Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. M 1911. 50ste Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 68. Donderdag 24 Augustus. BINNENLAND. VOOR Afzonderlijke a.s. zoo Als de den h allen ver- 4 - van van i arbeider van een gelukkige ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. leveren Och, onze 1 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. pen trapte, waardoor hij een hevig bloe- De pennen zullen de blokjes worden verwijderd. Gaasterland, 19 Aug. Uit onze gemeente trekken tegenwoordig weder verscheidene arbeiders, zoowel gehuwden als ongehuwden, naar Duitschland. De heerschende droogte maakt, dat de arbeid bij den boer zeer gering is, zoodat velen noodgedwongen moeten ver trekken. Eenigen vinden werk in de steen kolenmijnen. Ondanks de aanbiedingen van verschillende personen zijn de stallen schaarse h, naar algemeen beweerd wordt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Worklim. Naar aanleiding van den buiten gewoon warmen zomer is door het bestuur van de Vereeniging „Plaatselijk Belang” alhier omgezien naar een geschikte plaats, waar een bad-inrichting kan worden opge richt, waarin zij, naar haar oordeel volkomen is geslaagd en die met betrekkelijk weinig kosten voor dat doel kan worden ingericht, zoowel voor jong als oud. De plannen zullen in de eerstvolgende algemeene vergadering ter tafel worden gebracht. We hopen, dat de Vereeniging met ge meenschappelijke samenwerking hierin vol komen zal slagen. Sneek. Zaterdagavond vergaderde de kies vereniging Sneek (vrijzinnige richting) tot het stellen van een candidaat voor de op heden Dinsdag plaats gehad hebbende ver kiezing van twee leden van den gemeente raad, wegens het bedanken voor de candida- tuur zoowel door den heer Dr. D. H. Pos thumus, wien zulks eerst was aangeboden, als door den heer F. Dethmers, die daarna was aangezocht. Thans werd tot candidaat gesteld de heer G. Wilhelmy, die de candidatuur aannam. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de anti-rev. kiesvereeniging „De Vrije Fries” werd besloten candidaat te stellen de heer F. Blok, die deze candidatuur heeft aanvaard. Bij de heden Dinsdag gehouden ver kiezing van twee leden van den Raad dezer gemeente (vacatures, wegens het overlijden van den heer Joh. II. Schijfsma danken door den volgende opgaven De kermis blijft, ondanks hare besnoeiing en inkrimping, en niettegenstaande haar luister haast van jaar tot jaar afneemt, toch nog voor velen een attractie. Houden wij eerst rekening met onze jeugd. Ziet ze daar henen trekken, de vertegenwoordigers onzer „spes patria”, ziet hoe ze de wagens van Stoomcaroussel, de schepen met kramen en tenten met luid gejuich tegemoet treden, zij die nog vacantie hebben, dubbel gelukkig, omdat ze den geheelen dag op den uitkijk kunnen staan. En met welke belangstelling wordt de opbouw van die tempels van lekkers en heerlijks en vermaak en genot gade geslagen! ’t Is een variatie die ook grooteren een gewenschte afleiding bezorgt. De jeugd verlangt nog weken te voren naar de dagen der kermiswas in oude tijden de kermis een belangrijke gebeurtenis, voor de jongeren is zij dit nog. De tijden veranderen en wij met hen. Door de betere verkeersmiddelen is thans de gelegenheid aan velen geboden elders ontspanning te zoeken. De goedkoope reisgelegenheden maken het nu voor velen mogelijk, elders feestelijkheden bij te wonen, natuurschoon te genieten of deel te nemen aan partijen en wedstrijden. In den ouden tijd was de kermis haast de eenige tijd en gelegenheid om zich eens terdege te ont spannen. Daarvoor werden de spaarpotten geledigd nu zijn ze vaak al ledig eer de kermis in ’t land komt. Toch zijn er nog ^altoos, die de middelen om naar ’t Gooi of Scheveningen of elders te gaan ontbreekt, nog meerderen voor wie een reisje langs den Rijn of naar Zwitserland te kostbaar wordt en toch ook de gewone werkman moet men het gunnen, dat bij de eenzelvigheid van zijn arbeid eens een buitengewone gelegen heid komt, waarop ook hij zich eens los van het alledaagsche gareel kan voelen. O, wij weten het, de voorstanders van de afschaffing der kermis wijzen ons op de on gebondenheid die zij soms medebrengt, maar wij vragen, komt die ook niet voor bij elke andere gelegenheid waarbij „het volk” zich vermaakt? Wordt zij niet aangetroffen op de Nationale feestdagen? Tiert en schreeuwt een brooddronken bende niet vaak bij elke gelegenheid, die zich voordoet om zich te verzamelen Moeten om de enkelen, die misbruik maken van elke gelegenheid tot pretmaken, die gelegenheden voor boden worden Men ziet het meer, dat wanneer eenmaal afkeer of verzet tegen een bepaalde zaak hebben post gevat, er allengs zoo iets als een „idéé fixe” gaat ontstaan. Dat gebeurt bij partijen zoo goed als bij personen. Er zijn begrippen die op sommige menschen werken als een roode lap op een stier. Overigens is de kermis, bij vroeger ver geleken, lang niet meer zoo het tooneel van ruwe ongebondenheid. Sporadisch komen thans dank zij den zegenrijken invloed der drankbestrijding, gevallen van dronkenschap voor, de handhavers der openbare macht en orde kunnen dit getuigen. Wij meenen, dat de physieke en geestelijke mensch af en toe behoefte heeft aan een oogenblik verpoozing. Een tijd van ont spanning, elk naar zijn inzicht en geaardheid, moet er zijn, en men dient dan ook gelegenheid daartoe niet te belemmeren. De Genestet zong eenmaal //Poëzie is overal, overal mijn vrinden, ’t Is de vraag maar wie ze al, wie ze niet kan vinden.” En de kermis kan aan jong en oud, rijk en arm elk naar finantieele krachten, ge noegen geven, terwijl hij, die er niet van gediend wil zijn, volkomen vrijheid blijft behouden, zich er van te onttrekken. Wij bedoelen hier geen pleidooi te houden voor haar voortbestaan, doch meenen dat het ’t doelmatigst is, haar den eigen dood te laten sterven. Om den naam af te schaffen en ’t wezen der zaak te laten blijven, zoo- als wij dat reeds hier en daar zien gebeuren, ons komt het voor, dat men daardoor aan de veinzerij een officieel cachet geeft, en dat zal toch wel niemand goedkeuren. Wat dit jaar onze kermis weer zal op- verwachting is niet hoog. Dej omstandigheden zijn haar niet gunstig. Als het den boerenstand in onze provincie slecht gaat, slaat dit meestal direct terug op de verschillende neringen en bedrijven, en zoo zal onze kermis zeer zeker ook lijden onder de aanhoudende droogte, en zal ook de algemeen heerschende veeziekte niet na laten een ongunstigen invloed uit te oefenen op het bezoek der vreemdelingen. Toch zijn er teekenen, dat men wil trachten nog eenige fleur in de kermisweek bij te brengen. Der nieuwe Commissie voor een hard draverij wenschen wij veel succes op morgen. Paardensport is van ouds in onze pro vincie geliefd, en wij hopen daarom dat de poging mag slagen. Een binnenkort te houden keuring tuigpaarden alsmede een tentoonstelling jonge paarden zal mede de aandacht der veehouders uit den omtrek waard zijn. De kaatsvereeniging M.E.T.O. zal Zondag een kaatspartij houden, de kaats vereeniging /Bolsward” houdt op Maandag haren ledenwedstrijd en op Dinsdag 29 dezer, den laatsten kermisdag, de groote partij. Wat de vermakelijkheden verder betreft, wij meenen dan te moeten beginnen met de vermelding dat het bekende gezelschap onder Directie Willem Hart vier avonden tooneelvoorstelling zal geven in ,/de Doele”, terwijl de Familie Bakker van Deventer met de schouwburgtent is gearriveerd en gedurende de kermis dagelijks ook hare beste krachten zal inspannen, ten einde haar alouden goeden naam op te houden. Hen, wie niet telkens een tooneelstuk bevalt, wordt een ontspanning op ander gebied gepresenteerd door ’t Circus National van Rhesmann voorheen Calp, dat bij het tramstation is opgesteld. Behalve aan de stoomcaroussel van heer A. Nizet, die zich gewoonlijk in een goed bezoek mag verheugen, moeten wij even herinneren aan Welte’s kinematograph, die natuurtafereelen, phantasieën en comische voorstellingen voor oogen weet te stellen. De gewone kramen o.m. van Elberg en disschen met lekkers en speelgoed, oliekoek- kramen, de wafel- en gebakkraam van De Bruin, enz. dat zijn al zoo wat gewone jaarlijksche verschijningen. Goede oude be kenden mag men wel zeggen, wat ook kan gelden van den heer Lauwers, die wel niet meer met zijn kraam van optische instru menten reist, maar toch telkens nog onze kermis bezoekt en als gezichtkundige in z/de Wijnberg” is te spreken. Laten wij ten slotte nog meedeelen, dat het vuurwerk wordt afgestoken op a.s. Maan dag ’s avonds 9 uur, en eindigen met den wensch, dat degenen onzer stadgenooten die er op ingericht zijn met de kermis iets extra’s te verdienen, niet teleurgesteld mogen worden, en dat allen zonder dat zij er later berouw van behoeven te hebben een recht prettige kermis zullen hebben en het be heer A. Bakker) zijn de van candidaten bij den heer Burgemeester ingeleverd F. Blok (a.-r.) G. Wilhelmy (1.) en J. Ytsma (s.d.a.p.). De stemming zal plaats hebben op Maan dag 4 September en de herstemming, noodig, op Vrijdag 15 September a.s. Ter waarschuwing voor kaatsclubs, die bij het- spel nog kaatsblokjes met ijzeren pennen gebruiken, deelen we mede, dat de kaatser J. Beiboer van Lutje wonde jongstleden Zondag te Buitenpost bij het kaatsen in zulk een j dende wonde bekwam, nu van het kalf enz. De Sn. Cl. meldt: Door den veearts, den heer Van Staa, zijn te Sneek met serum behandeld vier koeien van den veehouder J. v.d. Staal. Drie van deze bleven geheel vrij van ziekte, bij de vierde koe vertoonden zich eenige blaren op de tong, die echter den volgenden dag waren verdwenen. De elf overige koeien van van der Staal, die niet met serum zijn ingespoten hebben alle aan mond- en klauwzeer geleden. Naar aanleiding van bovenstaande hebben we ons tot een deskundige gewend, die ons mededeelde, dat het een op zichzelf staand geval is en dat de Rijksserum-inrichting te Rotterdam, die de serum heeft verstrekt, de toezending reeds heeft gestaakt, daar deze serum niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Adv.-BI. v. Kollum en Omstr. De „Gutenberg” In het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam is na een vreeslijk lijden van 10 dagen overleden de monteur van de stoom boot //Gutenberg”, J. Exel, zoodat het getal slachtoffers van deze ramp daardoor op 7 wordt gebracht. Vrijdagmorgen deed een de Broek, onder Akkerwoude, vondst. Toen hij namelijk dicht bij Veen wouden aan het graven was, stootte hij plotseling op een hard voorwerp. Het er uithalende bleek het een gouden oorijzer en een paar schoenen te zijn. Beide voorwerpen zijn van oude afkomst. Ongelukken. Gisteravond werden twee dekschuiten ge sleept van de Rietlanden met bestemming naar Umuiden. Ze werden gesleept door de sleepboot „Unser Fritz”, kapitein Wilde- boer. Ter hoogte van de Petroleumhaven begon een der schuiten te kantelen. De kapitein, die dit bemerkte, wierp den tros los en sloeg onmiddellijk terug, doch kon het kantelen niet verhinderen/ terwijl de kantelende schuit ook de andere deed omslaan. De schuitenvoerders Bakker en Vlaming verdwenen in de diepte en zijn, ondanks terstond toegeschoten hulp, verdronken. Internationale dieven. Zaterdagmiddag j.l., is te Amsterdam weer een vreemdeling het slachtoffer geworden van internationale dieven, en wel naar allen schijn van hetzelfde tweetal, dat onlangs een Engelsch-Indiër bestolen heeft, althans de dieven waren weer een Engelschman en een Ier en pasten denzelfden truc toe, n.l. van het quasi verliezen van een pakje, het groote vertoon van dankbaarheid voor den vinder, zich uitende in fraaie beloften en ten slotte het stellen van de kwestie van ver trouwen. Ditmaal vertrouwde het slacht offer hun 95 dollars toe, die hij evenals de dieven niet terugzag. Tel. Geneeskundige hulp ten plattelande. In de Tweede Kamer is geconstateerd, dat er gebrek aan geneeskundigen heerscht in groote uitgestrektheden van ons vaderland. Vox Medicorum meent, dat voor degenen, die verspreid wonen, ook zoo gezorgd moet worden, dat zij in tijden van nood een dokter kunnen bereiken en voor hem bereikbaar zijn. Het is dus maar niet zoo in het algemeen uit te maken, waar wel en waar niet op vol doende wijze voor de geneeskundige hulp gezorgd is, maar voor iedere gemeente zou dit door de plaatselijke autoriteiten uitge maakt kunnen worden. Wij hebben tegen woordig overal onze gezondheidscommissies, zouden die niet gezamenlijk een waar beeld kunnen ontwerpen van den geneeskundigen toestand van ons land vraagt het blad. Het zal niet gemakkelijk zijn om werke lijk afdoende maatregelen te nemen, want de medici hebben blijkbaar een sterke neiging, om zich juist daar te vestigen, waar zij het minst noodig zijn. Zij concentreeren zich in de steden, waar de bevolking opeenge hoopt woont en waar telefoon en electrische tram de afstanden doen verdwijnen, maar juist daar, waar het gebrek aan medische hulp zich het sterkst doet gevoelen, in af gelegen streken met hier en daar op uren afstand van elkander gelegen woningen, komt er geen. De reden hiervan is betrekkelijk eenvou dig op die afgelegen posten is geen bestaan te vinden. Het blad concludeert, dat de weg tot ver betering alleen ligt in het verbeteren van de positie der geueesheeren op de hulpbehoeven de plaatsen. Hulpvaardige verdraagzaamheid. Te Egmond aan Zee moet het Protestant- sche kerkgebouw worden vergroot, tenge volge waarvan ongeveer drie maanden lang daarin geen dienst kan worden gehouden. De pastoor der oud-katholieke gemeente al daar, de heer Van Vlijmen, heeft daarom het kerkgebouw zijner gemeente, zoolang de verbouwing duurt, kosteloos aan de hervorm den ten gebruike afgestaan op de Zondag avonden. Gisteravond werd daar de eerste prote- stantsche godsdienst-oefening gehouden. Het vrij groote kerkgebouw was vol geloovigen. De /«Onder de Streep” schrijver van het Alg. Handbid. schrijft Over droogte. Vandaag regent heten nu wij op den kalender zien, dat het pas 21 Aug. is, moeten wij wel gelooven, dat wij geen reden tot klagen hadden. Immers de kronieken wijzen aan dat in 147 L de oogst voor Augustus binnen was en men den len September in Holland en Zeeland overal nieuwen Rijnschen wijn dronk bij gebrek aan water; en twee jaar later regende het niet van Mei tot October. In het jaar 1435 was het bijzonder droog. Luistert hoe dit in de testamentische taal dier dagen gezegd wordt De wind was omtrent half Februari veel Oost en Noord-Oost, en ’s nachts was het klaar weder tot ’s morgens zes of zeven uur toe, des daags was het donker grauw weder tot ’s avonds toe, en zeer koud. Het regende niet, het dauwde niet in de maanden Maart, April, noch in Mei. En op St. Pan- crasdag den 12en Mei, oude stijl, had het hard ijs gemaakt, dat er een kraai op staan kondeen daar wies loover, noch koren de pruimenboomen bloeiden niet, noch de kersen, noch de appelen, noch peren, noch geen wijngaard was beladen. En daar waren menschen die geen vertrouwen op God had den, en keerden hun land onderwerf om, en die hadden geen vruchten. En anderen zeiden met JobGod gaf God nam, en daar zij anders een hoed tarwe van plegen te hebben, daar hadden zij dien zomer vier hoed. En St. Jan Baptistdag 24 Juni konden zij zich niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het begon warm te worden, daags na St. Pieter, den 30 Juni. Des daags scheen de zon helder, en des nachts regende het zoetelijk, zoodat al de vruchten op het veld wiezen. En men koft na dien tijd een achtste tarwe om 8 groot, een achtste rogge om 6 groot, een achtste gerst om 4 groot, en een achtste haver om 10 duiten. Bolsvardsche Courant '9 ile

Bolswards Nieuwsblad nl | 1911 | | pagina 1