lieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. l te 1911. Verschijnt Donderdags en Zondags. 50ste Jaargang. No. 67. Zondag 20 Augustus. BINNENLAND. Uit de Raadszaal. 1 VOOR Afzonderlijke gerlijken stand, waaruit blijkt dat de heer I. steunt het en taxatie nu Vergadering op Donderdag 17 Aug. 1911. Adres vereeniging, f 181.925.0P - 177.116.29 3 de Spaarbank c.a.” en Ws. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. i nu met alge- dat het tusschen de steenen inregent. Met de droogte vindt hij wat zuiniger zandgebruik ook wel zoo goed, als de regen komt kan er dan op nieuw wat over gestrooid worden. Sluiting der vergadering. Adressanten verzoe- na te gaan, of de goedkooper geschiedt, dan bij ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De drukkende zomerwarmte is thans ge lukkig geweken, de temperatuur is nu weer geschikt om te werken en te denken, en dus ook goed om raadsvergaderingen te houden. Twee leden ontbraken evenwel op het appèl, de heeren Feenstra en Lunter waren afwezig, de laatste met kennisgeving. Daar eerstgenoemde met den len Dinsdag in Sept, aftreedt, en het niet te veronderstellen is, dat er vóór dien dag nog een vergadering wordt gehouden, zal hem denkelijk geen woord van afscheid worden gewijd, zoodat hij dan zijn kortstondig raadsleven met stille trom gaat verlaten. Daar de Burgemeester nog met verlof is, was de heer Kramer als oudste wethouder, voorzitter. De notulen worden gelezen Kramer, die tijdelijk daartoe benoemd werd, die functie niet beschikbaar heeft gesteld voor den Burgemeester en zelfs nu nog die betrekking bekleedt. Bij het onderhoud der stads-torenuurwerken wordt gewenscht, dat die uurwerken geregeld gaan en den juisten tijd aan wijzen. Het is gebleken dat dezelfde timmerman nog belast is met het onderhoud der Rijks- zuivelschool, hoewel een vorig jaar er op gewezen werd, dat ook hierbij wisseling wel gewenscht is. En nog heeft het de aandacht getrokken, dat de tijdelijke geldleeningen geschieden door tusschenkomst van Gehrs. Kingma, hoewel ook het kantoor van Gebrs. Mispel- blom Beijer hier ter stede is gevestigd. Burg, en Weths. antwoorden, dat het bedoelde drukwerk door den gemeente-ont- wanger werd besteld, zonder dat B. en W. dit wisten, herhaling zal voorkomen worden. De heer Kramer wil persoonlijk beant woorden, de aanmerking over den ambtenaar van den Burgerlijken stand. Hij stemt toe, dat de benoeming van tijdelijken aard is geweest, en dat het decorum meebrengt, dat die functie wordt beschikbaar gesteld, als de betrekking, waardoor de vacature ontstond, vervuld is. Wijl het evenwel niet definitief tot het ambt van den Burgemeester behoort, heeft hij de hoop gekoesterd ook nog eerst een huwelijk te sluiten, en dus ook iets te hebben verricht in die betrekking, wijl hij ’t -wat vreemd vond, betaling te ontvangen voor werkzaamheden waarvoor nog niets verricht werd. Wijl bij het einde dezer maand zijn mandaat als wethouder expireert, heeft hij plan dan gevolg te geven aan den wenk der commissie. Omtrent de uurwerken antwoorden B.en W. dat eerlang voorstellen zullen worden gedaan om het euvel radicaal op te heffen, en in middels maatregelen te nemen dat de bestaande toestand niet zal voortduren. De raadsbesluiten voor de tijdelijke geld leeningen leggen B. en W. gaarne over. De commissie, bij monde van den heer Oosterbaan, neemt genoegen met het ont vangen antwoord, en de opmerking over de geldleeningen heeft zij gedaan, wijl zij meent dat elk inwoner in Bolsward in aanmerking behoort te komen, voor de gemeente iets te leveren, of te doen. Ook met de mondelinge toelichting van den heer Kramer neemt de commissie ge noegen. De gemeente-rekening wordt meene (9) stemmen goedgekeurd: de ontvangsten uitgaven De heer v. Inenting met gunstig gevolg tegen mond- en klauwzeer. Sneek, 17 Aug. Met gunstig gevolg werden hier door den veearts, den heer H. van Staa, vier koeien van den landbouwer Van der Staal met serum ingeënt. Elf koeien van genoemden veehouder werden door mond en klauwzeer aangetast; de vier overige, die met serum werden behandeld, bleven vrij. Wonseradeel, 16 Aug. Wegens den lagen waterstand kan van een paar terpen alhier geen aarde meer worden vervoerd en is voor- loopig de aflevering gestaakt. Hennaardaradeel, 17 Aug. In de heden gehouden raadsvergadering werd o.m. besloten met 6 tegen 5 stemmen, tot oprichting eener petroleum-gasfabriek voor Wommels. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Arum. Gister is in den ouderdom van 67 jaren overleden, de heer W. Mekking, sinds 1883 predikant der Ned. Herv. Gem. alhier. Tevens bekleedde de overledene de be trekking van Boekhouder van der Nuts-departementen „Arum „Witmarsum c.a.” Sneek. De kermis behoort weer voor een jaartje tot ’t verleden. Reeds voor dat ’t uur van vertrek had geslagen, was ’t oudje al aan ’t aftakelen. ’t Paardenspel, dat op verre na geen goeie zaken maakte, was Donderdagmiddag al ver dwenen. En hier en daar misten we al een kraam, die zeker ook met geen prettigen indruk van onze jaarmarkt is heengegaan. Opmerkelijk was ’t, dat dezen keer meest eiken avond al vóór middernacht de stille rust in onze straten was teruggekeerd. Al was er in de verloopen dagen weinig minder te zien dan vorige jaren, in verband met de oogenschijnlijke drukte die er heerschte, is er niet verdiend. Stoomcaroussel, Menagerieën, Buitensocie- teit en Bioscope uitgezonderd, mogen we gerust schrijven dat de zakken van de ker misgasten niet bijzonder gespekt werden. Op de Meer was ’t, naar men ons mede deelt, jl. Woensdag ook niet zoo druk als anders; er waren minder booten dan andere jaren. De booten die er zich echter be vonden, konden roemen op een groot aantal pleiziergasten. Van wanordelijkheden of arrestaties ge durende kermis hoorden we niet. De geheele maatschappij met haar steeds beter wordende instellingen, met haar vol hardend streven naar verbetering van ’t zedelijk gehalte, tornt er van jaar tot jaar aan ’t weerzinwekkende, dat nog al te veel de kermissen kenmerkt, weg te nemen. Voor de verkiezing van twee leden van den Raad dezer gemeente, wegens het overlijden van den heer J. Schijfsma en het bedanken van den heer A. Bakker, is door de S. D. A. P. en de kiesvereeniging „Sneek” (vrijz. richting) overeéngekomen, om bij deze verkiezing elkanders candidaten te steunen. De heer J. IJtsma door de S. D. A. P. candidaat gesteld, heeft die candidatuur aanvaard. Door de kiesvereeniging „Sneek” werd eerst candidaat gesteld de heer dr. D. II. Posthumus en toen deze bedankte de heer F. Dethmersook deze heeft de candidatuur niet aangenomen, zoodat opnieuw een can didaat moet worden aangewezen. Gisterenmiddag zijn aan het politie bureau aan de Veemarkt bij opbod verkocht het vleesch en de huiden van de Dinsdag j.l. aan de markt alhier in beslag genomen 5 kalveren, afkomstig uit Jorwerd, die lijdende waren aan mond- en klauwzeer. De opbrengst bedroeg pl.m. f 90. Later zal nog worden uitgemaakt of de opbrengst ten goede komt aan het Rijk of aan de eigenaren. 2. Behandeling van hel voorstel van Burge meester en Wethouders, om. meerdere af schrijving van schuld der gasfabriek. B. en W., op ad vies der gascommissie, deden reeds vroeger het voorstel om de be haalde winst der gasfabriek niet geheel in de gemeentekas te doen vloeien, maar f1500 er van te bestemmen voor aflossing van schuld. De heer Eisma heeft advies en voorstel nagegaan, maar vindt dat het niet op goede gronden berust, het voorgestelde is hem nog donker, en hij acht het wenschelijk dat het voorste] nog eens goed onder oogen wordt gezien om de zaak later te behandelen. Den heer v. d. Meer is het nog donker, dat de heer Eisma kan spreken van te don ker, vpijl hij toch de zaak zoo helder vindt als de dag. Het verschil tusschen ontvang sten en uitgaven bedraagt f 14273.27, dat is het bruto saldo. De verplichte aflossingen en renten enz. moeten daar af en dan is er nog ruim f4000 over, dat is ook geen zuivere winst, want de inventaris der fabriek is ongeveer f 2000 lager. Elk jaar wordt die inventaris waarde in de rekening gedemonstreerd. De winst komt in de gemeentekas, maar daar is nu f 2000 waardevermindering der fabriek inbegrepen, en de Gascommissie en B. en W. vinden het niet goed, dat deze som zal strekken om den hoofdelijken omslag te verminderen, maar meenen dat daarvoor schuld moet worden afgelost.a B. en W. stellen dus voor f 1500 extr af te lossen. De heer Praamsma heeft door de woorden van den heer v. d. Meer al eeuige op heldering gekregen, maar niet geheel. Hij vindt het een verblijdend verschijnsel, dat de uitkomsten der vernieuwde fabriek zoo gunstig zijn, want ook de laad machine, een bedrag van ongeveer f 2500, is uit de exploi tatie betaald. Hij wenscht de Gascommissie en den Directeur geluk met dit heuglijk feit, maar vindt dat men ook niet vergeten moet, dat de heer Tromp met zijn helderen blik het aanzijn aan deze fabriek heeft gegeven. (Applaus). Toch vindt hij niet dat de extra aflossing van f 1500 is in ’t belang der gemeente. Er komen zooveel extra uitgaven waarvoor geen dekking is, dat hij wel kan meegaan het voorstel eerst nog eens te overwegen. De heer Boersma stemt ook met den heer Eisma in, om deze behandeling uit te stellen, tot de behandeling der begroeting, dan heeft men de cijfers beter onder ’t oog. De heer Eerdmans heeft zich ook afge vraagd, hoe men er toe komt dat er f 4000 winst is, en men daarvan f 1500 wil aflossen. Hij vindt dat het niet opgaat den hoofdel. omslag te verlagen, door de waarde vermindering der fabriek. Na de woorden van den heer v. d. Meer kan hij met het voorstel B. en W. meegaan. d. Klei vindt beter, de be handeling uit te stellen, voorstel Eisma. Als de fabriek winst af werpt, kan de exploitatie misschien iets veranderd worden, en wellicht voor de stokers het 3 ploegstelsel worden ingevoerd. De heer Oosterbaan vindt het vreemd, dat de heer Praamsma een deel van den goederen voorraad van de fabriek wil besteden ten bate der gemeentekas, doch de heer Praamsma antwoordt dat hij dan verkeerd is begrepen, hij wil, omdat er buitengewone uitgaven komen, de gelden behouden als buitengewone bate. De heer Keikes acht wel noodig dat de van de inventaris goederen ter inzage wordt gelegd, opdat men kan zien hoe de voorraad van f 12000 een vorig jaar op f 14000 kwam en nu weer tot het oude bedrag terugliep. Het voorstel om de behandeling te ver dagen wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen de heeren v. d. Meer, Ooster baan, Vis, Eerdmans en Kramer. 3. Behandeling van de gemeenterekening over 1910, met rapport der raadscom missie, en antwoord van Burgem. en Weths. Het rapport der raadscommissie heeft geene aanmerkingen op de inkomsten der gemeente, bij de uitgaven vestigt zij de aandacht op een leverantie van een drukker te Zwolle, daar zij meent dat bij voorkeur ingezetenen begunstigd moeten worden, alsmede op de bezoldiging van de ambtenaren van den Bur- Batig saldo f 4.808.725 4. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den gemeenteraad. De commissie, de heeren Boersma, Ooster baan en Van Randen wordt belast met het onderzoek, en de vergadering wordt zoolang geschorst. Daarna wordt de schorsing opgeheven, de heeren Keikes en Eerdmans verlaten de raads zaal, en nu rapporteert de commissie, dat de stukken van de vier nieuwbenoemde raads leden in orde zijn bevonden, en daarom adviseert, de heeren als raadslid toe te laten. Met algemeene (9) stemmen wordt alzoo besloten. Na afhandeling der agenda vestigt de heer Boersma er de aandacht op, dat wegens den lagen waterstand de Dijlakker haast niet meer te bevaren is. De schepen en zelfs pramen komen er met moeite door, en in ’t belang der gezondheid acht hij tijdelijke af sluiting voor de scheepvaart wel noodig. De Voorzitter antwoordt, dat reeds 2 weken over dit punt is gedacht, omdat ’t voor eenigen ongerief meebrengt, is het nog gelaten, maar als de waterstand zoo laag blijft, zal tot den maatregel moeten worden overgegaan. De heer Praamsma vestigt er de aandacht op, dat door de vervloeringen in verband met de droogte, de stad haast onder het zand ligt. De burgerij krijgt het in de huizen, de schilders kunnen niet werken, en ’t zand wordt in de vaarten geveegd. Hij vindt wel noodig dat er met de droogte wat minder zand wordt gestrooid. De Voorzitter antwoordt, dat nieuwe straten met zand bedekt moeten worden, in de hoop en goedge keurd, nadat de heer Eisma er op gewezen heeft, dat in de geldleening van f 47.000 twee aandeelen zijn uitgeloot, en toch in de couranten drie aandeelen ter aflossing werden geannonceerd, wat door den Voorzitter wordt toegelicht, dat het vorig jaar bij abuis een nommer te veel werd uitgeloot en dat de aflos sing daarvan nu op dit jaar is overgebracht. Ingekomen stukken: a. Resolutie van Ged. Staten, goedkeu rende de onderhandsche verhuring van het kantoor in de waag, en van de schoolgeld- kohieren 2e kwartaal. Aangenomen voor kennisgeving. b. Resolutie van idem, meldende het be sluit der Prov. Staten, dat voor den ombouw van de trambaan Sneek Bolsward door de provincie 7/is der kosten zal worden bijge dragen, alsmede de voorwaarden daarbij ge steld. De Voorzitter stelt voor, deze resolutie voor kennisgeving aan te nemen, en tevens B. en W. te machtigen den dank over te brengen aan de college’s, die aan dit besluit hebben meegewerkt. De Raadscommissie wenscht hij nog in functie te houden, omdat deze misschien nog bij enkele zaken kan meewerken tot de verdere afwikkeling dezer aangelegenheid. Alzoo besloten. c. Missive van de Commissie van beheer van den weg BolswardHarlingen, begelei dende de rekening van den weg over 1910. Deze rekening wordt ter fine van onder zoek in handen eener commissie gesteld, de heeren Vis, Lunter en Praamsma. d. Adres van de Timmerlieden-patroons- er de aandacht op vestigende, dat de vervloering der straten niet is ge gund bij de openbare aanbesteding, en dat den laagsten inschrijver op zijne vraag, waarom ’t niet gegund werd, is geantwoord, dat hij dit zelf wel zal weten. ken den Raad ernstig uitvoering nu de inschrijving. Gesteld in handen van B. en W. om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Opnieuw stemmen over het voorstel van den heer Eisma, inzake art. 23 van het regle ment voor de gemeentelijke bank van leening. Het voorstel Eisma niet maal de geschatte waarde der panden van de Bank van Leening te vergoeden, ingeval deze ver loren gaan, doch zich tot de geschatte waarde te bepalen, wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmende heeren v. d. Meer, Oosterbaan, Boersma en Kramer. De Voorzitter wenscht nu het reglement op het beheer in stemming te brengen, doch de heer Eisma wenscht er vooraf nog op te wijzen, dat wel eenige wijzigingen door B. en W. zijn aangebracht, maar de wijze van beheer toch onveranderd is gebleven, en toch acht hij, met het oog op art. 4 der wet op de pandhuizen, het noodig dat het beheer door B. en W. wordt gevoerd, bijgestaan door een raadscommissie. Hij heeft dit reeds vroeger te kennen gegeven, doch de raad was niet bereid hierin mee te gaan, maar toch acht spreker zich genoodzaakt tegen deze regeling te stemmen. De verordening wordt goedgekeurd met 10 stemmen tegen 1, de heer Eisma. I Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1