Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. I I 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 62. ’Van ’t Rustige Leven. Stemmen - Repareere Donderdag 3 Augustus. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke de -v. ■-X- 1 het wel- LABOREMUS schrijft in de Enkhuizer Courant ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Ruime keuze van nieuwe en stelling te geven. Thans hun vrouwen over kwijten, zou men boekhouder, een Ik stel U voor te stichten de Broeder schap van het Rustige Leven. Ik geloof, dat we er behoefte aan hebben. Let wel, ik zeg nietBroederschap Rustig Leven, of iets dergelijks, maar de Broeder-schap-van-het Rus-ti-ge-Le-ven. Die titel, uitgesproken in langzaam tempo, met een pond gewicht óp en vijf tellen rust na elke lettergreep, drukt een beginsel uit. Wij leven te snel. We doen alles even gehaast en hebben toch nergens tijd voor. Wij kunnen het niet helpen. Daar heeft de wetenschap schuld aan. Toen, vijf en twintig eeuwen geleden, de Grieksche wijsgeer Thales van Milete bespeurde, dat een stuk barn steen, dat hij flink gewreven had, kleine stukjes papier aantrok, ontdekte hij daardoor de geheimzinnige wonderkracht, die hij elec- triciteit noemde, maar legde daardoor tevens de kiem voor de kwaal, die onzen tijd onder mijnt. Wij zijn allen op weg zenuwlijders te worden. Heeft U ooit gehoord dat Michiel de Ruyter of zoo iemand last van zijn zenuwen had. Valeriaan moest slikken op tinctuur van barnsteen Geen kwestie van. Maar tegenwoordig ben je niet meer op de hoogte van je tijd, als je niet minstens één maal in je leven zenuwziek bent geweest. Dat heeft de wetenschap op haar geweten. Ze heeft Ons verwend. Met Louw met den postwagen naar Hoorn Och kom, dat was goed voor grootvader Sijmen of peet Geertje. In dienzelfden tijd vliegen we van Soesterberg naar Parijs. Te pletter vallen, zegt U Nou ja, dat gebeurt nog al eens een keertje. Maar ’t is een moderne dood in vlug tempo, dat ’s ook wat waard. Het menschelijk lichamn is vroegere eeuwen. In opschik lustte het hun, den hun stand, rijkdom aan aan con amore van van kleeding voor een makelaar in teer”, een winkelier in goeden aan zijde, in van kostbare stof, de borst half een jabot-revers van echte kant, over de schouders, alles onder wonderlijk maaksel en nooit wel verdraaid, na de derde poging wordt ge welsprekend, al is uw taal niet zeer ge- kuischt; bij den 4den keer breekt ge uw nagel, smijt boord, knoopje en alles in een hoek en als uw vrouw op dat oogenblik de onzalige gedachte heeft om u met een vrien delijk lachje te vragen of het wat wil lukken, loopt ze groot gevaar van die stortbui van verwenschingen ook een paar druppels op te vangen en is voor dien ganschen dag de ge noeglijke stemming, die anders in uw huis heerscht, verbitterd. De Macht van het Kleine! De Nukken der Dingen. Resultaat: een half uur verloren tijd, een besmeurde, verkreukte boord, een gebroken nagel, een bedroefde vrouw, een bedorven dag. Oorzaak: een stuivers-boorden-knoopje. Een broeder van het rustige leven kent dat gewurm niet. Maar komt zijn boorden knoopje dan altijd dadelijk in het bestemde knoopsgat Zeker niet, zijn boordenknoopje heeft z’n nukken, zooals dat een fatsoenlijk boordenknoopje, dat zijn wereld kent, past. Maar een broeder van het enz. weet er mee om te gaan hij behandelt het ding met een zachtmoedigen glimlach om de lippen en daar kan het niet tegen. Zijn dag is tien minuten langer dan de uwe, omdat hij niet laat naar béd gegaan tien minuten eerder is opgestaan. Hij heeft een schaar genomen en eerst de knoopsgaten in zijn boord wat verwijd. Benoodigde tijddrie minuten reservezeven minuten. En zoo zet hij trapsgewijze zijn werk voort. Hij komt nooit zooals gij door het slobberig zitten van zijn broek tot het besef, dat hij vergeten heeft zijn bretels aan te doen, zoodat hij zooals gij jas en >vest weer moet losrukken en van voren af beginnen om de simpele reden, dat hij gisteravond alles volgens rangorde op een stoel heeft gelegd en mocht het hem eens overkomen, welnu, dan ontdoet hij zich kalmpjes van zijn overtollige kleedingstukken, waarbij geen knoopen deserteeren zooals de uwe want hij heeft nog zeven minuten reserve. En van al die nukkigheden der dingen, van al die kleine plagerijtjes, die u honderd maal op een dag de gal door het bloed jagen, heeft hij geen last. Hij is ze vóór. De tien minuten die hij iederen dag eerder ópstaat, sparen hem tien dagen in zijn leven. Hij I heeft geen handschoenen, die altijd weg zijn Lage, doch vaste prijzen °P het beslissende oogenblik, geen haren in zijn pen, waardoor hij genoodzaakt is een ROSFnFrANS 1WFRFR SCH heele bladziJ over te schrÜven> om de dood’ eenvoudige reden, dat hij, zoodra hij er een bemerkt, de haren verwijdert of een nieuwe pen neemt. Als hij naar den trein moet, slipt de tram niet net voor zijn neus weg, de omslachtigheid van kilometerboekjes be angstigt hem niet, hij komt niet op het perron, als juist de trein met een nijdig- sarrend gefluit wegrijdt. Zijn veters breken nooit, als bij geen minuut te verliezen heeft, want hij heeft altijd minuten en veters in bcstdt teï voorraad- Zoo gaat de Broeder van het Rusti ge Leven kalm met een breeden glimlach jr,. op het gelaat door het leven. De kleine Jj 11'1)10 dingen ergeren hem niethij heeft dus kracht "in voorraad om het groote leed te doorstaan. Zijn gezondheid wordt niet ondermijnd door kan verzen onrust en de ergernis. De Dood verrast hem niethij had tijd in reserve om hem UltVOerinejkalmpjes onder oogen te zien. Maar niet ieder wordt Broeder van het Rustige Leven, billijke WKd'e wd- Zooals voor iedere Broederschap J 1 wordt ook voor deze een tijd van ernstige voorbereiding geëischt en een vaste wil. Dwingen moet ge u tot kalmte, tot rust, tot orde. Zeg tot u zelf:’nu sta ik iederen dag wat eerder op, inplaats van me nog eens om te keeren en met de oogen open te blij ven voortsoezen. Dwing u zelf tot langzaam v "W Y'W’S Y'S Vll°°PeD’ a's er £een haast bij is: dan hebt Il A ^|jia||lll’ ’ge kracht oin beenen te maken als het noodig J fl Ell I B 1^ I LJ mocht zijn. Geef uw lichaam en uw geest 11 111 I I ||i rust: echte rustige rust, liet gelukt u f Ij |i|jS3|llll eerst niet, het is een kwestie van gewennen JL A IA/ en gOpden wj[. Doe al uwe bewegingen kalm, niet schokkend. Doe ze eerst zelfs saaj, om u er aan te gewennen. Houd u met slechts één ding tegelijk bezig. Kauw uw eten de Broeders van het rustige leven kauwen het hunnegij slikt het door zon der te proeven, wat ge verduwt. Ge lijdt aan maagpijn, zegt ge; daar hebben de wilt. Maar ziet ge, daar komt een tijd, dat ze versleten isde raderen grijpen niet meer de machine hokt en stokt. Dan gaat ge de minuten tellen die u nog gegeven zijn, dan zoudt ge nog willen smeeken om twee, drie minuten te mogen blijven bij hen, die, om uw sponde geschaard, met vochtige oogen het horten en stooten van de versleten machine aanzientwee, drie minuten, die u, twee, drie eeuwigheden van zaligheid zouden zijn. Ach, zorg dan, dat geen zelfverwijt u hoeft te kwellen dat ge kunt zeggen yik heb mijn lichaam gebruikt, niet mis bruikt; ik heb niet tè veel van mijn krach ten gevorderd.” Daarom word Broeder van het Rustige Leven. Sneek. Bij de gehouden aanbesteding voor het inrichten van het perceel wijk 2, no. 46, staande aan den Oosterdijk, waarin thans het rijwielmagazijn van den heer F. Ozinga is gevestigd, tot bioscope, voor rekening van den heer R. Uges, directeur der Groninger bioscoop, waren de volgende 7 biljetten in gekomen K. Pranger te Dokkum f 3049 B. vd Vliet alhier f 2916 C. Faber alhier f 2848 J. Andringa alhier f 2818; Hettema en Van der Bijl alhier f 2796 O. de Vries alhier f 2795 en N. P. Molenaar alhier f 2761. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan den laagsten inschrijver gegund. Heden Dinsdagmorgen werden aan Veemarkt alhier aangehouden twee koeien, resp. afkomstig van de veehouders Abma te Oudega (W.) en Corji. Bijlsma te Gersloot, als verdacht lijdende te zijn aan mond- en klauwzeer. Nader vernemen we dat de ziekte inder daad geconstateerd isde beide dieren zijn in beslag genomen en zullen, naar ons mede gedeeld werd, morgen worden afgemaakt. Zaterdagmorgen is het carillon weder in werking gesteld. Op het heel uur is ge zet De AlpenherderzzIk leef hoog op de Alpen” en op het half uur Mijn Vaderland: zzRoem de Zwitser vrij op zijn Vaderland”. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier is aan de leden toegezonden een catalogus van gidsen, wandelkaarten, plattegronden, reis wijzers, spoor- en tramgidsen, stoomboot- diensten, tarieven, enz., welke door genoemde vereeniging bijeen zijn verzameld en thans geëxposeerd worden in het gebouw der Open bare Leeszaal alhier, waar alle werken voor een ieder gratis ter inzage zijn neergelegd. Met Ijet oog op het reisseizoen zullen zeker velen van de aangeboden gelegenheid gebruik maken om de verschillende werken te raadplegen en bijzonderheden omtrent een te maken reis, zoowel in binnen- als in buitenland, te weten te komen. Verder ontvingen de leden een duidelijk kaartje van het zuidelijk deel van Friesland, waarop tevens voorkomen de uren van ver trek van Sneek van treinen, trammen en passagier-stoombooten. Hoewel we o.a. opmerkten dat er, ook in den naasten omtrek, een paar grindwegen op ontbreken, hopen we toch dat het kaartje voor vele fiets- en zeiltochten geraadpleegd zal worden. Sn. Crt. Tengevolge de hitte zijn Zaterdagmorgen eenige naaimeisjes, werkzaam op de fabriek van de firma Gebr. Bervoets, tijdelijk ge vestigd in het voorm. ziekenhuis aan den Westersingel alhier, flauw gevallen. Naar buiten gebracht, werden ze door dr. Bouma en een zuster van het St. Antonius-Zieken- huis weder bijgebracht. Daar het verder werken dien dag door de warmte niet doenlijk was, werd de fabriek gesloten. Den vorigen dag was een drietal meisjes een gelijk geval overkomen. Thans wordt er weer gewerktmen heeft de benedenramen der fabriek er uitgebroken en door gaas vervangen. Wommels. Mr. C. Hopster heeft tegen 15 Sept, ontslag aangevraagd als burgemeester van de gemeente Hennaarderadeel. Een dievenbende. gearresteerd waren, maar door de justitie te Zutphen weer op vrije voeten waren gesteld wegens gebrek aan bewijs, hebben daarna hun bedrijf weer voortgezet, doch zijn thans door de maréchaussées te Eibergen gearre steerd. Het is te hopen, dat ze den dans nu niet zullen ontloopen. Een kraamkamer gevonden. Bij een bewoner van een huis aan den Graafschen weg te Nijmegen sloop een vreemde kat, die al eens weggejaagd was, stilletjes binnen op een oogenblik, dat de deur op een kier stond. Eenmaal in de gang, wandelde zij behoedzaam de voorkamer in, en verschool zich daarna in een linnenkast, die toevalli gerwijze ook een beetje open stond. Een half uurtje later kwam de bewoner in de voorkamer, hoorde eenig gestommel in de kast, keek eens... en zag verrast de ouwe poes met zeven jonge poesjes op den bodem der kast liggen. Droogte en watergebrek. Men schrijft uit Twente aan het Hbld. De ontzettend droge hitte der laatste weken heeft in de Oostelijke provinciën groot gebrek aan water en drinkwater voor menschen en vee doen ontstaan. Wel -tracht men in de verschroeide weilanden door het graven van diepe kuilen water aan ’t vee te verschaffen, maar het gelukt bijna nergens in den zoo drogen bodem op die wijze water op te sporen. De kleine riviertjes en beken zijn over algemeen totaal uitgedroogd en tal van waterputten bij de boerenwoningen eveneens. Als er niet spoedig verandering komt, zal er overal gebrek aan water heerschen. De gemeentelijke drinkwaterleiding te En schede kan tengevolge van de aanhoudende droogte niet alle abonné’s voldoende van water voorzien, zoodat de Burgemeester der burgerij heeft verzocht zuinig te zijn met straatschrobben en dergelijke doeleinden. Aan 't strand. In den brief uit de Residentie in de Zwolsche Crt., wordt natuurlijk ook over Scheveningen gesproken. Een enkele greep er uit zzlaat u op den zeldzaam schoonen zomerdag niet afleiden van wat het uur u biedt. Beschouw het spel der golven en der badenden, bespied het gekrioel op en langs het strand, duik mee in den zilten vloed, of zet u in de schaduw van de galerijen bij verfrisschenden drank, en geniet van het schouwspel der mode-uitstalling met levende poppen. „Kijk niet naar de mannen. Aan hen is niets te zien. Hun kleeding, met zwart of grijs als hoofdtoon, hoogstens gebroken door een kleurige das, is of stijf en correct, of heel gewoon, of geaffecteerd los, sportachtig of slordig. Al hun gebreken zwaarlijvig heid, magerheid, scheefheid, o-beenen of bak- kersbeenen, en wat dies meer zij, dragen ze onbeschaamd ten toon. zzZie de mannen van bun kleeding en graad van in de maatschappij hebben zij die taak gelaten, die er zich zzIn zijn eenvoud dien heer aanzien doen, met dat pronkstuk kokerrok bedekt met een echarpe een hoed van gedroomde afmetingen. Zij verkondigt wat hij is, zijn staat en zijn rijkdom hij vindt dat goed, en zij doet het goed. De vrouw is dan ook in Scheveningen, aan strand, in concert- en balzaal, op den boule vard en in de galerijen, de groote aantrek kelijkheid. Zij is interessant, bezienswaardig, oneindig in verscheidenheid en vorm en toilet, haar gebreken keurig maskeerend, haar be koorlijkheden tot het volste recht brengend.” Moordaanslag. Vannacht werd de mijnwerker Maintz te Eygelshoven door landgenooten levensgevaar lijk gewond. Maintz bekwam een dozijn messteken. De daders ziin gevlucht. M. werd De 5 personen, leden eener dievenbende, die onlangs door de politie te Winterswijk naar het hospitaal getransporteerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Zeker, de menschelijke motor is een wonder van techniekze werkt razend vlug, als ge Bolswardsche Courant jj .'4 'b W Gebrs. MISPEI ^wimw pen mprk- H

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1