Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 64. Donderdag 10 Augustus. UIT DE PERS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. F VOOR Afzonderlijke begin- Het gisteravond bracht het Gedenckt dat u Wat middel is ’er, 't PRINS JORIS schrijft in de Enkhuizer Courant het volgend van der Goes, revisionisme ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ghy zijt, aleer men o. a. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts.‘ per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Berockent zoo op het machtsaltaar der coalitiewaar men daarvoor tot de. vernederendste concessies bereid is. Wij hebben het in een vorig artikel gehad over het geval-Liefland in den Haag, die door de Cbristelijk-Historische kiesvereeniging aldaar onwaardig was ver klaard eene plaats in den gemeenteraad te bekleeden, en die door dezelfde kiesvereeniging werd gecandideerd, omdat de Roomschen zulks als eisch hadden gesteld. En we hebben toen, met een zekere zucht van verlichting er melding van gemaakt, dat dit zelfs den heer de Savornin Lobman te kras was, en dat hij in zijn blad De Nederlander zijne partij - genooten over deze hunne houding had ge kapitteld. Helaas, wij hebben te vroeg gejuicht. Bij de herstemming is het ongelooflijke ge schied, en heeft hetzelfde blad den heer Liefland aanbevolen. Als zoo iets gebeurt, hebben wij toch zeker wel het recht om te zeggen, dat 'de coalitie geen concessie te zwaar valt, als het gaat om in gesloten gelederen te kunnen blijven optrekken. Dat kerkelijke leger komt in breede en dichte phalanx op ons af. auto schrok, geraakten paard, wagen en inzittenden te water. Deze laatsten, Van Dijk zelf en een meisje, kwamen met den schrik vrij. Ook het paard deerde niets. De wagen en de goederen bekwamen nog al eenige schade. Daar het nummer der auto bekend is, is van een en ander proces verbaal opgemaakt. F. D. Workurn. In de vorige week gehouden bestuursvergadering der afd. Z/Workum” van de Friesche Maatschappij van Landbouw ter beraadslaging over het ai of niet houden der gewone jaarlijksche veekeunng, is besloten met het oog op het algemeen heerschen van mond- en klauwzeer deze keuring dit jaar niet te houden en evenzoo de paardeukeunug, die elk jaar ter opluistering van dezen dag wordt gehouden, niet te laten doorgaan. Sneek. Gisterenmiddag trok een 15-tal Leeuwarder padvinders, die een tocht naar hier hadden ondernomen, bij hun rondwan deling door de stad, heel wat belangstelling. Na een bad te hebben genomen in de zweminrichting, vertrokken de jongelui weer in de richting Leeuwarden. Vrijdagavond is eene koe, eigen aan den landbouwer T. H. Hoekstra, gisteren morgen een koe van den landbouwer E. B. aan den Oppenhuizerweg alhier, en heden morgen een koe van den koemelker A. Groenland, aan mond- en klauwzeer gestor ven. Deze dieren zijn op de gebruikelijke wijze vernietigd. Dat de ziekte zich snel in onze omgeving heeft uitgebreid, blijkt wel uit het feit, dat in deze gemeente thans ’t vee van 56 land bouwers besmet is verklaard. Slechts van een 3 tal is 't vee nog gezond. Het geheele beslag vee van den land bouwer KI. Jansen te Tinega is weder ge zond verklaard. Zooals men zich zal herinneren was dit het eerste geval van mond- en klauwzeer in deze gemeente. Een onwaar bericht. Volk van volgend bericht: Gevangen onzer lezers wordt Is dus de coalitie voor een groot deel de schuld van de triomfen, die de sociaal democraten hebben gevierdwij denken er niet aan haar alle schuld te gevendat lijkt er niet naar. Wij steken gaarne de hand in eigen boezem, en beginnen dus met te verklaren, dat de houding der vrijzinnigen, die in de laatste jaren toch al niet uitblonk wat juistheid van inzicht betreft, hetgeen hun in den tegenwoordigen politieken toe stand te doen staat, ons al bitter en bitter is tegen gevallen. Daar staat aan de eene zijde tegenover de vrijzinnigen de kerkelijke coalitie, waarin Dr. Kuyper, Mr. de Savornin Lohman en Dr. Nolens onderling over de gewichtigste vraagstukken van den dag hemelsbreed in inzicht verschillenmaar miliciens. Door een ons medegedeeld, dat het hem met zekerheid bekend is, dat zich sinds eenige weken in de Oranje Nassaukazerne een 5-tal miliciens in arrest bevinden, omdat zij geweigerd zouden hebben te schieten tijdens de gebeurtenissen in de havenbuurten. Vandaag zouden de arrestanten naar Haarlem gorden overgebracht, om daar voor den Krijgsraad terecht te staan. Wij hebben ter bevoegde plaatse naar de juistheid dezer mededeeling informaties ingewonnen en vernamen niet alleen dat het geheele bericht onjuist is, doch ook dat er zelfs niets is voorgevallen, wat aanleiding zou kunnen geven tot zulk een gerucht. Niet alleen is de geest onder de troepen tijdens hun verblijf in Amsterdam uit muntend geweest, maar ook is van ter be schikking stellen van een Krijgsraad van miliciens, om welk feit dan ook, niets bekend. Alg. Handbl. Valsch spaarbankboekje. Aan het postkantoor te Rotterdam is aan gehouden een timmermansknecht J. R. uit Altena, die daar trachtte onder valsche hand- teekening geld te ontvangen op een spaar bankboekje dat hij, benevens een aantal andere voorwerpen als gereedschappen enz., had gestolen van een anderen inwoner van Altena. Hij is gevankelijk derwaarts overgebracht. Treinbotsing Te Twelloo had gistermiddag te 4 uur een botsing plaats tusschen den van Deventer naar Apeldoorn vertrek kenden locaaltrein en een goederentrein. De oorzaak moet gezocht worden in verkeerden wisselstand. Ver scheidene personen in den locaaltrein gezeten, bekwamen kwetsuren, hoewel niet van ern- stigen aard. Enkelen moesten worden ver bonden. De machine van den locaaltrein beliep veel schade. Berooving. Gisternacht is in een café aan de Kortebaan- straat te Rotterdam een persoon beroofd van f 2400. Drie vrouwen zijn aangehouden Het is bekend dat de laatste gemeente raadsverkiezingen over het algemeen eene versterking hebben gegeven van het sociaal democratische element. Tegenover het verlies te Leeuwarden geleden, waar één der voor mannen van de 8.D.A.P., de heer Besuyen, niet herkozen werd, slaat de winst in Amster dam, Rotterdam, den Haag en elderswaarlijk de sociaal-democratie kan tevreden zijn. Nu heeft die opleving van de sociaal- democratie voor ons niets wat verwondering kan baren. De tegenwoordige coalitie-politiek, die alle gezonde hervorming tegenhoudt drijft den kleinen man, ook uit de kerkelijke partijen zelve, bij geheele scharen in de armen der sociaal-democratie, die geen grooter vijanden heeft dan de burgerdemocraten. En zoo doet zich in ons staatsleven op dit oogenblik het zonderlinge verschijnsel voor, dat de drie gecoaliseerde partijen van Rechts, die zich onder meer ook daarom heeten ver bonden te hebben, omdat daardoor alleen paal en perk gesteld zou kunnen worden aan den wasdom der sociaal-democratie, deze juist zooveel mogelijk in de hand werken. Als men van de stemmen bij de laatste gemeente raadsverkiezingen op sociaal democraten uit gebracht, aftrekt het aantal aangesloten sociaaldemocraten bij de S.D.A.P., dat onge veer tienduizend bedraagt, dan houdt men nog eens duizende en duizende stemmen over, en die komen natuurlijk van den aan hang uit de kleine luyden van allerlei kleur, die reden tot klagen hebben, en zich dus aangetrokken voelen door het evangelie der ontevredenheid. Want met tevreden men- schen kunnen de sociaal-democraten al heel weinig beginnen. Een flinke tot krachtig sociaal hervormen gezinde Regeering, zoo wel in Tweede Kamer als in de Staten der Provincie en in de Gemeenteraden, zou het beste geneesmiddel tegen de sociaal-democratie kunnen wezen, maar zoo’n regeering is alleen mogelijk te verkrijgen bij eene gansch andere partij formatie, n.l. als de democratische elementen van Links en Rechts zullen samen gaan, en daardoor beiden geheel onafhankelijk zullen worden van de sociaal-democratie. De coalitie, die eene dergelijke regeering tegen houdt, doet dus niets anders dan koren aan dragen op den sociaal-democratischen molen, en dat temeer, waar in onze vertegenwoor digende lichamen de coalitie in den regel enkel kijkt naar het sterkste element in de coalitie, het conservatieve wel ie verstaan, en er absoluut geen oog voor heeft, dat er in haar midden toch ook nog democratische elementen worden aangetroffen. In de ge meenteraden komt dit zeer duidelijk uit daarin zijn de kerkelijken b.v. bijna altijd de trouwe schutspatroons van de huisjes melkers. Een krachtig doortasten in zake de Woningwet, een onbewoonbaar verklaren van de krotten, die gezondheid en moraliteit van den bewoner om het zeerste schaden, en een krachtige aanbouw van gemeentewege van goede arbeiderswoningen wordt bijna altijd door hen tegengehouden. Wie kennis pleegt te nemen van de discussies in den Amsterdamschen gemeenteraad, weet dat wij hiermee niets te veel zeggen, en het is dan ook geen toeval, dat het juist in die ge meente is geweest, dat meer dan één kerkelijke door een sociaal-democraat werd vervangen. En van den anderen kant komt een wel is waar kleiner, maar zeker niet minder aan eengesloten legerhet is het sociaal-demo- cratische. Niet dat de hoofden daarvan zoo bijzonder éénsdenkend zouden zijn, over de wijze waarop de beginselen moeten worden toegepast of over de beste tactiek. De Hr. Troelstra staat in deze mijlenver van zijne ultra-marxistische medebestuurders Wibaut en van der Goes, en gaat op zijne beurt in het revisionisme lang niet zoo ver als de Hr. Vliegen, dien we onder het microscoop zouden moeten leggen om te ontdekken, waarin hij toch eigenlijk van de voorhoede der vrijzinnig-democraten, b. v. van de H. H. Nolting en Ketelaar verschilt. Maar, niet tegenstaande dat alles, bergen ze, zoodra als de strijd begint, alle hunne verschillen op, en in dat leger zelf is, als maar het signaal tot den kamp is gegeven, niets van eenige oneenigheid te bespeuren. En daar komt het leger der vrijzinnigen aan. Leger kan men eigenlijk niet zeggen. Het zijn drie legercorpsen, één groot en twee kleinere. Dat groote, er terdege rekening mee houdende, dat tegenover die twee vast- aaneengesloten legers aan Linker- en Rech terzijde, voor die drie legercorpsen aaneen sluiting allereerste eisch is, zou niets liever willen, dan dat het eene kleinere corps zou toetreden als voorhoede en het andere kleinere corps als achterhoede. Maar dat gaat niet. Die voorhoede wil wel hare plaats innemen, als het groote corps maar goed zal vinden, dat die achterhoede zich niet mag aansluiten. En die achterhoede wil wel tot het groote leger komen, als die akelige roode voorhoede er maar geen deel van uitmaakt. En zoo begint de strijd, en vader Vondel zou zeggen z/Manhafte hoplien, God wil ’t leger lange (spaeren, In onderlingon peis, het eenigh dat ’er magh Uw vijand, wie ’t oock zij, gedijen tot (ontzagh. De tweedraght is een pest, die allen staet (te schroomen. de stad, die ’t rieckt, op (’t lijf zal koomen. om den Aemstel ’t (hoofd te biên, Nu elck, wantrouwigh, d’een na d’ander (om moet zien ’t gist, geslaegen of (gevangen. Wanneer de harder dwaelt, wat pad, wat (rechte gangen Kan d’arme kudde gaen dus maeckt een (kort besluit Verdraegt het scheel, of schort den krijgh, (en scheidt ’er uit, En keert van waer ghij quaemt. Waar toe (veel wercks begonnen veel spels, als ’t niet word (afgesponnen Zoo is hetwaarom zooveel werk begon nen, als het resultaat niet kan worden be reikt Maar Vondel is dood, en heeft niets meer in te brengen, en de vrijzinnige ver schillen leven, leven maar al te goed. Net alsof die twee legers, die wij tegenover ons zien, ons niet reeds uit noodweer noodzaken Sneek, 8 Aug. Onze vroede mannen hebben zich gisterenavond van kwart voor acht tot bij middernacht dapper gekweten. Niettegenstaande de hooge temperatuur, een dikke 80, werden er niet minder dan 26 punten afgehandeld. En afgehandeld in de rechte beteekenis van ’t woord, zoo zelfs dat de druk trans- pireerende voorzitter zeker binnenmonds de verzuchting heeft geslaaktzzOch, heeren rek de gesprekken s.v.p. niet meer, anders...” De rest is te raden, vooral als men weet dat er een stem uit de vergadering opging om s.v.p. wat te avanceeren. Hard was ’t te hooren voor ons verdien stelijk raadslid Blok, toen de namen werden gelezen van de her- en nieuw benoemde raadsleden, wier geloofsbrieven in orde waren bevonden. Al behooren we niet tot zijn partij, toch hadden we gaarne gewenscht, dat zijn plaats met Sept, niet door een ander werd ingenomen. Tot rector van ’t Gymnasium benoemde de Raad Dr. W. G. C. Wagner, conrector te Middelburg en tot onderwijzeres aan school no. 2, mej. A. Metzlar te Oosterlittens. De vader en moeder uit ’t Armhuis kregen een verhooging van f 50 salaris. De Secr.-Boekhouder van 't Burgerl. Arm bestuur zag zijn tractement met f 100 ver meerderd, niettegenstaande regenten van Armhuis f 50 hadden geadviseerd. De begrooting der Algem. Arm voogdij, dienst 1912, werd goedgekeurd tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 18540, waaronder f 18040 gemeentelijke subsidie. Een voorstel van den heer R. 8. H. Visser, om herziening van de pensioenverordening van gemeenteambtenaren en werklieden had tot resultaat dat een commissie werd benoemd die de geheele vei ordening zal herzien. Die commissie, aangewezen door den voor zitter, bestaat uit de h.h. R. S. H. Visser, Dr. Bouma en S. Westra. Aan een verzoek der brugwachters, om sluiting der bruggen Zondags op bepaalde uren kon niet worden voldaan; echter hopen B. en W. maatregelen te treffen, die er toe leiden tot meer vrijaf op Zondag. Scharnegoutum. Doordat het paard van den vrachtrijder Van Dijk van Rauwerd coalitie ook geen andere coalitie eisch is. Maar dat wordt steeds te laat ingezien, en dan tracht men bij de herstemmingen, als men het nadeel van gemis aan eendracht reeds duchtig aan den lijve heeft gevoeld, nog tot eenheid te komen, maar dan is het natuurlijk te laat. En dan blijven de beste mannen uit de drie corpsen op het slagveld, de Hr. Treub, die thans als niet- herkozen raadslid van de residentie alle ge legenheid heeft om na te denken of een samengaan van alle vrijzinnigen op behoor lijk contract toch eigenlijk niet raadzamer zou zijn, dan het op werpen van twistappe len, waarin hij een virtuoos eerste klasse is. Dat samengaan is geen vraag van selhet is er eene van tactiek. Eene tac tiek, die geboden is, zoolang de kerkelijke coalitie, de wezenlijke vragen waarom het gaat verbloemende, als aaneengesloten machts- leger bijeen, blijft. En eene tactiek, die zelfs door dan hardst-met-den-kop-tegen-den muur-loopende vrijzinnig democraat des te gemakkelijker kan worden aanvaard, waar het democratische zuiveringsproces zich onder de vrijzinnigen met langzamen maar zekeren tred voltooit. De laatste gemeenteraadsver kiezingen hebben het weer geleerd, dat er voor die conservatieven, die zich daarom slechts liberaal noemen, omdat ze anti-cleri- caal zijn, in de politiek geene plaats meer is; op dat soort liberalen toch zijn daarbij de zwaarste slagen neergekomen. En dat is natuurlijk; de kiezers, die vroeger op deze menschen hunne stem uitbrachten, geven thans aan de Christelijk-Historischen hunne gunst, wier conservatisme veel beter waar borg biedt, daar ze deel uitmaken van de coalitie. Het liberalisme zal democratisch zijn of het zal niet zijn. En terecht, want wie kent en begrijpt wat Thorbecke gewild heeft, weet dat wezenlijk liberalisme en democratie onafscheidelijk zijn. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1