Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 66. I Donderdag 17 Augustus. UIT DE PERS. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke den winkeliersstand alle van 1 het Huisgezin H. en T. Oostergo. morgen een eenige zij n zou dan „Einde goed, Sn. Cl. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ruit ingedrukt. Bij de juweliersfirma Del Canho in de Kalverstraat is hedenochtend een spiegelruit ingedrukt. Op ongeveer schouderhoogte is een groote opening in het glas, dat tot boven aan toe gebarsten is. Uit de etalagekast zijn verschillende voorwerpen ontvreemd. Verleden jaar toen de firma nog aan de overzijde van de Kalverstraat bij de Munt gevestigd was, is haar iets dergelyks overkomen. Alg. H. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Lemmer, 14 Augs. In geen jaren is hier zoo’n gebrek aan drinkwater geweest als thans. Werd den vorigen keer van gemeente wege leidingwater van Sneek aangevoerd om in de allernoodzakelijkste behoeften te voor zien, nu dit water ook niet meer is te ver krijgen, heeft men zijn toevlucht genomen tot het water uit het Tjeukemeer. Ook laten sommigen per fust, met de booten der HolL- Friesl.-lijn leidingwater uit Amsterdam aan voeren. Oudehaske, 14 Augs. Met de tegenwoor dige droogte hebben we hier veel van de autoplaag te lijden. Er passeert hier elk oogenblik zoo’n nieuwerwetsch vervoermiddel en dan is heel de grintweg, zoover men zien kan, één stofwolk. Wenschelijk zou het zijn, dat voor grintwegen een matige snelheid werd voorgeschreven. Ook met het oog op de gezondheid. Thans kan men, hoe be nauwend warm het ook is, geen raam openen om te luchten, want de stofplaag is nog grooter dan de warmtelast. Eenige inwoners van ons dorp zijn voornemens bij autoriteiten aan te kloppen, om in dezen onhoudbaren toestand verbetering te krijgen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Workum, 14 Aug. Hoe ver het katte- kwaad van sommige knapen gaat, kan men nagaan uit het volgendeOm eenige ver- frissching te zoeken, hadden vele wandelaars gisteren een wandeling langs de Makkumer- dijk ondernomen, om de heerlijke zeelucht in te ademen. O.a. profiteerde onze hoofd agent Stout, vrouw en kinderen hiervan. Doch nauwelijks bevond hij zich daar, ter hoogte ongeveer van de 2de hek, of hij zag rook opstijgen uit de palage en bleek, na onderzoek, dat een viertal palen in brand stond. Bij de hekwachterswoning werden een paar emmers geleend en geholpen door een viertal wakkere knapen, die den agent telkens water haalden uit de Dijksvaart, werd men het vuur eindelijk meester. Jongens, belust op vuurtjes maken, hadden denkelijk dit aangestoken, niet overziende welke gevolgen dit kon hebben gehad, indien zulks niet tijdig ware gebluscht. De Banier. Sneek. Heden Dinsdagmorgen, ruim 12 uur, werd op den hoek Looxmastraat-Looxma- dwarsstraat het paard van den vrachtrijder Niemendal door een graswagen zoodanig aan gereden, dat het leelijk kwam te vallen en de vrachtwagen van N. nog al erg werd gehavend. Men had het paard, dat oogen- schijnlijk geen letsel had bekomen, spoedig weer op de been. Heden Dinsdagmorgen is bij 5 kalveren, afkomstig uit Jorwerd, en welke aan de Vee markt alhier werden aaugevoerd, mond- en klauwzeer geconstateerd. Naar men ons mededeelt, zullen de dieren worden afgemaakt. De S. D. A. P. komt bij de a.s. raads verkiezing met een harer vorige candidaten, den heer J. IJtsma. De vrijzinnigen zullen er nog een moeten aan wij zen. De anti-rev. kiesvereeniging „De Vrije Fries” vergaderde gisterenavond, maar de gehouden besprekingen worden voorloopig geheim gehouden. Onze voorspelling dat de kermis dit jaar niet zoo druk zou loopen, schijnt be waarheid. In de concertzaal was ’t bezoek Zondag en Maandag zoo slecht, dat ’t gezelschap Delmonte maar besloot haar verdere opvoering te staken. Op de Kleine Palen trekt de schouwburg nog al. De Buiten-Societeit kon zich gisterenavond reeds in een zeer druk bezoek verheugen. De heer Bol bracht er, vooral met zijn „Pas op de verf” niet weinig de lachspieren in beweging. Op de Veemarkt worden de schreden ’t meest gericht naar de Bioscope en naar een paar menageriën. In de stoomcaroussel is ’t voortdurend druk. Heden Dinsdag, waarop vaak veel wordt goed gemaakt wat de vorige dagen bedierven, is ’t ook niet overdruk. ’t Grootzand was leeg, de jongelui, die er zich andere jaren op de Kermis-Dinsdag zoo aardig kunnen verpoozen, we misten ze er nu. Zoodra vele buitenlieden hun zaken hadden afgedaan, haastten ze zich naar huis, waar noodiger belangen dan de kermis hun aan wezigheid riepen. Moge de dag van voor onze burgerij al goed” kunnen wezen. Berouw Eenige dagen geleden maakten wij melding van een inbraak ten huize eener weduwe, wonende in de Nieuwe Leliestraat. Er werd daarbij een bedrag van ruim f 360 gestolen, toebehoorende aan den zoon der weduwe, een R. K. geestelijke. Naar de Maasbode verneemt, ontving de geestelijke gisteravond een on- geteekend briefje met een bankbiljet van f 300. Op het brief je stond „Hierbij terug wat nog over isde rest is opgemaakt”. Het schrijven werd in handen der politie gesteld, die hedenmiddag den dader nog niet had gearresteerd. Alg. H. Balsche rijksdaalders. Te Hengelo zijn valsche rijksdaalders in omloop. De Tariefwet. Het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw stelt aan de algemeene vergadering, welke 13 September te Leiden zal worden gehouden voor, aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarvan het slot luidt: De landbouw vraagt in de concurrentie met handel en industrie geen steun van de Regeering; hij zal door verbetering van arbeidsvoorwaarden zich in het bezit van de noodige arbeidskrachten moeten handhaven, maar omgekeerd mag dan ook worden ge vraagd, dat de regeering niet door partijdig ingrijpen den strijd voor den landbouw nog verzware, wat te zekerder het gevolg zal zijn naarmate het doel, met dezetariefwijzigiug beoogd, beter zal worden bereikt. Met één slag zou ongedaan worden gemaakt, wat door een gelukkige samenwerking tusschen een bereidvolle regeeringszorg en de energie van den boerenstand in lange jaren is tot stand gebracht. Gevraagd wordt daarom, in belang van land- en tuinbouw, de Tariefwet te verwerpen. Het toezicht op het stoomwezen hier te lande. De kortelings plaats gehad hebbende ketel- ontploffing aan boord van de Duitsche Rijn boot „Gutenberg”, te Rotterdam, heeft bij velen de vraag doen opkomen of in deze zaak den betrokken ambtenaar van ons Toezicht op het Stoomwezen ook eenige blaam treft. Art. 35 van onze Stoomwet schrijft o.a. voor, dat vervoerbare stoom toestellen, welke aan in het buitenland gevestigde eigenaren behooren en minder dan drie achtereen volgende maanden in Nederland in gebruik zijn, niet onder de hier geldende bepalingen vallen, mits de gebruikers binnen 2 maal vier en twintig uur na aankomst van het stoomtoestel hier te lande bewijzen, dat vol daan is aan de bepalingen omtrent het stoom wezen van kracht in het land, waar de eigenaren gevestigd zijn. De „Gutenberg” nu was een Duitsche stoomboot en vertoefde telkens slechts eenige dagen in Rotterdam. Het Nederlandsche staatstoezicht op het Stoomwezen gaat dus geheel vrij uit. In Duitschland heeft men niet een dergelijk toezicht van boven. Slechts is daar voorgeschreven, dat elke eigenaar van een stoomketel aangesloten moet zijn bij een z.g. „Kesselverein”. Een dergelijke „Verein” is meteen een soort verzekeringmaatschappij, die daarom natuurlijk zelf wel voor een voldoend toe zicht zorgt. Het Nieuwsbl. v. Ned. de quaestie van het toezicht moveerende, gaat uitvoerig na, wat Staatstoezicht hier te lande uitwerkt aan de hand althans van het verslag over 1910 van den hoofdingenieur, om dan te komen tot de eischen in Duitschland gesteld. De treksterkte van Duitsche ketelrompen bedroeg vrij wat minder in gevallen, waarbij ons Staatstoezicht betrokken werd dan de fabrikant had opgegeven. Met Engelsch materiaal was tot dusverre niet die ongunstige ondervinding opgedaan. „Als dit iets is, dat eenigszins algemeen voor Duitsch materiaal geldt, is het een niet zoo heel onschuldig verschijnsel, zegt het N. v. N. Immers de Duitsche ambtenaren zullen daardoor hun eischen over ’t algemeen lager moeten gaan stellen, dan we dat in Nederland gewoon zijn. ’t Gevolg is, dat actes worden verstrekt voor ketels, die de Nederlandsche ambtenaar misschien niet zoo maar onmiddellijk zou goedkeuren. En daar onze Stoomwet toelaat, dat der gelijke ketels ook in ons land voorkomen en vrijloopen van keuring, zoolang ze niet meer dan 3 maanden achtereen hier blijven, is hier, meenen wij, het begin van een ver keerden toestand. Booten als de „Gutenberg” blijven telkens op z'n hoogst eenige dagen hier en vertrekken weer en kunnen dus jaren op ons land varen, zonder ooit door een Nederlandsch ambtenaar bezocht te worden, al heeft deze wel het recht om wanneer hij dat wil, aan boord te komen en een onderzoek in te stellen. We vreezen echter, dat dit wel niet ge regeld zal gebeuren. Men moet kunnen vertrouwen op het door een anderen staat ingestelde toezicht, waarmee wij echter niet gaarne zouden willen beweren, dat het Duitsche toezicht niet deugt. Eerder is hier de Duitsche staalindustrie de schuldige. Hoe het ook zij, een onderzoek in deze quaestie is meenen wij, niet ongegrond. De op het spel staande belangen, in ’t bijzonder de veiligheid, zijn groot genoeg.” Het tarief en de politiek. De „herziening” van het tarief van invoer rechten, hetgeen in den mond der protecti- onisten een sterke verhooging dier rechten beteekent, wat trouwens het tariefontwerp van minister Kolkman afdoende bewijst, is een kwestie, die de belangen van nagenoeg het geheele volk raakt. Handelplaatsen als Rotterdam en Amsterdam, stellen de vraag, welken invloed de rechtenverhooging op den invoer en dus op haar handelsverkeer zullen hebben. Importeurs der buitenlandsche arti kelen drukken de vrees uit, dat hun bedrijf in belangrijke mate zal worden geschaad. Grossiers en winkeliers zijn beducht, dat zij bij hun aankoopen zullen worden aangewezen op, en overgeleverd aan de binnenlandsche leveranciers, die van hun monopolie terdege zullen profiteered Export-industrieën wijzen op de verzwaring der bedrijfsvoorwaarden en bemoeilijking harer mededinging op de wereld markt. Arbeidersorganisaties duchten met reden, dat de protectie voor hen zal betee- kenen verzwaring van haar bestaansstrijd. Ambtenaren zien zeer wel in, dat tariefs- verhooging in de eerste plaats voor de min deren beteekent een verzwakking der koop kracht van hun vaak nauwelijks toereikend salaris. Voor al deze categorieën geldt dezelfde vraag, onverschillig of men Rechts dan wel Links staat: welken invloed zal de tariefs- verhooging hebben? Zoo wordt de kwestie dan ook opgevat door verschillende organi saties. De Groninger Veenkoloniale Boeren bond sprak zijn votum tegen het tariefont werp uit, en de Rechtsche leden van het Hoofdbestuur verzetten zich niet tegen de meening hunner medebestuurders. De bond van schoenmakerspatroons behandelde in haar vergadering het tariefontwerp en verklaarde zich er unaniem tegen. Zeer terecht zien deze organisaties in, dat de politiek bij deze bij uitstek economische kwestie behoort te zwijgen. Te meer wekt het daarom verbazing, als juist zij, die zeer sterk betrokken zijn bij verhooging van rechten, ter wille der politiek (lees de clericale coalitie) hun meening niet durven uitspreken. Herhaaldelijk heeft men in allerlei vorm de klacht hooren uiten, dat bij belastinghervormingen of wat ook, steeds de middenstand het gelag betaalde. De klacht was niet geheel zonder reden. Tusschen de toenemende zorg der arbeidersbelangen en het zelfzuchtig streven der grootbezitters om de lasten van hun schouders af te wentelen, dreigde de middenstand meermalen in het gedrang te geraken. Eerst voor enkele jaren greep men het doeltreffendst middel van verweer aan: men kwam tot organisatiede Nederlandsche Mid denstandsbond kwam tot stand. Men zou natuurlijk meenen, dat de jaarvergadering dezer vereeniging, allereerst haar aandacht zou wijden aan het Tariefontwerp, waar dit in zoo hooge mate de belangen der Midden standers raakt. Niets van dit alles. De voorzitter wilde niets weten van een buitengewone vergadering ter behandeling van de Tariefwet, „omdat de Tariefwet een politieke twistappel is”. Ja, waarde voorzitter, door de schuld van u en allen, die deze economische kwestie vertroebelen tot een politieke. Een der afgevaardigden op de jaarvergade ring, de Goudsche winkelier Potharst, zeide het ronduit: „De Tariefwet is een politieke zaak, en als man van rechts is hij tegen de be handeling. Hij is tegen een Tarief wet, maar in 1909 moesten hij en anderen het ontwerp, dat reeds aangekondigd was, slikken, om aan rechts de over winning te bezorgen. Behande ling van het ontwerp zou zijn verraad aan de eigen zaa k”. De lezer ziet, terwille der coalitie eischen de clericale winkeliers, als deze heer Potharst, dat de Middenstandsbond zal zwygen over een kwestie, die voor een levensbelang is. Zoodanige benepen handelwijze is de paar den achter den wagen spannen en in den slechtsten zinnes woords„kruidenierspolitiek”. Zoo één, dan had deze Middenstandsorga nisatie flinkweg haar oordeel dienen te zeggen over het aanhangig ontwerp. Oostergo. Een rekensommetje. Het r.-k. Huisgezin de Maas-f en Merwebode neemt ook daaruit een stukje over schrijft naar aanleiding van de liberaal-socialistische overwinningen te Am- sterdam en Arnhem o.a. „Het liberaal-socialistische blok heeft bij de Gemeenteraads-herstemmingen succes gehad. Zoowel te Amsterdam als te Arnhem. Het is een eenvoudig rekensommetje geweest: a en b zijn samen sterker dan c, dus winnen zij het”. De conclusie is juist. Het sommetje is echter ietwat verkeerd opgezet. A en b, d.w.z. vrijzinnigen en socialisten, men mag er ook a, b, p en q van maken zijn sterker dan c, d en e, dat wil zeggen dan katholieken, anti-revolutionnairen en christe lijk-historischen samen! Zoolang dus c, d en e samen doen, zijn a, b, p en q wel verplicht samen te werken, willen zij zich niet door c, d en e laten verdringen. Als nu het Huisgezin schrijft: „Zoowel te Arnhem als te Amsterdam is het liberalisme met blindheid geslagen de anti-clericale haat heeft het van andere overwegingen gewonnen”, dan heeft het zijn eigen rekensommetje niet begrepen! Zouden de clericale heeren het soms verstandiger vinden, als de liberalen zich uit vrees voor het roode spook in de armen wierpen van het clericalisme. Mogen de liberalen nooit zoo verstandig worden En als het blad schrijft: „Wat wij nu beleven, is vermoedelijk nog maar een zwak voorspel van hetgeen de Kamerstembus over twee jaar ons zal te zien geven: het broederlijk arm in arm gaan van liberaal en socialist”, dan meenen wijhet is te hopen, dat alle man Links de noodzakelijkheid van samen werking in 1913 zal inzien, tenzij de heeren van Rechts hunnerzijds de firma c, d en e ontbinden. Het rekensommetje worde goed begrepen Bolswardsche Courant r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1