheid of veiligheid. Het is be kend, dat indertijd door de Commissie, be last met het ontwerpen dezer verordening, wel is besproken, dat hierdoor wel wat veel macht aan ’t hoofd der gemeente werd ge geven, doch daarbij werd tegelijkertijd opge merkt dat men dit wel aan den Burgemeester kon toevertrouwen, wijl die onpartijdig zou handelen. Nu zijn echter in den laatsten tijd meer malen gevallen voorgekomen die op de laatste vergadering der kiesvereeniging tot het be- Batig saldo alzoo f 4.808.725 Deze rekening wordt ter fine van onder zoek en rapport gesteld in handen der Com missie, die de begrooting voor 1910 heeft onderzocht. Missive Bolswardsche Courant n n 4 I* I li

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1