Kieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. K. Planting De Nota's en Brievenhoofden, In kleuren bedrukt 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 63. 'WASMSS» BOLSV Firma B. CUPERUS Az„ Bolsward. De Stoomververij en -■- Chemische Wasscherij „Renovatrix", Bussum, Bordeaux wij nen Rijnwijnen Roode en Witte Port Madera worden iedereen ten zeers Zondag 6 Augustus. i Ingezonden. BINNENLAND. VOOR afzonderlijke of ander tijdens let melkverbruik in den warmen zomer en de volksgezondheid. vooruitzicht zou den toestand, *1 4 wordt van overheids- water voor alle andere en te koken ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. op ander gebied, het krijgen van loopen kon. dat de man thans (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). met Ton-Vignetten, trekken hoe langer hoe meer de aandacht en komen steeds meer in gebruik. Modellen staan gaarne ten dienste. vraagt Oepóthouders. Provisie 15 pCt, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het mond- en klauwzeer, dat achtereen volgens in de verschillende provincies van ons land den veestapel teistert, geeft als van zelf aanleiding tot eene meer algemeene be langstelling voor de vraag in hoeverre de volksgezondheid benadeeld kan worden door t gebruik van de melk van zieke koeien, y^s vanzelf uit die belangstelling zich veel- Idig bij de dagelijksche gesprekken, waarbij I bespreking meermalen iets verder gaat I het melkgebruik in het algemeen, vooral met het oog op de warmte, aan de orde /mt. Volgt men die gesprekken, dan /•et men zich dikwijls verbazen over de onkunde die bij het groote publiek nog om trent melkhygiëne bestaat. Van den stroom van denkbeelden die in woord en schrift worden publiek gemaakt dringt blijkbaar weinig of niets door tot de melkveibruikers voor wie een en ander toch in de eerste plaats bestemd is. Alleen nu er misschien eenig direct gevaar is wil men wel eens luisteren en dan bij voorkeur naar het een of ander concreet voorschrift van een medicus dat dan ook in alle opzichten als een axioma wordt aangenomen. Nu is dit laatste waarschijnlijk dan ook maar het beste zoolang men aan de mogelijk heid, dat het publiek zich de moeite zal getroosten om beter op de hoogte te zijn, niet durft denken. Toch mogen de voor lichters van het publiek, mag ook de vak pers, zich bij dezen toestand niet neerleggen. Wij hoorden deze week een gesprek tusschen twee moeders, beiden uit den beschaafden en ontwikkelden stand, over de melkkwestie inden mond- en klauwzeertfjd, spreken. De den 16.000 menschen in het water voor een het M. de R.! Uwe korte opmerkingen onder mijn inge zonden stuk in Uw blad van 30 Juli ver- eischen dezerzijds eenig antwoord. Allereerst vraagt U tegen i eigenlijk heb in mijn protest. wie ik het Ieder die eenigszins met de toestanden bekend is zal weten, dat de betrokken redacteur van de Bolswardsche Courant en de kiesvereeniging „Vooruitgang” gerust in één adem genoemd kunnen worden als zijnde twee handen op één buik. Verder is het voor ieder die niet heelemaal vreemd is op politiek terrein, een bekend iets, dat ook deze redacteur in de oprichting van de Vrijzinnige concentratie in Friesland (bijgenaamd de Frresche hutspot), welke zich in zake het kiesrecht vraagstuk van zulk een leelijken kant heeft doen zien, zijn aandeel heeft gehad. Dat deze dus door mij in één verband werden genomen, is dus volkomen verklaarbaar. Dat dit door U ge scheiden wordt kan ik dan ook slechts aan duiden als een debathandigheid. Wat betreft Uw raad om inzake de be schuldiging aan het adres van de kiesver eeniging „Vooruitgang” klaren wijn te schenken, hieraan wil ik bij dezen voldoen en wil ik dan wijzen op het feit, dat wanneer men besluit een candidaat te steunen, het niet alleen noodig is daarvoor eenige schrif telijke propaganda te maken, doch één van de voornaamste dingen die men doet is de kiezerscontröle op den stemmingsdag. Dit is het wat door „Vooruitgang” niet is gedaan en waardoor het onmogelijk was de liberalen, die te laksch waren uit zichzelf te komen, op te halen. De 8. D. A. P. heeft toen met de geringe krachten en geldmiddelen die zij bezat, gedaan wat zij doen kon. Men kan van haar als arbeiderstal] niet ver wachten dat zij óf hare leden vrij zal maken bf betaalde krachten in ’t werk zal stellen. Dit gaat voor een kleine afdeeling als de onze niet aan. Wat door U gezegd wordt over de eigen lijke zaak waar het hier om gaat, dat door ’t overnemen van den candidaat der 8. D. A. P. de kans om twee zetels te winnen geheel verkeken ware geweest, kan ik niet als een ernstig argument aannemen en zal ik even eenige dingen nader in het licht stellen. Wanneer we dan even teruggaan tot de Gemeenteraadsverkiezing in 1907. Toen waren in herstemming 2 Vooruitgangliberalen, 1 liberaal (die buiten de partijen om gesteld was) en 1 sociaal-demokraat. Ik zou willen vragen M. de R. hoe was het toen mogelijk dat een sociaal-demokraat gekozen werd Het antwoord kan niet anders zijn dan „met” de stemmen der kerkelijke arbeiders”. Nu mag men zeggen dat de katholieken dit gedaan hebben om zoodoende den wethouders- zetel van den heer Eisma voor hun lid Sneek. Gisterenmiddag is de 17-jarige 8. W. van het dak gevallen van een huis aan de Leeuwarderkade, waar hij bezig was iets te herstellen. Hij kwam vrij onzacht met zijn hoofd op de harde keien neer, waardoor hij een buil aan het achterhoofd bekwam, die nog al reden tot bezorgdheid gaf. Dr. Hertzberger verleende geneeskundige hulp. Wommels. Een 5 jarig meisje van den heer ds. J.alhier, had Dinsdagmiddag het on geluk spelenderwijs een klein grintsteentje in de luchtpijp te krijgen, dat zeer moeielijk scheen verwijderd te kunnen worden. Heeren geneesheeren oordeelden eene operatie nood zakelijk, waarom de kleine dan ook onmid dellijk per rijtuig naar Sneek werd vervoerd. Daar is de operatie met gunstig gevolg vol bracht en ’t steentje verwijderd. F. D. Drachten, 1 Aug. Door de Vereeniging „Nederlandsche Landkolonisatie en Inwendige Zending”, die in deze omgeving reeds veel deed aan ontginning van heidegronden, zal thans worden overgegaan tot het oprichten eener meubel- en mandenindustrie op de door haar ontgonnen terreinen. De fabriek zal verrijzen te Opeinde. Op die manier wil men duurzaam voorzien in de behoefte aan werk voor de bevolking aldaar. Workum, 2 Aug. Het Chr. zanggezelschap van Parrega deed heden een pleiziertocht met de Workumer-Bolswarder boot, de „Jo hanna Jacoba” kapitein F. Faber alhier. In vroolijke stemming kwam het ongeveer om negen uur vanmorgen te Heeg aan, deed een wandeling door ’t dorp en zou toen de reis vervolgen. Doch de vroolijke stemming maakte spoedig plaats voor schrik en ont steltenis. Even buiten het dorp bij de oliefabriek hoorde men plotseling: „een man over boord!” Wat was er gebeurd? De stuurman Gosse de Moed, die nog eenige werkzaam heden voorop te verrichten had, deed een misgreep en viel in het diepe Var. Toen het ongeval bespeurd werd, maakte men dadelijk tegenstoom, maar ondertusschen was de drenkeling, die niet zwemmen kon, een heel eind afgedreven, worstelende om zijn leven. Eenige oogenblikken daarna na derde schipper Ynte Huitema van Woudsend, die het ongeval mede gezien bad, met zijn vaartuig de plaats des onheils en gelukkig slaagde hij er dadelijk in den drenkeling met den haak te grijpen en met eenige andere personen den drenkeling aan boord te halen. Toen het schip kort daarop aan wal kwam, was dokter Donker alhier door een der passagiers gewaarschuwd, reeds aanwezig en slaagde er spoedig in de levensgeesten weer op te wekken. Ruim een uur later kon de boot voor de tweede maal ons dorp verlaten en was de stuurman in zooverre hersteld, dat hij zonder steun weer Nader vernemen we weer geheel hersteld is. eene vertelde dat in eene zekere kleine stad alle geneesheeren verklaard hadden dat als de melk tien minuten had gekookt er geen gevaar meer bestond, terwijl de twetede als advies had ontvangen dat eenvoudig koken voldoende was en tevens dat het gebruik van gepasteuriseerde melk in flesschen, die uit een andere stad werd aangevoerd, onschade lijk was. Beiden beschouwden de haar ge geven adviezen als geheel voldoende en hielpen die ook aan anderen verkondigen. Zij verwonderden zich wel dat door ons eenige twijfel werd uitgesproken maar waren toch zoo beleefd te luisteren naar enkele raadgevingen waarmede wij de ontvangen adviezen poogden aan te vullen en die wij hier herhalen. In eene periode van veeziekte is het koken der melk ernstig aan te raden omdat daardoor de kiemen der ziekte zelf worden vernietigd. Het koken is echter geen middel tegen de abnormale 'samenstelling die de melk van ziek vee altijd heeft. Die samen stelling kan zeer nadeelig zijn, vooral voor zuigelingen. Bij het heerschen van besmette lijke veeziekte is dus, vooral voor kinder voeding, absoluut noodig de melk te be trekken van een veestapel die nog niet is aangetast of reeds eenigen tijd weer gezond is. Het koken volgt dan als extra voorzorgs maatregel. De gekookte melk moet zoo goed mogelijk worden afgekoeld, zoo koel mogelijk worden bewaard en, in warme tijden zooals thans, zoo versch mogelijk worden gebruikt. Ver zuimt men een dezer voorschriften dan kan het koken op zich zelf schadelijke gevolgen hebben. Gepasteuriseerde melk moet eveneens zoo versch mogelijk, in elk geval binnen 36 uren na het pasteuriseeren gebruikt worden. Waar geen toezicht bestaat op het pasteuriseeren en waar men dus geen waarborg heeft dat de melk voldoende verhit is geweest verdient het, vooral in de warmte, aanbeveling om rauwe melk te koopen en die zelf te koken. Het opnieuw koken van melk die eenmaal gepasteuriseerd is geweest, wat meer voor komt dan algemeen bekend is, is sterk af te keuren. Wanneer melk gewoon gekookt wordt moet men zorgen het vliesje dat er bij het laten staan aan de oppervlakte komt, te ver wijderen. Vele kinderen vinden zulks een lekkernij en vele moeders weten niet dat juist dat vliesje ziektekiemen kan bevatten. Het is ten allen tijde maar vooral in tijden van veeziekten of van buitengewone warmte een plicht der ouders om zich te vergewissen van de herkomst der melk die zij aan de kinderen verstrekken. half uurtje verfrissching zochten na zonnebad. De kostelooze baden in de omgeving van Berlijn roepen heele volksverhuizingen in ’t leven. In het volksbad Wannsee werden op één dag meer dan 10.0-00 bezoekers ge teld. Het ijsverbruik is in de laatste dagen zoo gestegen, dat de ijsfabrieken niet aan de aanvragen konden voldoen. Dag en nacht wordt in die fabrieken gewerkt. Het Berlijnsche meteorologisch-bureau ziet geen enkele reden, dat er bestaan op verbetering van d. w. z. koelte en regen. Aan den Boven Rijn wege het gebruik van doeleinden dan om te drinken verboden. Het aantal zieken stijgt in eenige gemeenten bedenkelijk. Vooral vele kinderen sterven aan de gevolgen van ziekten door de warmte veroorzaakt. De stand van het water daalt zoozeer, dat een vischepidemie dreigt. Het aantal scheepvaartongelukken neemt toe. De hitte in Bohemen is grooter dan die ergens in Midden-Europa. De geheele oogst van ooft, welke jaarlijks in Bohemen milli- oenen inbrengt, is ernstig bedreigd en wan neer niet spoedig neerslag valt, zoo goed als vernield. Boschbranden verwoesten bijna dagelijks groote partijen bosch en de plaatse lijke onweders veroorzaken branden en kosten menschenlevens. Uit Tyrol wordt bericht, dat door de hitte de gletschers gaan smelten en de tochten door het hooggebergte daardoor zeer gevaar lijk worden. In België zijn de leger-manoeuvres afge last. Op tal van velden is de oogst ver schroeid. Ook in Engeland is het smoorheet. De werklui aan de in aanbouw zijnde „Dreadnought”, de „Thunderer”, in Bar kers Creek, hebben het hard te verantwoor den gehad. In den stalen romp van het schip was het „heeter dan in een oven en erger dan in een machinekamer in de Roode Zee”, zooals een van de werklui zei. De stalen platen van het dek werden zoo heet, dat men er de hand aan brandde. De werk lui hadden zich ontkleed tot aan helmiddel. Tegen drie uur evenwel werd de hitte in den romp van het schip zoo ondraaglijk, dat de arbeiders het werk er bij neerlegden en een halven dag verdienste aan gaven. VEn zóó gaat het -in de buitenlandsche ’rs maar door... In dezen weergaloos mooien zomer klaagt iedereen over de warmte; het spreekt dus vanzelf, dat de krant er niet over zwijgen kan. Ziehier eenige goede raadgevingen Men zorge er voor, dat menschen, die bij hooge temperatuur arbeid verrichten in de buitenlucht, marschen ondernemen, wande lingen doen, in hun geheele lichaams- constitutie zich in normalen toestand be vinden. Het is bewezen dat slecht slapen, een bedorven maag, storingen in de spijs vertering, misbruik van alcohol of andere genotmiddelen, excessen praedisponeerend zijn voor een zonnesteek. Verder moet er op gelet worden, dat de kleeding een geschikte is, d. i. donkere stoffen zijn te vermijden; reeds na eenige minuten kan een donkere stof bij voile zon bestraling temperaturen van 45 graden Celsius aanwijzen. Nauwe kleedingstukken, corsetten, hooge boorden, moeten afgelegd worden. Het is goed dikwijls kleine hoeveelheden te drinken. Slappe koude koffie of thee, en ook wel zuiver, frisch water kan hiervoor goede diensten doen. Zich nu en dan be sproeien met frisch water verdient aanbe veling. Bemerkt men bij den een een marsch, of op straat of in spoorweg-coupé symptomen, die wijzen op een aanstaande zonnesteek, dan is het zaak zoo spoedig mogelijk verkoeling van het lichaam te be werkstelligen. Men maakt de kleeren los, besprenkelt het lichaam met koud water, laat den patiënt water drinkenals een onmacht te verwachten is, geeft hem aether of ammoniak te ruiken, in 't kort, men doet alles wat dienen kan om de verstoorde werk zaamheid van het hart weer in den juisten gang te brengen en het hart op te wekken tot hernieuwde werkzaamheid. In geen ge val mogen menschen, die een dergelijken aanval doorstaan hebben, met lichaamsarbeid doorgaan. Nog uren na den aanval ver- toonen zich soms zeer onaangename stoor nissen in het centrale zenuwstelsel. De ontzaggelijke hitte heeft al heel wat slachtoffers geëischtMen kan geen krant ter hand nemen of men vindt er berichten in van door zonnesteek getroffenen of door de warmte bevangen personen. Ziehier een 7 - 1,25. 14 Cab. Portretten - 5, 7 -3,-. MODERN INGERICHT. Vergrootingen naar elk Portret. Overal te ontbieden. "W! Bolswardsche Courant I 1J I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1